O czym warto pamiętać urządzając pokój dla ucznia?

Niedługo rozdzwonią się szkolne dzwonki, a uczniom przybędzie codziennych obowiązków. Odrobienie lekcji, czytanie lektur, prawidłowy odpoczynek i czas na rozrywkę – pokój nastolatka powinien być komfortowy oraz sprzyjać nauce. Jak go urządzić, aby niczego nie zabrakło?

Pokój ucznia pełni kilka funkcji, dlatego warto podzielić go na kilka stref. Dzięki temu z łatwością rozgraniczymy czas na obowiązki i naukę, od rozrywki czy odpoczynku. Wydzielenie poszczególnych części ułatwi wyposażanie oraz dekorowanie przestrzeni. W pokoju ucznia nie może zabraknąć nie tylko podstawowych sprzętów i mebli, ale również dodatków, takich jak: plakaty oraz zegary na ścianę, oświetlenie czy pudełka na drobiazgi.

Strefa nauki

Każdy uczeń powinien mieć komfortowe miejsce do nauki, ćwiczeń czy czytania lektur. Najlepsze będzie do tego biurko i ergonomiczne krzesło. Bardzo ważne jest dopasowanie mebli do dziecka – jego wzrostu oraz potrzeb. Wybierzmy biurko z praktycznymi szufladami i szafką, aby wszystkie podręczniki oraz przybory były zawsze w zasięgu ręki. Krzesło z porządnym oparciem pozwoli utrzymać prawidłową postawę. Nad biurkiem przyda się tablica korkowa lub suchościeralna na notatki i przypomnienia. Starsi uczniowie mogą korzystać z komputera, dlatego zaplanujmy, gdzie go umieścimy, aby pozostawić miejsce na blacie do tradycyjnego pisania lub prac plastycznych.

Część sypialna

Równie ważna jak część biurowa jest strefa odpoczynku. Bez względu na wielkość pokoju podstawą jest wygodne łóżko, w którym uczeń może zregenerować się podczas nocnego wypoczynku, ale także poczytać książkę czy obejrzeć film. Jeśli metraż pomieszczenia pozwoli warto zadbać o miejsce dodatkowe na relaks, np. fotel lub duży puf przy regale z książkami. To część pokoju, gdzie nie powinno zabraknąć półki z lekturami, ale także zabawek. Puzzle, gry planszowe i logiczne, klocki konstrukcyjne – to wszystko pozwoli zresetować się po czasie spędzonym na nauce, a jednocześnie wspomoże kreatywność i twórcze myślenie.

Prawidłowe oświetlenie

W pokoju ucznia warto zróżnicować źródła światła i obok centralnej lampy zadbać o dodatkowe kinkiety i lampki. Obowiązkowo jedna z nich powinna znaleźć się na biurku po stronie ręki, którą dziecko pisze. Z pewnością przyda się oświetlenie przy łóżku, obok miejsce do czytania oraz zabawy. Obok funkcji praktycznej lampy o ciekawym designie będą pełniły rolę dekoracyjną i wprowadzą przytulną atmosferę do wnętrza. Zastosujmy oświetlenie ledowe oraz lampki z wirującymi cieniami na suficie.

Niezbędne dodatki

Kiedy w pokoju znajdą się już wszystkie meble i sprzęty, książki oraz szkolne przybory możemy skupić się na ostatnim elemencie, czyli dekoracjach. Wbrew pozorom są one nie mniej istotne, gdyż tworzą klimat pomieszczenia. Przydatne będą pudełka i koszyki, które pomogą utrzymać porządek w pokoju, ponadto warto zadbać o dodatki, takie jak: zegary na ścianę, ramki ze zdjęciami lub motywującymi hasłami, kolorowe zasłony, dywan oraz poszewki na poduszki i przytulny koc. Wszystkie te przedmioty nie muszą być nudne i jednokolorowe, przykładowo zegar możemy wybrać w oryginalnej formie – ekranu telewizora, płyty winylowej lub z ikonkami znanymi ze smartfonów. Ciekawą i nowoczesną propozycją może być zegar ścienny naklejany. Dzięki temu uczeń z przyjemnością będzie przebywać w swoim pokoju.

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł