Światło, ale jakie? Klosze do lamp i rodzaje oświetlenia
Projektowania oświetlenia w domu nie należy ograniczać jedynie do wyboru i rozplanowania opraw oświetleniowych w danym wnętrzu. Kluczowe znaczenie ma również sposób emisji światła, który determinuje nastrój i atmosferę panującą w pomieszczeniu. Od zastosowania odpowiedniego oświetlenia w dużej mierze uzależniona jest nasza wydajność, produktywność, a także samopoczucie. Dowiedz się więcej na temat rodzajów oświetlenia oraz różnych typów kloszy i abażurów.
Oświetlenie bezpośrednie, odbite i rozproszone – charakterystyka i różnice
By oświetlenie dobrze spełniało swoją funkcję, należy wybrać taką oprawę oświetleniową, która pozwoli dopasować zarówno natężenie, jak i kierunek emisji światła do rodzaju wnętrza, w którym chcemy je zamontować.
- Oświetlenie bezpośrednie
Bezpośrednie źródło światła emitowane jest przez oprawy oświetleniowe skierowane w dół. W dużych pomieszczeniach oświetlenie bezpośrednie spełnia najczęściej funkcję oświetlenia zadaniowego, np. celem oświetlenia stołu w jadalni, wyspy kuchennej czy kącika wypoczynkowego. Z kolei w mniejszych pomieszczeniach, jak sypialnia czy przedpokój, doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia centralnego. Najpopularniejszym przykładem tego typu opraw są lampy wiszące, lampy nad stół, lampy nad lustro, ale również lampki na biurko, kinkiety czy oprawy natynkowe i listwy, które emitują światło padające w dół.



- Oświetlenie odbite
W przypadku oświetlenia odbitego źródło światła skierowane jest w stronę sufitu lub ścian i ulega rozproszonemu odbiciu, które stają się najjaśniejszymi powierzchniami w całym wnętrzu. Efektem zastosowania oświetlenia odbitego jest uzyskanie jasnego i przestronnego pomieszczenia. Dobre rozproszenie światła eliminuje cienie, uważa się je za bardziej komfortowe niż oświetlenie bezpośrednie, jednak z uwagi na równomierną emisję światła czasem uznawane jest za zbyt jednostajne, a nawet nużące. Przykładem opraw oświetleniowych emitujących ten rodzaj oświetlenia są kinkiety, reflektory, lampy stojące czy żyrandole skierowane ku górze. Taki typ oświetlenia świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma konieczności zastosowania intensywnego źródła światła. Ponadto stosuje się je w większych pomieszczeniach, w których pełni rolę dekoracyjną. Wówczas konkretną oprawę wykorzystuje się do zaakcentowania np. galerii obrazów czy gustownego zegara.


- Oświetlenie rozproszone
Oświetlenie rozproszone, w przeciwieństwie do światła bezpośredniego czy odbitego, nie jest skoncentrowane na jednym fragmencie przestrzeni. Rozproszone źródła światła w równomierny i subtelny sposób rozświetlają całe wnętrze, dzięki czemu nie tworzą się ostre cienie. Oświetlenie rozproszone wprowadza do wnętrza łagodną, przytulną i nastrojową atmosferę sprzyjającą relaksowi. Najczęściej wykorzystuje się je w roli światła centralnego w pomieszczeniach, w których wypoczywamy, czyli głównie w salonie i sypialni, ale też stanowi doskonałe tło dla niezwykle ważnego oświetlenia punktowego w kuchni czy gabinecie. Lampy do salonu czy lampa do sypialni, która emituje rozproszone źródło światła, minimalizuje cienie oraz chroni nasz wzrok przed silnym olśnieniem. Światło rozproszone można uzyskać przy zastosowaniu dużych opraw sufitowych z kloszami rozpraszającymi, np. żyrandolu czy plafonu.



Wskazówka
Wybór odpowiedniego oświetlenia to tylko jeden z elementów, o którym należy pamiętać podczas urządzania kącika wypoczynkowego. Więcej na temat aranżacji strefy relaksowej dowiesz się z Magazynu FF: Usiądź i odpocznij! Jak urządzić kącik wypoczynkowy?Rodzaje opraw oświetleniowych
Wyróżnia się kilkanaście typowych rodzajów opraw oświetleniowych, których budowa determinuje sposób padania światła i przesądza o typie oświetlenia.
- Oprawa o odbłyśniku emaliowanym nieprzezroczystym
Tego typu lampy charakteryzują się prostą budową klosza, który rozszerza się ku dołowi. Dzięki emalii znajdującej się wewnątrz klosza, powłoka jest bardziej szklista, co przyczynia się do zintensyfikowania efektu świetlnego. W tego typu oprawach światło pada w dół, gwarantując silny i bezpośredni strumień światła.
- Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku półprzezroczystym otwartym od dołu
Powyższy opis jest charakterystyczny dla lamp wiszących, których klosz wykonany jest z matowego szkła bądź nieprzezroczystego tworzywa sztucznego. Światło emitowane przez tego typu lampy jest kierunkowe i bezpośrednie, jednak delikatniejsze i słabsze w porównaniu do opraw z emaliowanym odbłyśnikiem.
- Oprawa zwieszakowa o odbłyśniku półprzezroczystym otwartym od góry
Te cechy spełniają lampy lub żyrandole generujące mocny strumień światła skierowany do sufitu, które ulega odbiciu, dzięki czemu już tak intensywnie nie oświetla przestrzeni.
- Oprawa o kloszu przezroczystym
Lampy z kloszem całkowicie przezroczystym prezentują się bardzo efektownie. Eksponują również żarówkę, dlatego do tego typu lamp najlepiej wybierać żarówki ozdobne. Światło płynące z takich kloszy nie oślepia i doskonale oświetla konkretne fragmenty przestrzeni. To świetne lampy do kuchni, do oświetlania blatu roboczego czy wyspy kuchennej.



- Oprawa o kloszu kulistym
Lampa kula, dzięki swemu sferycznemu kształtowi, emituje światło we wszystkich kierunkach. Jego intensywność uzależniona jest od koloru i materiału wykonania klosza. Przezroczysty klosz zapewnia intensywny strumień świetlny, natomiast biały lub matowy, delikatne, bardziej stonowane oświetlenie.
- Oprawa o kloszu ażurowym
Emituje bardzo miękkie światło, dodaje ciekawej gry światła i cieni we wnętrzu, ponadto lampy ażurowe są niezwykle oryginalne i dekoracyjne. W zależności od modelu, doskonale sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych.
- Oprawa sufitowa o kloszu mlecznym lub półmatowym
Takimi oprawami są plafony wykonane z białego tworzywa sztucznego lub szkła w kolorze opalu. To oświetlenie sufitowe emitujące lekko rozproszone światło, które równomiernie oświetla przestrzeń.
- Oprawa oświetleniowa o kloszu nieprzezroczystym skośnym, lustrzanym lub emaliowanym wewnątrz
Powyższe kryteria spełniają reflektory, które najczęściej wykonuje się z metalu o szklistej powierzchni wzmacniającej emisję światła. Dodatkowo w przypadku reflektorów można samodzielnie regulować kąt padania światła.



Z jakich materiałów wykonuje się oprawy oświetleniowe?
Lampy wykonuje się z różnych materiałów, które przesądzają o designie, trwałości i wytrzymałości oprawy, a także osiąganym efekcie świetlnym i charakterze, jaki nadają wnętrzom.
- Klosze szklane
Zaskakują swym zróżnicowanym wzornictwem i oryginalnymi formami. Lampy szklane wytwarza się rozmaitych rodzajów szkła, które różnią się od siebie właściwościami. Lampy wykonane z mlecznego szkła rozpraszają światło, dlatego czynią wnętrza bardziej ciepłymi i przytulnymi, natomiast klosz z kolorowego szkła świetnie ubarwia przestrzeń, z kolei klosz kryształowy załamuje nieco światło.
- Metalowy klosz do lampy
Lampy metalowe odznaczają się ponadczasową i solidną, wytrzymałą konstrukcją. Idealnie dopełniają wnętrza zaaranżowane w stylu nowoczesnym i industrialnym. Tego typu lampy zwykle są minimalistyczne i surowe, jednak często można je również spotkać w aranżacjach skandynawskich. Ciekawą opcją opraw metalowych są designerskie lampy miedziane, które wprowadzają do wnętrza nutę elegancji i wytworności.
- Abażur do lampy wykonany z tworzywa
Lampy wykonane z tworzywa odznaczają się lekką konstrukcją i występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu z łatwością można je dopasować w zasadzie do każdego stylu aranżacyjnego.


- Kryształowy klosz do lampy wiszącej
Czy można sobie wyobrazić bardziej dekoracyjną oprawę od kryształowej? Lampy kryształowe to najlepszy wybór do pełnych przepychu i błyskotek wnętrz glamour, ale też retro. Mieniące się pod wpływem światła kryształy kreują zachwycające, tęczowe refleksy świetlne. To oprawy, które wprowadzą do wnętrza nutę wytworności i wyrafinowania
- Lampy drewniane
Lampy z elementami drewnianymi wprowadzają do wnętrz przytulny i ciepły klimat. Zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że tego typu oprawy doskonale uzupełniają aranżację wnętrz skandynawskich czy shabby chic.
- Abażur do lampy wykonany z tkaniny
Abażur do lampy stojącej wykonany z tkaniny delikatnie rozprasza światło, czyniąc wnętrze bardziej przytulnym i nastrojowym. Takie lampy to idealny wybór do salonu lub sypialni.
Uwaga
Więcej na temat lamp w stylu skandynawskim dowiesz się z Magazynu FF: Lampy wiszące w stylu skandynawskim.Nowoczesna lampa czy lampa loft? Lampa z kloszem emitującym światło bezpośrednie czy odbite? Lampy na wysięgniku, lampa pająk, a może lampa pierścieniowa? W Fabryka Form znajdziesz szeroki wybór lamp wiszących, stojących, żyrandoli, lampek nocnych i lamp stołowych i wiele innych opraw oświetleniowych. Oferujemy również żarówki, akcesoria do lamp oraz abażury do lamp, dzięki którym samodzielnie można stworzyć swoją własną lampę idealnie dopasowaną do charakteru naszego wnętrza.