Dobierz mydło do swoich potrzeb

Ach, gdzie te piękne czasy, gdy było jedno szare mydło w kostce do wszystkiego i człowiek nie musiał się niczym przejmować? Teraz każde mydło walczy o naszą uwagę, mieni się kolorami i kształtami i krzyczy do nas "wybierz mnie!". Ale nie z nami te numery! Dobierzmy mydło, które naprawdę najlepiej do nas pasuje.

Jak działa mydło?

Możemy Was tu zarzucić mądrymi sformułowaniami jak to, że mydła to sole metali oraz wyższych kwasów tłuszczowych, że należą do surfaktantów, mają właściwości zarówno hydrofilowe jak i hydrofobowe i w miarę dodawania do wody tworzą sferyczne struktury zwane micelami. Ale na co to komu?
To co dla nas ważne, to fakt, że mydło zbija rozproszony brud i zarazki w całość. Nasza skóra jest pokryta ochronną tłuszczową warstwą, która z jednej strony chroni, a z drugiej przyciąga wirusy i zarazki. Mycie skóry samą wodą nie wystarczy, bo nie posiada ona właściwości łączenia się z tłuszczem, zaś mydło ma taką zdolność! Mydło ma niezwykłą budowę, bo z jednej strony lubi wodę i się w niej rozpuszcza, a z drugiej lubi tłuszcz i się z nim łączy, co ułatwia usuwanie brudu. Jak się nad tym zastanowić, to mydło jest niesamowicie cwanym produktem i należą mu się brawa!

sznurki
kostki

Kostka czy płyn - oto jest pytanie!

Nawet największy mydlany laik zapewne zauważył, że mydła podzieliły się na dwa obozy. Mydła w płynie i mydła w kostce. I co teraz?

Zalety i wady mydła w kostce:

  1. Nie zawiera wody – ma dłuższą datę przydatności niż mydło w płynie.
  2. Zwykle ma krótki skład, nie zawiera wielu sztucznych dodatków.
  3. Ma w składzie więcej oleju, niż wody, więc lepiej myje skórę.
  4. Jest bardziej ekologiczne, nie potrzebuje plastikowego opakowania.
  5. Jest mniej higieniczne niż mydło w płynie. Bakterie łatwiej się namnażają.
  6. Zostawia osad na umywalce lub mydelniczce.

Zalety i wady mydła w płynie:

  1. Są bardziej higieniczne niż kostka i łatwiej je przenosić, bez brudzenia rąk.
  2. Można kupić pojemnik i dolewać do niego uzupełniający płyn. Oszczędzamy plastik i pieniądze.
  3. Ładna ekspozycja - mydło można wlać do eleganckiego dozownika.
  4. Występuje wiele wersji zapachowych i kolorystycznych.
  5. Trudniej je zabrać w podróż, może się wylać lub przedziurawić.

 

Dozowniki do mydła i mydelniczki

Każde mydełko zasługuje na ładną oprawę. Dla mydeł w płynie mamy stylowe dozowniki, a dla kostek eleganckie mydelniczki.
 
gąbka
pojemnik

Pradziadek współczesnego mydła

Prapradziadek mydła ma ponad 5000 lat. Ale kiedyś było używane tylko do przemywania ran i robienia prania. Na początku XX wieku niemiecki chemik Fritz Gunther opracował współczesną wersję mydła, ale była tak żrąca, że nadawała się tylko do przemysłowego użycia. Dopiero lata 30 XX wieku przyniosły przełom i stworzono mydło, które nie tylko nie wyżerało skóry, ale też ją w łagodny sposób myło, uff!

Mydła naturalne

Mydła naturalne to takie, które nie zawierają chemii, mają prosty skład i naturalne dodatki. Unikaj mydeł z dodatkami: konserwantów, sztucznych barwników, SLS, SLES, glikoli polietylenowych, parabenów czy olejów mineralnych. Im prostszy skład, tym lepiej dla naszej skóry!

Mydła naturalne dzielą się na sodowe (twardsze) i potasowe (miękkie). W ramach tych mydeł możemy wyróżnić różne rodzaje mydeł:

MYDŁO SIARKOWE - nie do codziennego użytku, może wysuszyć skórę. Ma silne właściwości antybakteryjne oraz oczyszczające. Pomaga też w leczeniu stanów zapalnych skóry.

CZARNE MYDŁO - swoją barwę zawdzięcza m.in paście z czarnych oliwek. Dobrze działa na problemy skórne. Przypomina peeling enzymatyczny. Łagodzi podrażnienia skóry, wygładza i działa przeciwzmarszczkowo.

MYDŁO ALEPPO - zwane też mydłem laurowym ma w składzie oliwę i olej laurowy. Jest wskazane dla alergików i osób z delikatną skórą. Ma właściwości nawilżające. Można je również stosować jako szampon.

SZARE MYDŁO - dobrze nam znane miękkie mydło potasowe. Nie zawiera barwników ani substancji zapasowych, stąd jego charakterystyczny kolor. Jest polecane do skóry tłustej, trądzikowej i alergicznej.

Zrób to sam!

Jeżeli masz artystyczną duszę i uwielbiasz tworzyć rzeczy, to może pora wykonać swoje pierwsze mydło? Przeczytaj nasz magazyn o tym jak zrobić własne mydło! To nie takie trudne, a satysfakcja będzie ogromna:)

 

mydlo w plynie
czerwone akcesoria

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł