Jak usunąć plamy z obrusu?

Podczas świątecznej kolacji wylałeś wino na swój ulubiony obrus, a może przy śniadaniu przez chwilę nieuwagi pobrudziłeś bieżnik kawą? Choć w takich sytuacjach często wybawieniem są obrusy plamoodporne, które wystarczy jedynie przetrzeć ściereczką, to warto poznać domowe sposoby na usunięcie nieestetycznych plam. Pozwolą one uniknąć zastosowania odplamiacza bądź innych detergentów.

Jak usunąć plamy z wina?

Miła atmosfera, piękna zastawa stołowa, głośne rozmowy, pyszne potrawy i czerwone wino, które jeden z gości niechcący wylał na świąteczny obrus ‒ to częsty scenariusz towarzyszący spotkaniom przy stole. Na szczęście plamy z wina są łatwe do usunięcia, ale pod warunkiem, że od razu się nimi zajmiemy. Jeden z szybkich sposobów to posypanie ubrudzonego miejsca solą kuchenną i odczekanie około dwóch, trzech godzin. Świetnie egzamin zda też mąka ziemniaczana pozostawiona na plamie przez podobny czas. Po takich zabiegach należy obrus wypłukać i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawa komplikuje się nieco, kiedy poplamionym obrusem nie zajęliśmy się od razu. Jak usunąć plamę z czerwonego wina w takiej sytuacji? Jeden ze sposobów to polanie jej wrzątkiem, a następnie wypranie obrusu jak zawsze. Jeśli chodzi o obrus biały, sprawdza się zamoczenie go w wodzie utlenionej, a w przypadku kolorowych tkanin polecamy nałożyć na nie żel do golenia, wypłukać cały materiał po około 20 minutach od tej czynności, po czym tradycyjnie wyprać.

    Biały Obrus Juna
    Juna Natale Obrus
    Obrus Easter Damask

Wskazówka

Przedstawione metody będą też pomocne w przypadku, kiedy winem poplamimy materiałowe serwetki.

Jak usunąć plamy z kawy?

Obrus polany kawą również można odratować – szczególnie w przypadku obrusu plamoodpornego czy szybkiej interwencji, która nie pozwoli plamie wyschnąć na materiale. Tu także z pomocą przychodzą środki, które można znaleźć w niemalże każdej kuchni. Obrus z plamą po kawie warto od razu zamoczyć w ciepłej wodzie, a następnie w miejscu jej występowania delikatnie wetrzeć około dwie łyżeczki sody oczyszczonej i pozostawić materiał na jakiś czas, najlepiej do 3 godzin. Poleca się również niezwłocznie polać obrus gorącą wodą, a następnie posypać miejsce zabrudzenia solą, która powinna na dobre rozprawić się z plamą po kawie. W przypadku zaschniętej plamy na ratunek przychodzi amoniak. Należy wetrzeć go delikatnie w plamę na zwilżonym wodą obrusie, odczekać chwilę, wypłukać pozostałości środka i wyprać ręcznie tkaninę za pomocą zwykłego mydła

Zielony obrus Natale

Zielony świąteczny obrus Natale został wykonany z wodoodpornego materiału. Ponadto jest odporny na plamy i zabrudzenia.

Ważne

Pamiętaj, żeby zawsze najpierw sprawdzić skuteczność danej metody na mniejszym fragmencie materiału. Zawsze staraj się też delikatnie wcierać dany środek w plamę.

Jak usunąć plamy z wosku?

Świece na stole nadają posiłkowi uroczystego charakteru, a świecznik znajdujący się na stole podczas kolacji dwojga zakochanych wzmaga roztaczającą się wokół romantyczną atmosferę. Co jednak, kiedy wytapiający się wosk skapnie na nasz obrus? Po pierwsze, radzimy nie panikować i spokojnie dokończyć spotkanie, pozostawiając wosk do wyschnięcia. Kiedy przyjmie on już postać stałą, pod żadnym pozorem nie można go zeskrobywać z obrusu na siłę, bo może to spowodować uszkodzenie materiału. Im wosk twardszy, tym lepiej usunąć go z materiału, dlatego poleca się zapakować obrus w woreczek i pozostawić na kilka godzin w zamrażarce. Później można spróbować delikatnie zdjąć wosk, podważając go na przykład łyżką.

Druga metoda na usunięcie plamy z wosku to sposób „na ciepło”. Obrus bawełniany bądź wykonany z innego trwałego materiału warto wyprasować, nakładając na miejsce plamy ręcznik papierowy, najlepiej podłożyć go również pod materiał. Wosk pod wpływem temperatury powinien w niego wsiąknąć, pozostawiając czystym nasz bieżnik. Niejednokrotnie zdarza się, że mimo użycia tych dwóch metod w miejscu występowania wosku pozostaje tłusta plama, ale i na to jest rada. Pomocny w tym wypadku okazuje się płyn do naczyń – wystarczy nalać jego niewielką ilość na zabrudzoną powierzchnię, a następnie standardowo wyprać obrus.

To ciekawe

Wosk zaschnął też na Twoim świeczniku i teraz zastanawiasz się, jak go usunąć? Zajrzyj do Magazynu FF: Domowe porządki – jak wyczyścić mosiądz i usunąć wosk ze szkła?, by poznać kilka niezawodnych sposobów.

Jak usunąć plamy z herbaty?

Herbata to, zaraz obok kawy, ulubiony ciepły napój serwowany do posiłku w wielu domach. Aromatyczny wywar często zostaje niestety rozlany na obrusie, tworząc uporczywe do usunięcia plamy. Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie się ich pozbyć. Biały obrus ze świeżą plamą z herbaty dobrze jest polać sokiem z cytryny i pozostawić na około 15 minut, a następnie wypłukać. Po plamie nie powinno być już śladu. Inny sposób, który sprawdza się szczególnie w przypadku bawełnianych tkanin, to zamoczenie materiału w ciepłej wodzie, pozostawienie go na około pół godziny, a następnie wyczyszczenie zabrudzonego miejsca szarym mydłem. Po tych czynnościach obrus należy wypłukać i wyprać jak zawsze. 

Żeby uniknąć powstawania plam od herbaty czy kawy, warto zaopatrzyć się też w praktyczne podstawki pod szklanki i zamieścić je na obrusie. Wraz z dobranymi do nich podkładkami pod talerze będą stanowiły nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny element wystroju na stole.

Sito podkładka pod talerz
Obrus Fonnka

Jak usunąć plamy z rdzy?

Jest jeszcze jeden rodzaj zabrudzeń, w przypadku których cytryna okazuje się niezawodna – są to plamy z rdzy. Jeśli świeżo pojawią się na Twoim obrusie, sięgnij właśnie po nią. Wylej na poplamione miejsce gorący sok z jednej niewielkiej cytryny, odczekaj koło godziny, wypłucz, a następnie wypierz obrus zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli Twój obrus jest jednak wykonany z delikatnego materiału, najpierw sięgnij po inne, bezpieczniejsze metody. Zaleca się chociażby posypanie plamy z rdzy proszkiem do pieczenia bądź solą kuchenną. Plamy tego rodzaju dobrze wybawia też kwaśne mleko.

Uporczywe plamy na obrusie da się usunąć domowymi sposobami, szczególnie w przypadku świeżych zabrudzeń. Należy jednak z ostrożnością podchodzić do tego rodzaju zanieczyszczeń, by nie odbarwić tkanin.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności