Które garnki wybrać? Czym się różnią i jakie potrawy wychodzą w nich najlepiej?

Niedzielny rosół, pyszny makaron i domowy bigos – to w nich swój początek mają nasze ulubione potrawy. Śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że kuchnia bez garnków nie istnieje. Do wyboru mamy te wykonane ze stali, żeliwnej, a nawet szklane. Ich producenci prześcigają się w propozycjach kolorystyki i kształtu. Czym się różnią? Który rodzaj sprawdzi się w naszej kuchni? Co powinniśmy wiedzieć przed ich wyborem? Czyli o tym jak kupować, by nie żałować.

Garnki ze stali nierdzewnej

Z pewnością znamy je wszyscy, ale czy wszystko o nich wiemy? Cofnijmy się do roku 1912, kiedy to grupa niemieckich inżynierów opatentowała stal nierdzewną. I to bynajmniej nie po to, by tworzyć z niej kuchenne naczynia. Po raz pierwszy użyta została do produkcji kadłuba jachtu Germania.

Dziś wykonane z niej garnki cieszą nasze oczy. Są estetyczne, więc świetnie wpisują się w wystrój każdej kuchni. Dużą zaletą jest także ich wytrzymałość. Nie tak łatwo je zniszczyć lub odkształcić, zazwyczaj więc goszczą w domu przez długie lata.

Jak rozpoznać, czy dany garnek nie zardzewieje? Do produkcji naczyń odpornych na korozję używa się stali chromowo-niklowej. Pierwiastki te muszą występować ze sobą w ściśle określonych proporcjach – 18% chromu i 10% niklu. To właśnie tajemnicze oznaczenie – 18/10 – umieszczone na spodzie garnka jest potwierdzeniem jego właściwości.

Naczynia te sprawdzą się zwłaszcza podczas gotowania zup oraz duszenia mięs. Są odpowiednie do każdego typu kuchenek, a jeśli nie posiadają plastikowych elementów, możemy również używać ich w piekarniku – za to pokochała je niejedna Pani Domu. Nie boją się kąpieli w zmywarce, nie pochłaniają zapachów, nie wchodzą też w reakcje z potrawami. Mają grube dno oraz ścianki, co sprawia, że długo trzymają ciepło. Czy zatem posiadają jakiekolwiek wady? Niestety tak. Jak już wiemy, w ich składzie znajduje się nikiel, co czyni je nieodpowiednimi dla alergików. Nie możemy w nich także przechowywać jedzenia, gdyż z czasem nabierze ono metalicznego posmaku. Na ich dnie mogą pojawiać się ciemne plamy. Nie są szkodliwe, nie przeszkadzają też w użytkowaniu naczynia, jednak znacząco wpływają na jego wygląd. Garnki te są również dość ciężkie. Paradoksalnie duża waga jest zarazem ich zaletą – im większa, tym lepsza jest jakość naczynia.

7 el. Garnki Mami w zestawie 7 elementów

3600,00 zł

Garnki Mami w zestawie 7 elementów

Alessi (7)

Garnki aluminiowe

Jeszcze kilkanaście lat temu to one królowały w polskich kuchniach – lekkie oraz niedrogie garnki aluminiowe dobrze przewodziły ciepło, pozwalając na szybkie przygotowanie ulubionych dań. Potrawy rzadko się w nich przypalały, a zupy były gotowe w okamgnieniu. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie kilka wieków wstecz metal ten był droższy od złota i dostępny jedynie dla bogaczy. Dziś wielu z nas reaguje niepokojem na samo słowo „aluminium”, zastanawiając się, czy wykonane z niego naczynia są aby na pewno zdrowe. Garnki aluminiowe pokrywa się specjalną warstwą ochronną, dzięki czemu używanie ich jest w pełni bezpieczne. Są idealne do przyrządzania zup, gotowania makaronu czy ziemniaków do obiadu. Przy ich zakupie zwracajmy uwagę na pokrywkę – im szczelniej przylega, tym więcej ciepła pozostanie w naczyniu. Niestety wykonane z tego materiału garnki odkształcają się łatwiej niż stalowe, ich konstrukcja jest dość delikatna. Zabrania się wkładania ich do zmywarki oraz piekarnika. Nie możemy także używać ich na płycie grzewczej. 

Garnek Nordic Kitchen Eva Solo

Garnki szklane

Garnki szklane zainteresują zwłaszcza miłośników kuchennych nowinek. Dekoracyjne i oryginalne, będą funkcjonalną ozdobą każdej kuchni. Przygotowywanie dań w przejrzystych naczyniach sprawia, że gotowanie jest jeszcze przyjemniejsze. Zupa podana w transparentnym garnku z pewnością urozmaici rodzinny obiad. Ich zalety nie kończą się jednak na walorach wizualnych. Przede wszystkim są w pełni bezpieczne dla osób zmagających się z uczuleniami. Łatwo się czyszczą, można także myć je w zmywarce. Bez obaw przechowujmy w nich żywność – nawet w zamrażalniku. Są odpowiednie do gotowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Możemy używać ich do potraw przygotowywanych w piekarniku oraz podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Garnki szklane nie wchodzą w reakcje z żywnością, nie przesiąkają też zapachem jedzenia. Minusem jest to, że nie nadają się na płyty indukcyjne. Jak wszystko wykonane ze szkła, są narażone na uszczerbki czy stłuczenia. Musimy także uważać, bo nagrzewają się w całości – pokrywka i rączki również!

Brytfanna szklana Grand Cru

352,00 zł

Brytfanna szklana Grand Cru

Rosendahl (1)
Naczynie żaroodporne Grand Cru kwadratowe
Naczynie żaroodporne Grand Cru płaskie

Tradycyjne garnki żeliwne

Żeliwo jest stopem, w którego składzie znajdziemy surowce naturalne, przede wszystkim żelazo i węgiel. Ze względu na swą wytrzymałość cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem. W wielu domach znajdziemy żeliwne grzejniki, wanny, a nawet naczynia kuchenne. Wykonane z tego materiału garnki doceniane były już przez nasze babcie. Nie należą do najtańszych, jednak ich zakup jest inwestycją długoterminową. Są solidne i odporne na uszkodzenia, choć wymagają również specjalnego traktowania. Po każdym użyciu powinniśmy wycierać je do sucha (nie jest to łatwe, ze względu na ich porowatą powierzchnię) oraz konserwować przy użyciu oleju roślinnego. Zabiegi te uchronią je przed korozją. Wykonane z żeliwa garnki posiadają też słuszną wagę, co dla niektórych użytkowników może być wadą. Nie mają sobie równych jeśli chodzi o przygotowywanie potraw jednodaniowych, jak chociażby bigos czy gulasz. Utrzymują ciepło przez wiele godzin, dzięki czemu idealnie nadają się do duszenia mięs czy przygotowywania potraw w piekarniku. Upieczemy w nich nawet domowy bochenek chleba.

Brytfanna żeliwna La Cintura di Orione

1080,00 zł

Brytfanna żeliwna La Cintura di Orione

Officina Alessi
Naczynia żeliwne do gotowania Kitchen Craft

Garnki ceramiczne

Ceramika naturalny surowiec, dlatego garnki wykonane w całości z ceramiki, np. kamionkowe, lub też te pokryte ceramiczną warstwą są wskazane dla alergików. Ceramika ma właściwości nieprzywierające oraz jest odporna na zarysowania oraz na korozję. Przy zakupie garnków z powłoką ceramiczną, chociażby takich marki Silit, z Silarganem, należy jednak zwrócić uwagę czy są one przystosowane do kuchenek indukcyjnych. Ponadto należy pamiętać, że ceramika nie jest wytrzymała na nagłe zmiany temperatury, dlatego garnki i brytfanny kamionkowe najlepiej nadają się do zapiekania. Zaletą tego materiału jest z pewnością doskonałe rozprowadzane ciepła i izolacja, dzięki czemu potrawa pozostawiona w takim garnku długo zachowuje swoją wysoką temperaturę. Wygląd garnków ceramicznych jest zdecydowanie najbardziej pociągający i atrakcyjny – często są one kolorowe i stanowią niewątpliwą dekorację kuchni.

Dobrej jakości garnki to już połowa kulinarnego sukcesu. Pozwolą przygotować smaczne i zdrowe posiłki, a przy okazji czerpać niebywałą przyjemność z gotowania. Już dziś wybierzmy więc naczynia na miarę swojej kuchni.

4-częściowy zestaw garnków Passion Yellow

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł