Jak zachęcić niejadka do jedzenia?

Pyszna zupa ze świeżych warzyw, zdrowe mięso z indyka, a może jednak spaghetti – co najbardziej kocha jeść Twoje dziecko? Bułeczka z domową konfiturą oraz placek od babci brzmią zachęcająco. Jeśli jednak w domu masz niejadka i trudno przekonać go nawet do słodkich przekąsek – zostań z nami na dłużej. Dzisiaj bowiem podpowiadamy, jak sprytnie zachęcić go do jedzenia.

Zbilansowana dieta to podstawa

Drodzy rodzice, z pewnością bardzo dobrze wiecie, że prawidłowe żywienie jest niezwykle istotne dla rozwoju Waszego szkraba. Dzięki minerałom i witaminom zawartym w pokarmie zmniejszamy ryzyko wystąpienia niechcianych intruzów - infekcji i niektórych chorób w życiu dorosłym (takich jak np. otyłość i cukrzyca). Warto również wiedzieć, że w pierwszym roku życia masa urodzeniowa naszego malucha może zwiększyć się nawet trzykrotnie - dlatego już wtedy zwracajmy uwagę na odpowiednie żywienie. Później, w okresie przedszkolnym,  kształtują się oraz doskonalą jego umiejętności ruchowe, a nasz maluch zaczyna nas naśladować oraz przyglądać się naszemu zachowaniu – również nawykom żywieniowym. Pamiętajmy zatem, by nie podjadać za dużo czekolady, a maluchowi serwować zdrowe posiłki, które zaspokoją  jego wszystkie potrzeby. Ale co wtedy, gdy w domu mamy małego niejadka... na to również znajdziemy skuteczny sposób!

Surowe jabłko zamień na koktajl

Nasze pociechy są niezwykle spostrzegawcze. Ich wzrok przyciągają rzeczy ładne, kolorowe, zwracające na siebie uwagę. Warto zatem zadbać o to, by posiłki, które im serwujemy dobrze się prezentowały i były przez dzieci lubiane – może skutecznym sposobem będzie gotowy zestaw naczyń dziecięcych z ulubionym superbohaterem? Należy również przy tym uwzględnić konsystencję podawanych potraw.

Sposób na niejadka

Jeżeli niejadkowi nie smakuje gruszka zerwana prosto z drzewa, to możesz „przemycić” ją w formie domowej konfitury, którą zaserwujesz z ukochaną bułką lub jako sok podany w ulubionym kubku malucha.

Jeśli Twoje dziecko...

nie ma ulubionego pieczywa, to po pierwsze – nie martw się, a po drugie – nie poddawaj! Bitwę może i przegrasz, ale wojnę w końcu wygrasz. Twoją bronią okaże się motywacja. Kiedy podajemy dziecku coś po raz pierwszy, to nie należy zrażać się jego początkową odmową. Czasami potrzeba jednego dnia zmagań, czasami zaś dwóch tygodni – najważniejsze to się nie poddawać. Ponadto zadbaj o to, by obiad dla niejadka, jak i jego inne posiłki były kolorowe – a ich konsystencja dopasowana do preferencji dziecka.

Zamiast białego talerza wybierz ten z obrazkiem

Akcesoria dla niejadka...

Oprócz wyglądu i konsystencji potraw równie ważny – jak i nie ważniejszy – jest sposób ich podawania. Zwróć zatem szczególną uwagę na używane akcesoria. Do picia owocowego koktajlu może przekonać kubek z zabawnym wizerunkiem zwierząt, zaś do zjedzenia kanapki – kolorowa miska lub uroczy talerzyk. Akcesoria kuchenne dla dzieci to jeden z lepszych sposobów na niejadka. Kiedy włączymy do tego swoje zaangażowanie, możemy naprawdę osiągnąć sukces. Drugie śniadanie zapakujmy w kolorowy dziecięcy lunchbox, zaś pod talerz podłóżmy ładną podkładkę. Wszystkie te dodatki zwrócą uwagę naszej pociechy i uśpią jego czujność. Wówczas dużo łatwiej zaatakować rosołem albo zdrową kanapką :)

Talerz dziecięcy Superhero

64,00 zł

Talerz dziecięcy Superhero

Bloomingville
Podkładka pod talerz Elphee

Podkładka na stół Elphee od Done by Deer to w 100% wodoodporna, silikonowa podkładka, która ochroni blaty przed zabrudzeniem w czasie posiłku najmłodszych domowników.

Bo wygląd łyżeczki ma znaczenie

Kiedy zdecydujemy się na użycie broni, jaką jest kolorowy talerzyk albo miseczka, warto również zadbać o odpowiednie sztućce dla dzieci. Każdy z nas lubi jeść oczami, dlatego jako dorośli doceniamy ładnie udekorowany stół i potrawy podane w nowej zastawie stołowej. Jednak nasze dzieci również zwracają uwagę na szczegóły. Łyżeczka z wizerunkiem postaci z ulubionej bajki może zatem zdziałać cuda – znienawidzona zupa zacznie smakować, zaś marchewka straci miano wroga. Każdy rodzic, który ma w domu niejadka, marzy o tym, by chociaż jedna potrawa skradła serce jego dziecka. Oczywiście, omijając szerokim łukiem słone paluszki oraz słodkie przekąski. Poprzez wybór zachęcających do jedzenia sztućców, wachlarz tych potraw może się zaskakująco powiększyć. Przed podaniem posiłku warto niejadkowi zaprezentować nową łyżeczkę czy też widelec - niech ich dotknie, lepiej się z nimi zapozna.

Przez zabawę do żołądka

Idealnym sposobem na zachęcenie niejadka do jedzenia jest również wspólne gotowanie z rodzicami. Dzieci są z natury niezwykle ciekawskie – sprawmy zatem, by zechciały spróbować dań, które pomogą nam przygotować. Wspólne gotowanie czy też pieczenie ma również wiele innych zalet – okazujemy swoim pociechom zainteresowanie, rozwijamy ich zdolności kulinarne, ale jednak przede wszystkim kształtujemy miłość do jedzenia. Wspólne spędzanie czasu w kuchni to ponadto bardzo dobra zabawa, a jak powszechnie wiadomo – zabawa to najlepszy sposób na naukę. Możemy przygotować wspólnie zupę, a następnie zaserwować ją w kolorowych miseczkach – niech będzie to posiłek dla całej rodziny.

Wspólne gotowanie to naprawdę świetna zabawa – pisaliśmy o tym w Magazynie: Jak zachęcić dziecko do pomagania w kuchni?

Talerz okrągły Contour Done by deer
Miseczka z bobrem Bloomingville Mini

Dzieci kochają słodkości

Jednak zanim zachęcimy malucha do przygotowania i smakowania zupy, możemy spróbować czegoś nieco prostszego. Idealnym pomysłem wydaje się wspólne pieczenie babeczek bądź też pierników. Słodkości to bowiem coś, co zazwyczaj uwielbiają nawet niejadki. Dlatego też pozwólmy im zarówno dekorować wypieki, jak i formować ciasto. To również dobry sposób na rozładowanie różnych emocji dziecka. Aby zachęcić swoją pociechę do pomocy, warto wykorzystać różnorodne akcesoria do pieczenia i dekorowania słodyczy. Sprawdzą się tutaj różnokształtne formy do wykrawania ciastek czy też specjalny długopis do robienia zdobień. W ten sposób zarówno przekonamy niejadków do pomagania, jak i również zachęcimy do smakowania. Przygotowane babeczki bądź też pierniki okażą się idealnym deserem po zjedzonym posiłku.

Aby zainteresować niejadka ciekawą formą dekoracji, możesz zerknąć na nasze propozycje: Sposoby na dekorowanie ciast.

Bądź na chwilę gadżeciarzem

Przy wspólnym pieczeniu oraz gotowaniu warto wykorzystać pomysłowe gadżety kuchenne. To one sprawią, iż spędzanie czasu w kuchni okaże się jeszcze większą frajdą – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przy pieczeniu możemy wykorzystać akcesoria do porcjowania ciasta, zaś przy robieniu śniadania – zabawne foremki do tostów bądź też jajek. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabawa kształtami ma w żywieniu dziecka duże znaczenie. Tym razem możemy wykorzystać różne gadżety, by nasz niejadek przygotował dla siebie piękny posiłek.

Forma do wykrawania ciasteczek Puzzle Hearts
Foremki silikonowe do jajek i tostów Mastrad 2 szt. serce

Trochę cierpliwości i więcej swobody

Zarówno przy wspólnym gotowaniu, jak i spożywaniu przygotowanych potraw, jako rodzice powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej cierpliwości.

Wskazówka dla rodzica

Kiedy maluch odsuwa talerz, zazwyczaj daje nam wyraźny znak, iż nie jest już głodny.
 

W takich sytuacjach warto nabrać nieco dystansu. Przede wszystkim pamiętajmy, by nie zmuszać niejadków do jedzenia czy też do poznawania nowych smaków. Takie zachowanie może prowadzić do zupełnie niezamierzonych efektów – dziecko będzie jadło mniej, a ponadto stanie się bardziej wybredne. Dajmy zatem sobie oraz naszej pociesze nieco więcej swobody.

Rodzice do boju

Wspólne przygotowywanie posiłków może być zatem jednym z lepszych sposobów na zachęcenie niejadka do polubienia jedzenia. Ponadto niezwykle istotne znaczenie mają kolory oraz kształty – zarówno serwowanych potraw, jak i form ich podawania. W tym wszystkim bardzo ważne okazują się nasz upór, mobilizacja oraz cierpliwość – dokładnie tak jak na wojnie. Naszym przeciwnikiem staje się nie samo dziecko, lecz jego niechęć do jedzenia. Wróg pozornie trudny, zostaje ostatecznie pokonany. Drodzy rodzice, dzisiaj poznaliście najlepsze sposoby skutecznej walki. Skoro wiecie już jak zachęcić dziecko do jedzenia, to teraz czas przygotować się na starcie z „głodem”, jednak taki pojedynek to z pewnością spełnienie Waszych marzeń.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł