Jak w funkcjonalny sposób rozmieścić oświetlenie w domu lub w mieszkaniu?

Oświetlenie odgrywa ogromną rolę w każdym domu. Odpowiednio dobrane wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń, potrafi wydobyć też piękno aranżacji i podkreślić charakter wnętrza. Dowiedz się, jak za pomocą światła sprawić, że Twoje wnętrza po zmroku nabiorą niepowtarzalnego charakteru, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

Oświetlenie kiedyś i dziś

Niegdyś nie przywiązywano szczególnej uwagi do oświetlenia w domu. Zwykle montowano żyrandol pod sufitem i na tym poprzestawano. Dodatkowe źródło światła pełniła jedynie ewentualnie lampka biurkowa w pokoju dziecięcym. Takie rozwiązanie zdecydowanie nie sprzyjało ani funkcjonalności pomieszczeń, ani ich przytulności, ani też dobrej kondycji wzroku domowników.

Obecnie do wyboru mamy wiele rodzajów oświetlenia oraz  typów lamp i lampek. To nie tylko klasyczne żyrandole i inne lampy wiszące. Nowoczesne oświetlenie to także lampy stojące – podłogowe i stołowe czy biurkowe oraz kinkiety i plafony. Stosować można również punktowe diody i taśmy LED o wszechstronnym zastosowaniu. Do kwestii rozmieszczenia oświetlenia w domu przywiązuje się też teraz znacznie większą wagę niż jeszcze 20 czy 30 lat temu.

lampa wisząca Aluvia Vita Copenhagen
lampa stołowa Bobbles House Doctor

Światło w domu i w mieszkaniu

Celem prawidłowego zaplanowania oświetlenia domu czy mieszkania, należy zacząć od podstaw. Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje oświetlenia: główne, miejscowe i dekoracyjne. Każde z nich spełnia w pomieszczeniu inną rolę. Stosując je zgodnie z przeznaczeniem, jesteśmy na dobrej drodze do udanej aranżacji oświetlenia.

Oświetlenie główne, zwane też ogólnym lub górnym, umieszczone jest na suficie. Jego źródło mogą więc stanowić plafony, żyrandole czy lampy wiszące. Nowoczesne źródła rozproszonego, ciepłego oświetlenia ogólnego to jednak też równomiernie rozmieszczone reflektory czy halogeny lub tak zwane rampy świetlne, czyli punkty umieszczone za osłoną, „wpuszczone” w sufit. Ten rodzaj światła stanowić powinien tło dla pozostałych jego źródeł, równomiernie rozświetlając wnętrze.

Światło miejscowe (punktowe) służy do wyznaczania stref funkcjonalnych w pomieszczeniu. Zwykle jest ono dość jasne, o ukierunkowanym strumieniu. To na przykład oświetlenie podszafkowe nad blatem kuchennym, doskonała do czytania stojąca lampa w salonie lub ułatwiająca pracę lampka biurkowa.

Oświetlenie dekoracyjne służy zaś do podkreślenia konkretnych elementów aranżacji. Wpływa na wydobycie głębi w pomieszczeniu i eksponuje detale. Mogą to być na przykład niewielkie reflektory czy listwy LED. Oświetleniem dekoracyjnym podkreślić można meble, ozdoby, dzieła sztuki czy elementy architektoniczne, jak wnęki, gzymsy, sztukaterie.

Jak rozmieścić oświetlenie?

Decydując o rozmieszczeniu oświetlenia, zacząć należy od wydzielenia stref funkcjonalnych domu czy mieszkania. W każdym pomieszczeniu powinno obowiązkowo znaleźć się kilka źródeł światła. Warto zacząć od tła, a więc światła ogólnego. Lampy wiszące, nowoczesne i te bardziej tradycyjne, sprawdzą się w tej roli idealnie, dając przyjemne, rozproszone światło oraz stanowiąc elegancką ozdobę pomieszczenia.

Następnie przejść można do rozplanowania oświetlenia punktowego. W kuchni będą to na przykład lampy podszafkowe, w sypialni lampki nocne, a w salonie lampa podłogowa, tworząca miły kącik przy kanapie czy fotelu. Nie należy również zapominać o rozświetleniu kuchennego czy jadalnianego stołu – nad stołem sprawdzą się lampy o dużych kloszach skierowanych w dół lub w formie szklanych kuli.

Ostatnią kwestią pozostaje rozmieszczenie dekoracyjnych akcentów świetlnych – warto w tym przypadku dobrze się zastanowić, które elementy wnętrza są warte podkreślenia, a które lepiej ukryć. Po planowaniu przychodzi zaś czas na zabawę, czyli wybór odpowiednich lamp, lampek i innych opraw. Dzięki ogromnemu wyborowi znalezienie elementów nie tylko funkcjonalnych, ale też stylistycznie atrakcyjnych i spójnych ze stylem wnętrza nie powinno stanowić problemu.

lampy stołowe Monkey białe Seletti

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł