Jak układać dekoracje? Wnętrzarskie sztuczki dla każdego

Wybierasz najpiękniejsze dodatki do domu, jednak zestawione razem na szafce czy półce nie wyglądają już tak dobrze? A może Twój stolik kawowy świeci pustkami, bo nie wiesz, co na nim postawić? Dobrze się czujesz w swoim wnętrzu, ale masz wrażenie, że czegoś w nim brak? Na wszystkie te problemy odpowiedź jest jedna: zasady układania dekoracji, które zdradzamy w tym Magazynie!

Odpowiednio dobrane dodatki do domu to podstawa aranżacji każdego wnętrza. To dekoracje tworzą styl i charakter mieszkania. Zawsze powtarzamy, że urządzając dom, warto kierować się praktycznością przy wyborze mebli i wyobraźnią przy wyborze akcesoriów. Dodatki możesz łatwo i szybko wymieniać, przestawiać i aranżować, dlatego mogą być ekstrawaganckie i oryginalne. Nie bój się nietypowych kształtów i wzorów, wszystko da się obronić! Trzeba tylko wiedzieć jak. I tu wkraczamy my, uzbrojeni w wiedzę ekspercką, lektury, a przede wszystkim – we wnioski wyciągnięte z obejrzenia tysięcy fantastycznych aranżacji dodatków do domu. 

    dodatki do domu ustawione na szafce
    dekoracje na stoliku
    ozdobne wazony

Jakie dodatki do domu wybrać?

Nie będziemy Ci radzić, jakie konkretnie akcesoria do domu wybierać – sam najlepiej wiesz, jaki styl Ci odpowiada i jakie produkty Ci się podobają. Podpowiemy za to, że aby wnętrze mieszkania wyglądało jak z okładki kolorowego pisma, należy zadbać o odpowiednie ustawianie akcesoriów. Tworzenie kompozycji to coś, to sprawia, że wnętrze dostaje +100 punktów do prezentacji. Nasza wiedza i doświadczenie mówią nam, że aby kompozycja wyglądała spektakularnie, należy zadbać o to, by znalazły się w niej przynajmniej trzy przedmioty z poniższych:

  • podłużna rzecz, która stworzy proste linie, np. stosik książek, album na zdjęcia ukryty w pudełku, szkatułka lub ozdobna taca, na której ustawisz inne przedmioty;
  • smukły, pionowy przedmiot, np. wysoki wazon, świecznik na długie świece;
  • coś obłego i ciężkiego, np. wazon kula albo lampa stołowa o zaokrąglonej podstawie i dużym abażurze;
  • gwiazda kompozycji, czyli produkt o oryginalnej formie, np. rzeźba albo ozdobny kilkuramienny świecznik;
  • drobne rzeczy do wypełnienia pustych przestrzeni, np. ozdobne przyciski do papieru, świecznik na tealight.

Zobacz propozycje przedmiotów z każdej z tych grup poniżej!

Nasza rada

Pamiętaj, że częścią kompozycji mogą być też elementy organiczne, czyli np. kwiatek w doniczce czy bukiet w wazonie.

Zasady układania dodatków

Wiesz już, jakie elementy Ci się przydadzą, teraz więc czas na kolejny krok: ustawienie ich tak, by prezentowały się jak z okładki. Wystarczy zastosować kilka zasad, które zawsze się sprawdzają!

  1. Wybierz nieparzystą liczbę przedmiotów. Z kompozycjami jest jak z ludźmi: jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę, po prostu wytrąć odbiorców z równowagi, a na pewno Cię zauważą. Ludzkie oko ma skłonność do łączenia elementów w pary, więc wybranie nieparzystej liczby przedmiotów w kompozycji to najprostszy sposób, by przykuwała wzrok.
  2. Nie ustawiaj dekoracji w jednym rzędzie! Wazony ustawione w równych odstępach i w jednej linii będą prezentować się nudno i bez wyrazu.
  3. Zamiast tego ułóż ozdoby tak, by tworzyły plan pierwszy i drugi. Pamiętaj, by stały blisko siebie, najlepiej nachodząc jedna na drugą. Dzięki temu uzyskasz efekt głębi, a wszystkie elementy będą tworzyć wizualnie jedną całość.
  4. Dąż do uzyskania kształtu trójkąta. Jego wierzchołek mogą tworzyć np. liście w wazonie albo świecznik na długie świece.
  5. Stosuj zasadę złotego podziału. Zasadę złotego podziału znali już starożytni Grecy i możesz nam wierzyć: zawsze się sprawdza! Aby trzymać się jej podczas układania, po prostu wyobraź sobie, że Twoja kompozycja od góry wygląda jak spirala i dąż do tego, by rzeczywiście tak się stało.
  6. Łącz różne kształty, materiały i faktury. Twoja kompozycja będzie ciekawsza, gdy znajdzie się w niej zarówno prosty szklany wazon, jak i ozdobna doniczka.
  7. Postaw na przeciwieństwa. Łącz obok siebie mat i połysk, wazon kulę i prostokątną tacę, błyszczącą metalową donicę i drewniane rzeźbione pudełko.

Przeanalizuj zdjęcia poniżej i przekonaj się, w jaki sposób realizują przedstawione powyżej zasady.

Pamiętaj

Zasady są po to, by je łamać :) Ważne jednak, by robić to świadomie i w konkretnym celu.
 
dodatki w stylu boho
dodatki minimalistyczne
dodatki do domu w stylu etno
czerwone dodatki do domu

Gdzie ustawiać kompozycje?

Wiesz już co, wiesz już jak, pozostaje tylko pytanie: gdzie? Krótka odpowiedź brzmi: wszędzie. Dłuższa, bardziej precyzyjna: dodatki możesz ustawiać, gdzie tylko chcesz, są jednak miejsca, gdzie przydadzą się szczególnie.

Stolik kawowy

Stoliki kawowe i stoliki boczne aż proszą się o kilka dodatków! Jeśli zostawisz je puste, będą tworzyć przygnębiające wrażenie, jakby nie były używane. Tymczasem dobrze dobrane dekoracje stolika kawowego nie tylko ozdobią salon, lecz także mogą mieć zastosowanie praktyczne. Na stoliku szczególnie dobrze sprawdzi się wazon, patera na owoce albo miseczka na przekąski oraz album na zdjęcia zamknięty w pudełku – dzięki temu będzie zawsze pod ręką do pokazania gościom czy wspominania podróży w bliskim gronie.

Komoda lub szafka w salonie

Blat ustawionej przy ścianie komody lub szafki to fantastyczne miejsce, aby wyeksponować ważne dla nas dekoracje. O ścianę możesz oprzeć plakat pasujący do salonu, a obok ustawić np. doniczkę o ciekawym kształcie czy świecznik. Dobrym pomysłem jest też ustawienie na komodzie ramek na zdjęcia.

Nasza rada

Świeczniki to jedne z najprostszych w aranżacji dodatków do domu! Przeczytaj nasz Magazyn, a nie będziesz mieć kłopotów z wybraniem odpowiedniego świecznika: Świecznik na każdą okazję. Jak w kilka chwil wyczarować nastrój we wnętrzu?
 

Konsola w przedpokoju

Chociaż rzadko się o tym myśli, przedpokój to najlepsze miejsce do zaprezentowania dodatków, na których szczególnie Ci zależy – w końcu to pomieszczenie, przez które musi przejść każdy gość! Dlatego warto wykorzystać je do ekspozycji najciekawszych naszych skarbów. Konsole zwykle są wąskie i nie pomieszczą wielu przedmiotów, skup się więc na jakości. Na konsoli świetnie będzie wyglądał plakat w ramce oparty o ścianę, ale też efektowna rzeźba lub figurka, którą szczególnie lubisz. Możesz też wykorzystać tę przestrzeń w praktyczny sposób, stawiając tu podstawkę na drobiazgi, np. klucze lub telefon.

Szafka nocna

Obowiązkowym punktem kompozycji na szafce nocnej jest lampka nocna i budzik. Może Ci się też przydać stojak na telefon czy notes do notowania myśli przez snem. Jeśli lubisz mieć pod ręką wodę, na pewno miłym akcentem będzie napełniona karafka i szklanka na wodę.

Półki na książki

Oczywiście możesz zapełnić całą przestrzeń półek książkami i gwarantujemy, że będzie to wyglądać pięknie (wszyscy zapaleni czytelnicy wiedzą, że nie ma piękniejszego widoku niż półki pełne książek), jeśli chcesz chcesz przełamać monotonię, warto dodać kilka ozdobnych drobiazgów, dzięki którym zawartość będzie prezentować się ciekawiej. Postaw na oryginalne podpórki do książek i figurki, które zwieszają się z półki, a wygląd Twojej biblioteczki całkiem się zmieni!

Nasza rada

Marzy Ci się biblioteczka w domu? Koniecznie zajrzyj do naszego Magazynu: Jak urządzić biblioteczkę? Lektura obowiązkowa dla miłośników książki!
dekoracje na konsoli
kompozycja na szafce

Teraz, kiedy wiesz już wszystko, co potrzebne do stworzenia efektownej dekoracji, najwyższy czas wziąć się do pracy! Pamiętaj, że w tworzeniu kompozycji ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia! Każde miejsce w domu zyska na odpowiednich ozdobach; poza wymienionymi wyżej, dekoracje możesz ustawiać też na blacie w kuchni, na szerokim parapecie, na biurku, w łazience... gdzie tylko chcesz. Po prostu spróbuj, a przekonasz się, że dekorowanie domu może być świetną i kreatywną zabawą. Powodzenia!

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł