Jak zrobić własne mydło? Poradnik dla początkujących

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szereg korzyści, jakie niesie za sobą ich stosowanie. Jednym z najprostszych przykładów organicznego kosmetyku, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience jest mydło w kostce. Czy wiesz, że z łatwością możesz je zrobić w zaciszu swojego domu? Dowiedz się, jak zrobić domowe mydło w kostce i w jaki sposób je przechowywać.

Dlaczego warto zrobić własne mydło w kostce?

Ekologiczne, naturalne, pozbawione sztucznych barwników i konserwantów mydła w kostce to prawdziwy hit wśród kosmetyków naturalnych, który od dobrych kilku lat cieszy się dużą popularnością. Niestety, największą wadą ekologicznych mydełek jest ich cena, dlatego coraz więcej osób decyduje się na samodzielne robienie mydła. Dobry przepis, odpowiednie składniki i kilka chwil wolnego czasu wystarczą, by stworzyć niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, wspaniale pachnące i wyglądające mydło. Dlaczego warto zrobić je w zaciszu swojego domu?

  • Domowe mydło to kosmetyk wysokiej jakości, niezawierający w swym składzie substancji drażniących i szkodliwych dla skóry.
  • Stwarza możliwość samodzielnego doboru składników – mydło naturalne może wyglądać, pachnieć i posiadać takie właściwości pielęgnacyjne, jakie tylko zechcesz.
  • Domowe mydło organiczne stanowi zjawiskową i wyjątkową ozdobę łazienki.
  • Wyrób domowej kostki kosztuje znacznie mniej, niż kupno mydła w sklepie z kosmetykami naturalnymi.
  • Samodzielne przygotowywanie produktu to świetna zabawa dla całej rodziny.
  • Domowe mydła to doskonały sposób na prezent dla najbliższych. Kolorowe, wspaniale pachnące mydełka z pewnością sprawią obdarowanym wiele radości.
  • Wytwarzanie go w domu to rozwiązanie korzystne dla środowiska, którego nie będziesz już zanieczyszczać plastikowymi opakowaniami.
Dlaczego warto zrobić własne mydło w kostce
własne mydło w kostce - dlaczego warto zrobic

Szybki i prosty sposób na zrobienie domowego mydła

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie domowego mydła. Jedna z najprostszych i najszybszych metod zakłada zrobienie mydła z gotowej bazy. W roli bazy doskonale sprawdza się szare mydło, mydła dziecięce, kawałki starych mydełek, płatki mydlane, a także mydło białe naturalne. Ponadto na rynku można znaleźć szeroki wybór gotowych baz mydlanych. Występują one w postaci wiórków, granulek czy bloku, który należy samodzielnie zetrzeć na tarce. Można kupić bazę podstawową lub z dodatkami, np. drogocennymi olejami, białą, przezroczystą lub już zabarwioną. Do wyboru, do koloru!

Po wybraniu odpowiedniej bazy możesz już przystąpić do robienia swojego mydła. W pierwszej kolejności bazę trzeba zetrzeć na tarce, wymieszać z wodą, świeżo wyciśniętym sokiem z warzyw lub owoców, mlekiem bądź naparem w proporcji mniej więcej 0,5-1 szklanka wody na 200 g bazy. Musisz wiedzieć, że dodanie większej ilości wody sprawi, że mydło będzie dłużej schło, za to szybciej będzie się roztapiać podczas mycia nim rąk. Trzeba też podkreślić, że do gotowych baz mydlanych nie trzeba dolewać już żadnego płynu. Doskonale same topnieją po ich podzieleniu na mniejsze kawałki. Powstałą mieszankę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, tj. na garnek z gorącą wodą stawiamy miskę z bazą i płynem, uważając jednak, by nie doprowadzić mieszanki do wrzenia.

Teraz nadszedł czas na najprzyjemniejszy etap przygotowywania domowego mydła, czyli dodatki, które sprawią, że tworzywo naturalne będzie miało doskonałe właściwości pielęgnacyjne, a przy tym będzie wspaniale pachnieć, mieć piękny kolor i kształt.

W pierwszej kolejności do rozpuszczonej masy należy dodać oleje w proporcji 2,5-3 łyżki na 200 g masy mydlanej najlepiej takie, które odznaczają się właściwościami nawilżającymi, regenerującymi czy ochronnymi, jak np. olej makadamia, arganowy, migdałowy czy masło Shea. Doskonałym dodatkiem jest również gliceryna, miód czy wosk pszczeli.

Domowym sposobem możesz również uzyskać mydło o właściwościach peelingujących. Wystarczy, że do bazy dodasz mieloną kawę, cynamon, mak, skórki z owoców, płatki lub otręby owsiane, suszone płatki kwiatów i listki ziół, a także różnego rodzaju glinki bądź gruboziarnistą sól, np. himalajską czy z Morza Martwego.

Szybki i prosty sposób na zrobienie domowego mydła
zrobienie domowego mydła - szybki i prosty sposób

Teraz czas sprawić, by nasze mydło miało piękny zapach. Tutaj wybór również jest przeogromny i tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu. By nadać domowemu kosmetykowi piękny zapach, warto do bazy mydlanej dodać olejek eteryczny przeznaczony do kontaktu ze skórą, np. lawendowy, fiołkowy, jaśminowy, rumiankowy, cytrusowy, aloesowy czy z róży damasceńskiej. Do bazy możesz również dodać napary i olejowe maceraty z kwiatów oraz ziół.

Najwyższa pora, by zabarwić mydło. Sposoby są dwa. Możesz kupić specjalne farbki do mydła lub zabarwić domowy kosmetyk jednym ze składników, który i tak zamierzasz dodać, by uzyskać mydło o określonych właściwościach pielęgnacyjnych.

Jakie składniki dodać do mydła, by uzyskać domowy kosmetyk określonej barwie?

  • mydło żółto-pomarańczowe – macerat oleju marchewkowego, kurkuma, czerwona glinka;
  • mydło jasnoniebieskie – sok ze świeżych jagód, niebieska glinka;
  • mydło zielone – sok z natki pietruszki lub szpinaku, macerat olejowy z młodego jęczmienia, zielona glinka;
  • mydło fioletowe – sok z buraka ćwikłowego;
  • mydło brązowe – parzona kawa, kakao, cynamon;
  • mydło czarne – węgiel aktywny.

Nie musisz jednak ograniczać się do jednego koloru w szczególności, że mydła marmurkowe zachwycają swym wyglądem i z pewnością będą stanowiły niebanalną ozdobę łazienki. Jak je zrobić? Wystarczy, że bazę mydlaną podzielisz na pół i każdą z nich zabarwisz na innych kolor. Następnie masę wystarczy wykładać naprzemiennie do foremki, a na samym końcu jej wierzch delikatnie przemieszać i gotowe.

Jakie składniki dodać do mydła, by uzyskać domowy kosmetyk określonej barwie
Jakie składniki dodać do mydła

Czy wiesz, że Twoje mydło jest już prawie gotowe? Teraz wystarczy, że przelejesz je do wybranej przez siebie formy – doskonale sprawdzają się silikonowe formy do pieczenia, z których z łatwością wyjmiesz gotowe już mydełko, a także foremki do lodu. Wierzch przelanej masy mydlanej do formy spryskaj alkoholem, by pozbyć się pęcherzyków z piany, a następnie poczekaj, by zastygła (będzie to trwało około 2 godziny).

Forma do lodu delfiny

38,00 zł

Forma do lodu delfiny

Lekue
Forma do lodu pingwiny

38,00 zł

Forma do lodu pingwiny

Lekue (1)
Forma do ciasta Mastrad keksówka silikonowa

109,90 zł

Forma do ciasta Mastrad keksówka silikonowa

Mastrad (12)

Ostatnim krokiem jest suszenie mydła. Po stężeniu wyjmij mydło z foremek, w razie potrzeby pokrój je na mniejsze kawałki, po czym ułóż na kratce, przykryj papierem pergaminowym, umieść w przewiewnym miejscu i uzbrój się w cierpliwość. Po około 2 tygodniach Twoje mydełka będą gotowe.

Poniżej podajemy dokładny przepis na mydełka glicerynowe: lawendowe i rozmarynowo-cytrynowe, które można zrobić wedle powyżej opisanej procedury.

Składniki na mydło glicerynowe lawendowe:

  • 440 g białej bazy mydlanej glicerynowej
  • 40 kropel lawendowego olejku eterycznego
  • 15 kropli barwnika fioletowego
  • zasuszone kwiaty lawendy

Składniki na mydło rozmarynowo-cytrynowe:

  • 500 g przezroczystej bazy mydlanej glicerynowej
  • 45 kropel olejku trawy cytrynowej
  • 2 łyżeczki świeżo otartej skórki z cytryny
  • 2 łyżeczki rozmarynu

Wskazówka

Skoro już mówimy o robieniu mydła w domu, zajrzyj do Magazynu FF: Jak zrobić mydło w płynie?, z którego dowiesz się, jak samodzielnie zrobić mydło w płynie.
    lawendowe i rozmarynowo-cytrynowe mydełka glicerynowe
    przepis na mydełka glicerynowe lawendowe i rozmarynowocytrynowe
    przepis na mydełka lawendowe i rozmarynowo-cytrynowe

Jak zrobić mydło metodą na zimno?

Kolejnym sposobem pozwalającym na uzyskanie własnego mydła jest metoda na zimno, co oznacza, że reakcja tłuszczy i ługu sodowego zachodzi w niskiej temperaturze, oscylującej w granicach 28-45 stopni Celsjusza. Dzięki temu zawarte w mydle oleje zachowują swoje cenne właściwości pielęgnacyjne. Metoda ta jest dość prosta, a jednocześnie czasochłonna, jednak pozwala na samodzielne przygotowanie mydła od podstaw, bez konieczności korzystania z gotowej bazy. Poznaj przepis na mydło robione metodą na zimno z dodatkiem masła Shea.

Składniki:

  • 100 g wodorotlenku sodu, zwanego sodą kaustyczną
  • 250 g wody destylowanej
  • 147 g masła Shea
  • 131 g oleju kokosowego
  • 280 g oliwy z oliwek
  • 186 g oleju palmowego

Przygotowanie:

  • W pierwszej kolejności przygotuj fazę wodno-ługową. W osobnych miskach odmierz na wadze kuchennej dokładną ilość wody i wodorotlenku sodu. Następnie do naczynia szklanego lub ze stali nierdzewnej z wodą powoli i ostrożnie wsyp wodorotlenek sodowy. Pamiętaj, by wodorotlenek zawsze wsypywać do wody, nigdy nie odwrotnie! Bądź bardzo ostrożny, ponieważ wodorotlenek sodu jest silnie żrącym związkiem. Mieszankę mieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Po rozpuszczeniu się sody temperatura całej mikstury wzrośnie do około 70 stopni Celsjusza. Przy pomocy termometru kuchennego należy kontrolować temperaturę, ponieważ mieszanka wodno-ługowa powinna ostygnąć do temperatury około 45 stopni Celsjusza.
  • Przygotuj fazę olejową. Do stalowego garnka dodaj olej kokosowy, olej palmowy, oliwę z oliwek i masło Shea. Garnek wstaw do większej miski lub garnka z gorącą wodą i mieszaj tłuszcze do czasu ich całkowitego rozpuszczenia. Tłuszcze również powinny osiągnąć temperaturę 45 stopni Celsjusza.
  • Nadszedł czas na połączenie fazy wodno-ługowej z fazą olejową. Obie fazy muszą mieć zbliżoną temperaturą, oscylującą w granicach 45 stopni Celsjusza. Mieszaj fazę olejową i powoli, cienkim strumieniem wlej do niej fazę wodno-ługową. Mieszaj obie fazą drewnianą łyżką do momentu ich całkowitego połączenia.
  • Kolejno masę należy zmiksować przy pomocy blendera z plastikową lub stalową końcówką. Miksuj blenderem miksturę ruchem pulsacyjnym do czasu, aż stanie się gęsta i dużo jaśniejsza (będzie to trwało około 7-10 minut), co będzie oznaczało, iż rozpoczął się proces zmydlania.
  • Kiedy mieszanka osiągnie konsystencję budyniu, to znak, że jest już gotowa. Na tym etapie możesz do niej dodać dodatkowe składniki, np. kawę, kakao, płatki owsiane, olejki eteryczne czy glinki.
  • Mieszankę przelej do jednej dużej lub kilku małych foremek, przykryj papierem i odstaw w ciepłe miejsce na 24 godziny. Po upływie tego czasu wyjmij mydło z foremek, w razie potrzeby pokrój na mniejsze mydełka, po czym przełóż na drewnianą lub plastikową tackę. Mydło musi teraz poleżakować. Po około 4-6 tygodni powinno być gotowe. Jednak im dłużej będzie leżało, tym stanie się bardziej twarde, trwałe, a zarazem łagodne dla skóry.

Jak przechowywać mydło w kostce? Dobra mydelniczka to podstawa!

Gwarancją trwałości i świeżości domowego mydła w kostce jest jego prawidłowe przechowywanie. Przede wszystkim należy chronić mydło naturalne przed zbędnym kontaktem z wodą, dzięki czemu kostka będzie twarda i posłuży nam przez długi czas. Z kolei nieużywane mydło w kostce należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Kluczową rolę odgrywa również wybór odpowiedniej mydelniczki. Najlepszy wybór to mydelniczka ze specjalnymi wypustkami czy też kanalikami odprowadzającymi wodę, które zapobiegają jej zbieraniu się w dolnej części mydelniczki, dzięki czemu mydło nie będzie się rozpuszczało. Ponadto mydelniczka z ociekaczem ułatwia utrzymywanie porządku na umywalce. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się obawiać o powstawanie na umywalce nieestetycznych zacieków czy plam z mydła.

Dobra mydelniczka to podstawa
Jak przechowywać mydło w kostce Dobra mydelniczka to podstawa

Jaką mydelniczką wybrać? Do wyboru masz mydelniczki wolnostojące, które wystarczy umieścić w dowolnym miejscu na umywalce lub wannie oraz mydelniczki montowane na ścianie. Ponadto mydelniczki różnią się też między sobą materiałem wykonania. Dużą popularnością cieszą się modele wykonane z ceramiki, które są niezwykle gustowne i łatwe w utrzymaniu czystości, choć trzeba się z nimi dość ostrożnie obchodzić, ponieważ pod wpływem silnego uderzenia mogą pękać i kruszyć się. Na uwagę zasługują również mydelniczki stalowe cechujące się wysoką trwałością i odpornością na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu możesz mieć pewność, że posłuży Ci przez długi czas. Nie można też zapominać o mydelniczkach z tworzyw sztucznych, takich jak guma czy silikon, które przybierają różne kształty i kolory, a do tego łatwo się je myje oraz są odporne na różne temperatury.

Oprócz kwestii praktycznych, warto również zwrócić uwagę na wygląd mydelniczki, który powinien pasować do stylu aranżacji naszej łazienki i zachwycać swym estetycznym i designerskim wyglądem. Wystarczy wybrać odpowiedni motyw dekoracyjny i kolor, by móc cieszyć się gustowną, a zarazem funkcjonalną ozdobą naszej łazienki.

Mydelniczka Birillo biała

139,00 zł

Mydelniczka Birillo biała

Alessi (25)
Mydelniczka Tenno

133,00 zł

Mydelniczka Tenno

Zack
    Mydelniczka Tenno

    133,00 zł

    Mydelniczka Tenno

    Zack
Mydelniczka Abacco

133,00 zł

Mydelniczka Abacco

Zack (3)

Jak widzisz, wykonanie własnego mydła w domu to nic trudnego. Wystarczy tylko dobry przepis, kilka składników i odrobina cierpliwości, by móc cieszyć się zapachem, właściwościami pielęgnacyjnymi i pięknym wyglądem samodzielnie zrobionego, w pełni naturalnego i ekologicznego mydła. Obok innych kosmetyków naturalnych, których szeroki wybór znajdziesz w kategorii wellness, domowe mydełko z pewnością będzie idealnie prezentować się w Twojej łazience.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł