Karnawałowe szaleństwo

Karnawał to czas, gdy się bawimy, folgujemy sobie, śmiejemy się na całe gardło, jemy i pijemy. Czyli dobry czas. Ale czy jesteśmy gotowi, żeby przywitać karnawał tak, jak na to zasługuje?

Karnawał, czyli co?

Każdy z nas, gdy słyszy słowo karnawał, od razu potrafi rzucić kilka luźnych skojarzeń, jak: szampan i toasty, bale maskowe, szaleństwo, zabawa do rana, karnawał w Rio de Janeiro, Wenecji i to wszystko prawda! Karnawał to czas szaleństwa i zabawy trwający w Polsce od Trzech Króli aż do Środy Popielcowej. Oczywiście karnawał świętuje się w większości krajów świata, a jego korzeni należy szukać już w starożytnej Grecji.


Kiedyś karnawał był świętem ruchomym i symbolizował powitanie wiosny, ale też uczczenie pamięci po zmarłych, na cześć których piło się ubiegłoroczne wino. Składano również ofiary ze specjalnie ugotowanych ziaren. Ta tradycja co prawda nie przetrwała, ale picie wina z pewnością ma się dobrze!

kieliszki do wina
kieliszek

Karnawałowa promocja

Jeśli chodzi o dobrą zabawę, to Fabryka Form jest tym miejscem, gdzie wiemy, jak dobrze (i stylowo!) się bawić. Dlatego dla wszystkich spragnionych... dobrej zabawy przygotowaliśmy karnawałową promocję!

 

Rabaty na karnawałowe produkty

Szukasz ładnych szklanek, kieliszków, korków albo tac, żeby Twoja karnawałowa impreza była niezapomniana? W naszej promocji znajdziesz karnawałowe produkty z rabatami!
 

Skąd się wzięła nazwa "karnawał"?

Polski karnawał został zapożyczony prawdopodobnie od włoskiego carnevale, który oznacza pożegnanie się z mięsem. Niebawem nadejdzie bowiem Wielki Post, gdzie wstrzemięźliwość będzie wskazana, należy więc wybawić się i najeść na zapas.

Jak kiedyś wyglądał karnawał w Polsce?

W Polsce karnawał był obchodzony szumnie w różnych warstwach społecznych. Szlachta polska urządzała wielkie kuligi z pochodniami. Zaprzęgami przemieszczano się pomiędzy okolicznymi, zaprzyjaźnionymi dworami, gdzie biesiadowano do rana, regenerowano siły, a następnie kulig ruszał dalej. Takie eskapady potrafiły trwać nawet kilka dni. Trzeba przyznać, że Sarmaci potrafili się bawić.

Ale zabawa nie była zarezerwowana tylko dla szlachetnie urodzonych. Chłopi i mieszczanie również potrafili się bawić, tylko trochę inaczej. We wsiach i miasteczkach urządzano zabawy taneczne, bale przebierańców i pochody. Pito i jedzono do rana. Podczas karnawału każdy mógł być kim chciał, na tym polegał jego urok!

Jak można bawić się w karnawale współcześnie?

Współczesne zabawy nie są już może tak impulsywne, huczne i nie trwają kilku dni z rzędu, ale nadal wiele osób stawia sobie za punkt honoru, żeby chociaż w Ostatki (ostatni tydzień karnawału, który rozpoczyna się uwielbianym przez wszystkich Tłustym Czwartkiem) zaszaleć. Oczywiście szczególnie teraz należy to robić z głową.

Karnawał w Rio de Janeiro albo Wenecji
Oczywiście takiego karnawału życzymy wszystkim! Chociaż raz w życiu warto na własne oczy zobaczyć te niezwykłe parady przebranych w kolorowe stroje tancerzy, platformy z muzyką i tłumy porwane przez obezwładniające szaleństwo. 

szejker
nalewak

Bale maskowe

Bale maskowe inaczej zwane maskaradami to jak sama nazwa wskazuje bal, ale w maskach i najczęściej też przebraniach. Podczas balu możemy się zamienić w kogo chcemy - księżniczkę, Supermana albo konika polnego. Ale już samo założenie eleganckiego stroju i symbolicznej maski zamienia nas w kogoś tajemniczego, kim nie jesteśmy na co dzień. 

Oczywiście jak wszystko co dobre (np. design!) ta tradycja narodziła się we Włoszech. Miały tam miejsce procesje ludowe, którym towarzyszyły późniejsze maskarady.

Tańce, hulańce i domówki

Tradycja domówek jest chętnie praktykowana od lat. Gospodarze zapewniają stół pełen przekąsek, muzykę i prowizoryczny parkiet, często przerobiony z podłogi w kuchni lub salonie.

Ale coraz więcej miast, domów kultury, kin i teatrów organizuje również masowe wydarzenia pod szyldem karnawału, na które można kupić bilet (miejskie zabawy są zazwyczaj za darmo) i spotkać się ze znajomymi, a także nieznajomymi. Ale tym właśnie jest karnawał - wywróceniem świata na opak i otwieraniem się na nowe i zabawę.

Zostań w domu - baw się nadal dobrze!

Karnawał w tym roku wiele osób będzie spędzać w zaciszu domowym. Ale to nie znaczy, że nie możemy skorzystać z jego różnych atrakcji i dobrze się bawić, również siedząc w domu! Oto kilka przykładowych, karnawałowych zabaw, które można w domowym zaciszu zrealizować:

  1. Wspólne warsztaty z tworzenia masek karnawałowych. W końcu nie muszą wyglądać jak te oryginalne z Wenecji, ważne, żeby nam się podobały. Użyjmy wszystkiego co mamy w domu, nie bójmy się kreatywnych rozwiązań. Możemy wykorzystać bibułę, pióra, makaron, ryż albo brokat jako ozdobę. Im większą wyobraźnię uruchomimy, tym będziemy lepiej się bawić. A o zabawę w końcu w karnawale chodzi!
  2. Pyszny wieczór z fondue i grami planszowymi. Kto z nas nie lubi tego serowego przysmaku i to podanego w tak atrakcyjnej formie? To narodowa potrawa Szwajcarii, ale Francuzi i Włosi również za nią przepadają, więc dlaczego my mielibyśmy się w niej nie zakochać? Moczenie chleba lub innych dodatków w serowej masie to świetna zabawa dla całej rodziny.
  3. Zabaw się w barmana - zawsze zazdrościsz barmanom w knajpach, którzy przerzucają się butelkami, potrząsają szejkerami i wyglądają tak fajnie? W domu też możesz być barmanem. W sieci jest wiele przepisów na kolorowe, pyszne drinki. Hmm... może tylko nie zaczynaj nauki od rzucania w górę butelkami, jeśli nie lubisz sprzątać ;)
  4. Karnawałowe tańce... na dywanie w salonie. Karnawał bez tańca to nie karnawał. Dlatego podejmij wyzwanie i naucz się nowego stylu tańca we własnym domu. Istnieje masa tutoriali w internecie oraz aplikacji, które krok po kroku nauczą Cię jak tańczyć taniec klasyczny, nowoczesny, zumbę czy reggaeton. A gdy znów ruszysz w miasto, to będzie czym szpanować na parkiecie.

Co pić i jeść w karnawale?

Każdy kraj ma swoje obyczaje, w Polsce zazwyczaj trzymamy się (często uwspółcześnionej) wersji kuchni polskiej. Jeśli brakuje Ci pomysłów, to przeczytaj nasz artykuł o karnawałowych przekąskach, gdzie podajemy Ci (jak na tacy!) kilka fajnych przepisów.

Jeśli chodzi o alkohole, to wszystkie musujące wina, prosecco, szampany czy cydry są jak najbardziej na miejscu. Ale przydadzą się też karafkiszklanki do drinków i szklanki do whisky.  Karnawał  bowiem to czas zaskoczeń i próbowania nowych rzeczy - może damy się namówić na 10-letnią whisky albo na kolorowego drinka Tequila Sunrise, który wygląda rzeczywiście jak romantyczny zachód słońca?

Wszystkie produkty w promocji

Oczywiście tutaj nie jesteśmy w stanie zaprezentować Wam wszystkich naszych karnawałowych produktów, na które obowiązują rabaty, to tylko przedsmak, więc wejdźcie w promocje, wybierajcie i przebierajcie!

Pięknego karnawału!

Fabryka Form życzy wszystkim dobrej formy na całonocne tańce karnawałowe!
 
szampan na podstawie
zestaw koktajlowy

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności