Jak robić dobre zdjęcia telefonem? 10 wskazówek

Wcale nie musisz być posiadaczem lustrzanki za kilka tysięcy złotych, by móc cieszyć się wysokiej jakości zdjęciami, które z dumą wyeksponujesz i powiesisz w eleganckich ramkach na ścianie. Tylko kilka prostych trików dzieli Cię od wykonywania świetnych zdjęć aparatem fotograficznym w smartfonie. Jak robić zdjęcia telefonem? Sprawdź nasze wskazówki i porady!

1. Odpowiednie kadrowanie zdjęć

By zdjęcia były uporządkowane i zrozumiałe, a w konsekwencji świetnie prezentowały się w ramkach na zdjęcia czy rodzinnym albumie, podczas ich robienia powinniśmy zwracać uwagę na podstawowe zasady kadrowania. Zdjęcie obiektu, przedmiotu czy osoby zaleca robić się tak, by pokazać trochę otoczenia. Tzw. „ciasne” kadry nie wyglądają zbyt dobrze. Dlatego zawsze, oprócz głównego elementu, warto umieścić w kadrze fragment budynku, przypadkowego przechodnia czy elementy przyrody. Zdjęcia robione smartfonem będą udane i dobrze wykadrowane, jeśli będziemy je wykonywać, używając linii siatki, która za pomocą czterech linii dzieli ekran na dziewięć kwadratów. Zasada jest taka, że najważniejsze elementy fotografii powinny znaleźć się przynajmniej na jednym z przecięć tych linii. Są to tzw. mocne punkty obrazu. Ponadto, jeśli fotografowany element jest szerszy niż wyższy, zdjęcie należy zrobić w poziomie, jeśli odwrotnie – wtedy należy skadrować zdjęcie w pionie.

Niektórzy uważają, że zaburzenie kompozycji, np. robienie zdjęć mocno przechylonych w prawo lub w lewo, czyni je ciekawszymi. To błąd! W trakcie wykonywania fotografii nie przechylamy aparatu. Należy trzymać prosty horyzont, którego linia powinna pokrywać się z jedną z poziomych linii.

Sprawdź!

Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób prezentować zdjęcia we wnętrzu, odwiedź Magazyn FF: Wyeksponuj swoje zdjęcia w elegancki sposób.

2. Ustaw balans bieli

Balans bieli...

to bez wątpienia jedno z podstawowych zagadnień w fotografii. Jego poprawne ustawienie mocno wpływa na ostateczny efekt zdjęć. W końcu balans bieli pomaga wiernie odwzorować kolory i zachować na fotografiach odpowiednie barwy. Coraz więcej smartfonów oferuje zmianę ustawień balansu bieli, który należy odpowiednio dostosować do warunków oświetleniowych.

Ramka na zdjęcia Hangit
Ramka na zdjęcia Clothesline Flip

3. Ustaw rozdzielczość zdjęć

To element, o którym wiele osób zapomina, a naprawdę wpływa on na ostateczny wygląd fotografii. Oczywiście rozdzielczość powinniśmy ustawić na jak największą. W końcu wysoka rozdzielczość to większy rozmiar zdjęcia, więcej pikseli, a w konsekwencji lepsza jakość fotografii i możliwość jej wydrukowania w dużym formacie, a także powieszenia na ścianie, np. w drewnianej ramce. Taką fotografię możesz włożyć do albumu na zdjęcia 15 x 21 cm.

4. Zadbaj o dobre światło

Więcej światła!

Aparaty w telefonach komórkowych nie mają dużych matryc umożliwiających fotografowanie w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Dlatego im więcej światła, przede wszystkim naturalnego, tym zdjęcia robione smartfonem będą miały lepszą jakość. Będą bardziej ostre i mniej zaszumione.

Główna zasada jest taka, że robimy zdjęcia wtedy, gdy jest jasno. Jeśli nie jest to możliwe, starajmy się doświetlić fotografowany obiekt lub osobę, zbliżając się do okna lub włączając dobrej jakości oświetlenie sztuczne.

Z drugiej jednak strony, światło nie może być zbyt intensywne. Na twarzy osoby sfotografowanej w samo południe, w promieniach pełnego słońca, z pewnością pojawią się mocne cienie, a jej rysy będą nienaturalnie wyostrzone. By tego uniknąć, warto znaleźć cień i wykonać fotografię w jego najjaśniejszym punkcie.

    Stojak na zdjęcia Hangit
    Ramka na zdjęcia dwustronna Axis Multi
    Ramka na zdjęcia My Frame mała

5. Zapomnij o cyfrowym zoomie

Jednym z błędów, których powinniśmy wystrzegać się wykonując zdjęcia smartfonem, jest korzystanie z cyfrowego zoomu. Zoom w telefonie to nic innego, jak przybliżanie i powiększanie obrazu. Wobec tego używanie tej funkcji znacznie obniża jakość mobilnej fotografii. Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zbliżenie się do fotografowanego obiektu. Czasem jednak nie ma takiej możliwości‒  wówczas lepiej zrobić fotografię z oddali, a później samodzielnie ją wykadrować w aplikacji do obróbki zdjęć , pokazując konkretny fragment. Z pewnością taka fotografia będzie dużo lepiej wyglądać w rodzinnym albumie, niż ta wykonana z zoomem.

6. Zapomnij o lampie błyskowej

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem? Na pewno z wyłączoną lampą błyskową! Świecące się i czerwone oczy, błyszcząca cera i prześwietlona twarz ‒ to wszystko efekty włączonej lampy błyskowej. Dlatego, jeśli chcemy wyeksponować, czy to w ramce pojedynczej, czy w ramce na kilka zdjęć , fotografie z wakacji czy też rodzinnego spaceru – zapomnijmy o lampie błyskowej. Sprawia ona, że zdjęcia wyglądają sztucznie i nienaturalnie. Lepiej, jeśli skupimy się na stabilizacji obrazu, np. kupując statyw do smartfona, a robiąc zdjęcia po zmroku skorzystamy z automatycznego trybu nocnego.

Album na zdjęcia Uni Classic średni

Album z serii Uni Classic marki Semikolon to produkt wykonany z najwyższej jakości materiałów: szyty ręcznie, obity solidną okładką pokrytą lnianą tkaniną i wyposażony w 80 stronic wykonanych z grubego papieru Efalin w kolorze jasnego beżu.

7. Pomyśl o zakupie statywu

By zdjęcia robione smartfonem były zadowalającej jakości, musimy również zadbać o odpowiednią stabilizację obrazu. W związku z tym warto rozważyć kupno miniaturowego statywu. Sprzęt ten utrzymuje telefon w jednakowej i stabilnej pozycji przed długi czas. Statyw z pewnością wpłynie na jakość zdjęć ‒ przede wszys tkim tych, przedstawiających krajobrazy lub robionych w nocy, które wymagają długiego naświetlania.

8. Korzystaj z możliwości aparatu

Aparaty w nowoczesnych smartfonach wyposażone są w wiele przydatnych trybów fotografowania i innych funkcji ułatwiających robienie zdjęć. Warto sprawdzić, co oferuje nasz telefon i jaki efekt uzyskamy po zastosowaniu różnych trybów, np. HDR, panorama czy makro. Z pewnością znajdziemy funkcjonalności, które korzystnie wpłyną na jakość naszych fotografii. 

Stojak na zdjęcia Handsup

9. Korzystaj z aplikacji do robienia i obróbki zdjęć

Jeśli jednak ustawienia aparatu oferowane przez producenta nie są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, zawsze możemy pomyśleć o ściągnięciu na telefon prostych, wygodnych i intuicyjnych w obsłudze aplikacji do robienia zdjęć, których wybór jest naprawdę szeroki.

Podobnie, jeśli chodzi o aplikację do obróbki zdjęć. Choć aparat w telefonie już na etapie robienia fotografii narzuca swoje poprawki, to nic nie stoi na przeszkodzie, by fotografię jeszcze poprawić i sprawić, by doskonale prezentowała się powieszona w pokoju pociechy w ramce do zdjęć dla dzieci czy w innym miejscu w domu. Z pomocą przychodzą rozmaite aplikacje do obróbki zdjęć w telefonie, przy pomocy których można upiększyć fotografię i zmienić rozmaite parametry, takie jak jasność, kontrast, nasycenie czy korektę prześwietleń. W aplikacji mobilnej można również obrócić zdjęcie i odpowiednio je wykadrować. W końcu nie zawsze mamy dostęp do komputerowego programu graficznego, w którym moglibyśmy obrobić nasze fotografie.

10. Dbaj o obiektyw

Dość często zdarza się, że niezadowalająca jakość zdjęcia nie jest spowodowana brakiem dobrego światła czy nieodpowiednim kadrowaniem, a ubrudzonym obiektywem. Telefon nosimy w kieszeniach, torbach, plecakach, a sam obiektyw często dotykamy również palcami, przez co nasz sprzęt narażony jest na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Szkło należy systematycznie czyścić, najlepiej suchą szmatką z mikrofibry. Przed każdym użyciem aparatu w telefonie warto zwrócić uwagę, czy szkło nie jest zamazane i ewentualnie przetrzeć je miękkim elementem ubrania. Dobrym pomysłem jest też noszenie smartfona w specjalnym futerale lub obudowie ochronnej, by zabezpieczyć obiektyw przed zarysowaniem i zniszczeniem.

Warto zobaczyć!

Uwiecznione na zdjęciach wspomnienia wymagają odpowiedniej oprawy i należytego wyeksponowania. O tym, jak przechowywać zdjęcia i nie tylko, dowiesz się z Magazynu FF: Nie zapomnij o pamiątkach, czyli 5 sposobów na przechowywanie wspomnień.

                                                                                           ***

Dobre zdjęcia robione smartfonem zachwycają swą jakością i z powodzeniem można je postawić na komodzie w drewnianych ramkach lub powiesić na ścianie w nowoczesnych i przykuwających wzrok ramkach 3D, gdzie będą stanowiły niebanalną ozdobę każdego wnętrza. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym praktycznym poradom już wiesz, jak robić ładne zdjęcia telefonem. Jak widzisz, wcale nie potrzeba wyjątkowych umiejętności, wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach :)

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 400 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 25 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności