Świeczniki – zawsze na czasie!

Pierwsze świeczniki pojawiły się już w czasach starożytnych. Wykorzystywano je głównie podczas religijnych obrzędów. Wymienić możemy tu chociażby złote, siedmioramienne menory lub dziewięcioramienne chanukije.

Znane od wieków

Największą popularnością cieszyły się w wiekach średnich. Wieszano wówczas świecznikowe żyrandole, ustawiano wieloramienne kandelabry, a na ścianach montowano kinkiety. Powszechnie używano też przenośnych lichtarzy.

Obecnie świeczniki pełnią już czysto dekoracyjną rolę. Wiele z nich nawiązuje designem do tych, których używano w dawnych czasach, na przykład: Lumi, Double U, Design with Light Chamber oraz Weight here L.

Klasyczne i nowoczesne

Tradycyjnym materiałem, z którego wytwarza się świeczniki jest metal. We współczesnych aranżacjach mieszkań stosuje się jednak również porcelanę, ceramikę, szkło, a nawet kamień. Do każdego stylu wnętrzarskiego można z łatwością dopasować odpowiedni świecznik:

Styl nowoczesny – cechuje się prostymi liniami o geometrycznych kształtach. Podstawową paletę barw stanowią biel, czerń, szarość i beż. W takich wnętrzach świetnie sprawdzi się na przykład świeczniki Faro.

Styl glamour – to bardzo eklektyczny styl, łączący ze sobą rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się odległe. Idealnie odnajdzie się w nich pięcioramienny świecznik Living Lounge.

Styl skandynawski – charakteryzuje się surowością. Królują w nim jasne barwy – głównie biel, oraz naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len, wiklina. W takim wnętrzu możemy ustawić między innymi prosty, a zarazem niezwykle atrakcyjny w swojej formie świecznik Heima

Styl industrialny – typowe są tu metalowe akcenty. Dlatego dobrze pasować do niego będzie wykonany z metalu z olejowanymi przetarciami w kolorze szlachetnego brązu, świecznik WoodWick Core

Styl prowansalski – kojarzy się z ciepłem, delikatnością i przytulnym domem. Stosuje się w nim zwiewne, lekkie zasłony, miękkie lniane serwetki, puszyste koce. Do tego stylu pasuje świecznik Tsé.

Świeczniki Faro 3 szt. stal polerowana

169,00 zł

Świeczniki Faro 3 szt. stal polerowana

Blomus
Świecznik Heima

230,00 zł

Świecznik Heima

Normann Copenhagen
  Świecznik Heima

  230,00 zł

  Świecznik Heima

  Normann Copenhagen
Świecznik pięcioramienny Lumi

495,00 zł

Świecznik pięcioramienny Lumi

Holmegaard
Świecznik Double U

571,00 zł

Świecznik Double U

Philippi

Na stół i na kominek

Świeczniki są bardzo uniwersalnym elementem dekoracyjnym. Można nimi przystroić praktycznie wszystko. Duże modele pięknie prezentują się nawet na podłodze.

Podczas uroczystej kolacji, szczególnego klimatu nadadzą wysmukłe formy świeczników, o długich świecach, które nie zabierają wiele miejsca, jak na przykład Festive.

Kominki i komody natomiast lepiej ozdobić modelami o kształtach zbliżonych do lampionów, jak te z kolekcji Michalsky.

Wszystkie rodzaje świeczników doskonale kompnują się z innymi elementami dekoracyjnymi: wazonami, półmiskami czy koszami – trzeba przyznać, że pod tym względem są naprawdę uniwersalne. Warto tylko przy układaniu takiej kompozycji stosować przeciwwagę, czyli na przykład obok płaskiego i szerokiego kosza z owocami stawiać wysoki świecznik, a przy smukłym wazone, taki o bardziej przysadzistych kształtach.

  Świecznik Heima
  Świecznik na świecę Woodwick Core

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w 2 sklepach stacjonarnych gratis
ponad 150 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 13 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii, m.in. w celu zaprezentowania treści najbardziej odpowiadających zainteresowaniom użytkowników, a także w celach statystycznych i reklamowych. Więcej informacji w Polityce Prywatności