Jak przyrządzać makaron? Włoski przysmak na 5 sposobów

W sklepach półki uginają się pod różnymi rodzajami makaronów. To przysmak, który wywodzi się z Włoch, ale i u nas cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego – jest tani i łatwy w przyrządzeniu. Z odpowiednim sosem zrobi furorę na każdym stole. Czy wiesz, jak prawidłowo przyrządzić włoskie potrawy z jego dodatkiem? Przeczytaj nasze podpowiedzi.

Wszystko, co warto wiedzieć o makaronie

Rodzaje makaronów

Warto zacząć od przedstawienia najpopularniejszych rodzajów makaronu – wraz z włoską nazwą i opisem. Wymienienie wszystkich zajęłoby cały ten artykuł, bo jest ich aż ponad sto!

  • Canelloni – rurki o średnicy około 3 cm.
  • Conchiglione – duże muszle o rowkowanej powierzchni.
  • Farfalle – kokardki.
  • Fusilli – świderki.
  • Lasagne – duże, prostokątne płaty,
  • Penne – niewielkie rurki, rowkowane lub gładkie.
  • Spaghetti – długi, cienki makaron w kształcie nitek.
  • Tagliatelle – długi, cienki makaron w kształcie wstążek.
Kuchnia włoska to świeże składniki i proste przepisy.  Dobrej jakości produkty i odpowiedni sposób przygotowania wyczarują w Twojej kuchni przepyszne dania.

Jak zrobić domowy makaron?

Składniki:

- 300 g mąki typu 00,
- 2 całe jajka,
- 3 żółtka,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 szczypta soli.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wsypujemy/wlewamy do miski i wyrabiamy do połączenia. Ciasto przenosimy na stolnicę i zagniatamy zawsze do środka. Powinno mieć jednolitą i sprężystą strukturę. Owijamy je folią do żywności i wkładamy do lodówki na godzinę. Po tym czasie rozpoczynamy wałkowanie do momentu uzyskania odpowiedniej grubości. Możemy pomóc sobie maszynką, jeśli taką posiadamy. Ciasto suszymy z każdej strony po kilka minut. Kroimy w pożądane kształty i luźno rozrzucamy, by się nie sklejały. 

W dziale akcesoriów i narzędzi do spaghetti i makaronów znajdziesz maszynki do makaronu i inne potrzebne gadżety.

rodzaje makaronów Fabryka Form

Włosi kochają makarony i tworzą je we wszystkich możliwych kształtach o fantazyjnych nazwach!

Makaron po włosku, czyli jaki?

Smaczny (i zdrowy) makaron to makaron al dente, czyli lekko twardy

Cóż trudnego jest w ugotowaniu makaronu? Zagotowujemy wodę w garnku, wsypujemy i wyciągamy, jak będzie miękki. Czy jednak na pewno jest to takie proste? Okazuje się, że zdaniem bardzo wielu włoskich kucharzy, lepiej jest włożyć produkt do... zimnej wody. Inni z kolei twierdzą, że w zasadzie to temperatura nie ma różnicy. Jak to więc jest z tym makaronem? Z pewnością trzeba go przygotować tzw. al dente, czyli powinien być lekko twardy.

Podobno rozpoczynanie obróbki termicznej od wsypania do zimnej wody sprawia, że produkt wychodzi właśnie bardziej jędrny i elastyczny. Sprawdź, a może znajdziesz nowy przepis na doskonały makaron?

Zasady gotowania makaronu

Poza temperaturą wody, która jak widać może wywoływać kontrowersje, istnieje jeszcze kilka innych zasad gotowania tej potrawy. Dzięki nim nasz makaron zawsze będzie idealny:

  1. Na każde 100 g makaronu, wlej go garnka 1 litr wody.
  2. Do garnka przed gotowaniem dodaj łyżkę oleju, by makaron się nie sklejał.
  3. Po zagotowaniu się wody dodaj szczyptę soli na każde 100 g. makaronu – można też wcześniej, ale woda będzie się dłużej zagotowywać.
  4. Makaron gotuj zawsze przez minimalny czas podany na opakowaniu, dzięki czemu będzie al dente.
  5. Po ugotowaniu, nigdy nie przepłukuj makaronu zimną wodą! Skorzystaj z łyżki do makaronu lub durszlaka i wyjmij go na talerz.

Popularne przepisy na włoskie dania z makaronem

UWAGA: Z podanych składników można przygotować dwie porcje każdego dania!

Spaghetti Carbonara

Składniki:

- 200 g makaronu spaghetti,
- 30 g wędzonego podgardla lub boczku,
- 2 jajka,
- 50 g tartego parmezanu,
- 2 łyżki oliwy,
- świeżo mielony, czarny pieprz.

Przygotowanie:

Podany przepis pochodzi z Włoch. Do sosu nie dojemy śmietany, mimo iż wiele innych receptur na to wskazuje.

Makaron gotujemy al dente według instrukcji na opakowaniu. Na patelni rozgrzewamy oliwę i podsmażamy podgardle lub boczek do zarumienienia. Jeśli lubimy smak czosnku – możemy dodać szczyptę. Nadmiar tłuszczu ze smażenia należy odsączyć. Do mięsa dodajemy ugotowany makaron. Przekładamy go wprost z garnka przy pomocy łyżki do spaghetti. Łączymy ze sobą składniki na patelni i pozostawiamy na małym ogniu, ciągle mieszając. Jajka ubijamy. Dodajemy pieprz i drobno starty ser. Masa musi być w miarę jednolita. Zdejmujemy mięso i makaron z ognia, po czym chwilę czekamy, aż temperatura się lekko obniży. Wlewamy sos jajeczny i mieszamy wszystko ze sobą. Tak przygotowane danie wykładamy na talerze. Możemy je podać z kurzym żółtkiem i odrobiną startego sera na wierzchu.

Łyżka do spaghetti Essential

62,00 zł

Łyżka do spaghetti Essential

Brabantia (1)
Łyżka do spaghetti Nuova

99,99 zł

Łyżka do spaghetti Nuova

WMF
Łyżka do spaghetti Nuova
Łyżka do spaghetti Innovative Kitchen 2 w 1

Fusilli ze szpinakiem

Składniki:

- 200 g makaronu fusilli (świderek),
- 200 g zamrożonego, siekanego szpinaku,
- 2 łyżki oliwy,
- 4 ząbki posiekanego czosnku,
- szczypta pieprzu cayenne
- 100 g pełnotłustego sera ricotta,
- pół szklanki śmietany 30%,
- pół łyżeczki startej skórki cytrynowej,
- sok z cytryny,
- 50 g parmezanu,
- sól i pieprz.

Przygotowanie:

Makaron gotujemy al dente według instrukcji na opakowaniu, odcedzamy w durszlaku i zostawiamy pół szklanki wody pozostałej z gotowania. Na patelni podsmażamy szpinak. Woda musi całkowicie wyparować. Makaron przekładamy na patelnię. Dodajemy oliwę, czosnek i pieprz cayenne. Wszystko mieszamy ze sobą. Dokładamy ser ricotta, skórkę z cytryny, śmietanę. Kropimy sokiem z cytryny. Doprawiamy solą i czarnym pieprzem według upodobania. Jeśli konsystencja dania jest dla nas zbyt zbita, dolewamy odrobinę wody po ugotowaniu makaronu – tak, by osiągnąć pożądany rezultat. Danie wykładamy na talerze i posypujemy parmezanem.

Łyżka szumówka Profi Plus
fusilli ze szpinakiem Fabryka Form

Penne ze szparagami i kurczakiem

Składniki:

- 200 g makaronu penne,
- jedna pierś z kurczaka, pokrojona w drobną kostkę,
- 1 łyżka oliwy,
- pęczek świeżych, zielonych szparagów,
- 2 ząbki drobno posiekanego czosnku,
- 1 łyżeczka granulowanej cebuli,
- 1 łyżeczka suszonej bazylii,
- 1 łyżeczka suszonego oregano,
- szczypta ostrej, czerwonej papryki,
- pół szklanki bulionu drobiowego,
- 50 ml mleka lub śmietany 12%,
- 50 g sera ricotta,
- 50 g startego na tarce do sera parmezanu,
- sól i pieprz.

Przygotowanie:

Gotujemy makaron al dente według instrukcji na opakowaniu. Na ostatnie pięć minut, do garnka dorzucamy obrane szparagi. Odcedzamy zawartość. Na patelni rozgrzewamy oliwę i przez dwie minuty podsmażamy kurczaka na najwyższym ogniu. Zmniejszamy temperaturę i dodajemy wszystkie przyprawy z wyłączeniem soli i pieprzu. Smażymy wszystko przez kolejne kilka minut. Pora na bulion, mleko lub śmietanę, ser i połowę parmezanu. Mieszajmy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji i dopóki ricotta się nie rozpuści. Dodajemy do dania makaron i szparagi. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Potrawę wykładamy na talerz i posypujemy pozostałym parmezanem. Możemy też zaserwować na stół parmezan w specjalnym pojemniku na ser, by goście mogli sami dodawać sera według uznania.

Tarka do sera Forma

286,00 zł

Tarka do sera Forma

Alessi (1)
    Tarka do sera Forma

    286,00 zł

    Tarka do sera Forma

    Alessi(1)
Pojemnik na parmezan Cactus!

436,00 zł

Pojemnik na parmezan Cactus!

Alessi (1)
garnek do makaronu Alessi

Odpowiedni garnek do makaronu to podstawa!

Lasagne Bolognese

Składniki:

- płaty lasagne,
- 1 duża cebula,
- 2 marchewki,
- 300 g mięsa mielonego z indyka,
- 2 puszki krojonych pomidorów,
- 2 łyżki oliwy,
- (opcjonalnie) szklanka białego wina,
- szklanka bulionu drobiowego,
- 1 łyżeczka oregano,
- 1 łyżeczka bazylii,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki mąki,
- 2 szklanki bardzo zimnego mleka,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- 2 kulki mozzarelli lub 100 g parmezanu,
- sól i pieprz.

Przygotowanie:

Wielkość lasagne zależy od nas – przyjęło się jednak, że powinna ona mieć przynajmniej 3 warstwy. Podane tu składniki starczą na przygotowanie sosu dla takiego dania, mieszczącego się w naczyniu żaroodpornym o wymiarach 20x40 cm.

Cebulę bardzo drobno kroimy, marchewkę trzemy na tarce. Możemy pomóc sobie robotem kuchennym. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Smażymy cebulę do zeszklenia. Dorzucamy marchewkę. Całość dusimy pod przykryciem przez ok. 3-5 minut, aż warzywa zmiękną. Dokładamy mięso mielone i gotujemy do czasu, aż straci ono swój surowy kolor i zacznie się ładnie rumienić. W tym momencie możemy podlać sos białym winem, nie jest to jednak wymagane. Na patelnię dokładamy pomidory i bulion i dokładnie ze sobą mieszamy. Uzyskany sos jest dość rzadki. Redukujemy go do momentu, aż mocno nie zgęstnieje. Może to trwać nawet do 3 godzin. Przed samym końcem doprawiamy oregano, bazylią, pieprzem i solą. Po tym czasie bolognese powinno lekko odpocząć i się ostudzić.

Przygotowujemy sos beszamelowy. W garnuszku roztapiamy masło. Dodajemy mąkę i robimy zasmażkę do momentu, aż poczujemy przyjemny, charakterystyczny zapach. Dolewamy mleko. Musi być zimne, by nie zrobiły się grudki. Dodajemy gałkę muszkatołową i pieprz. Intensywnie mieszamy do momentu pojawienia się pękających bąbli na powierzchni. Konsystencja powinna przypominać budyń. Odstawiamy do przestudzenia.

W naczyniu żaroodpornym wylewamy odrobinę sosu tak, by całkowicie przykrył dno. Układamy surowe płaty lasagne. Makaron ugotuje się w piekarniku – nie ma potrzeby jego wcześniejszego podgotowywania. Następnie przykrywamy go kolejną warstwą sosu i na to nakładamy beszamel. Posypujemy rozerwaną mozzarellą lub tartym parmezanem. Wykonujemy te czynności do momentu wykończenia się składników. Ser powinien zawsze wieńczyć danie.

Przykrywamy danie folią aluminiową i wstawiamy do nagrzanego na 180 stopni piekarnika. Po 20 minutach zdejmujemy aluminium i pozostawiamy ją w piecu do momentu, aż ser ładnie się przyrumieni i pojawią się charakterystyczne bąble. Pamiętajmy, że lasagne przed krojeniem i podaniem powinno odpocząć minimum 20 minut. Optymalny czas wynosi nawet 45 minut.

lasagne przepis Fabryka Form
penne przepis Fabryka Form

Canelloni zapiekane

Składniki:

- 8 canelloni,
- 200 g mielonego mięsa wołowego,
- 250 g passaty pomidorowej,
- 50 g masła,
- 1 cebula,
- 1 łyżeczka oregano,
- 8 plastrów sera mozzarella,
- 1 łyżka oliwy,
- sól i pieprz.

Przygotowanie:

Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na rozgrzanej oliwie. Dodajemy mięso i trzymamy je na ogniu tak długo, aż się ładnie nie przyrumieni. Dodajemy wszystkie przyprawy i 3-4 łyżki passaty. Wszystko razem łączymy i pozostawimy do ostygnięcia. Wypełniamy rurki farszem. Uważajmy, by nie przesadzić z zawartością. Wewnątrz musi pozostać trochę miejsca. Naczynie żaroodporne wysmaruj oliwą i rozlej połowę pozostałej passaty. Ułóż nafaszerowane canelloni. Na makaron wylej pozostały sos pomidorowy tak, by był w całości nim zakryty. Na każdej rurce kładziemy plasterek sera. Przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Na 10 minut przed końcem, zdejmujemy aluminium.

Prosta i smaczna kuchnia włoska

Przedstawione wyżej przepisy wbrew pozorom są bardzo łatwe do wykonania. Kuchnia włoska bazuje na świeżych i nieskomplikowanych składnikach, które często wystarczy ze sobą połączyć w odpowiednich proporcjach. Zwróćmy też uwagę na samo przygotowanie makaronu. Nigdzie nie należy go płukać w zimnej wodzie i zawsze konieczne jest wymieszanie go z sosem już na patelni czy w naczyniu żaroodpornym – nie dopiero na talerzu. Nie bójmy się korzystać z łyżki do makaronu i przekładać go wprost z gotowania do garnka z sosem. Dzięki temu zyska wspaniały smak i będzie stanowił jedność z innymi składnikami dania.
przepisy na makarony Fabryka Form

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł