Bądźmy eko! Czyli dobre trendy, które wspieramy.

Życie w duchu eko to bardzo pozytywny trend, który tak naprawdę szybko staje się koniecznością, a nie modnym wyzwaniem. W Fabryce Form staramy się wspierać dobre rzeczy, sami rozwijamy się, zmieniamy i gorąco wszystkich do tego zachęcamy. Bądźmy eko!

Nie ma planety B

Nasza planeta potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Według raportu naukowców ONZ z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2021 roku zegar tyka coraz głośniej:

 "Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Jednak, jak jasno wynika z dzisiejszego raportu, nie ma czasu na opóźnienia i wymówki. Liczę na liderów rządów i wszystkich interesariuszy..." – powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w nawiązaniu do ustaleń naukowców.

Ocieplenie klimatu, ekstremalne susze i powodzie, klęski głodu, uchodźcy klimatyczni i świat zalany plastikiem – te obrazy pojawiają się coraz częściej w mediach i bardzo dobrze. Podniesienie świadomości zbliżającej się katastrofy klimatycznej jest kluczowe, żebyśmy mogli wywierać presję na decydentów, przemysł i polityków.

Ale działać może każdy z nas we własnym domu, aby dawać dobry przykład najbliższym i kolejnym pokoleniom. Nie musimy być wielkimi eko-aktywistami, działajmy zgodnie z zasadą – jeśli chcesz zmienić cały świat, to zacznij od siebie.
Małe gesty i zmiana myślenia to podstawa. W końcu z małych drobinek śniegu tworzą się wielkie lawiny!

organicready_pojemnik
torba

Mały słowniczek eko-pojęć

Recykling - to słowo jest znane już nawet małym dzieciom. To po prostu wtórne wykorzystanie odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. W ten sposób chronimy środowisko i zmniejszamy ilość odpadów. Coraz więcej produktów w sklepach ma też oznakowanie "opakowanie z recyklingu".

Segregacja - segregowanie odpadów, tak aby można je było ponownie przetworzyć i wykorzystać w jak największym stopniu, to absolutne minimum. Przy odrobinie wiedzy i wysiłku łatwo można nauczyć się skutecznej segregacji.

Zrównoważony rozwój – jest to forma solidarności międzypokoleniowej, która pozwala zaspokajać obecne potrzeby ludzi, ale w sposób zrównoważony, aby nie wpływało to negatywnie na przyszłość kolejnych pokoleń i planety.

Cyrkularność/ekonomia cyrkularna/gospodarka obiegu zamkniętego – te słowa coraz częściej pojawiają się w dyskusjach i oznaczają, ni mniej ni więcej, zerwanie z modelem liniowym, czyli w skrócie "kup, zużyj i wyrzuć". W ten sposób generujemy ogromną ilość śmieci każdego roku, zasoby naturalne się kurczą, a świat jest zalewany kolejnymi zbędnymi rzeczami. W obiegu cyrkularnym z kolei zakładamy, że surowce i produkty pozostaną w użyciu i obiegu najdłużej jak się da! Kluczową kwestią jest tworzenie towarów o długiej żywotności, optymalizowanie procesów ponownego użycia, renowacji, reprodukcji i recyklingu.

Redukcja śladu węglowego – gazy cieplarniane emitowane są w wyniku produkcji oraz konsumpcji towarów i usług. Ślad węglowy to pojęcie stosowane w celu ilościowego określenia wpływu danej działalności, osoby lub kraju na zmianę klimatu. Ale nie tylko wielkie dymiące fabryki tworzą ślad węglowy, my również! Możemy go ograniczyć na wiele sposobów, m.in jedząc mniej mięsa, a więcej produktów lokalnych, przesiadając się z samolotów do pociągów, dłuższym użytkowaniem ubrań, krótszymi prysznicami etc.

Less waste/Zero waste – projektowanie i zarządzanie procesami produkcji i samymi produktami, aby finalnie udało się z nich jak najwięcej odzyskać, przetworzyć i odzyskać. Im mniej wyrzucamy, tym lepiej dla planety. Prosty przykład - zużyjmy fusy po kawie do nawożenia kwiatków, albo jako peeling do twarzy. A zamiast plastikowych butelek z wodą, korzystajmy z wielorazowych termosów.

muminki
stelton

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które jest obchodzone w prawie 200 państwach na świecie. W tym roku wypada 22 kwietnia. Powstało ponad 50 lat temu za sprawą amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który był wstrząśnięty katastrofą ekologiczną na platformie wiertniczej. W wyniku wycieku ropy zginęło tysiące ptaków oraz morskich zwierząt.

Od lat święto to ma promować ochronę środowiska, zwiększać świadomość ekologiczną dzieci i dorosłych, a także inspirować do ekologicznych zmian w codziennym życiu każdego z nas.

Co my jako Kowalscy możemy zrobić?

  • Ograniczmy ilość plastiku w otoczeniu. Zakupy tylko z wielorazowymi siatkami, unikajmy plastikowych opakowań w sklepach i woreczków foliowych, rozkładają się bowiem prawie 400 lat.
  • Jeśli mamy taką możliwość – korzystajmy z komunikacji miejskiej, pociągów albo rowerów, zamiast samochodu i samolotu.
  • Nie wyrzucajmy od razu zepsutych rzeczy, spróbujmy je naprawić, a ubraniom i żywności dajmy drugie życie i dzielmy się nimi z innymi.
  • Ograniczenie spożycia mięsa znacznie zmniejsza ślad węglowy. Nie musimy od raz zostawać radykalnymi weganami - już 1 czy 2 dni bez mięsa w tygodniu robią różnicę.
  • Zwracajmy uwagę na jakość ubrań i produktów, czasami lepiej kupić jedną droższą rzecz, niż potem trzy tańsze, które zostaną z nami krótko i finalnie będą kosztowały nas więcej (tzw. zjawisko "fast fashion").
  • Segregujmy śmieci, wystarczą kosze ze specjalnymi przegródkami, to naprawdę proste.
  • Angażujmy się w inicjatywy wywierające presję na politykach, żeby dokonywali systemowych zmian.
  • Poszerzajmy swoją świadomość ekologiczną i sprawdzajmy w zaufanych źródłach, co jeszcze możemy zrobić, żeby ulżyć planecie.
kosz
segregacja

Design w stylu eko

Marki zajmujące się designem (czyli coś z naszego poletka) również coraz częściej starają się uwzględniać ekologię w swoich działaniach – wiele z nich modyfikuje procesy produkcyjne tak, aby były utrzymane bardziej w duchu zrównoważonego rozwoju, starają się opracowywać innowacyjne materiały lub wykorzystywać recykling, a także redukują ślad węglowy. Jedną z takich firm jest niemiecki Koziol, przeczytaj nasz magazyn o tej marce, która mocno stawia na ekologię.

Niektóre jak kultowy Kay Bojesen wypuszczają limitowane serie swoich ikonicznych produktów (małpka zrobiona ze skrawków drewna, będących odpadkiem z produkcji m.in. mebli).

Z kolei duńska marka Rosendahl tworzy część swoich produktów z bio-plastiku, który nadaje się w 100% do recyklingu.

Równie istotną kwestią jest gwarancja na produkty – im lepszej jakości rzeczy kupujemy, tym dłużej z nami zostają, więc nie tworzymy odpadów. Przykładowo wiele koszy do segregacji odpadów marki Brabantia jest objętych nawet 10 letnią gwarancją!

To oczywiście tylko kilka przykładów, w kolejnych magazynach będziemy przyglądać się bliżej poszczególnym markom i ich działaniom na rzecz ekologii!

figurka drewniana
zabawka

Fabryka Form w stylu eko

W Fabryce Form staramy się również zmieniać i wprowadzać jak najwięcej eko-innowacji, dzięki którym naszej planecie będzie lżej. Cały czas pracujemy nad sobą i rozwijamy się, ale już udało nam się wyeliminować papierowe dokumenty, wszystko odbywa się w formie elektronicznej, zredukowaliśmy również ilość plastiku w naszej siedzibie, a także przystosowaliśmy nasze opakowania (te w których wysyłamy do Was nasze ładne produkty) do jednego rodzaju segregacji. Wchodzimy również w dialog z markami, które prezentujemy w Fabryce Form i dopytujemy się o ekologiczne rozwiązania. Ale to oczywiście dopiero początek, bo wierzymy, że nawet najmniejsze działanie może zdziałać wiele dobrego!

 

karafka
warzywniak

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł