Jak dobierać kieliszki do alkoholi?

Dobór szkła do poszczególnych rodzajów alkoholu to nie taka oczywista sprawa. Inny kieliszek wybierzemy do wina czerwonego, inny do białego, a jeszcze inny do szampana czy likieru. W jaki sposób zatem dobierać szkło, aby móc cieszyć się idealnym smakiem trunku?

Co brać pod uwagę przy zakupie szkła na alkohol?

Decydując się na zakup kieliszków do różnego rodzaju alkoholi, warto pamiętać o tym, że ich kształt, wielkość czy grubość szkła mają duże znaczenie. W odpowiednio dobranym szkle dany alkohol smakuje zdecydowanie lepiej niż w przypadkowym kieliszku. Pod uwagę warto brać m.in. odpowiednią przezroczystość szkła – zwłaszcza w przypadku win. Wówczas możliwa jest łatwa ocena przejrzystości i świetlistości trunku. Istotne jest również to, z jakich składników stworzone jest dane szkło. Jego skład wpływa na odcień – a jeśli kieliszek jest kolorowy, trudno ocenić barwę alkoholu. Faktura szkła przekłada się z kolei na możliwość oceny tekstury oraz płynności alkoholu. Wysokość i szerokość czaszy kieliszka, długość nóżki, użyte szkło – wszystkie te elementy mają duże znaczenie. Jeśli kieliszek jest grubszy, zapewnia większą stabilność. Od kształtu czarki zależy z kolei, jak trunek rozwinie swój aromat. W sklepie Fabryka Form znajdziemy kieliszki do każdego rodzaju alkoholu, zarówno proste i klasyczne, jak również te o nieco bardziej szalonym designie. Dla każdego coś dobrego!

Kieliszek do wina czerwonego Perfection 6 szt.
Kieliszek do koktajli Perfection 6 szt.

Kieliszki do wina czerwonego…

Kieliszki do wina czerwonego powinny być większe od tych przeznaczonych do wina białego. Większy rozmiar oraz pękata czasza zwężająca się ku górze jak tulipan sprawiają, że trunek ma kontakt z powietrzem. Dzięki temu jego smak jest jeszcze delikatniejszy, a wino może uwolnić cały swój aromat. Warto pamiętać także o tym, że im starsze jest podawane przez nas wino, tym większa powinna być czarka kieliszka. Serwując je, warto zwrócić uwagę również na przezroczystość szkła, która pozwala na ocenę barwy alkoholu.

kielichy
szkło do alkoholu

… a kieliszki do wina białego

Kieliszki do białego wina charakteryzują się mniejszym rozmiarem niż te przeznaczone do wina czerwonego. Ponadto, czasza kieliszka jest węższa, a nóżka – dłuższa. Dzięki temu nie dotykamy dłonią spodu czarki ani górnej części nóżki, a wino przez dłuższy czas zachowuje odpowiednią temperaturę. Wąska czasza zapobiega z kolei nadmiernemu kontaktowi wina z powietrzem – nie ma ono tak złożonego aromatu, jak wino czerwone, nie potrzebuje więc aż tak dużej powierzchni. Kieliszki do wina białego z nieco zwężoną u góry czaszą pozwalają na zatrzymanie aromatu na krawędziach – wówczas możemy poczuć go jeszcze lepiej.

Kieliszki do wina różowego – równie ważne

Wino różowe również nie powinno być podawane w tych samym kieliszkach co wariant biały lub czerwony. Jest ono zdecydowanie delikatniejsze i bardziej owocowe w smaku. Nie musi ono także oddychać tak, jak wino czerwone. Szkło do różowego trunku posiada więc niewielką, smukłą czaszę, której brzegi lekko się rozszerzają. Kieliszki są mniejsze niż te przeznaczone do innych typów wina, a dzięki długiej nóżce zapobiegają ogrzewaniu alkoholu dłonią.

A co z kieliszkami do wina musującego?

Wino musujące to lekki i orzeźwiający alkohol, po który sięgamy najczęściej podczas rozmaitych uroczystości. Dawniej trunek ten podawany był w kieliszkach o bardzo płytkiej i szerokiej czaszy. Obecnie stawia się raczej na smukłe kieliszki do szampana z długą, wąską czaszą i wysoką nóżką. Podane w ten sposób wino musujące uwalnia wszystkie swoje wyjątkowe właściwości – przez dłuższy czas utrzymuje się nie tylko jego smak, ale również delikatne bąbelki. Jeżeli z kolei chcemy podać wino deserowe, sięgniemy po niskie kieliszki ze zwężoną u góry czarką. Zapobiega ona zbyt szybkiemu ulatnianiu się etanolu z trunku.

Kieliszek do win deserowych Regina

343,00 zł

Kieliszek do win deserowych Regina

Holmegaard
Kieliszek do szampana Winelovers

31,00 zł

Kieliszek do szampana Winelovers

Spiegelau
Kieliszek do szampana Mami

89,00 zł

Kieliszek do szampana Mami

Alessi
Kieliszek do szampana Eva Solo

132,00 zł

Kieliszek do szampana Eva Solo

Eva Solo
szerokie kieliszki
szampan

Zainspiruj się

Więcej na temat doboru szkła do poszczególnych typów wina przeczytasz w Magazynie FF: Rodzaje kieliszków do wina. Jak odpowiednio połączyć wino ze szkłem?. Dowiesz się też, jakie ilości trunku powinny znaleźć się w kieliszku!

Kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki dostępne są w różnych wariantach – na nóżce lub bez niej. Ich pojemność wynosi zazwyczaj od 25 do 60 ml, choć na rynku dostępne są nawet te stumililitrowe. W kieliszkach z nóżką najczęściej podaje się wódki smakowe, z kolei wódkę czystą – w tych płaskich z grubym dnem. W sklepie Fabryka Form znajdziemy kieliszki do wódki w wielu różnych wersjach – nie tylko te klasyczne. Szczególnie ciekawe są kieliszki kryształowe lub te nawiązujące do… Grenlandii, przywołujące motyw lodu na szkle. Podając wódkę, warto pamiętać, że wiele osób popija ją dodatkowym napojem. Obok kieliszków powinniśmy postawić także szklanki. Najlepiej, aby były one dopasowane do szkła na wódkę oraz pozostałych elementów nakrycia.

Kieliszki na likier

Kieliszki do likieru mają smukły kształt i są raczej drobnych rozmiarów – zazwyczaj jedynie delektujemy się niewielką ilością słodkiego trunku. Czarka ma w tym przypadku od 25 do 60 ml pojemności. Najczęściej wybiera się kieliszki posiadające długą, smukłą nóżkę. Umożliwia ona wygodne trzymanie naczynia i spokojne sączenie alkoholu, uwielbianego zwłaszcza przez damskie grono. Kieliszki na likier często są dodatkowo bogato zdobione, nierzadko są to nawet kieliszki kryształowe – jak np. te marki Huta Julia, dostępne w Fabryka Form. Alkohol pity z tak eleganckiego szkła smakuje jeszcze lepiej!

Kieliszki do brandy i koniaku

Kieliszki do koniaku i brandy wyróżnia charakterystyczna pękata forma oraz dość niska nóżka. Taka budowa szkła sprawia, że podczas kosztowania trunku możemy jednocześnie ogrzewać go dłonią. Pod wpływem temperatury zarówno koniak, jak i brandy, jeszcze lepiej uwalniają swój aromat. Kieliszki na tego rodzaju alkohol swoim wyglądem przypominają nieco te przeznaczone do podawania czerwonego wina.

Kieliszek do koniaku Crys

45,00 zł

Kieliszek do koniaku Crys

House Doctor
6 szt. Kieliszek do koniaku Cabernet 6 szt.

534,00 zł

Kieliszek do koniaku Cabernet 6 szt.

Holmegaard
2 szt. Kieliszek do koniaku Grand Cru 2 szt.

117,00 zł

Kieliszek do koniaku Grand Cru 2 szt.

Rosendahl
Szklanka do koniaku Eva Solo

132,00 zł

Szklanka do koniaku Eva Solo

Eva Solo
2 szt. Kieliszki do koniaku Fantasy niskie 2 szt.

146,00 zł

Kieliszki do koniaku Fantasy niskie 2 szt.

Nude
  Szklanka do longdrinków Club Extra
  Szklanka do whisky Fontaine
  Szklanka do piwa Det Danske

Zainspiruj się

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkła kryształowego, zajrzyj do Magazynu FF: Szkło, kryształ, szkło kryształowe – o co chodzi z tym szkłem?. Czeka tam na Ciebie garść przydatnej wiedzy dot. właściwości szkła, jego rodzajów i występujących między nimi różnic!

A na kolorowe drinki – piękne szklanki!

Serwując kolorowe drinki możemy postawić na dwa rodzaje szkła. Najczęściej są to szklanki do drinków, jednak na rynku dostępne są też specjalne kieliszki. Wyróżniamy kilka rodzajów szklanek – m.in. wysokie typu highball oraz collins. Pierwszy typ jest bardziej przysadzisty, natomiast drugi – smuklejszy i odrobinę wyższy. Drinki podaje się również w szklankach typu tumbler, które charakteryzują się grubym dnem. Szklanki do longdrinków często są bogato zdobione i sprawiają, że podany w nich kolorowy napój prezentuje się jeszcze bardziej luksusowo. Oprócz szklanek, podając tego typu alkohol możemy korzystać również z kieliszków do drinków i koktajli. Wyróżnia je długa nóżka oraz szeroka, niska czasza.

Szklanki do whisky

Whisky to alkohol, który podajemy najczęściej w specjalnych szklankach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się te wykonane z eleganckiego kryształu. Szklanki do whisky wyróżnia charakterystyczny walcowaty kształt oraz grube szkło i dno. Dzięki odpowiedniej grubości, nie zwiększamy temperatury trunku, trzymając szklankę w dłoni. Są one także szerokie i niższe niż tradycyjne szklanki – jednak niezbyt niskie, aby mogły zmieścić sporą ilość kostek lodu. Jeżeli chcemy skosztować niewielką ilość trunku, możemy użyć również kieliszków do whisky z wąskimi nóżkami. Ich charakterystyczny kształt pozwala delektować się aromatem degustowanego alkoholu.

Piwo w kieliszku? Czemu nie!

Smak piwa również zależy od tego, w jakim szkle zostanie ono podane. Alkohol ten z powodzeniem można podawać w subtelnej szklance. Szklanki do piwa najczęściej przypominają kształtem kieliszki. Pokale – bo tak je nazywamy – nie mają ucha, za to posiadają niską nóżkę oraz czaszę lekko zwężaną ku górze. Dzięki temu cyrkulacja piwnych bąbelków jest lepsza, a na powierzchni piwa tworzy się idealna piana. Wyróżniamy również szklanki do piwa bez nóżek oraz kufle – nierzadko ozdobne. Tradycyjne kufle wykonane z grubego szkła najlepiej wydobywają smak takich piw, jak marcowe, porter, koźlak czy pilzner. Są one polecane także w przypadku piwa grzanego. Jeśli jednak zależy nam na wydobyciu aromatu lagera, najlepiej sięgnąć po pokal.

2 szt. Kufel do piwa Premium Glass 2 szt.

103,00 zł

Kufel do piwa Premium Glass 2 szt.

Rosendahl (1)
Kufel do piwa Noblesse

96,00 zł

Kufel do piwa Noblesse

Nachtmann (15)
Szklanka do piwa Idéelle

150,00 zł

Szklanka do piwa Idéelle

Holmegaard (1)
Szklanka do piwa Det Danske

150,00 zł

Szklanka do piwa Det Danske

Holmegaard (1)

Woda w kieliszku – wyjątkowo eleganckie rozwiązanie

Woda nie jest wprawdzie alkoholem, jednak jeżeli tylko mamy ochotę, bez przeszkód możemy podawać ją w kieliszku nazywanym gobletem. Wówczas nawet najzwyklejsza woda źródlana smakuje lepiej i prezentuje się wyjątkowo elegancko. Najlepiej, jeśli kieliszki do wody współgrają z pozostałymi szklanymi elementami zastawy stołowej. A jakie właściwie są ich cechy charakterystyczne? Posiadają one stosunkowo niską nóżkę oraz czarkę większą niż w przypadku kieliszków do wina. Szkło może być barwione lub całkowicie przezroczyste – raczej nie oceniamy wody po kolorze, dlatego jego odcień nie stanowi żadnej przeszkody. Czasza kieliszka na wodę może przybierać różne kształty – od pękatych po kanciaste. Bardzo często szkło jest również dekorowane.

Szkło dopasowane do rodzaju alkoholu może podkreślić jego walory smakowe i sprawić, że degustacja będzie czystą przyjemnością. Podając trunek gościom – bądź też delektując się nim w gronie domowników – warto więc zwracać szczególną uwagę na to, jakie kieliszki wybieramy. Jeśli znamy preferencje naszych bliskich względem alkoholi, możemy też śmiało podarować im elegancki zestaw kieliszków w prezencie – być może wcześniej posiadali tylko jeden rodzaj szkła! W asortymencie sklepu Fabryka Form dostępne są kieliszki do wszystkich rodzajów alkoholu – nawet do brandy czy koniaku. Jeżeli stoimy przed wyborem jednego rodzaju szkła, najlepiej zastanowić się, który trunek jest naszym ulubionym. Wówczas będziemy mogli zdecydować się na najpotrzebniejszy wariant, a z czasem wzbogacimy kolekcję o kolejne typy kieliszków.

  Szklanka do whisky Grand Cru 4 szt.
  Kieliszki do szampana Premium Glass 2 szt.
  Kieliszek do wina białego w zestawie Salute 4 szt.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł