Od stali po minerały. Silit - gdy liczy się technologia

Czym jest prestiż? Ile lat musi istnieć marka, by jej produkty były czymś więcej niż obiektem użytkowym? Czy 90 lat na pierwszych miejscach w praktycznie wszystkich rankingach kulinarnych wystarczy? Właśnie taką opinią i oceną może pochwalić się firma Silit, fabryka która nie produkuje zwykłych naczyń, a tworzy arcydzieła pod względem wizualnym jak i praktycznym! Czy niemal wiek istnienia firmy to wystarczająco?

100 lat doświadczenia

Kiedy w 1920 roku fabrykę Silit opuścił pierwszy garnek sygnowany Silitstahl, nikt nie przypuszczałby, że za kilkadziesiąt lat ta marka będzie znana na całym świecie.

Siedziba jak i fabryka firmy od założenia znajdują się w Niemczech, a od 1956 roku, z konieczności powiększenia zasobów magazynowych została ona przeniesiona do miejscowości Riedlingen. To tam wytwarzany jest Silargan, który w 1989 roku podbije rynek naczyń kuchennych.

Silit, Riedlingen

Riedlingen, Niemcy, Fabryka Silit, 1956

Historia marki

Zacznijmy jednak od początku, od pierwszych pomysłów i pierwszych naczyń wyprodukowanych przez Silit. Oto historia marki w pigułce:

Funkcjonalność ponad wszystko!

W 1920 rozpoczyna się produkcja pierwszej serii naczyń marki Silit, Silitstahl. Warto spojrzeć na ciekawe rozwiązania dla właścicieli kuchni węglowych: obłe kształty, funkcjonalne obręcze to jedne z ciekawszych rozwiązań dyktowanych na rynku przez tę markę. Mocny stalowy korpus gwarantował niezawodność i trwałość naczyń, bez deformowania czy rozwarstwiania, w płomieniach przedwojennych pieców węglowych. Dostępna kolekcja zawierała kilkanaście modeli i pojemności, już wtedy dostosowanych do potrzeb każdej kuchni.

Silit Stilitstahl
Silit kolekcja 1927

Rok 1927 to rok, w którym powstaje pierwszy na świecie szybkowar (naczynie do gotowania pod ciśnieniem), do użytku domowego o nazwie Siko. Od tej pory wszystkie szybkowary tej marki zwać się będą Sicomatic. To innowacyjne rozwiązanie znacznie usprawnia gotowanie i oszczędza czas. Ówczesny szybkowar osiagał dość wysokie temperatury gotowania sięgające nawet 140°C. W kolejnych latach uzyskano odpowiednio wyższą temperaturę do dań mięsnych i zdecydowanie niższą do warzyw oraz delikatnych potraw. Taki cel przyświęcał inżynierom podczas pracy nad idealnym rozwiązaniem.

Innowacyjny Sicomatic

Zawarte w warzywach i owocach witaminy i minerały traciły swoje właściwości podczas gotowania w zbyt wysokiej temperaturze. Udaje się to osiągnąć w roku 2010, kiedy na rynek trafia szybkowar Silit Econtrol, z regulacją stopnia gotowania. Dziś każdy model posiada aż 3 takie stopnie do wyboru: 100°C, 105°C i 119°C. Skrócenie czasu gotowania, ciśnienie, ograniczenie płynów, niższa temperatura, brak  dostępu tlenu, to  czynniki, które ograniczają utratę cennych witamin, a zachowują naturalny smak i aromat potraw.

A skąd pomysł na nawę Sicomatic? Zagadka rozszyfrowana!

Sicherheit + Kochtopf + automatisch =  SICOMATIC, czyli: bezpieczeństwo + garnek do gotowania + automatycznie.
 
Nature garnek
Econtrol Green

Elegancja i moda

W 1958 w ofercie marki pojawia się nowość, czyli chromowany rant uzyskiwany w procesie galwanicznym, czyli nakładaniu jednego rodzaju powłoki na drugą, uzyskując tym samym trwałą całość. W tym akurat przypadku rant wykończony chromowanym pierścieniem został nałożony na ceramiczną powłokę oraz stal ferromagnetyczną, zamykając całość naczynia błyszczącą obręczą.

Uzyskany w ten sposób rant staje się elementem wyróżniającym tę markę, gwarantując jednocześnie bezproblemowe odlewanie płynów z naczynia bez żadnego kapania. Dzięki profilowanemu rantowi, bez problemu przelewać można płyn z garnka, nawet do niewielkiego naczynia, bez chlapania, oblewania ścianek garnka, czy pryskania wokół.

1963 r.  -  firma notuje ogromny wzrost sprzedaży i stale powiększa produkcję.  Stosowane w jej produkcji rozwiązania stają się wysoce cenione i pożądane przez klientów.

1968 r. pierwsze kolorowe naczynia opuszczają fabrykę Silit (tu etap naczyń emaliowanych, ze wzorami, do dziś  można je spotkać w niejednym domu).

garnki Passion Yellow Silit
garnki Passion Orange Silit

Dalszy rozwój technologii...

Lata 1953-1975 to stały rozwój technologii gotowania pod ciśnieniem. Ma być szybko, wygodnie i przyjemnie, dlatego właśnie Silit stawia na bezpieczeństwo i komfort użytkowania, czyli na ergonomię.  W szybkowarach Sicomatic  nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów mocujących czy zamykających pokrywę z naczyniem. Nawet zawór bezpieczeństwa i regulacja ciśnienia zostają przeniesione do uchwytu bocznego. Wszystko po to, aby obsługa tego naczynia była jak najprostsza, a jednocześnie gwarantowała pełne bezpieczeństwo i wygodę gotowania. Warto zauważyć, że modele tej marki o nazwie Sicomatic L  były w sprzedaży na rynku jeszcze w 2010 roku!

Lider w produkcji szybkowarów

W 1975 powstaje Sicomatic S, pierwszy szybkowar na świecie z regulacją gotowania w uchwycie!

Nie bez znaczenia jest w tym przypadku również kolor. Podczas gdy na całym świecie wciąż panuje żeliwo lub stal, Silit oferuje już coś więcej niż tylko sposób na szybkie gotowanie... proponuje design i bezpieczeństwo w jednym! Każdy szybkowar sygnowany jest certyfikatem bezpieczeństwa TUV Reihland oraz GS oraz posiada aż 10-letnią gwarancję na dostawę cześci zamiennych. Robi wrażenie, prawda? A to wciąż nie wszystko na co stać Silit i jej produkty.  

garnki Sicomatic

Silit, pełna regulacja w uchwycie Sicomatic 1953-1975

Innowacyjny Silargan

W 1989 naukowcy opracowują Silargan. Ten rok, to prawdziwy przełom w pracy nad nowoczesnymi materiałami stosowanymi do produkcji naczyń, światowa innowacja, materiał unikatowy na skalę globalną.

Silargan - unikalna technologia, bez żadnych metali

Od tego momentu zaczyna się nowa epoka dla Silit i jej produktów. Stalowy korpus naczyń zastępuje ferromagnetyczna stal, pokryta ceramiczną powłoką, oparta na topionych w temperaturze 1200°C minerałach. Technologia Silargan to krok milowy w produkcji naczyń kuchennych. Wysoka odporność materiału (twardsza od stali) naturalne komponenty, wysoka jakość materiałów, pozbawiona metali, takich jak ołów, nikiel, chrom, czy kadm (docenić to powinni szczególnie alergicy!), to do dziś rozwiązania, które oferuje ta marka pasjonatom zdrowego gotowania na całym świecie.

minerały
silargan

Silit, czy tęczowe garnki

Rozwijana przez lata technologia ceramicznej powłoki, dała możliwość pokazania całego spectrum kolorystycznego dla tego materiału. Dziś w asortymencie Silit znajdziemy garnki, szybkowary, patelnie, woki, czy fondue w rożnych kolorach i kształtach.

Na uwagę zasługują także funkcjonalne rozwiązania w naczyniach Silit, chociażby pokrywki Control Lid z regulacją odcedzania i odparowywania, brytfanny do gotowania na parze i pieczenia Ecompact, czy szybkowary Econtrol z odpinanym uchwytem i 3 stopniową regulacją poziomów gotowania.

Nagradzana perfekcja

Red Dot Design Award, German Design Award Special, Product Design Award to tylko niektóre z nagród, które marka otrzymuje prawie każdego roku za swoje premiery i stosowane innowacje. Nie pozostaje nic innego, jak tylko delektować się kolorowym światem Silit - marki, która dba nie tylko o jakość gotowania, ale i przyjemność z tego płynącą!
garnki Quadro Black Silit

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł