Magiczna i tajemnicza herbata. Czego o niej nie wiesz?

21 maja to Międzynarodowy Dzień Herbaty! W małych liściach herbaty może się naprawdę dużo dziać. Zwykle nie zastanawiamy się, skąd pojawiła się na naszym stole (yyy... ze sklepu?) i jak niezwykłe ma właściwości. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym niepozornym listkom.

Dlaczego herbata to... herbata?

No właśnie. Jesteśmy tutaj dosyć oryginalni, bo wiele krajów zapożyczyło nazwę tego naparu z oryginału, czyli z języka chińskiego, od čha - herbata i čha-ye - liście herbaty. W Rosji mówimy "czaj", w Niemczech "Tee", w Szwecji "Te", no i oczywiście wszyscy wiemy, jak mówimy w Wielkiej Brytanii. Skąd więc nasza dziwna "herbata"?

Herba thea

Hmm.. to troche mylące, bo z jednej strony przejęliśmy od Rosjan słowo "czajnik", ale nazwa herbata pochodzi ze spolszczenia jej łacińskiej nazwy "herba thea".

A wszystko dlatego, że Polska zapoznała się z herbatą nie dzięki Rosjanom, lecz Francuzom, gdzie była traktowana jako mistyczny, chiński lek, dobry na wszystko.
Uff... sprawa herbaty wyjaśniona!

Oczywiście teraz składamy ukłony i zerkamy życzliwym okiem na wschodnią herbatę, jak Kusmi Tea, która jest znana jako jedna z najbardziej wyrafinowanych i dopracowanych herbat na całym świecie. 


 

kusmi yellow
ice tea

Cesarz i wiatr

Brzmi jak chińska przypowieść z mądrym morałem?

 

Prawie! Według legendy herbata została odkryta w 2737 roku p.n.e przez chińskiego cesarza, który pił przegotowaną wodę, a podmuch wiatru wrzucił mu do kubka kilka liści herbaty. Cesarz tak się rozkochał w nowym trunku, że postanowił się nim podzielić ze światem.

Gdyby cesarz miał przy sobie akurat smartfona, to mógłby kupić sobie jeden z naszych stylowych kubków do picia nowo odkrytej herbaty, a tak to nie mamy pojęcia, czy jego kubek był ładny czy brzydki i raczej się już nie dowiemy. Nasze kubki są na pewno ładne, to wiemy.

maki
kocyk

Po co płacić pieniędzmi, skoro można herbatą?

W niektórych krajach jak Tybet czy Mongolia herbata jest na tyle cenna, że stanowi środek płatniczy. Wcale nie brzmi to tak dziwnie, w końcu my płacimy kawałkami papieru z nadrukowanymi cyframi, więc czemu nie?

Herbata z cukrem czy bez?

To chyba jedno z najczęstszych pytań podczas spotkań towarzyskich i imienin u cioć i babć. Podobno tylko 30% światowej populacji odpowiada na to pytanie twierdząco!

Gdyby więc się tak zdarzyło, że akurat masz gościa, który lubi sobie pokiwać twierdząco na tak zadane pytanie, to musisz być przygotowany/przygotowana! Znaliśmy te wyniki badań, dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty piękne cukiernice i mleczniki (wiecie dla tych ludzi, którzy piją herbatę z mlekiem, tak są tacy).

Hau hau herbata

Wyobraźmy sobie taką scenę. Na małym stoliku stoi stylowy zestaw do herbaty, a przy stole siedzi... pudel, owczarek niemiecki i kundelek. To nie bajka. Psy doczekały się swojej herbaty i jeśli tylko mają ochotę mogą sobie urządzić wykwintne herbaciane party! A zamiast srebrnej łyżeczki mogą użyć do mieszania herbaty patyka, który akurat im został z aportów w parku. Nie jesteśmy tylko pewni jak zareagują na zaparzaczkę do herbaty w kształcie kota...

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek, bo herbata skrywa ich całe mnóstwo!

Teraz herbatę dostaniesz w każdym sklepie, ale kiedyś była traktowana jako chiński lek i była dostępna tylko w aptekach!

Herbata nie zawiera kalorii, więc możesz pić ją śmiało, nawet jeśli dbasz o linię modelki/modela albo szykujesz się do maratonu.

Czarna herbata powstała przez przypadek! Podczas transportu morskiego z Chin herbata zamokła i zaczęła fermentować. Kupcy sprzedali ją i tak, bo nie chcieli tracić pieniędzy i tak narodziła się powszechnie kochana czarna herbata!

Herbata z mlekiem to nie fanaberia, a praktyczne rozwiązanie. W mniej zamożnych domach porcelana była słabej jakości, więc żeby nie pękła po zalaniu wrzątkiem, dodawano mleko, żeby schłodziło wcześniej napój.

Krzewy herbaty są długowieczne. Mogą żyć nawet 100 lat, ale w praktyce dzikie krzewy wycina się już po 50-70 latach i sadzi nowe, żeby herbata była dobrej jakości.


Mamy nadzieję, że spojrzycie teraz na swój kubek z herbatą w nowy sposób!

puszka złota
kalendarzyk adwentowy

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 400 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 25 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności