To nie jest tekst dla rannych ptaszków! Jak wstać skoro świt?

Nie da się. Jeśli tak brzmi Twoja odpowiedź na tytułowe pytanie... to czytaj dalej.

ZzzzZzzzz

Jak wstać rano? Jak wygrać bitwę z łóżkiem, które nie chce wypuścić Cię ze swoich objęć? Jak nie dać się zwieść "drzemce", która tylko z pozoru przedłuża poranny błogostan?

Problemy z porannym wstawaniem to chleb powszedni dla wielu z nas. Przeciąganie chwili, w której staniemy na nogi może stać się nałogiem! Zaczyna się niewinnie... Od jednej lub dwóch drzemek, które włączamy, aby uciszyć budzik.

Wkrótce sprawa zaczyna wyglądać poważniej. Dwie drzemki przeradzają się w trzy, cztery, dziesięć... W końcu dochodzi do sytuacji, w której wstajemy dwie godziny po pierwszym alarmie, wybiegamy z domu bez śniadania, lecimy do pracy/na uczelnię na łeb na szyję, zdyszani i spóźnieni.

                                                                                         A tam...

                                             

A może istnieją sposoby na poranne wstawanie? Może wynaleziono cudowne remedium na ciężkie powieki? Może ktoś pokochał wstawanie o świcie z całego serca i teraz z niecierpliwością przesypia całą noc, aby zerwać się o 5 i przywitać nowy dzień?

Musimy Was zmartwić. 

Nie istnieje żaden guzik, który przestawi Was w tryb rannego ptaszka. 

...jednak znamy pewne sposoby, dzięki którym poranna męka stanie się znośną, ledwie odczuwalną "dolegliwością".

pobudka poranne wstawanie
jak wstać rano pobudka

Nie wmawiaj sobie, że jesteś Napoleonem*

(* W kwestii snu! Nie odmawiamy Ci prawa do bycia świetnym strategiem!)

Podobno Napoleon Bonaparte spał niewiele ponad 5 godzin, a zdarzało się, że i 4. Niestety większość z nas nie została obdarowana przez los taką supermocą.

Dlatego...

Jeśli chcesz rano wstać, musisz nocą dobrze spać.

Proste, prawda? Teraz powtórzcie to dwa razy, zapamiętajcie i stosujcie w praktyce. Bez porządnego snu nie ma przyjemnej pobudki. Jeśli idziesz spać o 4 i oszukujesz się, że o 7 wyskoczysz z łóżka jak na sprężynie – natychmiast przestań, bo Napoleon przewraca się w grobie! Wysypiaj się – dla dobra swojego organizmu, kondycji psychicznej i jakości życia.

Ile godzin snu potrzebuje człowiek?

To zależy. Zakłada się, że osobie powyżej 18 roku życia wystarczy 7 godzin snu. Ale! To nie oznacza, że każdy organizm jest tak zaprogramowany. Niektórzy z nas potrzebują godzinę lub półtorej godziny snu więcej. I jest to zupełnie normalne :)
pościel foonka piasek plaża pobudka sen wstawanie

"Wstawaj!" Słyszysz to każdego ranka? Czas wziąć sprawy we własne ręce.

Dobrej nocy, czyli śpij dobrze

Zadbaj o jakość snu. Ach tak, twierdzisz, że to nic odkrywczego? W takim razie sprawdź, punkt po punkcie, czy stosujesz wszystkie zasady zdrowego snu:

  1. Odpowiedni mikroklimat sypialni. Przewietrz ją, wstaw nawilżacz powietrza. Duchota usypia (w złym znaczeniu tego słowa).
  2. Wygodny materac i odpowiedniej wielkości łóżko. Postaraj się ustawić je tak, żeby nie stało pod ścianą, zwłaszcza jeśli jest wąskie, a Ty jesteś nocnym wiercipiętą. 
  3. Egipskie ciemności. Wyłącz z kontaktu wszystkie urządzenia, aby do Ciebie nie mrugały.
  4. Ładna, przyjemna, zawsze świeża (!) pościel.

zzzZZZzzzZZz

Nie wmawiaj sobie, że im gorsze warunki snu, tym łatwiej wstać. Absolutnie tak nie jest. Im gorsze warunki snu >>> tym bardziej jest się niewyspanym >>> tym trudniej zwlec się rano z łóżka. Niestety, taka jest prawda, a prawda bywa okrutna.

Nie fochuj się na budzik

budzik karlsson aranżacja
budzik ładny złoty karlsson

...to naprawdę nie ma sensu. Budzik Cię nie przeprosi, nie przyniesie kwiatów, nie zmieni się. Jest zaprogramowany po to, aby działać. A w jego przypadku działanie oznacza skuteczną pobudkę. 

Spójrz na niego jak na b̶e̶z̶d̶u̶s̶z̶n̶e̶g̶o̶ ̶r̶o̶b̶o̶t̶a̶ przyjaciela. Pozwól mu ̶d̶z̶i̶a̶ł̶a̶ć̶ ̶C̶i̶ ̶n̶a̶ ̶n̶e̶r̶w̶y̶ obudzić Cię skoro świt i daj się przekonać, że budzik stworzono dla Twojej ̶z̶g̶u̶b̶y̶ korzyści.

Lepiej? W takim razie wyjmij spod poduszki ten młotek i pozwól budzikowi pełnić jego powinność! Jako że będzie przy Tobie przez całą noc, warto aby był możliwie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Masz trzy opcje.

                                                   Opcja nr 1 – dla umiarkowanie odpornych na pobudkę

Najlepszym wyborem dla osób, które nie lubią rano wstawać, ale (jednak/jakoś/mimo wszystko) zawsze im się to udaje, będzie budzik elektroniczny. W wielu modelach możesz zmienić ustawienia tak, aby były zgodne z Twoimi preferencjami. Czyli głośność alarmu, jego rodzaj, podświetlenie ekranu itp. itd. W niektórych budzikach elektronicznych masz możliwość ustawienia pobudki pod postacią swojej ulubionej radiostacji! Aczkolwiek to niesie ze sobą pewne zagrożenia...

Po pierwsze, o pełnych godzinach często puszczane są reklamy, a chyba trudno wyobrazić sobie pobudkę gorszą niż głośny wrzask ekscytujący się promocjami na AGD. Po drugie, pobudka może trafić akurat na wywiad lub wiadomości – jeśli śpisz jak zabity lub jak kamień, albo wręcz jak zabity kamień, to rozmowa raczej Cię nie obudzi.

budziki elektryczne z podświetleniem

"Wybierz mnie, wybierz mnie!" Elektroniczne budziki mogą przybierać naprawdę oryginalne kształty.

                                                          Opcja nr 2 – dla mocno odpornych na pobudkę 

W ramach wyjaśnienia – mowa o osobach, którym zdarzało się nastawić budzik na 7 i zwlec się z łóżka jakieś pięć godzin później. Niestety, w takiej sytuacji nie ma miejsca na kompromisy. Pomoże tylko świetnie uzbrojony wojownik, właśnie taki jak budzik... retro.

???

Budzik retro? Brzmi niegroźnie. Kojarzy się z miłymi latami 50. oraz młodością naszych babć. A wiadomo, że wszystko co kojarzy się ze słowem "babcia" jest miłe, bezpieczne, ciepłe lub/oraz smaczne. No i o co chodzi z tym porównaniem do "uzbrojonego wojownika"?

Sęk w tym, że sekret skuteczności budzików retro nie tkwi w ich designie – który faktycznie jest uroczy i wygląda niewinnie – lecz w konstrukcji opartej na dwóch dzwonkach. Owe dzwonki uśpione są nieszkodliwe i nie budzą grozy. Lecz gdy tylko budzik retro poczuje aurę poranka, a na jego tarczę padną pierwsze promienie słońca, dzwonki zaczynają węszyć... I chwilę potem zaczyna się. Kakofonia dźwięków, piekielny hałas, ponadprzeciętny harmider, który jest w stanie obudzić nawet tych, którzy przy alarmie budzika elektronicznego przewracają się na drugi bok.

biały budzik retro vintage
budziki retro i nowoczesne

                                                    Opcja nr 3 – tylko dla przypadków beznadziejnych!

Jeśli chcesz się wyrwać spod władzy łóżka, czujesz, że Wasz związek ma znamiona toksycznego, ponieważ łóżko zawładnęło zarówno Twoim ciałem, jak i duszą... schowaj dumę do kieszeni i zwróć się pomoc zanim będzie za późno!

Ratunkiem jest on, nadbudzik, dysponujący supermocą – mocą zdolną do ściągnięcia Cię z łóżka, kiedy wszystko inne zawiedzie...

                                                                        Oto on – GŁOŚNY BUDZIK

Problem w tym, że ciężko go rozpoznać. Wygląda jak każdy inny randomowy budzik. Może być w stylu nowoczesnym lub retro, elektryczny lub analogiczny, biały, czarny albo w kropki. Dlatego, aby oszczędzić Twój czas oraz dać Ci gwarancję pobudki, postanowiliśmy stworzyć osoby dział z superbudzikami. Ale uwaga – jest tam naprawdę GŁOŚNO.


Wstawanie o świcie to nie kaszka z mleczkiem. Troska o dobry i zdrowy sen jest podstawą, ale czasem nie wystarczy. Wtedy do akcji musi wkroczyć budzik. Najlepiej wybrać jeden z licznych dostępnych u nas, w Fabryka Form :) Dlaczego? Ponieważ nasze budziki są na tyle designerskie, że nie wzbudzają niechęci nawet w najbardziej zagorzałym miłośniku spania oraz są na tyle skuteczne, że problemy z wstawaniem prędko odejdą w mroki niepamięci!

A jeśli masz pod dachem jeszcze nie całkiem dorosłego śpiocha, wybierz dla niego coś nie tylko głośnego, ale i kolorowego – w budzikach dla dzieci.

BUDZKI KOLOROWE RETRO

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności