Wnętrze w nowym świetle. Jak dobrać lampy do salonu?

Salon to pomieszczenie o wielu twarzach. Kiedy chcemy, jest miejscem odpoczynku po ciężkim dniu w pracy. Inny razem staje się domowym kinem albo placem zabaw, na którym powstają wymyślne budowle i konstrukcje. Bywa, że przeistacza się także w wytworną restaurację, kiedy podejmujemy rodzinę i przyjaciół pysznym obiadem lub kolacją. Salon może także z powodzeniem pełnić rolę zacisznej czytelni, w której w komfortowych warunkach można oddać się lekturze wciągającej książki. Dużo zadań, jak na jedno pomieszczenie, prawda? W Magazynie podpowiadamy, jak dobrać oświetlenie do salonu.

Oświetlenie salonu – różne funkcje i możliwości

Aby oświetlenie w salonie mogło spełniać dobrze każdą ze swoich ról, konieczne jest jego przemyślane zaprojektowanie. Ponieważ salon jest zazwyczaj jednym z największych pokoi, można pozwolić sobie na zastosowanie w nim kilku typów lamp – sprawdzą się w nim reprezentacyjne żyrandole, punktowe lampki do czytania lub podkreślenia dekoracyjności niektórych przedmiotów, lampy stojące i nastrojowe lampki nocne, dzięki którym łatwo zbudować atmosferę sprzyjającą relaksowi lub wieczornym rozmowom w salonie.

    Lampa podłogowa Hübsch 990836
    Lampa Eos Evia
    Lampa sufitowa Asteria Mini

Oświetlenie główne – wszystko, co trzeba wiedzieć, by znaleźć idealne rozwiązanie do swojego salonu

Lampa do salonu – nowoczesna czy klasyczna – musi być przede wszystkim dopasowana do styli i charakteru wnętrza, choć niekiedy zestawienie ze sobą przedmiotów z „zupełnie innej bajki” także może przełożyć się na doskonały, nietuzinkowy efekt. Trzymając się jednak ogólnie obowiązujących zasad, trzeba powiedzieć, że np. lampy industrialne lepiej będą wyglądać w salonach nowoczesnych, surowych, w których wystroju królują metal, szkło i drewno, niż w przytulnym pomieszczeniu, urządzonym z wykorzystaniem klasycznych mebli, miękkich tkanin i poduszek, pastelowych, ciepłych barw i naturalnych dodatków.

Lampa sufitowa Surya
Lampa wisząca Wire M

Sam wygląd lampy do salonu nie powinien być jednak czynnikiem decydującym o wyborze. Pod uwagę należy wziąć wiele innych rzeczy, takich jak charakterystyka samego pomieszczenia, jego kształt czy wreszcie jego główne przeznaczenie. Tym, na co trzeba zwrócić uwagę, jest wielkość salonu, zaplanowana liczba stref oświetleniowych, preferowana barwa światła i wreszcie to, czy wybrane produkty oświetleniowe będą wystarczające, by zapewnić efekt, o jaki nam chodzi.

Jeśli chodzi o ilość stref oświetleniowych, to każda z nich będzie wymagała nieco innych rozwiązań. Nad dużym stołem, który najczęściej stanowi element wyposażenia salonu, dobrze jest zaplanować lampy wiszące do salonu. Dzięki nim zarówno spożywanie posiłków, jak i odrabianie lekcji, praca przy komputerze czy wspólne rysowanie i czytanie książek będzie mogło przebiegać w komfortowych warunkach. Ważne, aby żarówki, które wybierzemy do lampy nad stół, dawały odpowiednio jasne światło.

Lampa wisząca Lamella I
Lampa wisząca Chimes Cluster 3

Jeśli chodzi o inne zastosowanie, jakie ma lampa do salonu wisząca, to z pewnością należy wspomnieć o strefie wypoczynkowej. W kąciku, w którym znajdują się meble wypoczynkowe, czyli sofa, fotele, narożnik, pufy i stolik kawowy, warto jest pokusić się o wybór naprawdę ładnego oświetlenia, tak aby przebywanie w tej strefie było dla nas jak najprzyjemniejsze i kojarzyło się wyłącznie dobrze. Dekoracyjne abażury są tu niezastąpione. Wybór jest naprawdę bardzo duży i niezwykle różnorodny.

Dla wielbicieli pałacowego wystroju doskonałą propozycją mogą okazać się żyrandole kandelabry, z żarówkami imitującymi kształtem świece. Są one niezwykle dekoracyjne i stwarzają w salonie bardzo przytulną, nastrojową atmosferę. Z kolei nowoczesna lampa do salonu, wykonana z połyskującego metalu i posiadająca geometryczny kształt lub abażur przypominający kształtem kwitnące kwiaty, potrafią stworzyć bardzo ciekawe efekty świetlne na ścianach i suficie.

Jeśli chodzi o dobór żarówek, to najistotniejsze jest to, aby intensywność i barwa przez nie emitowana były dopasowane do specyfiki strefy oświetleniowej. Tam, gdzie będziemy odpoczywać, lepiej jest zamontować cieplejsze żarówki o niezbyt dużej mocy. Z kolei nad stołem czy w innych strefach, gdzie zdarza nam się pracować, czytać książki lub wykonywać zadania wymagające precyzji, należy pomyśleć o bardziej wyraźnym, mocniejszym oświetleniu. Lampa sufitowa do salonu to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wystroju tego pomieszczenia. Dopełnieniem jej charakteru są odpowiednie akcesoria.

Klosz model 6 Le Klint
Lampa Silvia Mini

Wskazówka

Wiele przydatnych wiadomości na temat doboru odpowiedniego rodzaju oświetlenia można znaleźć w Magazynie FF: Światło, ale jakie? Klosze do lamp i rodzaje oświetlenia

Lampy podłogowe i stołowe do salonu – jak umiejętnie wykorzystać ich możliwości?

Lampy stojące do salonu nie bez powodu najczęściej znajdują się w sąsiedztwie foteli, szezlongów, sof, narożników i innych mebli wypoczynkowych. Zazwyczaj emitują one delikatne, przyjemne dla oczu światło, przy którym można zarówno przejrzeć magazyn, poczytać książkę albo po prostu obejrzeć film lub serial. Lampa podłogowa może być ponadto wyrazistym elementem dekoracyjnym, który zbuduje charakter całej strefy. We wnętrzach minimalistycznych, będących pochwałą prostoty i dobrego designu, wybór powinien paść na modele z półokrągłą oprawą albo takie, których abażur wykonany jest z naturalnych tkanin. Urzekają one swoją bezpretensjonalnością i można mieć pewność, że przetrwają próbę czasu ze względu na swój uniwersalny charakter.

Lampka stojąca czarna to od dłuższego już czasu absolutny wnętrzarski hit a liczba wariantów tej arcyciekawej propozycji może przyprawić o zawrót głowy. Miłośnicy błyskotek i dodatków w stylu glamour z pewnością spojrzą przychylnym wzrokiem na modele z abażurem wykonanym z barwionych na czarno szkiełek, które – po podświetleniu – malują na ścianach piękne wzory. Z kolei wielbiciele eleganckich „gabinetowych” bibelotów westchną z zachwytem na widok lamp stojących przypominających modele przeznaczone do pracy przy desce kreślarskiej, ze skórzanymi detalami i starannie przemyślana konstrukcją, umożliwiającą precyzyjną regulację kąta padania światła.

    Lampa stojąca Yanzi
    Lampa podłogowa Bloomingville 150 cm czarna
    Lampa podłogowa Hübsch metalowa

Urozmaiceniem wystroju mogą być także niewielkie lampki stojące do salonu, które można postawić na stoliku przy fotelu albo na drewnianej komodzie lub sekretarzyku. Oprócz dodatkowego źródła światła, dają one także przytulny, kojący klimat, który szczególnie jesienią i zimą jest w każdym domu szczególnie pożądany.

Wskazówka

Nie tylko salon wymaga odpowiedniego oświetlenia. Tędy po wskazówki na temat odpowiedniego zaplanowania oświetlenia w sypialni: Sypialnia w nowym świetle. Jak dobrać oświetlenie do sypialni?

Kinkiety – gdzie się sprawdzają i jakie efekty można dzięki nim osiągnąć?

Kinkiety i plafony kojarzą się przede wszystkim z oświetleniem holu czy przedpokoju. Wykorzystuje się je także dla urozmaicenia wystroju w dziecięcych pokojach. Kinkiety dla dzieci posiadają bowiem zazwyczaj wymyślne formy i kolorystykę, która podoba się najmłodszym. Chętnie wybiera się także kinkiety do sypialni, bo są one idealnym źródłem światła dla wszystkich zapalonych nocnych czytelników. Tymczasem na takim zastosowaniu ich rola i możliwości się nie kończą. Zarówno kinkiety, jak i ich bardziej nowoczesne wersje – oprawy natynkowe i listwy – można wykorzystać w salonie do podkreślenia szczególnie ciekawych bądź wyróżniających się ze względu na swoją wartość estetyczną przedmiotów, takich jak obrazy, grafiki czy rzeźby. Wspaniale też wyglądają zamontowane nad lustrami lub też we wnętrzach witryn (oczywiście do tego celu stworzone są specjalne modele, z odpowiednim rodzajem podłączenia).

Kinkiet Mija
Plafon Space S

W przypadku salonów, które posiadają wyjście na taras, istnieje potrzeba stworzenia spójnej estetycznie przestrzeni. Warto na tarasie czy balkonie zamontować więc takie oświetlenie, które koresponduje z wystrojem salonu i jego charakterem. Lampy zewnętrzne posiadają takie rozwiązania, które umożliwiają im bezusterkowe działanie w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Planując wystrój salonu, zazwyczaj poszukujemy rozwiązań, które będą funkcjonalne i będą cieszyć nasze oko przez lata. Ważne jest zatem, by oprócz walorów estetycznych, wyróżniały się one także wysoką jakością. Ten wymóg dotyczy również oświetlenia.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł