Baw się i szalej w karnawale!

Karnawał to czas, gdy się bawimy, folgujemy sobie, śmiejemy się na całe gardło, jemy i pijemy. Czyli dobry czas. Ale czy jesteśmy gotowi, żeby przywitać karnawał tak, jak na to zasługuje?

Karnawał, czyli co?

Każdy z nas, gdy słyszy słowo karnawał, od razu potrafi rzucić kilka luźnych skojarzeń, jak: szampan i toasty, bale maskowe, szaleństwo, zabawa do rana, karnawał w Rio de Janeiro, Wenecji i to wszystko prawda! Karnawał to czas szaleństwa i zabawy trwający w Polsce od Trzech Króli aż do Środy Popielcowej. Oczywiście karnawał świętuje się w większości krajów świata, a jego korzeni należy szukać już w starożytnej Grecji.


Kiedyś karnawał był świętem ruchomym i symbolizował powitanie wiosny, ale też uczczenie pamięci po zmarłych, na cześć których piło się ubiegłoroczne wino. Składano również ofiary ze specjalnie ugotowanych ziaren. Ta tradycja co prawda nie przetrwała, ale picie wina z pewnością ma się dobrze!

kieliszki do wina
kieliszek

Skąd się wzięła nazwa "karnawał"?

Polski karnawał został zapożyczony prawdopodobnie od włoskiego carnevale, który oznacza pożegnanie się z mięsem. Niebawem nadejdzie bowiem Wielki Post, gdzie wstrzemięźliwość będzie wskazana, należy więc wybawić się i najeść na zapas.

Karnawałowa promocja

Jeśli chodzi o dobrą zabawę, to Fabryka Form jest tym miejscem, gdzie wiemy, jak dobrze (i stylowo!) się bawić. Dlatego dla wszystkich spragnionych... dobrej zabawy przygotowaliśmy karnawałową promocję!

 

Rabaty na karnawałowe produkty

Szukasz ładnych szklanek, kieliszków, korków albo tac, żeby Twoja karnawałowa impreza była niezapomniana? W naszej promocji znajdziesz wybrane produkty nawet 15% taniej!
 

Jak kiedyś wyglądał karnawał w Polsce?

W Polsce karnawał był obchodzony szumnie w różnych warstwach społecznych. Szlachta polska urządzała wielkie kuligi z pochodniami. Zaprzęgami przemieszczano się pomiędzy okolicznymi, zaprzyjaźnionymi dworami, gdzie biesiadowano do rana, regenerowano siły, a następnie kulig ruszał dalej. Takie eskapady potrafiły trwać nawet kilka dni. Trzeba przyznać, że Sarmaci potrafili się bawić.

Ale zabawa nie była zarezerwowana tylko dla szlachetnie urodzonych. Chłopi i mieszczanie również potrafili się bawić, tylko trochę inaczej. We wsiach i miasteczkach urządzano zabawy taneczne, bale przebierańców i pochody. Pito i jedzono do rana. Podczas karnawału każdy mógł być kim chciał, na tym polegał jego urok!

Jak można bawić się w karnawale współcześnie?

Współczesne zabawy nie są już może tak impulsywne, huczne i nie trwają kilku dni z rzędu, ale nadal wiele osób stawia sobie za punkt honoru, żeby chociaż w Ostatki (ostatni tydzień karnawału, który rozpoczyna się uwielbianym przez wszystkich Tłustym Czwartkiem) zaszaleć. Oczywiście szczególnie teraz należy to robić z głową.

Karnawał w Rio de Janeiro albo Wenecji
Oczywiście takiego karnawału życzymy wszystkim! Chociaż raz w życiu warto na własne oczy zobaczyć te niezwykłe parady przebranych w kolorowe stroje tancerzy, platformy z muzyką i tłumy porwane przez obezwładniające szaleństwo. 

szejker
nalewak

Bale maskowe

Bale maskowe inaczej zwane maskaradami to jak sama nazwa wskazuje bal, ale w maskach i najczęściej też przebraniach. Podczas balu możemy się zamienić w kogo chcemy - księżniczkę, Supermena albo konika polnego. Ale już samo założenie eleganckiego stroju i symbolicznej maski zamienia nas w kogoś tajemniczego, kim nie jesteśmy na co dzień. 

Oczywiście jak wszystko co dobre (np. design!) ta tradycja narodziła się we Włoszech. Miały tam miejsce procesje ludowe, którym towarzyszyły późniejsze maskarady.

Tańce, hulańce i domówki

Tradycja domówek jest chętnie praktykowana od lat. Gospodarze zapewniają stół pełen przekąsek, muzykę i prowizoryczny parkiet, często przerobiony z podłogi w kuchni lub salonie.

Ale coraz więcej miast, domów kultury, kin i teatrów organizuje również masowe wydarzenia pod szyldem karnawału, na które można kupić bilet (miejskie zabawy są zazwyczaj za darmo) i spotkać się ze znajomymi, a także nieznajomymi. Ale tym właśnie jest karnawał - wywróceniem świata na opak i otwieraniem się na nowe i zabawę.

Co pić i jeść w karnawale?

Każdy kraj ma swoje obyczaje, w Polsce zazwyczaj trzymamy się (często uwspółcześnionej) wersji kuchni polskiej. Jeśli brakuje Ci pomysłów, to przeczytaj nasz artykuł o karnawałowych przekąskach, gdzie podajemy Ci (jak na tacy!) kilka fajnych przepisów.

Jeśli chodzi o alkohole, to wszystkie musujące wina, prosecco, szampany czy cydry są jak najbardziej na miejscu. Ale przydadzą się też karafkiszklanki do drinków i szklanki do whisky.  Karnawał  bowiem to czas zaskoczeń i próbowania nowych rzeczy - może damy się namówić na 10-letnią whisky albo na kolorowego drinka Tequila Sunrise, który wygląda rzeczywiście jak romantyczny zachód słońca?

talerz Gallery
stół z zastawą

Nasze wybory w tym tygodniu

Co tydzień aż do końca karnawału będziemy wyróżniać kilka produktów, które sprawdzą się idealnie na karnawałowych przyjęciach. Zostały objęte nawet 15% rabatem, żeby karnawał 2022 był jeszcze lepszy!

Pojemnik na lód Ananas Bloomingville

Nowa cena:371,45 zł
Stara cena:437,00 zł Rabat:-15%

Pojemnik na lód Ananas Bloomingville

Bloomingville
Szczypce do lodu Alessi 505

Nowa cena:67,50 zł
Stara cena:75,00 zł Rabat:-10%

Szczypce do lodu Alessi 505

Alessi
  Szczypce do lodu Alessi 505

  Nowa cena:67,50 zł
  Stara cena:75,00 zł Rabat:-10%

  Szczypce do lodu Alessi 505

  Alessi
2 szt. Kieliszki do szampana Premium Glass 2 szt.

Nowa cena:82,80 zł
Stara cena:92,00 zł Rabat:-10%

Kieliszki do szampana Premium Glass 2 szt.

Rosendahl
Kieliszek do schnappsa Skibsglas

Nowa cena:95,40 zł
Stara cena:106,00 zł Rabat:-10%

Kieliszek do schnappsa Skibsglas

Holmegaard
Korek do wina Rocks

Nowa cena:78,20 zł
Stara cena:92,00 zł Rabat:-15%

Korek do wina Rocks

Zone Denmark
  Korek do wina Rocks

  Nowa cena:78,20 zł
  Stara cena:92,00 zł Rabat:-15%

  Korek do wina Rocks

  Zone Denmark
Miska Neri

Nowa cena:62,90 zł
Stara cena:74,00 zł Rabat:-15%

Miska Neri

Bloomingville (1)
  Miska Neri

  Nowa cena:62,90 zł
  Stara cena:74,00 zł Rabat:-15%

  Miska Neri

  Bloomingville(1)
Patera Hübsch szklana

Nowa cena:469,20 zł
Stara cena:552,00 zł Rabat:-15%

Patera Hübsch szklana

Hübsch
  Patera Hübsch szklana

  Nowa cena:469,20 zł
  Stara cena:552,00 zł Rabat:-15%

  Patera Hübsch szklana

  Hübsch

Wszystkie produkty w promocji

Oczywiście tutaj nie jesteśmy w stanie zaprezentować Wam wszystkich naszych karnawałowych produktów, na które obowiązują rabaty do - 15%, więc wejdźcie w promocje, wybierajcie i przebierajcie!

2 szt. Kieliszki do ginu i toniku Vintage 2 szt.

Nowa cena:90,10 zł
Stara cena:106,00 zł Rabat:-15%

Kieliszki do ginu i toniku Vintage 2 szt.

Nude

Pięknego karnawału!

Fabryka Form życzy wszystkim dobrej formy na całonocne tańce karnawałowe!
 

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 250 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 17 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności