Rotomat do zegarka. Jak działa i komu jest potrzebny?

Rotomat, zwany potocznie również "nakręcarką do zegarków" to urządzenie, które pozwoli utrzymać w dobrej kondycji każdy zegarek posiadający automatyczny mechanizm. Czasomierze wyposażone w taki mechanizm należą do zegarków klasy premium i są częstym wyborem prezentowym. Dlaczego te zegarki są takie prestiżowe? Potrafią się same nakręcać, jeśli tylko nosimy go regularnie! Rotomat natomiast to doskonały pomysł na prezent dla osoby, która posiada w kolekcji kilka takich zegarków i nie jest w stanie nosić wszystkich jednocześnie.

Jak działa zegarek z automatycznym naciągiem? 

Zegarek automatyczny posiada wewnątrz koperty zaawansowany mechanizm, a wśród nich pewien element, który umożliwia samoistne nakręcanie sprężyny - odpowiedzialnej za precyzyjne odmierzanie chodu. Ten element to wahnik (zwany też rotorem). Aby obrócić rotor wystarczy nawet najmniejszy ruch ręką. 

Rotor odpowiada za nakręcanie sprężyny w zegarku

Tym sposobem nosimy przy sobie zawsze dobrze nakręcony zegarek i nie musimy przejmować się opóźnieniem, ciągłym dostrajaniem godziny, czy całkowitym zatrzymaniem zegarka (co zdarza się szczególnie w modelach zasilanych klasyczną baterią). 

Automatyczny mechanizm w zegarku
Zegarek automatyczny mechanizm

Jak działa rotomat? 

Skoro już wiemy w jaki sposób działa nasz zegarek z mechanizmem automatycznym, to możemy przejść do urządzenia, które ma za zadanie zadbać o jego jak najlepszą kondycję. 

Rotomat, jak sama jego nazwa wskazuje, wyposażony jest w funkcję, która wykonuje bardzo prostą, ale niezbędną dla naszego nienoszonego zegarka czynność. Mianowicie symuluje ruch ręki, co ma następnie wprawić w ruch znajdujące się w czasomierzu mechanizmy nakręcające

Zegarek umieszczamy na uchwycie, dbając o to, by dobrze do niego przylegał. Następnie uruchamiamy rotomat, który zajmuje się całą resztą. To takie proste!

Nieużywany zegarek szybciej się psuje

W przypadku czasomierzy wyposażonych w automatyczny mechanizm, dłuższe przestoje mogą spowodować, że straci on swoją dokładność chodu. Dzieje się tak, ponieważ posiadają one skomplikowane elementy wymagające smarowania - nieużywanie ich może doprowadzić do zgęstnienia smarów lub nawet ich zaschnięcia.
Zegarek z mechanizmem automatycznym
Legendarny model Patek Geneva z automatycznym naciągiem

Rodzaje rotomatów

Rotomaty dzieli się ze względu na ilość zegarków, które są w stanie obracać jednocześnie, oraz funkcje dotyczące samego obrotu. Stąd też znajdziemy rototmaty na jeden, dwa lub trzy zegarki, które pozwolą zadbać w odpowiedni sposób o naszą kolekcję cennych czasomierzy. Dla miłośników, którzy zgromadzili znaczną ich ilość dostępne są także całe szafy do zegarków, wyposażone w rotomaty i schowki do przechowywania. 

Dobry rotomat możemy rozpoznać po tym, czy posiada możliwość regulacji liczby obrotów. Tego typu personalizacja jest bardzo istotna, ponieważ pozwala dostosować parametry do różnych klas i rodzajów mechanizmów zegarka. Przykładowo, najpopularniejsze mechanizmy potrzebują 600-650 obrotów w obie strony na dzień, zaś bardziej skomplikowane mogą ich potrzebować 800-850.

Tego typu regulację znajdziemy w rotomacie Goodwood od Dulwich, który umożliwia trójstopniowe dostosowanie obrotów dla każdej z kieszonek. 

TPD - Turns per Day

Tym skrótem określa się wymaganą ilość obrotów dziennie, którą należy wykonać, aby utrzymać prawidłową rezerwę chodu zegarka.
Rotomat 2-zegarkowy Goodwood
Rotomat zegarkowy Goodwood

Pudełka do przechowywania zegarków

Aby odpowiednio zaopiekować się zegarkiem automatycznym, który z racji swojej ceny jest gadżetem dość prestiżowym, niezbędne będzie także jego odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja. Pomocne mogą być w tym specjalne pudełka na zegarki, które często także wyposażone są w funkcję rotomatu. 

Pudełko na zegarek to także sposób na efektowne wyeksponowanie kolekcji czasomierzy w domowej gablocie. Wiele współczesnych modeli jest tworzonych z najwyższej jakości materiałów, które dodatkowo podkreślają ekskluzywność i wyjątkowość przechowywanych produktów.

Ciekawym przykładem może być tu seria skórzanych pudełek Heritage od angielskiej marki Dulwich Design - dostępnych w wersjach z rotomatem dla jednego, dwóch lub trzech zegarków oraz kilku wariantach kolorystycznych. 

Rotomat Goodwood Dulwich

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł