Czytanie jest super! Edukacyjne książki i ich rola w rozwoju dziecka

Wystarczy 20 minut dziennie, by nauczyć dziecko poprawnej gramatyki, pobudzić jego wyobraźnię, rozbudzić tolerancję i wrażliwość. Mowa o innowacyjnej metodzie edukacji? Okazuje się, że nie. To tylko nieliczne z korzyści, jakie daje nam wspólne czytanie książek. Jeśli więc nie macie planów na dzisiejszy wieczór, sięgnij do domowej biblioteczki i przenieście się do czarodziejskiego świata bajek.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Ciągle słyszymy, że czytanie ma wiele plusów. Książki są lepsze od komputera, uczą twórczego myślenia i są pożywką dla dziecięcej wyobraźni. Na tym jednak nie kończy się lista ich zalet. Co jeszcze daje nam czytanie?

  • To świetna rozrywka, przy okazji której maluchy poznają otaczający je świat,
  • rozwija poczucie humoru,
  • poprawia pamięć i koncentrację,
  • zapobiega uzależnieniu od komputera, telewizji i Internetu,
  • kształtuje nawyk ciągłego zdobywania wiedzy,
  • rozwija mowę i słownictwo,
  • uczy prawidłowych wzorców zachowań.

Przez zabawę do nauki – wspólne czytanie to rozrywka edukacyjna

Wspólne czytanie daje nam też coś niezwykle cennego – buduje więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Czas spędzony razem pozwala na zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych. Będąc blisko, poświęcając dziecku swoją uwagę, dajemy mu wyraźny sygnał, że jest dla nas ważne. Dzięki temu poczuciu maluch ma szansę budować pewność i wiarę w siebie, uczy się empatii oraz zdobywa umiejętności społeczne.

Jakie książki powinniśmy wybierać?

Wiemy już, jakie zalety niesie za sobą wspólne czytanie. Dowiedzmy się zatem, jakie kryteria powinna spełniać książka dla dziecka. Wybór odpowiedniej literatury dla najmłodszych wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Pomiędzy setkami księgarnianych propozycji musimy znaleźć prawdziwe perełki, które sprostają naszym wymaganiom. Czego powinniśmy się wystrzegać i na co zwracać uwagę?

  • Książka powinna być odpowiednio wydana

Wygląd książki, a także materiał, z którego została wykonana ma szczególne znaczenie, gdy wybieramy lekturę dla najmłodszych. Maluchy bardzo lubią chwytać je w rączki i samodzielnie przewracać kartki. Zadbajmy więc, aby zarówno okładka, jak i strony były dostatecznie grube. Książce zapewni to dłuższe życie, a dla naszej pociechy – bezpieczeństwo. Unikniemy zranienia przez ostre krawędzie papieru.

  • Dostosujmy lekturę do wieku dziecka

Nawet najciekawsze baśnie z pewnością nie zainteresują niemowlęcia. Dla takich szkrabów wybierajmy książki, które mają krótką treść i sporo obrazków. Najlepsze będą duże, wyraźne ilustracje oraz kontrastująca kolorystyka – to z pewnością przyciągnie ich wzrok. Przy zakupie możemy zajrzeć do jej środka, by samodzielnie ocenić tekst lub poszukać recenzji książeczki w Internecie.

  • Wybierajmy książki wartościowe

Dzieci uczą się bardzo szybko i chłoną wszystko, co im przekazujemy. Maluch, który jeszcze nie mówi, rozumie zaskakująco dużo. Dlatego to, co im czytamy, ma ogromne znacznie. Sięgajmy więc po książki, które przekazują ponadczasowe wartości – uczą empatii, życzliwości i otwartości na drugiego człowieka. Właśnie takie ma w swojej ofercie wydawnictwo Dwie Siostry.

  • Bierzmy pod uwagę zainteresowania dziecka

Dostosuj lekturę do wieku dziecka, jego potrzeb i zainteresowań

Malec sięgnie po książkę chętniej, jeśli będzie ona zgodna z jego zainteresowaniami. Choć ulubione postacie (wróżki, superbohaterowie) pojawiają się w życiu dziecka dopiero około 3 roku życia, to już roczny brzdąc będzie uśmiechał się na widok pieska, konika czy samochodu. Z pewnością dostrzeżemy, na co najchętniej zwraca uwagę i co ciekawi go najbardziej.

książka dla dzieci Archi Tekturki Powojenne Budynki Warszawskie
książki dla dzieci

Lektura dla malucha, przedszkolaka i starszaka

Dobra książka to taka, która dostosowana jest do wieku pociechy. Właściwy dobór lektur jest niezwykle ważny, pozwala bowiem wzbudzić w dziecku ciekawość oraz sprawia, że czytanie staje się źródłem radości i ulubioną rozrywką. Co polecamy?

Książeczki dla najmłodszych

Choć 12-miesięczny bobas nie ma jeszcze pojęcia o istnieniu liter, to książki z pewnością go zaciekawią. Pamiętajmy jednak, że ważniejsze od treści będą duże i kolorowe obrazki oraz to, aby książkę można było głaskać, rzucać, a nawet… podgryzać. Najlepiej sprawdzą się więc te z grubymi, tekturowymi kartkami.

Dzięki książce W domu, w dziczy, na ulicy najmłodsi mają szansę poznać otaczający ich świat. Znajdziemy w niej ilustracje przedstawiające przedmioty codziennego użytku oraz proste czynności. Czytajmy ją wspólnie z dzieckiem i razem uczmy się ich nazw.

Książeczki do nauki czytania

Przedszkolaki są już gotowe na krótkie, rymowane historyjki, które mogą czytać razem z rodzicami. Dobrze, jeśli ich tematyka jest bliska dziecku – może dotyczyć codziennych czynności, relacji i zachowań społecznych. Książka Dziwolągi Cristiny Sitji Rubio i Cristóbala Leóna to obrazkowa propozycja dla najmłodszych, opowiadająca o tym, co dzieje się ze zwierzętami, gdy ludzie wycinają las. Wraz z drzewami zwierzęta tracą pożywienie i schronienie. Ta książka będzie znakomitą lekcją empatii dla najmłodszych.

Książki dla starszaków

Dla maluchów, które czytają już samodzielnie, książki mogą być furtką do świata przygód i wyobraźni. Wybierajmy lektury, które odpowiadają ich zainteresowaniom, a z pewnością będą je czytać z zapartym tchem. Kilkulatki zazwyczaj mają już swoje hobby, coś tworzą, kolekcjonują. Sięgajmy więc po książki, które pozwolą na realizację ich pasji. Przedstawiamy coś dla małych miłośników kucharzenia – Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej.

Książka Mamma Mia

45,00 zł

Książka Mamma Mia

Dwie Siostry (1)
    Książka Mamma Mia

    45,00 zł

    Książka Mamma Mia

    Dwie Siostry(1)
Książka Zróbmy sobie arcydziełko

45,00 zł

Książka Zróbmy sobie arcydziełko

Dwie Siostry

Akcje i kampanie społeczne

By zachęcić rodziców do wspólnego spędzania czasu z książką, coraz częściej prowadzone są akcje, promujące czytelnictwo, jak np. ogólnopolska kampania „Czytaj dzieciom, bo warto”. W ramach kampanii dziesiątki animatorów wyruszyło w podróż po kraju. Przebrani w bajkowe stroje organizowali eventy animacyjne dla dzieci na terenie galerii handlowych. Rodzice mogli zaś zaczerpnąć wiedzy na temat zalet, jakie niesie za sobą czytanie. Nie zabrakło też zabaw oraz atrakcyjnych konkursów. Działania informacyjne prowadzone były również na terenie żłobków i przedszkoli. Przygotowano też materiały edukacyjne dla nauczycieli placówek.

Zaczynamy wspólne czytanie

Wasza przygoda z książką powinna rozwijać się powoli. Zacznij od kilku minut dziennie, a następnie stopniowo wydłużaj czas czytania. Pamiętaj, by mówić głośno i wyraźnie. Nie zapominaj o ekspresji – czytanie ma być przygodą.
książka Mapy Dwie Siostry

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł