Piotruś Pan jest w każdym z nas! Magiczny świat drewnianych zabawek od Kaya Bojesena

Obudź w sobie dziecko, wydaje się mówić Kay Bojesen poprzez każde swoje dzieło.

Drewniany blok...

i zręczne dłonie - tyle potrzeba, aby wystrugać figurkę. Jeśli jednak dodamy do tego nieprzeciętną wyobraźnię, prawdziwy talent oraz poczucie humoru, powstanie coś znacznie więcej - drewniana zabawka z duszą.

Spod ręki Kaya Bojesena wychodziły tylko takie. Perfekcyjne, dopracowane pod każdym względem, a jednocześnie: wesołe, sympatyczne, bezpretensjonalne. A także unikatowe, tak samo jak drzewa, z których powstawały.

Złotnik, który strugał

Kay Bojesen miał w ręku fach jubilera. Zawodowa cierpliwość oraz niezbędna dbałość o szczegóły z pewnością przydały mu się przy tworzeniu drewnianych zabawek.
kay bojesen zebra
kay bojesen piesek Tim

Inspiracja

Niektórzy artyści są pionierami; za jednego z nich można uznać właśnie Kaya Bojsena. Znajdował się wśród grona twórców, którzy jako pierwsi w Danii zaadoptowali funkcjonalizm. Należał także do organizatorów Den Permanente - zrzeszenia artystów, które w ciągu kilku dekad stało się symbolem tego co najlepsze w skandynawskim wzornictwie.

Narodziny syna Ottona zapoczątkowały nowy, złoty rozdział w życiu Kaya Bojesena, który trwał aż do śmierci artysty w 1958 roku. Zafascynowany bujną dziecięcą wyobraźnią swojego potomka oraz wspomnieniami własnego dzieciństwa, pełnego zabawy i radości, Kay Bojesen wziął na warsztat drewno, aby tworzyć zabawki trwałe, solidne, piękne oraz inspirujące.

drewniana małpka kay bojesen

Sympatyczna drewniana małpka do dzisiaj jest symbolem twórczości Kaya Bojesena.

Filozofia marki

Kay Bojesen stronił od tworzenia szczegółowych kopii zwierząt, podług ich rzeczywistej budowy anatomicznej. Starał się, aby jego design oparty był na okrągłych, "miękkich" kształtach. Twierdził, że zabawki powinny nie tylko atrakcyjnie wyglądać, ale i być funkcjonalne, czyli przyjazne w użytkowaniu. Artysta pragnął, aby każda figurka, która wyjdzie spod jego ręki, odwoływała się do pełnego radości "wewnętrznego dziecka", które tkwi w każdym z nas.

Kultowa bohaterka

Mimo że małpka ujrzała światło dzienne dopiero w 1951 roku, można ją uznać za najbardziej znane dzieło Kaya Bojesena. Niektórzy twierdzą, że to właśnie w jej konstrukcji w pełni ujawniła się dewiza artysty głosząca, że "linie składające się na projekt każdej figurki powinny się uśmiechać".

Małpka występuje w kilku rozmiarach; dostępne są wersje wykonane z różnych gatunków drewna: bukowego, dębowego, tekowego.

Złote lata 30.

Jednym z najstarszych projektów Kaya Bojesena jest drewniany konik, który powstał na początku lat 30. Niedługo potem spod jego rąk wyszła dziecięca grzechotka. Lata 30. to także czas malowanej zebry, psów (terriera oraz jamnika) oraz przepięknego konia na biegunach. Każda z zabawek zachwycała (i zachwyca do dziś!) prostotą oraz niezwykle wysoką jakością wykonania, gdzie dopracowany jest każdy detal.

Wybierając figurkę Kaya Bojesena masz pewność, że będzie się nią bawiło nie tylko Twoje dziecko, ale i Twoje wnuki, prawnuki, praprawnuki... Nie tylko ze względu na solidność wykonania, ale i ponadczasowy design.

Bo prawdziwe piękno nigdy się nie nudzi!

    kay bojesen drewniane koniki
    kay bojesen konik na biegunach
    kay bojesen grzechotka drewniana

Młody tester zabawek

W 1922 roku, Kay Bojesen wziął udział w kopenhaskim konkursie projektantów zabawek. Swój udział uzasadnił zachowaniem swojego malutkiego synka, który bardzo szybko rozprawiał się z każdą zabawką, która trafiała w jego rączki. Zaradny ojciec zapragnął stworzyć coś, co przetrwa dzieciństwo Bojesena juniora w całości.

Dodatkowe atrakcje

Chociaż świat Kaya Bojesena opiera się na obecności uroczych drewnianych zwierząt, można w nim spotkać także innych bohaterów. Chociażby listonosza Einara, bądź zgraną parkę narciarzy: Datti i Boje. Na szczególną uwagę zasługuje także drewniany żołnierzyk, którego każdy zabawkarz powinien mieć w swoim portfolio.

W przypadku "ludzkich" bohaterów, często można podziwiać nie tylko konstrukcję i kształt figurki, ale także jej ręczne malowanie.

Obecnie, bogate dziedzictwo Kaya Bojesena jest strzeżone przez jego wnuki. Rodzina powierzyła dalszy rozwój marki grupie Rosendahl. Dlatego miłośnicy twórczości Kaya Bojesena mogą odetchnąć z ulgą; wprawdzie legendarna pracownia w Kopenhadze została zamknięta na początku lat 90., ale grupa Rosendahl nieustannie prowadzi prace mające na celu przywrócenie do obiegu projektów Kaya Bojesena, z poszanowaniem restrykcyjnych standardów dotyczących materiałów i rzemiosła. 

Drewniane zabawki Kaya Bojesena to kapitalny pomysł na prezent dla dziecka: na Dzień Dziecka, na komunię lub na urodziny.

kay bojesen zabawki drewniane

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności