Jak usmażyć stek? Poradnik krok po kroku

Stek wołowy to klasyka kuchni amerykańskiej. Usmażenie perfekcyjnego steku to prawdziwa sztuka, którą jednak każdy z nas może opanować. Wystarczy tylko poznać kilka prostych zasad. Jak długo smażyć stek? Jak przyrządzić stek wołowy, by wyśmienicie smakował? Poznaj sprawdzony przepis.

Wybór odpowiedniego mięsa na stek

Jak usmażyć stek? Jedną z gwarancji przyrządzenia perfekcyjnego steku jest wybór odpowiedniego rodzaju mięsa. Im jest ono lepsze, tj. młodsze, świeższe, z dobrego gatunku wołowiny, tym stek będzie smaczniejszy. Powinna być to wołowina z mięsnej rasy krów lub byków sezonowana. Znawcy tematu wskazują, że zwolennicy najdelikatniejszego w strukturze i smaku mięsa powinni wybrać stek z polędwicy wołowej. Stek z rostbefu, stek z antrykotu i stek z udźca wołowego to również dobry wybór, choć podkreśla się, że steki z tego rodzaju mięsa już nie będą tak delikatne i soczyste, co wcale jednak nie oznacza, że mniej pysznie. To idealna opcja dla amatorów intensywnego, mocno wołowego smaku.

Wybierając mięso, zwróć uwagę na ilość tłuszczu. I to zarówno na drobniutkie przerosty tłuszczowe wewnątrz mięsa, tzw. marmurek, jak i okrywę tłuszczową wokół steku. W końcu tłuszcz to nośnik smaku i to właśnie dzięki jego odpowiedniej ilości w mięsie stek po usmażeniu jest kruchy, soczysty i aromatyczny.

stek na grillu
stek srednio wysmazony

Przygotuj odpowiednio mięso do smażenia

  • Odpowiednio wcześnie wyjmij mięso z lodówki

Stek przed smażeniem należy wyjąć z lodówki co najmniej 30 minut wcześniej przed planowaną obróbką termiczną. Warto je również osuszyć przy pomocy ręcznika papierowego. Jak zrobić stek wołowy? Pamiętaj, by nigdy nie kłaść zimnego mięsa na patelni, ponieważ spowoduje to gwałtowne obniżenie jej temperatury, a to z kolei będzie skutkować nierównomiernym wysmażeniem mięsa. Choć będzie ono miało rumiany kolor, to w środku będzie zimne i surowe.

  • Dopraw mięso przed smażeniem

Jednym z kulinarnych mitów jest to, że steku nie wolno solić przed smażeniem. To nieprawda! Wprawdzie po posoleniu mięsa następuje z niego wyciek soków, jednak doprawienie steku bezpośrednio przed smażeniem nie wpływa negatywnie na jego soczystość. Ponadto w tracie obróbki termicznej mięso ścina się, dlatego jeśli nie posolisz go przed położeniem na patelnię, sól nie będzie w stanie wniknąć do środka. Jeśli zaś chodzi o pieprz, stek należy nim doprawić dopiero po zdjęciu z patelni, ponieważ pieprz podczas smażenia spali się.

Wybierz odpowiednią patelnię do steków

Jak przygotować stek? Kolejną z gwarancji perfekcyjnie wysmażonego steku jest wybór dobrej jakości patelni do steków. Powinno być to naczynie z grubym dnem, równomiernie się nagrzewające, które kumuluje ciepło, a następnie oddaje je smażonej potrawie. Na czym smażyć steki?

Patelnia stalowa

Doskonały wybór do smażenia steków to patelnia stalowa, która gwarantuje świetną dystrybucję ciepła i równomierne nagrzewanie. Należy jednak pamiętać, by przed smażeniem mięsa bardzo dobrze rozgrzać i natłuścić patelnię. Idealna patelnia do smażenia steku powinna być wykonana z wysokiej jakości stali i posiadać nieco grubsze dno.

Patelnia żeliwna

Patelnie żeliwneciężkie i masywne, długo się nagrzewają, ale za to dłużej utrzymują ciepło i rozkładają je w równomierny sposób. Podobnie jak w przypadku patelni stalowej, tak i tutaj, należy zadbać o odpowiednie natłuszczenie patelni, by mięso nie przywarło do jej powierzchni.

Patelnia ceramiczna

Smażenie steków na patelni z powłoką ceramiczną to doskonały sposób na przygotowanie tego mięsa. Mięso smażone na patelni ceramicznej nie przywiera do jej powierzchni oraz pięknie się rumieni.

Patelnia grillowa

Dno patelni grillowej przypomina grillowy ruszt, co pozwala na przygotowanie aromatycznego i soczystego steku i to bez konieczności użycia dodatkowego tłuszczu. Ponadto smażenie steku na tego typu patelni daje ciekawy efekt wizualny, w postaci kratki na powierzchni mięsa.

Informacja

Po skończonym smażeniu, należy zadbać o dokładne wyczyszczenie patelni. Jak myć patelnię? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Magazynie FF: Jak wyczyścić patelnię? Sposoby bezpieczne i skuteczne.

Jak zrobić stek? Postępowanie z mięsem podczas smażenia

  • Wybierz odpowiedni tłuszcz

Jedną z kluczowych kwestii, o której należy pamiętać podczas smażenia steku, jest wybór odpowiedniego tłuszczu o wysokim punkcie dymienia, ponieważ steki smaży się w wysokiej temperaturze sięgającej 150 stopni Celsjusza. Dlatego stek można smażyć jedynie na maśle klarowanym, oleju rzepakowym bądź rafinowanej oliwie. Warto jednak podkreślić, że duża ilość tłuszczu nie jest niezbędna stekom, by je pięknie zrumienić, ponieważ za kolor brązowy odpowiadają reakcje białek i cukrów, dlatego jeśli dysponujesz nieprzywierającą, beztłuszczową patelnią, z powodzeniem możesz smażyć na niej mięso bez dodatku tłuszczu.

  • Nie nakłuwaj mięsa w trakcie smażenia

Do obrócenia steku na drugą stronę lub zdjęcia go z patelni wykorzystaj szpatułkę, łopatkę lub szczypce, najlepiej drewniane lub silikonowe. Pamiętaj, że mięsa nie wolno nakłuwać widelcem, ponieważ spowoduje to wypłynięcie wszystkich soków, a co za tym idzie – utratę smaku i aromatu.

    Patelnia grillowa do steków
    Grillowa patelnia Eva Solo
    WMF Noże do steków

Jak zrobić dobry stek? Poznaj 6 stopni wysmażenia steku!

  • Blue – stek bardzo krwisty, który został jedynie lekko obsmażony, po 1 minucie z każdej strony. Mięso jest delikatnie przypieczone z zewnątrz, jednak w środku całkiem surowe i delikatnie ciepłe, a w dotyku miękkie, wręcz gąbczaste.
  • Rare – stek krwisty po przekrojeniu ma intensywnie czerwony kolor oraz wypływają z niego soki, jednak można już zaobserwować proces ścinania się białka. Po naciśnięciu jego konsystencja wciąż będzie gąbczasta, choć można już wyczuć delikatny opór. Stopień wysmażenia rare uzyskasz, smażąc mięso około 2 minuty z każdej strony.
  • Medium rare – stek średnio krwisty. To najbardziej popularny stopień wysmażenia steku. By go uzyskać mięso należy smażyć przez około 3 minuty z każdej strony. Mięso po przekrojeniu ma lekko różowy kolor, soki delikatnie jeszcze wypływają. W dotyku jest miękkie i sprężyste.
  • Medium – stek średnio wysmażony. Należy go smażyć przez około 4-5 minut z każdej strony. Mięso jest bladoróżowe, bardziej jędrne, a w środku lekko ścięte.
  • Medium well – stek dobrze wysmażony, po około 6-7 minut z każdej strony. Kolor mięsa jest brunatnawy. Stek po dotknięciu jest twardawy, ale elastyczny.
  • Well done – stek bardzo dobrze wysmażony. Należy go smażyć przez 8 minut z każdej strony. Mięso ma brązowy lub szary kolor, jest twarde i nie ma wypływającego osocza.

Niezależnie od tego, na jaki stopień wysmażenia się zdecydujesz, pamiętaj, by w pierwszej kolejności rozgrzać patelnię, następnie tłuszcz, a dopiero potem smażyć stek.

Wskazówka

Więcej na temat przyrządzania aromatycznych i smakowitych mięs oraz niezbędnych akcesoriów do pieczenia mięs, które znacznie usprawniają pracę w kuchni, dowiesz się z Magazynu FF: Soczyste steki i pieczenie – jak perfekcyjnie przyrządzić mięso?

Daj stekowi odpocząć

Po zdjęciu steku z patelni należy go odłożyć na 5-10 minut na bok, by mięso odrobinę odpoczęło. Zabieg ten sprawi, że krew i soki równomiernie rozpłyną się po całym kawałku. Dzięki temu rozluźniają się włókna, mięso zachowuje równy kolor, jest miękkie, delikatne, jędrne i soczyste. Po leżakowaniu pokrój mięso na kawałki przy pomocy noża do steków i zajadaj.

Nóż do steków 12,5 cm Shun

539,00 zł

Nóż do steków 12,5 cm Shun

Kai
6 szt. Noże do steków Nuova 6 szt.

219,99 zł

Noże do steków Nuova 6 szt.

WMF

Jak przyrządzić stek? Poznaj sprawdzony przepis na stek wołowy z patelni!

Składniki:

  • 1 stek wołowy o wadze 225 – 250 g
  • 2 łyżki oleju rzepakowego
  • 50 g masła klarowanego
  • 3 gałązki świeżego rozmarynu
  • 2 ząbki czosnku
  • sól morska gruboziarnista
  • świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

  • Stek bezpośrednio przed smażeniem dopraw z obu stron solą.
  • Na dobrze rozgrzaną patelnię i olej wrzuć mięso i smaż 3 minuty z jednej strony, następnie przełóż na drugą stronę.
  • Na patelnię dodaj 50 g masła klarowanego, gałązki rozmarynu i rozgniecione ząbki czosnku.
  • Mięso smaż jeszcze przez około 3 minuty, co chwilę podlewając je powstałym na patelni sosem.
  • Zdejmij stek z patelni i dopraw z obu stron pieprzem.
  • Przed podaniem odłóż stek na kilka minut, by odpoczął. Smacznego!

Ciekawe!

Skoro już mówimy o daniach z patelni, być może zainteresuje Cię Magazyn FF: Pizza z patelni. Sprytne przepisy dla miłośników włoskiej kuchni, w którym podpowiadamy, jak zrobić pyszną pizzę z patelni.
Termometr do mięs Handi cyfrowy
stek z patelni

Jak usmażyć stek wołowy i jakimi zasadami się kierować, by finalnie uzyskać soczyste i aromatyczne mięso?

Podsumujmy:

  • wybierz dobrej jakości kawałek wołowiny; najlepszy wybór to stek z polędwicy wołowej, rostbefu, antrykotu lub udźca;
  • mięso na co najmniej 30 minut przed smażeniem wyjmij z lodówki, by osiągnęło temperaturę pokojową;
  • przed smażeniem dopraw mięso solą, a po smażeniu pieprzem;
  • wybierz odpowiednią patelnię do smażenia steku; najlepszy wybór to patelnia żeliwna, stalowa, ceramiczna i grillowa;
  • steki smaż na tłuszczu o wysokiej temperaturze dymienia;
  • nie nakłuwaj steku w trakcie smażenia;
  • wyróżnia się 6 stopni wysmażenia steku: bardzo krwisty, krwisty, średnio krwisty, średnio wysmażony, dobrze wysmażony i bardzo dobrze wysmażony;
  • po smażeniu daj mięsu przez 5-10 minut odpocząć.

Jesteśmy przekonani, że wszystkie zaprezentowane przez nas wskazówki, pozwolą Ci przygotować perfekcyjny stek w zaciszu własnej kuchni.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł