Garnki Fissler - wybierz najlepszy do swojej kuchni

W ofercie marki Fissler znajdują się garnki w różnych kształtach, wielkościach i ze zróżnicowanych materiałów. Każda z kolekcji odpowiada na konkretne potrzeby i oczekiwania użytkowników. Na jakie elementy garnków należy zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru? Podpowiadamy!

Podczas wyboru garnków należy zwrócić uwagę na wszystkie cztery elementy determinujące właściwości naczyń: korpus garnka, podstawę, pokrywę oraz uchwyty. Każdy z tych elementów powinien posiadać określone cechy, które warunkują jakość użytkowania garnków, ich trwałość i jakość.

Korpus garnka

Dobry garnek powinien być wykonany z trwałego, wytrzymałego materiału wysokiej jakości. Doskonale w tej roli sprawdza się stal szlachetna. Pośród wielu rodzajów stali najbardziej popularną i najlepiej sprawdzającą się w roli budulca korpusu garnków jest stal nierdzewna 18/10 (stop zawiera 18% chromu, 10% niklu i 72% stali). Stal nierdzewna 18/10 jest łatwa do utrzymania w czystości, posiada właściwości bakteriostatyczne, nadaje się do mycia w zmywarce i jest niemal całkowicie odporna na rdzę (wyjątek stanowią środowiska silnie zasolone lub kwaśne).

Dodatkową cechą, na którą można zwrócić uwagę przy zakupie naczyń jest kształt korpusu. Korpusy o delikatnie stożkowym kształcie, np. garnki z kolekcji Fissler Solea, w przeciwieństwie do klasycznych, walcowych, pozwalają na zaoszczędzenie miejsca poprzez ustawianie garnków jeden w drugim.

Inną cechą, którą charakteryzują się dobre garnki jest staranne łączenie podstawy garnka z jego misą. Wewnątrz garnka misa powinna być zaokrąglona w miejscu łączenia się ścian z dnem – to ułatwia wybieranie przygotowywanych potraw z garnka oraz jego późniejsze czyszczenie. Taki zaokrąglony kształt sprawia, że trudniej jest dokładnie połączyć dno z misą. Podstawa dobrych garnków jest przytwierdzana do nich z dużą siłą, co sprawia że przylega do misy nie pozostawiając żadnych pustych przestrzeni. Wpływa to na doskonałą dystrybucję ciepła i zapobiega korozji. Garnki Fissler są produkowane w technologii, która zapewnia staranne połączenie podstawy z misą.

Garnek 2,8l Luno

585,00 zł

Garnek 2,8l Luno

Fissler
    Garnek 2,8l Luno

    585,00 zł

    Garnek 2,8l Luno

    Fissler
garnek Solea Fissler 1
garnek Luno Fissler 2

Podstawa garnka

Wysokiej jakości podstawy garnków są wykonane ze stali nierdzewnej, zaś jej typ zależy od tego, czy garnek będzie przeznaczony na kuchenki indukcyjne. Znaczenie ma również szczelnie zamknięty w płaszczu ze stali, rdzeń z aluminium. Aluminium pełni rolę skutecznego przewodnika ciepła. Jednak wytworzenie podstawy z czystego aluminium, nieosłoniętego płaszczem, narażonego na kontakt z czynnikami zewnętrznymi spowodowałoby jego szybkie utlenianie i wypłukiwanie w zmywarce (o rozpoczęciu takiego procesu świadczy pojawienie się białych skaz, czyli śladów tlenku glinu).

Grube podstawy z rdzeniem aluminiowym zapewniają optymalną absorpcję, dystrybucję i retencję ciepła. Po ogrzaniu podstawa powinna całą swoją powierzchnią dotykać płyty kuchenki (szczególnie istotne jest to w kuchenkach elektrycznych i indukcyjnych), dlatego podstawy Fissler są projektowane tak, aby uzyskiwać idealny kształt dopiero po ogrzaniu – przed rozgrzaniem są lekko wklęsłe.

Idealne przyleganie podstawy to gwarancja oszczędności czasu i energii. Przed zakupem garnka na płytę indukcyjną należy również upewnić się czy jego podstawa nadaje się do współpracy z kuchenkami tego typu. Każdy z typów podstaw Fissler jest opisany w sposób dający jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy będzie współpracował z kuchenką indukcyjną. Jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości można sprawdzić właściwości podstawy przy pomocy magnesu. Metale ferromagnetyczne są przyciągane przez magnes – takie nadają się do współpracy z kuchenkami indukcyjnymi.

Pokrywa i uchwyty garnka

Szczelnie zamykająca naczynie pokrywa zatrzymuje wewnątrz garnka ciepło oraz wilgoć, co zapobiega utracie smaku i energii. Szklane pokrywki pozwalają podejrzeć zawartość garnka bez konieczności ich podnoszenia, co stanowi przyczynek do oszczędności ciepła – czyli gotowania bardziej ekonomicznego. Niektóre z pokrywek są dodatkowo wklęsłe lub posiadają na środku małe zagłębienie. Taki zabieg ma na celu skroplenie pary i jej ponowne skierowanie (w formie wody) na gotującą się potrawę. Gotowanie w takich warunkach sprawia, że przygotowane jedzenie jest bardziej soczyste i zachowuje więcej aromatu. Pokrywy o wklęsłych profilach występują m.in. w kolekcjach Pro Collection i Solea.

Uchwyty są wykonywane głównie z dwóch rodzajów materiałów – stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych. Ważne aby uchwyty były pewnie przytwierdzone do korpusu garnka, dobrze pasowały do dłoni oraz nie nagrzewały się nadmiernie podczas gotowania. Uchwyty ze stali nierdzewnej pozwalają wykorzystywać naczynia również przy pieczeniu w piekarniku oraz sprawiają, że naczynia można myć w zmywarce. Uchwyty z tworzyw sztucznych nie nadają się do użycia w piekarniku, gdyż wytrzymują temperatury jedynie do 80°C. Naczynia z uchwytami z tworzyw sztucznych można myć w zmywarce, lecz z czasem plastikowe elementy będą blaknąć. Z tego powodu naczynia z uchwytami z tworzyw sztucznych powinny być zmywane w zmywarce tylko od czasu do czasu.

Garnek niski 4,5l Pro Collection

809,00 zł

Garnek niski 4,5l Pro Collection

Fissler
Garnek wysoki 14,0l Pro Collection

1259,00 zł

Garnek wysoki 14,0l Pro Collection

Fissler
5-częściowy komplet garnków Pro Collection

3299,00 zł

5-częściowy komplet garnków Pro Collection

Fissler

Praktyczne rozwiązania

Poza najważniejszymi, podstawowymi cechami wymienionymi wyżej, garnki mogą posiadać dodatkowe rozwiązania ułatwiające przygotowanie potraw. Serie garnków oferowane przez Fissler wyposażone są w szereg takich cech.

Jednym z ułatwień są zintegrowane uchwyty na pokrywy, które pozwalają na odwieszenie przykrywek na krawędzi naczynia lub zaczepienie o uchwyt. Takie rozwiązanie sprawia, że ręka, która w przypadku zwyczajnej pokrywki zajęta byłaby jej przytrzymywaniem, jest wolna. Ułatwia to zarówno przyprawianie, jak i mieszanie potraw.

Dodatkowo system zaprojektowany jest tak, aby gromadząca się na pokrywce skroplona para wracała do garnka, co sprzyja zachowaniu smaku oraz zapobiega brudzeniu blatu i powierzchni kuchenki. Zintegrowany system przytrzymywania pokrywek obecny jest m.in. w seriach garnków Fissler Intensa.

Funkcja odsączania obecna w niektórych z garnków Fissler umożliwia odlanie wody w czasie, gdy naczynie jest przykryte pokrywką. Dzięki niej można korzystać z garnka bez dodatkowych akcesoriów, takich jak np. durszlak. Szeroki, wygięty, rant stanowi kolejne z ułatwień. Dzięki niemu podczas odlewania płynu lub przelewania sosu krople nie skapują na powierzchnię blatu lub kuchenki. Ponadto wewnątrz niektórych garnków Fissler znajduje się również miarka pozwalająca wygodnie odmierzać ilości płynów.

Fissler garnek Intensa
Fissler garnek Pro Collection

Główne cechy kolekcji garnków Fissler

Poniżej podsumowujemy wyróżniające cechy poszczególnych kolekcji stalowych garnków marki Fissler. Mamy nadzieję, że będzie to użyteczny przewodnik podczas dokonywaniu właściwego wyboru.

Garnki z grubym dnem CookStar, zapewniającym doskonałą dystrybucję ciepła, oszczędność energii i możliwość gotowania na każdym rodzaju kuchenki, łącznie z indukcyjnymi:

Solea

- łatwe odcedzanie dzięki praktycznej pokrywce
- izolowane stalowe uchwyty nienagrzewające się podczas gotowania
- możliwość stosowania w piekarniku
- możliwość odwieszenia pokrywki na rancie naczynia
- podziałka wewnątrz garnka
- krawędź zapobiegająca kapaniu
- stożkowy kształt umożliwiający przechowywanie naczyń jedno w drugim.

Original Pro Collection

- wygląd i konstrukcja nawiązujące do profesjonalnych garnków
- ciężkie pokrywy z zagłębieniem ułatwiającym skraplanie i gwarantującym zdrowe gotowanie
- izolowane stalowe uchwyty nienagrzewające się podczas gotowania
- możliwość stosowania w piekarniku
- podziałka wewnątrz garnka
- szeroki wybór ściśle wyspecjalizowanych naczyń.

Luno

- nadająca czarną barwę nieprzywierająca powłoka Protectal Plus
- wyprofilowane pokrywki sprawiające, że skraplająca się para powraca do naczynia, nawilżając potrawę
- izolowane stalowe uchwyty nienagrzewające się podczas gotowania
- możliwość stosowania w piekarniku
- skala pojemności umieszczona wewnątrz. 

Garnki z dnem SuperThermic, zapewniającym dobrą dystrybucję ciepła, szybkie nagrzewanie i możliwość gotowania na każdym rodzaju kuchenki, łącznie z indukcyjną:

Viseo

- klasyczny wygląd
- szklane pokrywy
- izolowane stalowe uchwyty boczne nienagrzewające się podczas gotowania
- możliwość stosowania w piekarniku
- krawędź zapobiegająca kapaniu.

Family Line

- klasyczny wygląd
- nieizolowane stalowe uchwyty
- możliwość stosowania w piekarniku
- krawędź zapobiegająca kapaniu.

Paris

- klasyczny wygląd
- szklane pokrywy
- duże, wygodne uchwyty stalowe, nie nagrzewające się podczas gotowania
- szeroki rant umożliwiający bezkropelkowe przelewanie płynów
- płaska, szczelnie zamykająca pokrywka szklana zapobiegająca ulatnianiu się gorąca i utrzymująca zapach.

garnki Viseo Fissler

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 250 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 17 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii, m.in. w celu zaprezentowania treści najbardziej odpowiadających zainteresowaniom użytkowników, a także w celach statystycznych i reklamowych. Więcej informacji w Polityce Prywatności