Jak wyczyścić dywan? Przewodnik po praniu dywanów

Odpowiednie czyszczenie dywanów wpływa na ich żywotność oraz estetyczny wygląd. W jaki sposób dbać o dywan? Najważniejsza jest systematyczność oraz dobranie odpowiedniego sposobu czyszczenia do rodzaju posiadanych przez nas dywanów.

Jak dbać o dywan?

Najważniejsze w czyszczeniu dywanów jest ich regularne i częste odkurzanie. Dzięki temu uchronisz dywan przed nagromadzeniem się w jego wnętrzu kurzu i brudu, które, wbite we włosie, obciążają i wycierają włókna. Dywany należy odkurzać regularnym, posuwistym ruchem, nie naciskając zbyt mocno, by nie dopuścić do uszkodzenia runa. Zaleca się odkurzać je w różnych kierunkach. Zapobiega to kładzeniu się włosia w jedną stronę i wpływa na skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń. Do odkurzania dywanów wykonanych z włókien sztucznych poleca się używanie turboszczotki, tj. specjalnej obrotowej szczotki napędzanej zasysanym powietrzem, która doskonale sobie radzi z usuwaniem z dywanu włosów czy wbitego kurzu lub piasku. Do odkurzania dywanów wełnianych i bawełnianych stosuj tradycyjną ssawkę bez użycia szczotek, ponieważ siła z jaką czyści turboszczotka, może doprowadzić do wyrywania i niszczenia runa.

Pamiętaj o trzepaniu dywanu!

Istotną rolę w dbaniu o dywany odgrywa również ich trzepanie. Tę czynność warto powtarzać 2-3 razy w roku. Okresowe trzepanie dywanów to doskonały sposób na usunięcie z nich resztek kurzu, piasku czy okruchów. Nie powinno ono być zbyt intensywne, ponieważ mocne trzepanie dywanu może uszkodzić strukturę jego węzłów.

Zainspiruj się!

Elegancki dywan do salonu, przytulny dywan do sypialni, kolorowy dywan do pokoju dziecięcego… Odwiedź Magazyn FF: Miękko i pięknie… Ze stylowymi dywanami marki Obsession, w którym prezentujemy szeroką ofertę wysokiej jakości dywanów marki Obsession.

O czym jeszcze należy pamiętać w pielęgnacji dywanów?

Zarówno w przypadku dywanów okrągłych i owalnych, jak i dywanów prostokątnych trzeba pamiętać o ich regularnym obracaniu! Dzięki temu powierzchnia dywanu będzie równomiernie się zużywać i blaknąć pod wpływem promieni słonecznych, bez efektu mało estetycznych, jasnych, odbarwionych plam. Taki zabieg pozwoli również uniknąć trwałych odkształceń runa spowodowanych przez ciężar mebli, które na nim stały. Jeśli jednak zagniecenia pojawią się na dywanie, wystarczy, że rozłożysz w tym miejscu lekko wilgotny ręcznik i przeprasujesz zagniecenie zgodnie z kierunkiem włosia żelazkiem ustawionym na średnią moc.

Ponadto dywany wykonane z delikatnych włókien warto umieszczać w mało uczęszczanych miejscach w domu, np. w sypialni. Staraj się również nie chodzić po dywanie w butach. Uchronisz go w ten sposób zarówno przed zabrudzeniami, jak i uszkodzeniami, np. rozerwaniem runa.

Dywan owalny

Rozmiary i kształty dywanów Oona w piękny sposób ocieplą wnętrze korytarza, sypialni, okolic łóżka, czy stolika kawowego.

A i jeszcze jedno! Jeśli masz w domu zainstalowane ogrzewanie podłogowe, nie decyduj się na zakup dywanu wełnianego. Dlaczego? Wełna to naturalny izolator termiczny, dlatego dywan wykonany z tego materiału mógłby niekorzystnie wpływać na skuteczność działania ogrzewania podłogowego. Lepszym wyborem będą dywany syntetyczne, które dobrze przepuszczają ciepło.

Odkurzanie, trzepanie czy obracanie dywanu stanowi niezwykle ważny element utrzymania ich w czystości, jednak nic nie jest w stanie zastąpić prania dywanu. Dokładny sposób czyszczenia uzależniony jest od materiału jego wykonania oraz długości runa. Dowiedz się, jak czyścić poszczególne rodzaje dywanów.

Jak wyczyścić dywan wykonany z naturalnych materiałów?

Dywany wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy bawełna, wymagają wyjątkowego traktowania. W przypadku pojawienia się na ich powierzchni plamy należy ją jak najszybciej usunąć, ponieważ już 15 minut wystarczy, by plama zaczęła wiązać się z włóknem i utrwalać. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności osusz plamę ręcznikiem papierowym, a następnie spróbuj ją usunąć przy pomocy środka odplamiającego przeznaczonego do czyszczenia dywanów wełnianych. Powinien on być opatrzony znakiem „Wool Safe”. Wybrany środek warto przed zastosowaniem przetestować w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy jego użycie nie doprowadzi do odbarwienia włókien lub zniszczenia ich struktury. Plamę należy czyścić od krawędzi do środka. Staraj się jej nie trzeć, ponieważ może się to przyczynić do powiększenia plamy oraz zniekształcenia runa. Po zastosowaniu odplamiacza wyczyszczone miejsce na dywanie dokładnie wypłucz letnią wodą. To ważne, ponieważ gorąca woda może uszkodzić lub sfilcować materiał, a także spowodować nadmierne wypadanie włosia.

dywany vintage
dywany wełniane

Dywany wełniane czy bawełniane, po dłuższym czasie użytkowania. mogą potrzebować czyszczenia na mokro całej ich powierzchni. Dopuszcza się metodę szamponowania pianą po powierzchni, zabezpieczającą dywan przed przemoczeniem. Zabieg ten można przeprowadzić samodzielnie, jednak trzeba bardzo uważać, by nie dopuścić do przemoczenia dywanu, ponieważ wełnę bardzo trudno jest wysuszyć. Dlatego dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie prania dywanu wełnianego profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednimi środkami czyszczącymi, sprzętem i wiedzą.

Pranie dywanów wykonanych z włókien sztucznych

Dywany wykonane ze sztucznych włókien, wśród których można wymienić dywany poliestrowe, polipropylenowe, akrylowe czy wiskozowe, oprócz regularnego odkurzania i trzepania, również co jakiś czas wymagają gruntownego czyszczenia. Z pomocą przychodzą środki piorące przeznaczone do dywanów syntetycznych oraz szczotka do prania z miękkim włosiem, która nie spowoduje zmechacenia włókien dywanu. W pierwszej kolejności trzeba przygotować roztwór ze środka piorącego. Czyszcząc dywan szczotką, należy wykonywać naprzemienne ruchy „z włosem” i „pod włos”. Unikaj ruchów okrężnych oraz nie wcieraj zabrudzeń w głąb dywanu, tylko wyciągaj je ku górze. Ostrożnie dozuj ilość środka piorącego, by nie dopuścić do przemoczenia dywanu, które mogłoby spowodować zniekształcenie, a nawet jego trwałe uszkodzenie.

    Dywan Bolero Obsession
    Dywan Hübsch zaokrąglony 100 x 200 cm
    Dywan Laos beżowy

Istotnym elementem jest również odpowiednie suszenie. Wyczyszczony dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Dywanów nie wolno wywieszać na balkonie czy trzepaku, a także suszyć suszarką – może to doprowadzić do odkształcenia i wyblaknięcia koloru. Do czasu całkowitego wyschnięcia staraj się nie chodzić po dywanie oraz nie stawiać na nim żadnych przedmiotów.

Wyprany, suchy dywan po całym procesie czyszczenia trzeba odkurzyć. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia, których nie zdołałeś zebrać przy pomocy szczotki, zostaną wessane przez odkurzacz.

Czyszczenie dywanów z długim włosiem

Dywany nowoczesne typu shaggy posiadają długie włosie, co sprawia, że potrafią skrywać w swym wnętrzu naprawdę duże ilości zanieczyszczeń. Niestety czyszczenie dywanów shaggy i futer nie należy do najłatwiejszych czynności. Producenci dywanów z długim runem zwykle odradzają czyszczenie przy pomocy środka piorącego z dodatkiem wody, ponieważ grube włókna potrafią wchłonąć naprawdę duże ilości wilgoci. Możliwe jest czyszczenie dywanów shaggy przy pomocy proszków lub pianek do dywanów, jednak takie „pranie na sucho” zwykle nie daje zadowalających rezultatów. Tego typu środki nie są w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków dywanu. Ponadto po takim czyszczeniu pozostają w dywanie resztki preparatu, ponieważ tradycyjne odkurzacze nie posiadają odpowiedniej mocy ssania, pozwalającej na ich skuteczne usunięcie.

Futerko na podłogę
Dywan shaggy

Wszystko to sprawia, że najbardziej efektywnym i skutecznym sposobem czyszczenia dywanów shaggy jest ich pranie odkurzaczem piorącym, a także przy pomocy gorącej pary wodnej. Ten drugi sposób nie dość, że usuwa wszelkie zabrudzenia, to dodatkowo wykazuje właściwości dezynfekujące – wysoka temperatura skutecznie niszczy wszelkie bakterie, wirusy, roztocza czy zarodki pleśni.

Wskazówka

Kolorowe i ze zwierzętami, z krótkim runem i typu shaggy, pobudzające kreatywność i zachęcające do zabawy dywany dla dzieci 3DDywanów dla dzieci Ci u nas bez liku! Zajrzyj do Magazynu FF: Dywany dla dzieci. Przytulne wnętrze na wyciągnięcie ręki, z którego dowiesz się, jaki wybrać dywan do pokoju dziecięcego.

Czyszczenie dywanów zewnętrznych

Dywany na taras ciągle narażone są na kurz, piasek, pyłki czy inne zanieczyszczenia z powietrza, dlatego tak ważne jest, by często i regularnie je czyścić. W czasie ich użytkowania, tj. wiosną i latem, należy je odkurzać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Z kolei raz w miesiącu zaleca się przeprowadzanie gruntowanego czyszczenia dywanu przy użyciu wody, szczotki z miękkim włosiem i odpowiedniego preparatu. Dywany zewnętrzne można też prać „na sucho” przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonego proszku.

Dywany zewnętrzne
Dywan w geometryczne wzory

                                                                                       ***

Niezależnie od tego, czy Twoje wnętrze zdobi dywan vintage wykonany z naturalnych materiałów, czy dywan nowoczesny z włókna sztucznego – każdy rodzaj dywanu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Tylko wtedy przez długi czas będzie zachwycał swym nieskazitelnym i szykownym wyglądem.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł