Jak przechowywać pieczywo, aby jak najdłużej było świeże?

Świeży chleb, chrupiące kajzerki oraz urzekające zapachem bagietki zamieniają zwykłe śniadanie w prawdziwą ucztę. Każdego poranka biegniemy więc pospiesznie, zajmując kolejkę w osiedlowym sklepiku. A gdyby tak ulubione pieczywo czekało na nas w kuchni? To możliwe! Wystarczy jedynie wiedzieć, w czym je przechowywać.

Głodnemu chleb na myśli!

Po naturalny, pozbawiony spulchniaczy czy wypełniaczy chleb najlepiej wybrać się do pobliskiej piekarni.

Pieczywo to produkt, który znajdziemy niemal w każdym domu. Jest niezastąpione o poranku, idealnie sprawdza się na drugie śniadanie, a smaczną kanapką szybko zaspokoimy głód w ciągu dnia. Dlatego praktyczny pojemnik na chleb to podstawowe wyposażenie każdej kuchni.

Chleb pszenny pieczony na drożdżach wysycha najszybciej, podobnie jak tradycyjne białe bułki. Zazwyczaj już na drugi dzień nie są już zbyt smaczne. Swą świeżość najdłużej zachowuje pieczywo wypiekane z mąki żytniej, powstałe na naturalnym zakwasie. Odpowiednio przechowywane może zachwycać nas swoim smakiem nawet przez dziesięć dni!

Tradycyjnym pojemnikiem do przechowywania pieczywa są oczywiście nieśmiertelne chlebaki.

kosze na pieczywo STELTON
filcowe kosze wielofunkcyjne MENU

Zanim włożymy pieczywo do chlebaka...

Często zdarza się, że kupujemy chleb w foliowym woreczku – takie opakowanie chroni go przed wyschnięciem, niestety uniemożliwia również odprowadzenie wilgoci. Przechowywane w ten sposób pieczywo szybko stanie się gumowate i niesmaczne. W wielu sklepach dostępne są również papierowo-foliowe torebki z dziurkami. To rozwiązanie jest nieco lepsze niż plastikowa reklamówka. Nasze ulubione bułki na drugi dzień nadal będą smaczne, choć zapewne lekko wyschnięte.

Naturalne materiały zapewniają swobodny przepływ powietrza oraz sprawne odprowadzenie wilgoci.

Nasze babcie najczęściej owijały chleb w lniane ściereczki. Ten sposób doskonale sprawdza się także dziś. Przedłużeniem tej tradycji są również estetyczne kosze na pieczywo. Przydadzą się zwłaszcza dla miłośników domowych wypieków. Jeśli przygotowujemy pieczywo własnoręcznie, włóżmy jeszcze ciepły bochenek do kosza wyłożonego bawełnianym materiałem. Pozwoli mu ostygnąć, chroniąc jednocześnie przed zaparowaniem. Kosz będzie także doskonałą ozdobą stołu – tak podane pieczywo uświetni każdy posiłek.

pojemnik na pieczywo PANEA
pojemnik na pieczywo PANTRY Skagerak

Chlebak nowoczesny czy retro?

Ogromną popularnością cieszą się obecnie pojemniki do przechowywania pieczywa, nazywane powszechnie chlebakami. Duży wybór kształtów oraz kolorów sprawia, że pełnią nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję. Z łatwością znajdziemy wśród nich ten, który doskonale wpisze się w wystrój naszej kuchni. Rozmiar chlebaka trzeba dopasować do własnych potrzeb – dostępne są takie w wersji mini, jak również znacznie większe, dla wyjątkowych miłośników pieczywa lub posiadaczy licznej rodziny.

Chlebak drewniany

Pojemniki na chleb wykonane z drewna najbardziej pasują do kuchni utrzymanych w stylu skandynawskim oraz rustykalnym. Ekologiczny, naturalny i pachnący lasem - chlebak drewniany jest nie tylko piękny, ale i praktyczny. Ze względu na swój urok może stanowić ozdobę kuchennego blatu. Ten typ pojemnika na pieczywo bardzo często jest wyposażony w drewnianą deskę do krojenia (sprawdź nasze chlebaki z deską).

skagerak chlebak z deską

Drewniane chlebaki bardzo często posiadają pokrywki, które służą także jako deski do krojenia.

Chlebaki nowoczesne

Jeśli jesteśmy użytkownikami kuchni utrzymanej w nowoczesnym stylu, na pewno zainteresują nas dodatki utrzymane w tej samej estetyce. Nowoczesne chlebaki to znakomity sposób na podkreślenie nieszablonowego charakteru kuchennego wnętrza. Plastikowe, metalowe oraz stalowe pojemniki na pieczywo nie pozwolą, aby do naszej kuchni wkradła się nuda! Bajeczne kolory i fantazyjne kształty urzekną miłośników oryginalnego designu oraz oczywiście - nowoczesnych form. 

Chlebaki nowoczesne to pojemniki, które zostały zaprojektowane po to, aby robić wrażenie. Przed wyborem takiego awangardowego chlebaka, zróbmy najpierw miejsce na kuchennym blacie. Oryginalny design nie powinien być chowany do szuflady - nawet w funkcjonalnej kuchni.

Chlebaki retro

Zmiany są ekscytujące, ale powroty do przeszłości też mają swój urok. Wiedzą to zwłaszcza miłośnicy retro designu, którzy podczas aranżacji wnętrz czerpią pełnymi garściami ze wzornictwa lat 50., 60. i 70. Urok tamtych czasów wciąż żyje i z całą pewnością jeszcze długo będzie podbijał serca kolejnych osób ze skłonnościami do nostalgii.

Duch retro jest szczególnie żywy w kuchni. To miejsce, które kojarzy się z naszymi babciami, mistrzyniami gotowania i pieczenia. Zapach świeżego chleba potrafił nieźle zawrócić w głowie! Jeśli zależy nam na zatrzymaniu klimatu tamtych lat w kuchni XXI wieku, wystarczy postawić na dodatki w stylu vintage. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie na kuchennym blacie chlebaka w stylu retro. Takie pojemniki na pieczywo są stylizowane zgodnie ze standardami wzornictwa lat 50., 60. i 70. Retro chlebak bardzo często jest utożsamiany z chlebakiem metalowym - już sam materiał, z którego jest wykonany nadaje mu staromodnego charakteru.

chlebak retro metalowy

Stylowe i praktyczne - właśnie takie są chlebaki retro.

Chrupiąca skórka, mięciutki środek

Chlebaki znacznie przedłużą żywotność pieczywa. Najczęściej stoją w kuchni gdzieś na widoku, głównie ze względów praktycznych. Wyeksponowane na kuchennym blacie lub stole mają potencjał stania się ważnym elementem aranżacyjnym kuchni. Do wnętrza tradycyjnego będzie pasował chlebak drewniany lub chlebak retro; zaś w kuchniach industrialnych i minimalistycznych, najlepiej sprawdzą się chlebaki nowoczesne.

...a co włożyć do chlebaka?

Oczywiście, bułeczki i chleb prosto z pieca!

Pojemnik na pieczywo Varsity

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł