Rozświetlamy jesień! Zaproś światło do domu

Dzięki światłu nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Gdy nam go brakuje, czujemy się zwykle gorzej, a nasze wnętrza nie są tak przytulne i przyjazne, jak mogłyby być. Dlatego zachęcamy do zaproszenia światła do swojego domu. W końcu im więcej światła, tym więcej radości!

Jesteśmy z natury światłolubni

Światło jest naszym przyjacielem od zarania dziejów i nie ma w tym literackiej przesady. Już w czasach pierwotnych ludzie gromadzili się wokół ognia i ognisk, aby się ogrzać i przyrządzić jedzenie, ale też po to, by blask ognia odstraszał dzikie zwierzęta, które mogły zagrażać społeczności. Oczywiście twierdzenie, że słodka lampka nocna na naszej szafce w sypialni pełni obecnie podobną funkcję i odstrasza wilki byłoby lekką przesadą... chociaż lampka w pokoju dziecka, która rozprasza mrok i nie pozwala podejść potworom do śniących maluchów całkiem dobrze kontynuuje tę tradycję...

seletti małpki
trójca

Światło we wnętrzach

Mogłoby się wydawać, że oświetlenie mieszkania to bułka z masłem. Stawiamy sobie ładną lampę, kupujemy energooszczędne żaróweczki i gotowe. Ha! Gdyby to było takie proste, to projektanci oświetlenia i architekci nie mieliby z czego żyć. Ale spokojnie, nie trzeba kończyć studiów z zakresu oświetlenia i inżynierii, żeby sensownie oświetlić własny dom. Zazwyczaj wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:

ŚWIATŁO PUNKTOWE A ROZPROSZONE
Światło można podzielić na rozproszone lub punktowe, czyli bardziej ukierunkowane. Światło rozproszone w łagodny sposób, bez większych cieni oświetla większą przestrzeń i dobrze sprawdzi się w salonie czy sypialni. Z kolei światło punktowe jest bardziej skoncentrowane, strumień światła jest mocniejszy, więc dobrze doświetli nam przestrzeń roboczą w kuchni, gdzie gotujemy czy stół w salonie, przy którym lubimy jeść lub czytać.

ŚWIATŁO CIEPŁE CZY ZIMNE
O tym czy światło jest ciepłe czy zimne świadczy ilość Kelwinów na opakowaniu żarówki. Im ich więcej, tym światło jest chłodniejsze. Światło zimne sprzyja koncentracji, pobudza, aktywizuje, więc warto o nim pomyśleć w pokoju do nauki, biurze, czy na uczelni. Z kolei światło ciepłe wycisza, uspokaja i otula, więc będzie idealne w sypialni, pokoju do relaksu czy salonie Spa. Warto też pamiętać, że temperatura światła ma wpływ na wygląd kolorów we wnętrzu. Zimne światło spłaszcza ciepłe kolory, a ciepłe tłumi zimne kolory np. ścian czy mebli.

MODELOWANIE PRZESTRZENI ŚWIATŁEM 
Przy zastosowaniu prostych trików możemy optycznie powiększyć (albo zmniejszyć) przestrzeń.
Przykładowo - jeśli zastosujemy tylko górne oświetlenie w większym pomieszczeniu, to jego rogi będą niedoświetlone, więc przestrzeń wyda się mniejsza. Dlatego warto postawić tam dodatkowo lampki, które doświetlą boki i optycznie nadadzą lekkość pomieszczeniu i powiększą je.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oświetleniowych sztuczkach, to przeczytaj koniecznie nasz magazyn na ten temat.

okrągły abażur
półkowa lampa

A teraz najwyższa pora, żeby przejść do konkretów. Lampy zazwyczaj możemy podzielić na:

Lampy stojące (tzw. podłogowe)

Lampy wiszące

Lampy sufitowe

Lampki nocne i stołowe

Kinkiety

Przyjrzyjmy się im bliżej, żebyśmy poczuli jasność w głowie, o co chodzi!

Lampy stojące

Nawet, gdy stoi w kącie, nie będzie wyglądać smutno! Taka lampa stojąca to dobry wybór, gdy szukamy skutecznego, pomocniczego źródła światła, które doświetli odpowiedni fragment wnętrza lub wesprze lampę sufitową w dystrybucji światła ;) Zaletą takich lamp jest też ich mobilność – w każdej chwili możemy zmienić jej położenie, w zależności od aktualnej potrzeby. A gdy znudzi nam się wygląd naszej lampy, to możemy zmienić abażur czy poeksperymentować z żarówkami ozdobnymi.

W Fabryce Form mamy ponad 100 lamp stojących – każda w innym klimacie, niepowtarzalna, oryginalna, ale zawsze stylowa (bo innych nie uznajemy)!

Wszystkie lampy stojące znajdziesz w tej sekcji. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych, które mogą wpaść Ci w oko.

lampa z pierza
nad stołem lampy

Lampy wiszące i sufitowe

Lampa wisząca to jeden z najważniejszych elementów wystroju salonu, jadalni czy sypialni: nie tylko stanowi centralne oświetlenie wnętrza, ale też nadaje charakter i stanowi wspaniałą dekorację. Dlatego warto starannie wybrać wiszącą lampę, by idealnie pasowała do stylu pomieszczenia, np. lampę loftową, nowoczesną albo elegancki żyrandol, które dodadzą wnętrzu charakteru. Lampy mogą też wyznaczać strefy w pokoju: lampa nad stołem zaznaczy odrębność kącika jadalnianego, a nad fotelem – miejsca do czytania. W biurach czy nad ciągami komunikacyjnymi, np. w przedpokoju, lepiej sprawdzą się natomiast plafony albo listwy natynkowe, które podkreślą nowoczesny charakter, a przy tym nie będą zasłaniać widoku ani wymagać czyszczenia abażuru.

Lampki nocne i stołowe

Do stołu zapraszamy tylko miłych gości i gwarantujemy, że lampy stołowe ze sklepu Fabryka Form na pewno będą miłym towarzystwem dla każdego! Lampy stołowe i lampki nocne z naszej oferty wprowadzą do wnętrza wyjątkowy nastrój, jako oświetlenie pomocnicze doświetlą kąty, na których nam zależy, sprawdzą się też do czytania. Jeśli szukasz z kolei oświetlenia do pracy, koniecznie sprawdź nasze lampki na biurko – mają klosze skierowane w dół i pozwalają sterować kierunkiem strumienia światła, dzięki czemu praca w ich towarzystwie będzie przyjemnością.

Lampki nocne sprawdzą się (zgodnie z nazwą) w sypialni. Zachęcamy do przeczytania naszego magazynu "Sypialnia w nowym świetle", aby poszerzyć swoją wiedzę.

Ach, te kinkiety i plafony

Kinkiety to takie niby skromne lampki, które wiele potrafią i wcale takie nieśmiałe nie są. W przeciwieństwie do plafonów,które przylegają do sufitu, kinkiety są mocowane zazwyczaj do ścian.

Współczesne kinkiety to prawnuczkowie tzw. francuskich quinquet, które oznaczały lampkę oliwną lub olejową. Było to podstawowe źródło światła, dopóki nie zostały wyparte przez lampy naftowe. W dzisiejszych czasach kinkiety są zwykle pomocniczym, nastrojowym źródłem światła, które daje subtelne, rozproszone światło. A dzięki Fabryce Form możemy mieć tych nastrojowych świateł co najmniej 140, bo tyle mamy najróżniejszych kinkietów w ofercie!
Wszystkie nasze kinkiety znajdziesz tutaj.
Jeśli zaś przyciąga Cię magiczne słowo plafon, to podpowiemy, że skryły się tutaj.

Ciekawostki o świetle na koniec

Umówmy się, że zazwyczaj nie wpadamy w filozoficzną zadumę nad światłem za każdym razem, gdy pstrykamy w kontakt i zapalamy światło w salonie, żeby się nie potknąć o dywan. Ale to może być dobry moment, żeby światło docenić, bo to jednak nie lada zjawisko!

Czy wiesz, że...

  • Prędkość światła wynosi 300tys. km/s, a droga światła ze słońca na Ziemię wynosi 8 minut
  • Światło możemy wykorzystać do pomiaru czasu, więc wiecie co robić, gdy zapomnicie zegarka ;)
  • Światło można stosować też do wspomagania leczenia - pobudza do pracy, łagodzi ból, poprawia krążenie, wspomaga leczenie obniżonego nastroju.
  • W nocy i wieczorem uważajmy na nadmiar światła (w tym tego ze smartfonów i komputerów), bo jego nadmiar zaburza cykl snu i blokuje wytworzenie odpowiedniej ilości melatoniny.
  • Nie tylko lampy świecą, ale i... meduzy. Te podwodne stwory świecą dzięki bioluminescencji, czyli zjawisku, które jest powodowane przemianami chemicznymi zachodzącymi w ich organizmach. Co ciekawe ludzie też mają zdolność bioluminescencji, ale ta ilość światła jest o jakieś 1000 razy za mała, żeby ludzkie oko to zarejestrowało.
  • W niektórych krajach (np. w Norwegii lub na Islandii) jest jasno przez całą dobę za sprawą dnia polarnego. Jest to zjawisko, które bierze się z ruchu Ziemi wokół Słońca i może trwać nawet pół roku.
lampa umage
lampa nocna

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł