Jak efektywnie zarządzać czasem?

Czas coraz częściej przecieka nam przez palce, a my nie mamy pojęcia dlaczego nie zdążyliśmy zrobić połowy zaplanowanych rzeczy. W jaki sposób skutecznie nim zarządzać, aby w ciągu każdego dnia znaleźć chwilę nie tylko na pracę, ale również na relaks i ulubione zajęcia? Poznaj kilka prostych i sprawdzonych sposobów, które Ci w tym pomogą!

Korzystaj z kalendarza lub plannera

Niezwykle pomocnym narzędziem w zarządzaniu czasem jest kalendarz bądź planner. Zapisywanie najważniejszych planowanych wydarzeń oraz jasno sporządzona lista rzeczy do zrobienia mogą znacząco zwiększyć Twoją produktywność. Co więcej, pomogą Ci one zarządzać każdym dniem w taki sposób, abyś znalazł w nim również chwilę na odpoczynek i czas dla siebie. Możesz wybrać tradycyjny kalendarz papierowy – dla wielu zdecydowanie niezastąpiony – oraz ten zainstalowany w smartfonie. Oprócz kalendarza, warto używać również samoprzylepnych kolorowych karteczek lub mobilnej aplikacji do odhaczania wykonanych zadań. Dobrym pomysłem jest także ustawianie w telefonie przypomnień o najważniejszych wydarzeniach. Będziesz mieć wówczas pewność, że nie zapomnisz o nich w wirze innych obowiązków.

    zegar stołowy
    big flip
    london clock

Efektywne zarządzanie czasem - najpierw zadania priorytetowe

Zabierając się za pracę lub inne obowiązki, zacznij od najbardziej priorytetowych zadań, a te mniej istotne pozostaw na koniec. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zabraknie Ci czasu na najważniejsze wyzwania danego dnia. Dobrze, jeśli należą one również do tych najtrudniejszych – im szybciej się z nimi uwiniesz, tym szybciej będziesz mógł przejść do tych przyjemniejszych. Nawet, jeśli nie zdążysz ich już wykonać, będziesz mieć poczucie dobrego i produktywnego wykorzystania czasu. To, że nie zrobisz wszystkiego, nie oznacza, że źle nim zarządzasz. Takie dni również się zdarzają – jeśli nie są nagminne, nie są niczym złym! Wykonując swoje obowiązki, zawsze wspomagaj się zegarem. Świetnym rozwiązaniem może okazać się dostępny w sklepie Fabryka Form model od Guzzini z kukułką, która swoim świergotem obwieści Ci kolejną godzinę!

Ustal przedziały godzinowe dla konkretnych zajęć

Samo sporządzenie listy „to do” może nie wystarczyć – ważne jest również określenie odpowiednich przedziałów czasowych dla poszczególnych zadań. Jeśli z góry zaplanujesz sobie na daną rzecz konkretną ilość minut lub godzin, będziesz znacznie bardziej zmotywowany, a czas nie będzie mijał, podczas gdy Ty będziesz przewijał strony internetowe.

Sporządzając listę „to do” na każdy dzień, nie zapomnij zawrzeć w niej również niezbędnych przerw – jeśli nie wpiszesz ich w swój harmonogram wraz z konkretnym przedziałem czasowym, będą trwały zdecydowanie zbyt długo, a Ty będziesz kończył pracę później niż zamierzałeś. W tym przypadku bardzo pomocne mogą się okazać tradycyjne zegary ścienne, które jedynie pokażą upływ czasu, zamiast rozpraszać Cię dużą ilością bodźców, funkcji i kolorowych zdjęć.

Jeśli Twoje biuro lub pokój urządzone są w stylu minimalistycznym, postaw na dostępny w kilku wersjach kolorystycznych model Discreet od Karlsson lub na zegar Plug Inn marki NeXTime. Doskonale dopełnią one każde wnętrze i skutecznie ułatwią Ci zarządzanie czasem oraz pracą! Dzięki określonym ramom czasowym nie będziesz wybijał się z rytmu i szybciej odhaczysz wszystkie zadania z listy.

Pozbądź się rozpraszaczy, by efektywnie zarządzać czasem

Bardzo istotne w efektywnym zarządzaniu czasem jest pozbycie się wszelkich rozpraszaczy w momencie, w którym masz do zrobienia coś ważnego. Regularne sięganie po telefon i przeglądanie social mediów w trakcie pracy jedynie ją wydłuża – a przecież nikt nie chce spędzać za biurkiem całego dnia. Rozpraszacze w postaci urządzeń elektronicznych, telewizji czy rozmów telefonicznych mogą pochłonąć zdecydowanie za dużo Twojego czasu, który przeznaczony był na wykonanie obowiązków. W pobliżu stanowiska pracy warto więc umieścić zegar ścienny – ten nie będzie zachęcał Cię do surfowania po Internecie, tak jak robi to smartfon! Wyłączając telefon i odkładając go na bok, szybko zauważysz różnicę w efektywności oraz tempie wykonywania kolejnych zadań, a tym samym – zyskasz więcej czasu wolnego.

Unikaj „multitaskingu”

Jeżeli zależy Ci na takim zarządzaniu czasem, aby codziennie mieć dla siebie choć jedną wolną godzinę, pamiętaj o jednym – multitasking, czyli wielozadaniowość, wcale nie jest dobry. Wykonując zaplanowane obowiązki, skup się wyłącznie na jednym, konkretnym zadaniu. Nie zaczynaj w tym samym czasie kilku kolejnych, nawet jeśli myślisz, że w ten sposób szybciej zakończysz pracę – nic bardziej mylnego. To jedynie złudne wrażenie, że jesteś bliżej celu – jeśli nie skupisz się na jednym, wszystkie obowiązki zostaną wykonane mniej starannie, a finalnie i tak będziesz je poprawiał, tracąc tym samym kolejne godziny.

Staraj się od początku poświęcić całą swoją uwagę jednej rzeczy, a na pewno będziesz znacznie bardziej zadowolony z efektu końcowego i zaoszczędzisz sporo czasu. Podczas pracy spoglądaj jedynie na powieszony w pobliżu odmierzacz czasu – w dopełnieniu obowiązków mogą pomóc Ci zegary na ścianę marki Lemnos, wyjątkowo stylowe i czytelne.

Zorganizuj swoje stanowisko pracy

Efektywne zarządzanie czasem zależy również od otoczenia, w którym pracujesz i wykonujesz pozostałe obowiązki. Jeżeli jest ono odpowiednio zorganizowane, praca idzie sprawniej, a Ty masz dzięki temu czas również na chwilę dla siebie. Nieporządek – zarówno na stanowisku pracy, jak również w dokumentach czy komputerowych plikach i folderach – znacznie zmniejsza produktywność. Staraj się więc zawsze siadać do biurka, na którym nie ma mnóstwa zbędnych przedmiotów i rozpraszaczy.

Oprócz potrzebnego sprzętu i dokumentów, postaw na nim jedynie zegarek stołowy i doniczkę z roślinką. W komputerze z kolei utwórz konkretne foldery i segreguj zgodnie z nimi wszystkie dokumenty – nie będziesz musiał tracić czasu na poszukiwanie potrzebnego pliku, przez co sama praca również zostanie wykonana wcześniej!

Unikaj prokrastynacji i wykorzystuj każdy moment

Prokrastynacja to prawdziwy wróg zorganizowania. Odkładanie ważnych czynności na później, unikanie ich i tworzenie wymówek, wcale nie sprawi, że będziesz miał więcej czasu. Wręcz przeciwnie, takie podejście powoduje, że z biegiem dni tego czasu jest coraz mniej – w pewnym momencie jesteśmy zmuszeni wykonać wszystkie odłożone zadania na raz. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy również z tego, że wolnego czasu mamy w ciągu każdego dnia znacznie więcej niż myślimy. Jak to możliwe? Przemieszczając się do pracy komunikacją miejską, niejednokrotnie „tracimy” co najmniej godzinę lub dwie dziennie, m.in. przeglądając media społecznościowe.

umbra zegar
nextime zegar ścienny

A gdyby tak wykorzystać ten moment na naukę języka czy przeczytanie mądrej książki?

Podobnie, stojąc w długiej kolejce do kasy czy na poczcie, możemy wysłuchać ciekawego podcastu bądź audiobooka! Każdy z nas jest w stanie znaleźć co najmniej jeden taki moment w ciągu dnia. Szukaj takich okazji i wykorzystuj je w mądry sposób, a już nigdy nie powiesz, że nie masz czasu na robienie tego, co sprawia Ci przyjemność!


Zarządzanie czasem może się wydawać trudne, jednak stosując się do kilku wymienionych wyżej rad, z pewnością szybko zauważysz, że jesteś bardziej produktywny. Przy pomocy zegarów dostępnych w ofercie firmy Fabryka Form, nauczysz się być maksymalnie zorganizowany i zyskasz w ciągu dnia więcej momentów na relaks!

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności