Jak wyczyścić patelnię? Sposoby bezpieczne i skuteczne

Czyszczenie patelni wydaje się być banalną czynnością. Jednak niewłaściwe użytkowanie i pielęgnowanie tego sprzętu kuchennego może sprawić, że patelnia utraci swoje pierwotne właściwości. Dowiedz się, jak czyścić patelnie wykonane z różnych materiałów, by lśniły jak nowe i służyły nam przez długie lata.

1. Jak i czym wyczyścić patelnię ceramiczną?

Patelnie ceramiczne to rodzaj sprzętu kuchennego cieszącego się największą popularnością. Odpowiednie użytkowanie i czyszczenie tego rodzaju artykułów sprawi, że będziemy mogli z nich korzystać przez długie lata. W Fabryka Form znajdziesz szeroki wybór patelni tego typu, a wśród nich chociażby patelnie beztłuszczowe, patelnie z pokrywką, patelnie WMF czy woki. Niezależnie od tego, jaki rodzaj patelni wybierzesz – jedno jest pewne. O patelnię z powłoką ceramiczną trzeba w należyty sposób dbać. Jak domyć patelnię ceramiczną?

Do codziennego czyszczenia patelni ceramicznej zaleca się stosowanie delikatnego płynu do mycia naczyń, bieżącej wody oraz miękkiej gąbki lub ścierki. Jeżeli po smażeniu na ceramicznej patelni do steków czy przeznaczonej do przygotowywania innych potraw pozostaną przyschnięte resztki jedzenia, wówczas warto zalać ją ciepłą wodą i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie przyschnięte resztki powinny same zacząć odchodzić. Pamiętaj, by unikać czyszczenia patelni ceramicznej ostrymi druciakami i silnymi detergentami, a także starać się jej nie szorować i nie skrobać, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia powłoki.

Czyszczenie patelni ceraimcznej
Jak czyścić patelnię cermiczną

Patelnię ceramiczną należy myć dopiero wtedy, gdy całkowicie ostygnie. Zalanie gorącej patelni zimną wodą może skutkować jej uszkodzeniem. Ponadto po każdym myciu trzeba dokładnie wytrzeć ją do sucha. Pozostawianie wilgotnej patelni może prowadzić do osadzenia się na jej powierzchni cienkiej warstwy kamienia, w efekcie czego utraci ona swoje nieprzywierające właściwości.

Zapewne każdemu raz na jakiś czas zdarza się przypalić jakąś potrawę przygotowywaną na patelni. Jak sobie wówczas radzić? Jak wyczyścić przypaloną patelnię z powłoką ceramiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby, a dokładniej – soda oczyszczona. Do przypalonej patelni wsyp 3 łyżki sody oczyszczonej, zalej ją gorącą wodą, po czym wstaw na kuchenkę i gotuj mieszankę przez około 15 minut. Po tym czasie przypalone resztki jedzenia same zaczną odchodzić, a pozostałe zabrudzenia z łatwością doczyścisz gąbką lub ścierką.

Wskazówka

Jak utrzymać porządek w kuchni i innych pomieszczeniach w domu? Zajrzyj do Magazynu FF: Pomysłowe akcesoria do sprzątania, w którym prezentujemy wiele ciekawych gadżetów, dzięki którym codzienne porządki domowe będą łatwiejsze i dużo przyjemniejsze.

2. Jak wyczyścić patelnię stalową?

Patelnie stalowe są solidne, trwałe, wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponadto mają gładką powierzchnię i są łatwe w utrzymaniu czystości, choć tak jak pozostałe rodzaje patelni, tak i patelnie stalowe wymagają odpowiedniego sposobu czyszczenia.

Jak umyć przypaloną patelnię ze stali nierdzewnej? To proste! Wystarczy, że jej dno pokryjesz sodą oczyszczoną, octem i wodą (mieszanka powinna sięgać mniej więcej do 2 cm wysokości patelni). Miksturę pozostaw w naczyniu na godzinę, po czym postaw patelnię na kuchenkę, ustaw najmniejszą moc palnika i podgrzewaj przez kilkanaście minut. Patelnię ostudź i wyczyść przy pomocy miękkiej gąbki. Zrezygnuj ze stosowania druciaków i drucianych myjek, by nie doprowadzić do zarysowania powierzchni patelni. By doczyścić mocne zabrudzenia pokrywające patelnię, można sięgnąć po płyny bądź mleczka przeznaczone do czyszczenia stalowych powierzchni, przy czym trzeba uważać, by nie zawierały one w swym składzie mikrogranulek, które mogłyby doprowadzić do trwałego uszkodzenia naczynia.

Patelnia Eva Trio Copper Line

682,00 zł

Patelnia Eva Trio Copper Line

Eva Solo (1)
Wok Edo

1176,00 zł

Wok Edo

Alessi (1)
    Wok Edo

    1176,00 zł

    Wok Edo

    Alessi(1)

Porada

Zastanawiasz się, jak usunąć plamę z czerwonego wina ze swojego śnieżnobiałego obrusu? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych porad dotyczących przywracania czystości poplamionym tkaninom znajdziesz w Magazynie FF: Jak usunąć plamy z obrusu? 

3. Jak wyczyścić patelnię żeliwną?

Patelnia żeliwna to sprzęt, który warto mieć w swojej kuchni. Jednak, by patelnia grillowa lub patelnia do naleśników wykonana z żeliwa służyła nam przez długie lata, należy o nią w odpowiedni sposób dbać. Jak wyczyścić patelnię żeliwną?

• Czyszczenie żeliwnej patelni przy użyciu gotującej się wody

Do żeliwnej patelni przywarły duże kawałki żywności? Z pomocą przychodzi gorąca woda. Postaw żeliwną, głęboką patelnię na kuchence i napełnij ją wodą do mniej więcej 5-6 centymetrów wysokości. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez kilka minut, a zobaczysz, że po chwili kawałki jedzenia zaczną unosić się na powierzchni wody. Do czyszczenia możesz również użyć drewnianej szpatułki, przy pomocy której z łatwością usuniesz resztki żywności. Zdejmij patelnię z kuchenki, odstaw ją na bok na około 15 minut, by zdążyła ostygnąć, po czym wylej wodę i opłucz patelnię świeżą, gorącą wodą. Przetrzyj patelnię suchym ręcznikiem papierowym.

• Zastosowanie soli i wody

Wykorzystanie soli gruboziarnistej i wody to doskonały sposób na wyczyszczenie patelni żeliwnej. Sól działa jak ścierny środek czyszczący, który z łatwością i szybkością pozwala na usunięcie przywartych do patelni resztek jedzenia. Wystarczy, że powierzchnię jeszcze ciepłej (ale nie gorącej) patelni żeliwnej przykryjesz gruboziarnistą solą i dodasz odrobinę gorącej wody po to, by sól się skleiła i swoją konsystencją przypominała pastę czyszczącą. Kolejno przy pomocy gąbki rozprowadź pastę z soli po całej patelni. Opłucz patelnię gorącą wodą, usuwając z niej wszystkie pozostałości z soli i gotowe!

jak czyścić patelnię żeliwną
jak zadbać o patelnię?

• Czyszczenie patelni solą gruboziarnistą

Patelnię żeliwną możesz również wyczyścić samą solą, bez dodatku wody. To równie efektywny sposób jej czyszczenia. Obsyp powierzchnię patelni solą gruboziarnistą i przy pomocy ręcznika papierowego wetrzyj ją w przyschnięte resztki. Szoruj do momentu aż patelnia będzie całkowicie czysta, po czym usuń sól z naczynia i nowym ręcznikiem papierowym przetrzyj jej powierzchnię.

• Jak czyścić patelnie żeliwną? Ziemniakiem i solą

Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu? Z pomocą przychodzi sól gruboziarnista i ziemniak, które poradzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Przekrój ziemniaka na pół i przetrzyj nim powierzchnię patelni. Kolejno wsyp łyżkę soli i przy użyciu połówki ziemniaka szoruj powierzchnię patelni. Kiedy będzie już idealnie wyczyszczona, opłucz ją z resztek soli i wytrzyj do sucha.

Po wyczyszczeniu patelni żeliwnej warto posmarować ją z obu stron olejem. Czemu ma to służyć? Zachowaniu naturalnej powłoki patelni zapobiegającej przywieraniu potraw, zabezpieczeniu jej przed wilgocią, a także nadaniu powierzchni pięknego, błyszczącego koloru.

Niezależnie od tego, jaką metodę czyszczenia wybierzesz, pamiętaj, że na patelni żeliwnej nie powinieneś pozostawiać na długo wody, ponieważ może to doprowadzić do jej rdzewienia. Ponadto nigdy nie zalewaj gorącej patelni żeliwnej zimną wodą, bowiem może się to przyczynić do jej odkształcenia. Przed przystąpieniem do czyszczenia zaleca się pozostawienie patelni do ostudzenia lub czyszczenie jej bardzo gorącą wodą.
Warto podkreślić, że do czyszczenia patelni żeliwnych nie zaleca się stosowania detergentów oraz ostrych zmywaków, które mogłyby uszkodzić jej powłokę.

Informacja

Jak przywrócić mosiężnym dekoracjom ich pierwotny wygląd i wyczyścić wosk ze szkła? Dowiesz się tego z Magazynu FF: Domowe porządki – jak wyczyścić mosiądz i usunąć wosk ze szkła?

4. Jak wyczyścić patelnię od spodu i na zewnątrz?

Choć dbanie o patelnię nie wydaje się niczym skomplikowanym, wiele osób podczas czyszczenia, zapomina o umyciu jej od zewnątrz i od spodu. Doprowadzenie jakiegokolwiek rodzaju patelni, zarówno małej, jak i głębokiej, aluminiowej, jak i tej przeznaczonej na indukcję czy do piekarnika, do stanu pierwotnego w przypadku zaniedbania jej zewnętrznej powierzchni, może stanowić nie lada wyzwanie. Podpowiadamy zatem, jak wyczyścić patelnię na zewnątrz i od spodu.

• Zastosowanie sody oczyszczonej i wody utlenionej

Przypalona patelnia od spodu to częsty problem, z którym z łatwością można się uporać. Wystarczy przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Do miseczki dodaj 6 łyżeczek sody oczyszczonej, a następnie zalej ją ¼ szklanki wody utlenionej. Wymieszaj i nałóż pastę na spód i zewnętrzną powierzchnię patelni, pozostaw na około 10 minut, po czym dokładnie spłucz i wytrzyj patelnię do sucha.

• Roztwór z kwasku cytrynowego

Jak wyczyścić patelnię z tłuszczu i spalenizny? Równie doskonałym pomysłem jest czyszczenie jej przy pomocy roztworu z kwasku cytrynowego. Do niewielkiej ilości wody wystarczy dodać 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego, a następnie tak powstałą mieszankę zagotować. Do przygotowanego roztworu włóż zabrudzoną patelnię i najlepiej pozostaw ją w nim na kilka godzin.

• Czyszczenie patelni octem i sodą oczyszczoną

Spód i wierzch patelni polej gorącą wodą, a następnie kilkoma łyżkami octu i odłóż na kilka minut. Kolejno natrzyj powierzchnię patelni sodą oczyszczoną, po czym gąbką dokładnie wyczyść przypalone i zabrudzone miejsca. Opłucz patelnię pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha.

Czyszczenie patelni kwaskiem cytrynowym
jak prawidłowo wyczyścić patelnię?

Jak widzisz, czyszczenie nawet mocno zabrudzonych i przypalonych patelni wcale nie musi być żmudnym i mozolnym zajęciem. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom już nie będziesz mieć problemu z przywróceniem patelniom ich pierwotnego wyglądu.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł