Najzdrowsze przyprawy świata. Warto mieć je w kuchni!

Czy przyprawy są zdrowe? Jeszcze jak! Nie tylko wzbogacają smak przygotowywanych przez nas potraw, ale i pozytywnie wpływają na nasz organizm. Poznaj najzdrowsze zioła i przyprawy pochodzące z różnych zakątków świata i zacznij używać ich w swojej kuchni!

Kurkuma

Kurkuma, o charakterystycznej pomarańczowej barwie, pochodzi z Azji Południowej i znana jest już od starożytnych czasów. Do Europy przywieziona została przez arabskich kupców. Przyprawa ta posiada wiele właściwości prozdrowotnych – pomaga w leczeniu wirusów i wrzodów żołądka, pozytywnie wpływa na układ trawienny, pobudza także komórki mózgowe. Zawarta w kurkumie kurkumina wykazuje również właściwości antynowotworowe. Najlepiej stosować ją z piperyną, znajdującą się m.in. w papryce – wówczas przyprawa jest najbardziej skuteczna. Kurkuma stanowi doskonałe uzupełnienie dań kuchni indyjskiej. Wykorzystywana jest ona nie tylko w kuchni, ale i w zielarstwie, kosmetyce, do barwienia tkanin oraz jako roślina ozdobna.

kurkuma 1
kurkuma 2

Imbir

Imbir wywodzi się z Chin oraz Indii. Wzmianki na temat tej wspaniałej przyprawy można znaleźć nawet w księgach pisanych przez Konfucjusza! Co ciekawe, według mieszkańców Azji imbir przynosi szczęście. Przyprawa ta poprawia trawienie, posiada również właściwości przeciwzapalne, hamuje wzrost nowotworów i łagodzi mdłości. Używana jest głównie
w kuchni azjatyckiej – wyrazisty smak imbiru, którego nie da się porównać z niczym innym, to zasługa olejków eterycznych. Imbir w formie olejku wykorzystuje się również w wielu perfumach oraz preparatach modelujących.

Cynamon

Cynamon wykorzystywany był już w starożytności, a pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Składano go jako dar dla bóstw w świątyniach, a kupcy nie chcieli ujawniać jego pochodzenia – była to dla nich tak cenna przyprawa. Cynamon jest silnym antyoksydantem, zawiera dużo żelaza oraz wapnia i wpływa pozytywnie na poziom cukru we krwi. Ma on także działanie rozgrzewające. Cynamon to przyprawa nadająca niepowtarzalnego smaku m.in. ciastom i kawom. Często dodaje się go również do grzanego wina. Poza celami spożywczymi, cynamon wykorzystywany jest w kosmetyce – olejek eteryczny stanowi składnik kremów oraz perfum.

4 szt. Słoiczki Mini Jars 4 szt.

52,00 zł

Słoiczki Mini Jars 4 szt.

Kilner
Shaker na cynamon i kakao Fina

85,00 zł

Shaker na cynamon i kakao Fina

Gefu (1)
cynamon 1
cynamon 2

Wskazówka

Uwielbiasz przyprawy, ale Twoje serce skradły zioła? Zajrzyj do Magazynu FF i dowiedz się, jak założyć uprawiać je w domowym zaciszu: Zioła w doniczkach. Jak założyć domowy zielnik?

Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne – inaczej nazywany kajeńskim – to przyprawa dla miłośników pikantnych potraw. Nazwę zawdzięcza pochodzeniu, wywodzi się bowiem z Cayenne w Gujanie Francuskiej. Wyrabiany jest on z małej papryki odmiany chilli, a zawarty w nim związek – kapsaicyna – posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, pobudza także metabolizm, ułatwiając utratę wagi. To przyprawa idealna do ostrzejszych zup, gulaszu, a także potraw z mięsa czy fasoli – np. chilli con carne. Stosuje się ją najczęściej w indyjskim curry oraz ostrych tajskich zupach. Ma on również zastosowanie poza kuchnią – kapsaicyna jest składnikiem maści, kremów oraz plastrów na bóle mięśni i stawów.

Wskazówka

Jeżeli szukasz pomysłów na aromatyczne napoje, zawierające m.in. cynamon i imbir, zajrzyj do Magazynu FF: Herbata, imbir, miód… Przepisy na rozgrzewające jesienne napary. Znajdziesz tam kilka doskonałych inspiracji!

Szafran

Szafran wykorzystywano w Chinach już w XVI wieku. Działał on jako środek przeciwbólowy, uspokajający i poprawiający krążenie. Uważano go także za afrodyzjak. Co więcej, szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Dlaczego? Otrzymywana jest ona ze słupków krokusa. Są one zbierane ręcznie, a następnie suszone i przekazywane do sprzedaży. Szafran pomaga przy chorobach serca i układu oddechowego, zmniejsza również ryzyko depresji. Jego charakterystyczny czerwony kolor nadaje potrawom wyjątkowej barwy. Przyprawa ta wykorzystywana jest nie tylko do mięs, makaronów czy ryb, ale i jako dodatek do deserów czy alkoholu. Stosuje się ją również jako barwnik tkanin oraz składnik lekarstw.

szafran 1
szafran 2

Rozmaryn

Rozmaryn pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego. W tamtych rejonach jest on w stanie osiągać nawet 3 metry wysokości! Zioło uprawiano już w czasach starożytnych. Rozmaryn, podobnie jak cynamon, reguluje poziom cukru we krwi. Ma on właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze, wykazuje także pozytywne działanie w przypadku chorób wrzodowych
i bólów żołądka. Przyprawa ta idealnie wzbogaca smak mięs i ziemniaków, pomimo bardzo mocnego zapachu. Najczęściej wykorzystuje się ją w kuchni francuskiej. Ponadto, rozmaryn stosowany jest w kosmetyce – olejek z rozmarynu działa przeciwzmarszczkowo i zapobiega starzeniu się skóry. Można używać go również w płukankach na włosy, a także… jako środek przeciwko kleszczom!

Czosnek

Czosnek do innych rejonów świata został przywieziony z Azji Środkowej, a wzmianki na jego temat znajdują się nawet w Księdze Liczb! Jest to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie – mówi się, że to naturalny antybiotyk. Przede wszystkim, obniża on ciśnienie i chroni organizm przed przeziębieniami, dlatego jeżeli czujesz, że zbliża się infekcja, sięgnij po posiłek z zawartością czosnku! Głównym składnikiem tego warzywa jest allicyna. Oprócz właściwości zdrowotnych, czosnek wykazuje działanie… odmładzające. Stosuje się go więc zarówno w kuchni – w formie suchej przyprawy lub w formie ząbków – jak również w medycynie.

 

czosnek 1
czosnek 2

Potrawy pełne zdrowia – jak przetwarzać przyprawy?

Przyprawy powinny być przetwarzane w delikatny sposób. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku specjalne moździerze i młynki do przypraw. Jeżeli zmielimy zioła tuż przed dodaniem do przyrządzanego dania, oddadzą cały swój aromat i smak, wzbogacając nim potrawę. Dla osób, które w kuchni wolą wykonywać wszystko samodzielnie i cenią sobie tradycję, odpowiedni okaże się młynek ręczny. Jeśli natomiast preferujesz wygodniejsze rozwiązania, młynek elektryczny sam sprawnie zmieli przyprawy. Możesz użyć również moździerza – służy on do rozdrabniania, miażdżenia i ucierania przypraw. Za jego pomocą utrzesz również aromatyczne mieszanki z najzdrowszych ziół świata! Do przetwarzania przypraw niezbędne mogą okazać się również nożyce i siekacz do ziół. Zioła warto uprawiać samodzielnie w domu, na przykład na kuchennym parapecie. Kiedy odpowiednio urosną, wystarczy ściąć je za pomocą specjalnych nożyc, zmielić… i gotowe – zdrowe przyprawy w eleganckich pojemnikach zawsze pod ręką!

    Pojemnik na przyprawy Grand Cru
    Pop some pojemnik
    Młynek do przypraw Wesco 30 cm
Moździerz X-Plosion

289,00 zł

Moździerz X-Plosion

Gefu (2)
Nóż do siekania Wave podwójny

229,90 zł

Nóż do siekania Wave podwójny

AdHoc
Nożyce do ziół WMF

64,99 zł

Nożyce do ziół WMF

WMF (2)
Moździerz Crush

229,90 zł

Moździerz Crush

AdHoc (8)
    Moździerz Crush

    229,90 zł

    Moździerz Crush

    AdHoc(8)

Nasze inspiracje

Brakuje Ci pomysłów na pyszne drinki, idealne na chłodne zimowe wieczory? W Magazynie FF czeka na Ciebie kilka propozycji: 5 przepisów na rozgrzewające zimowe drinki!

Aromatyczne, zdrowe przyprawy to podstawa w każdej kuchni. Stanowią idealne uzupełnienie smaku potraw, pozytywnie wpływają na organizm oraz zdrowie, zachwycają aromatem i kolorem… Śmiało można powiedzieć: same plusy, zero minusów!

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł