Nie takie straszne monstery... Jak dbać o domową zieleń?

Czy zdarzyło się Wam podziwiać piękny ogród, który ktoś stworzył pod własnym dachem? Potem mierzyliście wzrokiem samotnego kaktusa na parapecie w swojej kuchni, myśląc sobie "Ile to zachodu z takimi roślinami!". A co jeśli udowodnimy Wam, że pielęgnacja domowego ogrodu wcale nie jest taka trudna? Sami zobaczcie.

O tym dlaczego rośliny doniczkowe można określić mianem "zielonych płuc domu" pisaliśmy w jednym z poprzednich Magazynów. W tekście pod tytułem Zielone płuca domu – zadbaj o zieleń pod swoim dachem, wymieniliśmy najważniejsze zalety posiadania żywych roślin w swoim otoczeniu.

pielęgnacja roślin domowych doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie czarna magia! Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zieleń była bujna.

W tym Magazynie opisaliśmy podstawy pielęgnacji roślin doniczkowych, czyli zbiór reguł, których trzeba przestrzegać, aby domowa zieleń bujnie kwitła i czuła się u Ciebie... jak u siebie. Bez obaw, jest ich dosłownie kilka! Ale za to wysiłek, który włożysz w dbanie o kwiatki, zwróci się wielokrotnie.

Kto wie, może pielęgnacja roślin doniczkowych stanie się Twoim hobby? :) 

Nowości 2020

Mnóstwo nowości i promocji znajdziecie w naszym Magazynie Nie takie straszne monstery. Na wiosnę oswajamy zieleń!
doniczki rośliny kwiaty domowe kwiaty aranżacja fabryka form
fabryka form rośliny

Doniczka na miarę

Z doniczkami jest jak z ubraniami – w domu często okazują się za małe. Dlatego lepiej wziąć doniczkę za dużą niż za "ciasną". Doniczka idealna to taka, która spełnia poniższe warunki:

 • wizualnie jest dopasowana do aranżacji wnętrza,
 • wykonano ją z materiału gwarantującego stabilność, np. doniczki ceramiczne, doniczki metalowe,
 • jest możliwie lekka i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku doniczek trzymanych przez cały rok na zewnątrz, należy sprawdzić czy są odporne na mróz, deszcz i odbarwienia spowodowane światłem słonecznym – właśnie takie znajdziesz w naszych doniczkach balkonowych.

Zasada nr 1

Lepiej wziąć doniczkę za dużą, niż za małą :) Pamiętaj, że roślinę trzeba posadzić bezpośrednio w doniczce z drenażem. Następnie możesz włożyć ją do doniczki-osłonki.

Keramzyt, przyjaciel roślin i ogrodników

Jeśli do pielęgnacji roślin podchodzisz naprawdę profesjonalnie, przed umieszczeniem kwiatka w doniczce wysyp jej dno keramzytem. To naturalny granulat uzyskiwany z gliny, który sprawdza się w roli drenażu napowietrzającego glebę. Dzięki keramzytowi korzenie roślin dostają o wiele większą dawkę tlenu.

Światło? Obecne!

Wszyscy wiemy, że dla roślin światło = życie, ale nie każdy pamięta z lekcji biologii dlaczego (żeby nie było – nikogo nie osądzamy!). Aby roślina mogła żyć i się rozwijać, musi przeprowadzać proces fotosyntezy, czyli przemiany dwutlenku węgla w wartości odżywcze, które dają jej energię.

Zasada nr 1

Światło to nie fanaberia, światło to absolutna podstawa! Rośliny mogą zostać zapomniane, a nawet odstawione w kąt... ale ten kąt nie może być zbyt ciemny. Dobre rozwiązanie stanowią doniczki wiszące, które mają dostęp do większej ilości światła.

Rośliny, które wybrały ciemną stronę mocy

Uwaga! Światło jest niezbędne, aby roślina mogła żyć, ale jego nadmiar może jej zaszkodzić. Nie każda zieleń powinna prażyć się na gorącym parapecie w pełnym słońcu. Gatunki cieniolubne to najczęściej te o ciemnozielonych liściach. Najpopularniejsze rośliny domowe, które dobrze znoszą ograniczoną ilość światła to paproć, sansewieria, zamiokulkas, skrzydłokwiat i monstera.
  roślin aranżacja doniczki światło jasne
  doniczki wiszące na zioła
  doniczki wiszące kwietnik umbra

Woda, Królowa Życia

Rośliny potrzebują do życia wody.

Przecież to oczywiste, po co o tym pisać...

W takim razie dlaczego tak często znajdujemy za firanką/na szafie zasuszonego na wiór kwiatka? 

Tak, rośliny potrzebują wody do życia tak samo jak ryby. Każdy o tym wie, tylko nie każdy o tym pamięta. I chyba w tym tkwi problem. Dlatego w kwestii drugiej zasady pielęgnacji roślin...

Zasada nr 2

Zrób listę roślin, które masz w domu, dla każdej przygotuj harmonogram podlewania i powieś na lodówce. Brzmi skomplikowanie? Może i tak, dlatego lepiej pokazać to na przykładzie :) Propozycja naszej tabelki:

 
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek 
sobota
niedziela
kwiatek 1 (np. palma w salonie)
 
 
x
 
 
 
x
kwiatek 2
 
 
x
 
 
 
 
kwiatek 3
 
 
x
 
 
 
x
kwiatek 4
 
x
 
x
 
 
x

 

Jedna mała tabelka, a tak ogromne ułatwienie! Koniec z wiecznymi wątpliwościami w stylu "Czy w tym tygodniu palma w salonie została już podlana? A ten biały storczyk w kuchni, kiedy ostatnio dostał dolewkę?". Mając na widoku taki harmonogram, zapomnisz o... zapominaniu. Spraw sobie uroczą konewkę, aby podlewanie było przyjemne ♥

Dla niereformowalnych

Jeśli jesteś tak zabiegana, że nie masz czasu nawet na zrobienie harmonogramu podlewania, nie martw się, jest dla Ciebie ratunek. Koniecznie wypróbuj kule nawadniające! Jest to rodzaj dozownika wody, który po wetknięciu w doniczkę, stopniowo dawkuje swoją zawartość do ziemi. Kluczowe jest umieszczenie kuli nawadniające na odpowiedniej głębokości tak, aby woda nie wypływała ani za szybko, ani zbyt wolno.
  konewka Orb
  rosliny doniczkowe patio oranżeria
  kula nawadniająca do kwiatów doniczkowych
2 szt. Doniczka Hübsch 800401 2 szt.

90,00 zł

Doniczka Hübsch 800401 2 szt.

Hübsch
Doniczka wisząca Hübsch 405018

79,00 zł

Doniczka wisząca Hübsch 405018

Hübsch
kolaż doniczek pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Dla leniwców

Jeśli udało Ci się dotrzeć do końca tego Magazynu, a wciąż nie jesteś przekonana do założenia domowej hodowli roślin doniczkowych, daj nam ostatnią szansę. Mamy dla Ciebie prawdziwą gratkę... doniczki z systemem nawadniania.

Mamy również rozwiązanie dla osób maksymalnie praktycznych, które uważają, że posiadanie w domu ogromnych donic z ozdobnymi palmami to zwykła strata miejsca. Inteligentne miniogródki to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nowoczesną technologię w służbie codziennych potrzeb. Wyhoduj na kuchennym parapecie ziołowy ogródek, dzięki któremu świeża bazylia, tymianek czy mięta będą zawsze pod ręką. Zastosowanie najnowszej technologii gwarantuje roślinom odpowiednią dawkę światła LED i wody – bez udziału człowieka.

doniczki Lyngby białe rośliny kwiaty

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł