Słodki savoir vivre. Jak jeść desery?
Zasady savoir-vivre, co do zasady zresztą, wzbudzają w nas automatycznie niepokój, a już savoir-vivre dotyczący spożywania posiłków to dla wielu droga przez mękę. W tym kontekście etykieta jedzenia deserów brzmi jak zestawienie największych przeciwieństw, bo jak można męczyć się zasadami podczas jedzenia słodkości? Uspokajamy jednak, że deserowy savoir vivre może być prosty... i słodki!

Sztućce z kolekcji Colombina są nie tylko praktyczne, lecz także wyjątkowo eleganckie.
Widelczyki i łyżeczki - o sztućcach deserowych
Gdy zabierasz się za pałaszowanie pysznego deseru, pierwszym orzechem do zgryzienia (i nie mamy tu na myśli ciastek orzeszków) są... sztućce. Zjedzenie ciastka wydaje się banalnie proste, zanim jednak przejdziesz do działania, musisz dokonać trudnego wyboru: czym je zjeść? Wziąć w rękę niestety nie zawsze wypada. Na szczęście masz nas, a my chętnie wszystko wyjaśnimy!
Wśród sztućców deserowych wyróżniamy:
- łyżeczki deserowe;
- łyżeczki do lodów – wyróżniają się często długą rączką lub końcówką w kształcie łopatki;
- widelczyki deserowe – mniejsze i węższe niż widelce stołowe, sprawdzają się także do przystawek;
- noże deserowe, używane też jako przystawkowe.
Zapewne przy ostatnim punkcie brwi powędrowały Ci w górę, bo po co komu nóż do jedzenia deseru? A jednak! Jakie słodkości je się nożem i widelcem, wyjaśnimy w dalszej części tekstu.
Zasady jedzenia deserów
Zacznijmy od kilku podstawowych zasad, którymi warto się kierować.
- Jeśli przewidziany jest jeden rodzaj deseru, nie musisz głowić się nad wyborem sztućców! Znajdziesz je na pewno, ponieważ powinny być elementem nakrycia stołu. Sięgnij po łyżeczkę lub widelczyk, które znajdują się nad talerzem.
- Sztućce mają nam ułatwić jedzenie i sprawić, by potrawa smakowała jak najlepiej – jeśli więc wygodniej jest Ci jeść np. tort łyżeczką, mimo że tradycyjnie je się go widelczykiem, kieruj się swoją wygodą. Zasady są w końcu po to, by je łamać! ;-)
- Raz podniesiony z nakrycia widelec czy łyżeczka nie powinny już dotknąć stołu. Nie opieraj ich więc o krawędź talerzyka deserowego ani nie odkładaj na miejsce obok talerza, a pozostaw na talerzyku.
Dowiedz się więcej
O tym, jak wygląda prawidłowe nakrycie stołu, przeczytasz w naszym Magazynie: Nakrywanie do stołu. Jak ułożyć sztućce i talerze?


Jak jeść i podawać lody?
W zależności od tego, w czym zostały podane lody, je się je różnymi sztućcami. Lody w gałkach możemy zaserwować na różne sposoby:
- w pucharkach do lodów,
- w kieliszkach do drinków,
- na płaskim talerzu.
Aby uzyskać piękne, okrągłe kulki lodów, rekomendujemy użycie specjalnej łyżki do lodów. Gałki będą profesjonalnie ukształtowane jak z najlepszej lodziarni!
Lody w pucharkach
Lody w pucharkach czy np. w kieliszku do martini pięknie i apetycznie się prezentują, a co ważne, także wolniej topią. Takie zaserwowanie lodów ma jeszcze jedną ważną zaletę – łatwiej je zjeść! Do jedzenia lodów zaserwowanych w pucharku czy kieliszku wystarczy łyżeczka do lodów. W tej roli sprawdzi się też długa łyżeczka koktajlowa.
Lody na talerzu
Inaczej sprawa wygląda wtedy, gdy lody podane są na płaskim talerzu. Ten sposób pozwala z kolei na bardziej artystyczną, wyrafinowaną prezentację deseru, ma jednak i wady – lody szybciej się topią i trudniej je nałożyć na łyżeczkę, dlatego... do jedzenia możemy użyć nie tylko łyżeczki, ale i widelca. Widelec jest tutaj sztućcem pomocniczym do nakładania lodów na łyżeczkę i nie wkłada się go do ust.
Sprawdź wszystkie nasze akcesoria do lodów.


Widelczykiem czy łyżeczką?
To najczęściej zadawane sobie pytanie, gdy chcemy zjeść ciastko. Odpowiedź jest prosta: ciasta warstwowe i z niewielką ilością kremu jemy widelczykiem – tak jest po prostu wygodniej. Widelczykiem je się torty, chyba że zawierają dużo owoców – wtedy sięgamy po łyżeczkę. Z kolei deser o mniej zwartej konsystencji, np. z budyniem, dużą ilością kremu czy bitą śmietaną, wymaga użycia łyżeczki.
Widelczyk i łyżeczka
A co w przypadku napoleonki i innych ciastek o zwartym spodzie i dużej warstwie kremu? Powinno się je jeść widelczykiem i łyżeczką. Widelczykiem jemy blat, łyżeczką – krem. Co ważne, oba te sztućce powinny być naprzemiennie trzymane w prawej ręce, czyli po kęsie kremu powinniśmy odłożyć łyżeczkę i oddzielać kęsy blatu widelczykiem. Szarlotkę z lodami powinniśmy jeść w podobny sposób, używając widelczyka do ciasta i łyżeczki do lodów. Jeśli uważacie to rozwiązanie za niepraktyczne, to całkowicie się zgadzamy! Przecież cała przyjemność z jedzenia ciastek z dodatkami polega na kosztowaniu wszystkich składników razem. Pamiętajmy jednak, że zasady savoir-vivre mają służyć nam, a nie my im, dlatego... jedzcie tak, jak Wam wygodnie.
Nóż i widelec
Została jeszcze jedna sprawa do wyjaśnienia – po co wśród sztućców deserowych nóż? Nożem i widelcem je się bowiem... pączki, w taki sam sposób, w jaki jemy np. kotlety. Tutaj savoir-vivre sobie, a tradycja sobie, bo w końcu kto nie lubi tego efektu palców oblepionych lukrem po zjedzeniu pączka?
Czy można jeść desery rękoma?
Może będziecie zaskoczeni, ale... można! Oczywiście nie wszystkie, jednak ciasta piaskowe czy drożdżowe bez kremu można odrywać rękoma i jeść po kawałeczku, tak samo jak pieczywo. I od razu wszystko robi się łatwiejsze. ;-)