Suche powietrze w mieszkaniu? Podpowiadamy jak je nawilżyć.

Za oknem zima w pełni, dlatego większość z nas podkręca kaloryfery, by wypełnić dom przyjemnym ciepłem i porządnie się wygrzać. Niestety ciepłe grzejniki sprawiają, że powietrze w domu staje się suche, co może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Podpowiadamy, jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu.

Suche powietrze a kaszel i katar, czyli po co nawilżać?

Czujemy się dobrze i komfortowo, gdy oddychamy powietrzem o wilgotności oscylującej w granicach 40-60 %. Niestety, zimą w sezonie grzewczym, ale także latem w pomieszczeniach, gdzie włączona jest klimatyzacja, poziom nawilżenia powietrza spada poniżej pożądanych dla organizmu wartości. To skutkuje wieloma objawami ze strony układu oddechowego, choć nie tylko. Suche powietrze w pokoju dziecka, ale i w innych pomieszczeniach naszego domu powoduje kaszel, drapanie w nosie i gardle, swędzenie oczu, niespokojny i przerywany sen, a także przyczyniać się do osłabienia odporności naszego organizmu oraz wysuszania i pękania skóry.

Trzeba dodać, że...

zbyt suche powietrze w mieszkaniu wpływa też niekorzystnie na elementy jego wyposażenia, w szczególności te wykonane z naturalnego drewna, powodując ich wysychanie. Szkodzi również skórzanej galanterii, a także tkaninom.

Jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu?

  • Postaw na rośliny doniczkowe

Za oknem szaro, buro i ponuro, dlatego otocz się roślinami, które nie dość, że wprowadzą miły i przytulny nastrój do wnętrza, to korzystnie wpłyną na poziom wilgotności powietrza.

Postaw na...

Postaw na rośliny doniczkowe, takie jak: aloes zwyczajny, fikus sprężysty, dracena wonna, bluszcz pospolity czy szeflera drzewkowata oddają  one do atmosfery większość pobranej wody, a także posiadają właściwości oczyszczające, dzięki czemu pochłaniają wiele substancji toksycznych. Możesz też pozostawić na podstawie doniczki nieco więcej wody i pozwolić jej odparować.

  • Często wietrz mieszkanie

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w szczególności podczas opadów deszczu czy śniegu – wówczas wilgotność powietrza na zewnątrz jest największa. Warto też zaopatrzyć się w termometr, by móc na bieżąco kontrolować temperaturę powietrza w mieszkaniu, która powinna zawierać się w przedziale 20-22 stopni Celsjusza.

By utrzymać w domu optymalną dla nas temperaturę, staraj się jak najczęściej przykręcać kaloryfer i rozszczelniać okna.

Termometr Bankers

648,00 zł

Termometr Bankers

Rosendahl
    Termometr Bankers

    648,00 zł

    Termometr Bankers

    Rosendahl
    Barometr cyfrowy Eva Solo
    Termometr okienny Grado
    Termometr zewnętrzny cyfrowy Eva Solo
  • Połóż na kaloryferze ręcznik

Położenie mokrego ręcznika na kaloryferze, ale także rozwieszenie prania w jego pobliżu to równie sprawdzony sposób na suche powietrze w pokoju. Woda parująca z materiału przyczyni się do nawilżenia powietrza. Choć trzeba przyznać, że sposób ten ma kilka wad. Położony na grzejniku ręcznik wygląda mało estetycznie i trzeba go często zmieniać.

  • Kąpiel zamiast prysznica

Zamiast prysznica, weź rozgrzewającą i relaksującą kąpiel. Dlaczego? Woda parująca z wanny świetnie nawilży powietrze. Po kąpieli nie spuszczaj od razu wody z wanny i otwórz drzwi od łazienki po to, by wilgotne powietrze rozprzestrzeniło się po innych pomieszczeniach w domu.

  • Nawilżacz powietrza wieszany na grzejnik

To kolejna metoda na suche powietrze w mieszkaniu. Wlana do naczynia woda paruje pod wpływem ciepła grzejnika, nawilżając w ten sposób powietrze. Nawilżacze na grzejnik polecane są w szczególności do małych pomieszczeń, choć można zwiększyć ich wydajność, wieszając na jednym grzejniku, kilka naczyń wypełnionych wodą. Niewątpliwą zaletą nawilżaczy na grzejnik jest wygląd! Modele te zwykle wykończone są w efektowny i estetyczny sposób, i stanowią świetną ozdobę wnętrza.

Sposób na suche powietrze w domu ‒ elektryczne nawilżacze powietrza

Metoda ta wydaje się najbardziej skutecznym i wygodnym rozwiązaniem, dzięki któremu utrzymasz odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Nawilżacze powietrza wytwarzają znacznie więcej pary wodnej w porównaniu do innych metod nawilżania powietrza.

Najtańsze i najprostsze w swej konstrukcji wśród urządzeń nawilżających powietrze są nawilżacze parowe. To urządzenia wyposażone w grzałkę, która podgrzewa wodę, w efekcie czego wytwarzana jest para wodna. Nawilżacze pracujące w technologii parowej są bezpieczne i wysoce higieniczne, ponieważ w czasie wrzenia wody dochodzi do zniszczenia dużej ilości drobnoustrojów.

Kolejnym produktem są nawilżacze ultradźwiękowe, które w sposób mechaniczny, za pomocą ultradźwięków rozbijają wodę na maleńkie cząsteczki, tym samym emitując w powietrze delikatną mgiełkę pary wodnej. Cechują się wysoką wydajnością, niskim zużyciem energii oraz cichą pracą. Trzeba jednak podkreślić, że niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki emitowane przez tego typu nawilżacze mogą źle wpływać na zwierzęta. Dlatego w trosce o nasze pupile, warto rozważyć zakup innego rodzaju sprzętu.

Nie sposób nie wspomnieć też  o nawilżaczach ewaporacyjnych, których praca opiera się na wykorzystaniu procesu naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego, czyli ewaporację. Urządzenia te składają się z wymiennych mat ewaporacyjnych, wentylatora i zbiornika na wodę. Charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej i delikatnym nawilżaniem powietrza.

Jeśli zależy Ci nie tylko na odpowiednim nawilżeniu powietrza, ale i jego zapachu, zastanów się nad nawilżaczem powietrza z olejkami.

Kolejny warty zwrócenia uwagi produkt to nawilżacz z funkcją oczyszczania, który dzięki obracającemu się w wodzie dyskowi, jednocześnie nawilża powietrze i zatrzymuje wszelkiego rodzaju drobnoustroje i alergeny. 

Nasza rada

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza to sprzęt szczególnie polecany alergikom.
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy Eva

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza zadba o dobry klimat we wnętrzach i lepsze samopoczucie ich mieszkańców.

Przy wyborze konkretnego modelu nawilżacza powietrza do domu, przede wszystkim kieruj się jego wydajnością. To niezwykle ważne kryterium określające, na jakiej powierzchni omawiane urządzenie jest w stanie utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Wybrany przez nas sprzęt powinien również posiadać możliwość regulacji pary wodnej. Zbyt mały strumień pary nie będzie w stanie sprawnie i efektywnie nawilżyć powietrza, z kolei zbyt wiele pary sprawi, że wokół urządzenia będzie skraplać się woda, co może niekorzystnie wpłynąć na stan podłogi czy znajdujących się w pobliżu mebli.

Interesującym i przydatnym elementem, które posiadają niektóre nawilżacze jest też wbudowany higrometr  dokonujący pomiaru wilgotności w pomieszczeniu. To niezwykle użyteczny gadżet, dlatego jeśli wybrany przez Ciebie nawilżacz nie posiada wilgotnościomierza, rozważ jego dokupienie i postawienie w pokoju. Dzięki higrometrowi na bieżąco możemy monitorować, kiedy trzeba włączyć, a kiedy można wyłączyć nawilżacz.

Higrometr amsterdam

99,50 zł

Higrometr amsterdam

Borcas (3)
    Higrometr amsterdam

    99,50 zł

    Higrometr amsterdam

    Borcas(3)
Higrometr Bankers

648,00 zł

Higrometr Bankers

Rosendahl
    Higrometr Bankers

    648,00 zł

    Higrometr Bankers

    Rosendahl
Higrometr amsterdam
Higrometr Selina

Ciekawą funkcjonalnością niektórych modeli jest możliwość dodawania do wody olejków eterycznych, dzięki czemu nawilżacz staje się jednocześnie urządzeniem do aromaterapii.

Modny dodatek

Wygląd też jest ważny! W końcu nawilżacz zwykle stoi w widocznym miejscu, na otwartej przestrzeni, dlatego warto wybrać model, który wkomponuje się w styl i charakter danego wnętrza.
 

Niezależnie jednak od tego, jaki model nawilżacza wybierzesz, pamiętaj, by włączać go po przewietrzeniu mieszkania. Dlaczego? Jeśli powietrze we wnętrzu będzie jednocześnie gorące i wilgotne, zaczną rozwijać się w nim drobnoustroje. Nie zapominaj też o regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu urządzenia.

Dbanie o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza w domu jest istotne z punktu widzenia zdrowia i komfortu życia jego mieszkańców, ale też stanu wyposażenia mieszkania. Odpowiednią wilgotność powietrza w domu najłatwiej i najszybciej uzyskasz, decydując się na kupno elektrycznego nawilżacza powietrza. Pamiętaj jednak, by dostosować sprzęt do własnych potrzeb, tj. do rodzaju i powierzchni pomieszczeń, w których urządzenie ma pracować, po to, by nawilżanie powietrza było jak najbardziej efektywne i wydajne.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł