Pielęgnacja roślin doniczkowych. Zadbaj o zielone płuca swojego domu!

Czy zdarzyło się Wam podziwiać piękny ogród, który ktoś stworzył pod własnym dachem? Być może nawet czuliście lekką zazdrość na widok tych wszystkich bujnych roślin, pnących się z ochotą ku górze... :) Po powrocie do domu mierzyliście wzrokiem samotnego kaktusa na parapecie w kuchni, myśląc sobie "Ile to zachodu z takimi roślinami!". A co jeśli udowodnimy Wam, że pielęgnacja domowego ogrodu wcale nie jest taka trudna? Sami zobaczcie.

                                                                                              ***

O tym dlaczego rośliny doniczkowe można określić mianem "zielonych płuc domu" pisaliśmy w jednym z poprzednich Magazynów. W tekście pod tytułem Zielone płuca domu – zadbaj o zieleń pod swoim dachem, wymieniliśmy najważniejsze zalety posiadania żywych roślin w swoim otoczeniu.

  pielęgnacja roślin domowych doniczkowych

Pielęgnacja roślin doniczkowych to nie czarna magia! Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zieleń była bujna.

Jesteś tu przez przypadek? Z ciekawości? A może intensywnie myślisz nad założeniem małego ogródka w swoich czterech ścianach? Każdy powód jest dobry, aby wprowadzić do swojego życia trochę więcej zieleni/energii. 

W tym Magazynie opisaliśmy podstawy pielęgnacji roślin doniczkowych, czyli zbiór reguł, których trzeba przestrzegać, aby domowa zieleń bujnie kwitła i czuła się u Ciebie... jak u siebie. Bez obaw, jest ich dosłownie kilka! Ale za to wysiłek, który włożysz w dbanie o kwiatki, zwróci się wielokrotnie.

Kto wie, może pielęgnacja roślin doniczkowych stanie się Twoim hobby? :) 

  doniczki rośliny domowe kwiaty aranżacja fabryka form
  fabryka form kaktusy aranżacja zegar

Światło? Obecne!

Wszyscy wiemy, że dla roślin światło = życie, ale nie każdy pamięta z lekcji biologii dlaczego (żeby nie było – nikogo nie osądzamy!). Aby roślina mogła żyć i się rozwijać, musi przeprowadzać proces fotosyntezy, czyli przemiany dwutlenku węgla w wartości odżywcze, które dają jej energię.

Zasada nr 1

Światło to nie fanaberia, światło to absolutna podstawa! Rośliny mogą zostać zapomniane, a nawet odstawione w kąt... ale ten kąt nie może być zbyt ciemny.

Rośliny, które wybrały ciemną stronę mocy

Uwaga! Światło jest niezbędne, aby roślina mogła żyć, ale jego nadmiar może jej zaszkodzić. Nie każda zieleń powinna prażyć się na gorącym parapecie w pełnym słońcu. Gatunki cieniolubne to najczęściej te o ciemnozielonych liściach. Najpopularniejsze rośliny domowe, które dobrze znoszą ograniczoną ilość światła to paproć, sansewieria, zamiokulkas, skrzydłokwiat i monstera.
  roślin aranżacja doniczki światło jasne
  rośliny doniczkowe jasno światło słońce
  kwiatki domowe rośliny jasno słonecznie

Woda, Królowa Życia

Rośliny potrzebują do życia wody.

Przecież to oczywiste, po co o tym pisać...

W takim razie dlaczego tak często znajdujemy za firanką/na szafie zasuszonego na wiór kwiatka? 

Tak, rośliny potrzebują wody do życia tak samo jak ryby. Każdy o tym wie, tylko nie każdy o tym pamięta. I chyba w tym tkwi problem. Dlatego w kwestii drugiej zasady pielęgnacji roślin...

Zasada nr 2

Zrób listę roślin, które masz w domu, dla każdej przygotuj harmonogram podlewania i powieś na lodówce. Brzmi skomplikowanie? Może i tak, dlatego lepiej pokazać to na przykładzie :) Propozycja naszej tabelki:

 
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek 
sobota
niedziela
kwiatek 1 (np. palma w salonie)
 
 
x
 
 
 
x
kwiatek 2
 
 
x
 
 
 
 
kwiatek 3
 
 
x
 
 
 
x
kwiatek 4
 
x
 
x
 
 
x

 

Jedna mała tabelka, a tak ogromne ułatwienie! Koniec z wiecznymi wątpliwościami w stylu "Czy w tym tygodniu palma w salonie została już podlana? A ten biały storczyk w kuchni, kiedy ostatnio dostał dolewkę?". Mając na widoku taki harmonogram, zapomnisz o... zapominaniu.

Dla niereformowalnych

Jeśli jesteś tak zabiegana, że nie masz czasu nawet na zrobienie harmonogramu podlewania, nie martw się, jest dla Ciebie ratunek. Koniecznie wypróbuj kule nawadniające! Jest to rodzaj dozownika wody, który po wetknięciu w doniczkę, stopniowo dawkuje swoją zawartość do ziemi. Kluczowe jest umieszczenie kuli nawadniające na odpowiedniej głębokości tak, aby woda nie wypływała ani za szybko, ani zbyt wolno.
  pielęgnacja roślin patio podlewanie
  rosliny doniczkowe patio oranżeria
  kula nawadniająca do kwiatów doniczkowych

Doniczka na miarę

Z doniczkami jest jak z ubraniami – w domu często okazują się za małe. Dlatego lepiej wziąć doniczkę za dużą niż za "ciasną". Doniczka idealna to taka, która spełnia poniższe warunki:

 • posiada w dnie otwór, który umożliwia odpływ wody,
 • wizualnie jest dopasowana do aranżacji wnętrza,
 • wykonano ją z ceramiki bądź innego materiału gwarantującego stabilność.

W przypadku doniczek trzymanych przez cały rok na zewnątrz, należy sprawdzić czy są odporne na mróz, deszcz i odbarwienia spowodowane światłem słonecznym.

Zasada nr 3

Lepiej wziąć doniczkę za dużą, niż za małą :) Pamiętaj, żeby miała w dnie otwór, a jej wygląd pasował do wnętrza Twojego domu.

Keramzyt, przyjaciel roślin i ogrodników

Jeśli do pielęgnacji roślin podchodzisz naprawdę profesjonalnie, przed umieszczeniem kwiatka w doniczce wysyp jej dno keramzytem. To naturalny granulat uzyskiwany z gliny, który sprawdza się w roli drenażu napowietrzającego glebę. Dzięki keramzytowi korzenie roślin dostają o wiele większą dawkę tlenu.
  kolaż doniczek pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Dla leniwców

Jeśli udało Ci się dotrzeć do końca tego Magazynu, a wciąż nie jesteś przekonana do założenia domowej hodowli roślin doniczkowych, daj nam ostatnią szansę. Mamy dla Ciebie prawdziwą gratkę...

Mamy również rozwiązanie dla osób maksymalnie praktycznych, które uważają, że posiadanie w domu ogromnych donic z ozdobnymi palmami to zwykła strata miejsca. Inteligentne miniogródki to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nowoczesną technologię w służbie codziennych potrzeb. Wyhoduj na kuchennym parapecie ziołowy ogródek, dzięki któremu świeża bazylia, tymianek czy mięta będą zawsze pod ręką. Zastosowanie najnowszej technologii gwarantuje roślinom odpowiednią dawkę światła LED i wody – bez udziału człowieka.

  doniczki Lyngby białe rośliny kwiaty

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 150 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 13 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii, m.in. w celu zaprezentowania treści najbardziej odpowiadających zainteresowaniom użytkowników, a także w celach statystycznych i reklamowych. Więcej informacji w Polityce Prywatności