Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Łazienka na wesoło

Twoja pociecha nie chce myć zębów - krzyczy, płacze i marudzi, a jak wreszcie uda się ją przekonać to zamiast myć ząbki, gryzie szczoteczkę, a za chwilę rzuca ją w kąt? Ta codzienna czynność wielu dzieciom kojarzy się z przykrym obowiązkiem, a zachęcenie maluchów do szczotkowania spędza rodzicom sen z powiek. Dlatego w dzisiejszym magazynie podpowiadamy, jak nauczyć dziecko myć zęby i co zrobić, by przekształcić tę codzienną czynność w świetną zabawę.

Dbanie o higienę jamy ustnej u dzieci – od kiedy zacząć?

Od urodzenia! Już w pierwszych miesiącach życia powinniśmy kształtować w maluchu nawyki higieniczne, a po trzecich urodzinach rozpocząć naukę mycia zębów. Edukujmy, ale też pozwólmy malcowi podejmować samodzielne próby mycia ząbków. I choć, do około 7. roku życia zapewne nie będzie tego robił z wymaganą dokładnością, to w końcu trening czyni mistrza!

Czego Jaś się nie nauczy...

Nawyki kształtują się już w dzieciństwie, dlatego należy malca od najmłodszych lat przyzwyczajać do mycia zębów.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej u dziecka – jakie niesie za sobą konsekwencje?

W pierwszych latach życia dziecka wyrabia się umiejętność szczotkowania zębów. Im wcześniej, my Rodzice, nauczymy i zachęcimy pociechę do właściwego mycia zębów, tym w przyszłości nie będzie ona miała problemu ze szczotkowaniem. To niezwykle ważne, ponieważ zaniechanie dbania o higienę jamy ustnej malucha niesie za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich może być konieczność przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych, co z kolei może prowadzić do wad zgryzu. Konsekwencją niemycia zębów jest też ból i dyskomfort, mogący skutkować niechęcią do spożywania posiłków przez malca.

Dlatego, aby nasze dziecko miało zdrowe zęby i piękny uśmiech musimy namawiać go do dbania o higienę jamy ustnej i systematycznego oraz dokładnego mycia ząbków!

uchwyty na szczoteczki dla dzieci
kosmonauta mycie zębów dzieci

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Sprawdzone sposoby

Każdy rodzic doskonale wie, jak mocno w kość potrafi dać zbuntowany maluch. Złagodzenie jego grymasów może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli nie mamy pomysłu jak to zrobić. Jeśli chodzi o mycie ząbków, sprawa jest prosta – wystarczy przekonać malucha, że czynność ta może być niezłą zabawą. Tylko jak to zrobić? Pomysłów jest wiele. Wystarczy odrobina chęci, wyobraźni, doza dobrego humoru i działamy! laughing

Szczoteczka do zębów

Kolorowa, grająca, świecąca, z króliczkiem, księżniczką, a może bohaterem z ulubionej bajki? Jaka szczoteczka będzie najlepsza? Taka, którą dziecko wybierze sobie samo. Zabierz pociechę na zakupy i pozwól mu wybrać kilka szczoteczek, które podobają mu się najbardziej. Dzięki temu malec będzie kojarzył mycie zębów z przyjemnością, jaka płynie z oglądania z bajek, a to niewątpliwie pomoże zachęcić go do dbania o higienę. Warto też kupić drugą szczoteczkę dla ulubionego misia lub lalki malca. Taka zabawa w mycie „ząbków” pluszaków również przynosi świetne rezultaty i pokazuje dziecku, że każdy musi o nie dbać. Przechowywanie szczoteczki to kolejna sprawa, o którą należy zadbać. Tęczę barw podkreślą kolorowe uchwyty, kubki i stojaki na szczoteczki, które można zamontować na ścianie bądź na szybie kabiny prysznicowej. Taki zestaw to gwarancja (zdrowego) uśmiechu malca!

Smakowa pasta do zębów

Wiele dzieci nie chce myć zębów, ponieważ nie odpowiada im miętowy smak pasty. Na szczęście w sklepach znajdziemy pasty w atrakcyjnych opakowaniach i różnych smakach, np. truskawkowym czy uwielbianym przez dzieciaki – gumy balonowej! Próbujcie, na pewno jakaś pasta przypadnie malcowi do gustu. Pamiętajmy jednak, że ważny jest nie tylko wygląd i smak pasty, ale też jej skład. Warto zadbać o to, by wybrany przez nas produkt oparty był na naturalnych składnikach i odpowiednio dostosowany do wieku dziecka. Jeśli opakowanie wybranej pasty utrzymane jest w monotonnej kolorystyce, można ożywić tubkę oryginalnym korkiem, który wzbudzi uznanie malca. Kto wie, może rodzice także się na niego skuszą?

stojak na szczoteczki dinozaury dla dzieci
uchwyt na pastę do zębów dla dzieci rak

Płyn wybarwiający płytkę nazębną

Jeśli malec ciągle dopytuje się, po co myć zęby i twierdzi, że nie widać na nich brudu – koniecznie musicie zakupić płyn wybarwiający. Płyn po wypłukaniu nim jamy ustnej barwi niedoczyszczone miejsca i płytkę nazębną na określony kolor. Dziecko musi tak umyć ząbki, by nie zostało na nich nic kolorowego. Niech nie przerażą Was kolorowe plamki po zabawie – sprzątanie zajmie zaledwie kilka minut, łazienka zamieni się w kolorową wyspę, a na twarzy malucha zagości (niezmącony próchnicą) uśmiech!

Stanowisko mycia zębów

Zorganizuj obok umywalki specjalne stanowisko do mycia zębów! Co powinno się tam znaleźć? Oczywiście kubek na szczoteczki, szczoteczka do zębów, pojemnik na pastę do zębów oraz kubek do płukania ust. Niezawodnym gadżetem okazuje się też być specjalna drabinka lub podstawka do stawania przy umywalce. Pamiętaj jednak, by zawsze strzec dziecko przed upadkiem! Dobrze, jeśli malec szczotkuje zęby przed lustrem i widzi siebie podczas wykonywania tej czynności.

Oczywiście, tak jak w przypadku szczoteczki, tak i tu – pozwólmy dziecku wybrać akcesoria do mycia ząbków. Stwórz też z maluchem spersonalizowany pojemnik na szczoteczki, np. z imieniem smyka lub jego pieszczotliwym zdrobnieniem. Możecie go też wspólnie ozdobić – pomalować lub nakleić kolorowe naklejki.

Lusterko kosmetyczne Bloomingville

299,00 zł

Lusterko kosmetyczne Bloomingville

Bloomingville

Wspólne mycie zębów

Twój malec uwielbia Cię naśladować i wciąż chce robić to co Ty? Świetnie! Zatem wykorzystaj to, do zachęcenia go do mycia zębów! Idź z maluchem do łazienki i zacznij myć zęby – niech dziecko widzi, jak je szczotkujesz i przekona się, że zabieg ten jest czymś naturalnym i oczywistym. Gdy nasza pociecha zobaczy, że mama i tata szczotkują zęby, na pewno chętnie do was dołączy! Przy okazji pokaż dziecku, jak ma szczotkować zęby i jak płukać usta po skończonym myciu. Wytłumacz również, że nie wolno połykać pasty.

Wspólne mycie zębów może być świetną frajdą dla malucha. Zresztą nikt nie lubi, jak ktoś nad nim stoi i kontroluje, czy coś dobrze zrobił. Pozwól też dziecku, by nałożyło wam pastę na szczoteczki i nalało wody do kubków. A może smyk umyje zęby mamie, mama tacie i na odwrót? Jesteśmy przekonani, że dziecko będzie zachwycone taką formą zabawy. Mnóstwo śmiechu i radości gwarantowane! Luźna atmosfera sprawi, że maluch nie będzie traktował mycia zębów jako przykrego i nieprzyjemnego obowiązku, lecz jako dobrą zabawę w gronie rodzinnym.

Śpiewanie i słuchanie piosenek

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – tak się zaczyna wielka przygoda!” – znacie kultową piosenkę Fasolek? To fantastyczny podkład muzyczny do mycia zębów! Wprowadźcie nowy zwyczaj – puszczajcie w łazience piosenkę lub wspólnie ją śpiewajcie, gdy przychodzi czas czyszczenia ząbków. Zachęć pociechę do szalonego szczotkowania w rytm muzyki, aż do skończenia utworu. Maluch będzie świetnie się bawił i tym samym zapomni, że mycie zębów to obowiązek. A kto wie może wspólne śpiewanie przerodzi się w prawdziwą pasję, a Twój maluch okaże się uzdolnionym muzykiem wink

kolorowe stanowisko w łazience dla dzieci

Najlepsza nauka to ta, która odbywa się poprzez zabawę.

Tablica z obowiązkami i kolekcja naklejek

Każdy rodzic wie, że dzieciaki uwielbiają być nagradzane za dobre zachowanie. Świetnym pomysłem na zmotywowanie dziecka do mycia zębów są tablice z obowiązkami – malec za wykonywanie różnych zadań otrzymuje małe nagrody w postaci nalepek i uśmiechniętych buziek, które następnie może wymienić na nową zabawkę czy książkę. Warto stworzyć taką tablicę i obok innych obowiązków umieścić punkt – „mycie zębów”. To działa!

Minutnik

Świetnym rozwiązaniem jest też kupno minutnika do mycia zębów. Początkowo ustaw go na minutę. Powiedz maluchowi, że powinien myć ząbki, dopóki nie usłyszy sygnału. Kiedy minutnik zabrzęczy pochwal malca, że mu się udało i dzielnie szorował ząbki. Stopniowo wydłużaj czas mycia, aż dojdziesz do 3 minut. Minutnik z pewnością uatrakcyjni codzienne mycie zębów, a dziecko oczekujące z niecierpliwością na jego sygnał, nawet nie zauważy, kiedy ten czas minął. Warto zadbać o to, aby tego typu akcesoria przyciągały uwagę malca paletą barw i ciekawymi wzorami.

Aplikacje na telefon

Dzieciaki uwielbiają urządzenia elektroniczne! Można to wykorzystać do zainteresowania ich myciem zębów. Aplikacje w atrakcyjnej dla malucha formie łączą w sobie kilka opisanych już powyżej metod, takich jak kolekcjonowanie naklejek czy czasomierz.

Siła autorytetu

Jeśli Wasze dziecko bardziej słucha lekarza w przychodni czy pani w przedszkolu, być może i w kwestii mycia zębów bardziej posłucha się pani przedszkolanki, a może dentysty lub higienistki stomatologicznej? Profesjonalna nauka mycia zębów w wyjątkowym miejscu, jakim jest gabinet dentystyczny, może naprawdę przynieść zaskakujące efekty i zmotywować dziecko do dbania o higienę jamy ustnej.

Nauka przez zabawę

Edukuj i tłumacz, dlaczego mycie zębów jest tak ważne, by dziecko wiedziało, po co każdego dnia musi dbać o higienę jamy ustnej. Oczywiście trzeba tę wiedzę przekazać językiem prostym i zrozumiałym dla malucha. Możesz opowiedzieć mu bajkę o złych bakteriach zjadających ząbki, które trzeba regularnie wyganiać z buźki, szczotkując zęby. Opowiedz, co może stać się z ząbkami, gdy nie będziemy o nie dbać. Powiedz smykowi, że niemyte ząbki zachorują i będą bolały, przez co będą utrudniały, chociażby codzienną zabawę i spożywanie posiłków.

A może zabawa w dentystę lub w czyszczenie zębów? Wystarczy na dużej kartce narysować zęby, po czym włożyć ją do plastikowej koszulki. Zabawa polega na tym, by wraz z dzieckiem namalować flamastrem na zębach resztki jedzenia, np. na brązowo czekoladę, na żółto banany itd., po czym lekko zmoczyć szczoteczkę w wodzie i powiedzieć maluchowi, by wyszczotkował zęby, aż staną się czyste. Taka zabawa działa bardzo motywująco na dzieci, ale też uczy ich prawidłowego trzymania szczoteczki w dłoni i precyzyjnego mycia ząbków.

W edukacji doskonale też sprawdzają się książeczki dla dzieci bądź bajki, których bohaterowie myją ząbki. Takie obrazy bardzo trafiają do świadomości najmłodszych!

Rodzicu!

Zamień codzienny obowiązek, jakim jest mycie ząbków w zabawę, a Twoje dziecko będzie z przyjemnością je szczotkować każdego dnia.

Rodzicu, bądź cierpliwy i nie denerwuj się, jeżeli nauka mycia ząbków nie idzie od razu po Twojej myśli. Pamiętaj, każde dziecko rozwija się w swoim tempie! Musisz dać malcowi czas na to, by szczotkowanie ząbków weszło mu w nawyk. Bądź jednak konsekwentny i mimo porażek – nie poddawaj się i każdego dnia podejmuj próby mycia ząbków ze swoim smykiem. Prędzej czy później na pewno zachęcisz malucha do dbania o higienę jamy ustnej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się zamienić zwykłe szczotkowanie w świetną zabawę!

--

P.S. Twoje dziecko obowiązków kuchennych unika tak samo jak tych łazienkowych? Sprawdź w naszym Magazynie jak zachęcić dziecko do pomagania w kuchni

stojak na pastę do zębów dla dzieci raczek

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 250 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 17 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności