Świeczniki – zawsze na czasie!
Pierwsze świeczniki pojawiły się już w czasach starożytnych. Wykorzystywano je głównie podczas religijnych obrzędów. Wymienić możemy tu chociażby złote, siedmioramienne menory lub dziewięcioramienne chanukije.
Znane od wieków
Największą popularnością cieszyły się w wiekach średnich. Wieszano wówczas świecznikowe żyrandole, ustawiano wieloramienne kandelabry, a na ścianach montowano specjalne świeczniki na ścianę. Powszechnie używano też przenośnych lichtarzy.
Obecnie świeczniki pełnią już czysto dekoracyjną rolę. Wiele z nich nawiązuje designem do tych, których używano w dawnych czasach, na przykład: Lumi, Double U, Design with Light Chamber oraz Weight here L.
Klasyczne i nowoczesne
Tradycyjnym materiałem, z którego wytwarza się świeczniki jest metal. We współczesnych aranżacjach mieszkań stosuje się jednak również porcelanę, ceramikę, szkło, a nawet kamień. Do każdego stylu wnętrzarskiego można z łatwością dopasować odpowiedni świecznik:
Styl nowoczesny – cechuje się prostymi liniami o geometrycznych kształtach. Podstawową paletę barw stanowią biel, czerń, szarość i beż. W takich wnętrzach świetnie sprawdzą się świeczniki metalowe.
Styl glamour – to bardzo eklektyczny styl, łączący ze sobą rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się odległe. Idealnie odnajdzie się w nich np. złoty świecznik.
Styl skandynawski – charakteryzuje się surowością. Królują w nim jasne barwy – głównie biel, oraz naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len, wiklina. W takim wnętrzu możemy ustawić między innymi prosty, a zarazem niezwykle atrakcyjny w swojej formie świecznik na tealighty Nero.
Styl industrialny – typowe są tu metalowe akcenty. Dlatego dobrze pasować do niego będzie wykonany z metalu z olejowanymi przetarciami w kolorze szlachetnego brązu, świecznik WoodWick Core. Dobrym wyborem będą też inne srebrne świeczniki dostępne w naszej ofercie.
Styl prowansalski – kojarzy się z ciepłem, delikatnością i przytulnym domem. Stosuje się w nim zwiewne, lekkie zasłony, miękkie lniane serwetki, puszyste koce. Do tego stylu pasuje świecznik Tsé.
Na stół i na kominek
Świeczniki są bardzo uniwersalnym elementem dekoracyjnym. Można nimi przystroić praktycznie wszystko. Duże modele pięknie prezentują się nawet na podłodze.
Podczas uroczystej kolacji, szczególnego klimatu nadadzą wysmukłe formy świeczników na długie świece, które nie zabierają wiele miejsca, jak na przykład Festive.
Kominki i komody natomiast lepiej ozdobić modelami o kształtach zbliżonych do lampionów, jak te z kolekcji Michalsky.
Wszystkie rodzaje świeczników doskonale komponują się z innymi elementami dekoracyjnymi: wazonami, półmiskami czy koszami – trzeba przyznać, że pod tym względem są naprawdę uniwersalne. Warto tylko przy układaniu takiej kompozycji stosować przeciwwagę, czyli na przykład obok płaskiego i szerokiego kosza z owocami stawiać wysoki świecznik, a przy smukłym wazonie, taki o bardziej przysadzistych kształtach.

