Jak dbać o ręczniki łazienkowe? 8 zasad

Otulenie się miękkim, puszystym, delikatnym ręcznikiem tuż po wyjściu z kąpieli to prawdziwa przyjemność. Niestety często zdarza się, że nawet wysokiej jakości, dobre ręczniki tracą po praniu swą miękkość, a ich używanie przestaje być komfortowe. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o ręczniki, by służyły przez długi czas i nie straciły swych pierwotnych właściwości.

Jak prać ręczniki?

Odpowiednie pranie ręczników sprawi, że będą one zawsze wyglądać jak nowe oraz nie utracą pierwotnych właściwości, dlatego tak ważne jest, by poznać kilka zasad dotyczących ich prania.

Pierwsza zasada, o której należy pamiętać, dotyczy nowych ręczników, które należy prać bezpośrednio po zakupie. Dlaczego? Nowe ręczniki zwykle nie wchłaniają wilgoci i są pokryte zabezpieczającymi środkami chemicznymi. Pierwsze pranie poprawia ich higroskopijność sprawia, że ręczniki zyskują większą odporność na uszkodzenia, ale także utrwala kolory.

Przed wrzuceniem ręczników do pralki należy je posegregować. By przedłużyć trwałość, ręczników nie zaleca się prać wraz z innymi ubraniami, bielizną, pościelą czy ściereczkami kuchennymi. Jeśli zaniechasz tej zasady, Twoje ręczniki bawełniane mogą ulec zniszczeniu. Sprzączki, klamerki i inne elementy odzieży mogą przyczynić się do wyciągania z ręczników nitek. Ponadto należy pamiętać, by zawsze segregować ręczniki ze względu na kolor. Białe ręczniki prać z jasnymi, czarne ręczniki z ciemnymi, a szare ręczniki z modelami kolorowymi. Dzięki temu barwa ręczników frotte zawsze będzie świeża i intensywna.

Ręcznik Comfort 40 x 60 cm
Ręcznik Comfort 70x140 cm

Nie wypełniaj całego bębna ręcznikami. Załaduj bęben pralki maksymalnie do połowy. Wówczas ręczniki po praniu będą idealnie czyste i dobrze wypłukane.

Kolejnym krokiem jest ustawienie odpowiedniej temperatury. W jakiej temperaturze prać ręczniki? Optymalna temperatura prania ręczników oscyluje w graniach 40-60 stopni Celsjusza. Pranie w zbyt niskiej temperaturze może nie spowodować usunięcia wszystkich zabrudzeń, natomiast zbyt wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na stan materiału, powodując jego skurczenie czy zdeformowanie.

    Ręcznik Noblesse II gładki 30 x 50 cm
    Ręcznik Two-Tone 50 x 100 cm
    Ręcznik Hübsch 70 x 140 cm beżowo-niebieski

W czym prać ręczniki?

Istotną kwestią jest również dobór środków piorących. Do prania ręczników zaleca się stosować płyny oraz żele do prania. Proszek do prania gorzej się wypłukuje i może sprawić, że ręcznik łazienkowy utraci swą miękkość, chłonność i puszystość. Ponadto należy zachować umiar i pamiętać, by nie stosować zbyt dużej ilości środków piorących.

Jak często prać ręczniki?

Częstotliwość prania ręczników to w zasadzie kwestia indywidualna. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ręczniki z racji swej ciągłej wilgotności stanowią świetne miejsce dla rozwoju drobnoustrojów, dlatego ręczniki kąpielowe zaleca się prać średnio co 3 dni, natomiast ręczniki do rąk i twarzy nawet codziennie, po 3-4 użyciach.

Ręcznik Campus 70 x 140 cm
Ręcznik Two-Tone w kratę 80 x 150 cm

Jak zmiękczyć ręczniki?

Ręczników nie wolno zmiękczać przy użyciu środków zmiękczających. Dlaczego? Tego typu preparaty niekorzystnie wpływają na higroskopijność ręczników. Wówczas stają się one mniej trwałe, mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz tracą swą puszystość. Jeśli zależy Ci na zmiękczeniu ręczników, warto sięgnąć po ekologiczne, domowe, naturalne sposoby. Z pomocą przychodzi pranie ręczników z octem i sodą. Soda oczyszczona i ocet do prania ręczników doskonale zmiękczają włókna, tym samym przywracają ręcznikom miękkość oraz sprawiają, że ręczniki nie elektryzują się. By zniwelować zapach octu, warto dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego.

Jak prać ręczniki żeby były miękkie? Dobrym pomysłem jest również namoczenie ręczników, tuż przed włożeniem ich do pralki, w soku cytryny i occie, a następnie ich wypranie w standardowy sposób. Dzięki temu ręczniki po wyjęciu z pralki będą miękkie i puszyste. Dobry sposobem jest również dodanie octu i amoniaku do prania, który zapobiega przywieraniu środków do prania i świetnie zmiękcza tkaniny.

Wskazówka

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaaranżować małą łazienkę? Jak zorganizować przestrzeń, by zmieścić wszystkie niezbędne akcesoria? Dowiesz się tego z Magazynu FF: Jak urządzić małą łazienkę? Sprytne rozwiązania.

Jak suszyć ręczniki?

Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie ręczników w suszarce automatycznej, która jest przystosowana do szybkiego i dokładnego suszenia rozmaitych materiałów. Wkładając ręczniki do suszarki nie musisz obawiać się o zniszczenie struktury włókien czy nieprzyjemny zapach. Ręczniki zaleca się suszyć w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza.

Jeśli jednak nie masz suszarki bębnowej w swoim domu, susz ręczniki najlepiej na zewnątrz, w przewiewnym miejscu, jednak unikaj wystawiania ręczników na działanie promieni słonecznych. Ponadto pamiętaj, by przed rozwieszeniem każdego ręcznika energicznie go strzepnąć. Dzięki temu jego włókna ulegną podniesieniu, a ręczniki po wysuszeniu będą bardziej miękkie. Zadbaj również o staranne rozłożenie ręcznika na sznurku po to, by równomiernie schnął. Ręczników nie zaleca się suszyć na gorącym grzejniku, ponieważ mogą utracić swoje właściwości. Suszenie to niezmierne ważny element, ponieważ niewłaściwie osuszone ręczniki mogą pleśnieć i brzydko pachnieć.

    Ręcznik Art 50 x 100 cm
    Ręcznik Rosalee 30 x 50 cm
    Ręcznik Mova 50 x 100 cm

Jak składać ręczniki?

Odpowiednie złożenie ręczników pozwoli zaoszczędzić miejsce w szafie czy w szufladzie, ponadto wygląda schludnie i estetycznie. Jak szybko i prosto złożyć ręcznik w kostkę i rulon?

Składanie ręcznika w kostkę

  1. Połóż ręcznik na płaskiej powierzchni i wygładź go.
  2. Do środka złóż wzdłuż dłuższego boku 1/3 ręcznika, w ten sam sposób złóż drugi bok. Te dwie części powinny się idealnie pokrywać.
  3. Wyznacz środek ręcznika i zagnij górny oraz dolny koniec w taki sposób, by spotkały się w samym środku ręcznika.
  4. Teraz ręcznik ponownie złóż na pół.

Składanie ręcznika w rulon

  1. Ręcznik rozłóż na płaskiej powierzchni i wygładź.
  2. Do środka złóż wzdłuż drugiego boku 1/3 ręcznika. W taki sam sposób złóż drugi bok. Części powinny się pokrywać.
  3. Zaczynając od jednego z końców zwiń ręcznik w rulon.
Ręcznik Comfort 50x100 cm
Ręcznik Comfort Organic 30 x 30 cm

Jak przechowywać ręczniki w łazience?

Rozmiary ręczników w dużej mierze determinują sposób ich przechowywania. Ręczniki do rąk i twarzy czy rękawice kąpielowe z racji swojej niewielkiej wielkości z pewnością zmieszczą się w łazience, natomiast ręczniki kąpielowe i ręczniki plażowe, czyli duże ręczniki potrzebują znacznie więcej miejsca i zwykle trudno wygospodarować na nie przestrzeń w łazience. Niezależnie jednak od tego, gdzie będziesz przechowywać ręczniki, zaleca się, by trzymać je w szafkach, najlepiej zamykanych i wyposażonych w otwory wentylacyjne. Z jednej strony taka szafka chroni ręczniki przed zawilgoceniem i kurzem, z drugiej natomiast gwarantuje możliwość odprowadzania nadmiaru wilgoci.

Jeśli zaś chodzi o przechowywanie ręczników tych na bieżąco używanych, najlepszym dla nich miejscem są wieszaki na ręczniki z długim ramieniem, przy czym należy pamiętać, by każdy ręcznik wisiał oddzielnie, w pewnej odległości od pozostałych, by nie mieć z nimi kontaktu. Wówczas zagwarantujesz im odpowiednią cyrkulację powietrza i szybsze schnięcie.

Ważne

Jak urządzić nowoczesną i praktyczną łazienkę? Co wybrać – prysznic czy wannę? Jakie dodatki i akcesoria wybrać? Zajrzyj do Magazynu FF: Pomysł na łazienkę – funkcjonalna i nowoczesna, by znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące aranżacji łazienki.

Czy ręczniki można prasować?

Grube ręczniki nie lubią prasowania, ponieważ pod wpływem żelazka tracą swą miękkość, puszystość i chłonność. Jedynie eleganckie ręczniki z dekoracyjnymi elementami, tzw. bordiurami można ewentualnie przeprasować lekko nagrzanym, nie więcej niż do 150 stopni Celsjusza, żelazkiem. Ponadto lniany ręcznik, jeśli chcesz by był gładki, możesz wyprasować.

Ręcznik Comfort Organic 30 x 30 cm 2
Ręcznik Comfort Organic 50 x 100 cm

Ręcznik kąpielowy, ręcznik waflowy, ręcznik na siłownię, ręcznik do sauny… Niezależnie od tego, jakie ręczniki posiadasz w domu, każdy z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Prawidłowe dbanie o ręczniki nie jest trudne, jednak trzeba poznać podstawowe zasady dotyczące ich prania, suszenia, składania czy przechowywania i stosować się do nich na co dzień, by zachwycały swą miękkością, puszystością, doskonałą chłonnością i walorami estetycznymi, nawet pomimo długiego okresu użytkowania.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł