Le Creuset - z miłości do żeliwa i emalii

Le Creuset to francuska marka, która jest obiektem westchnień każdego, kto spędza w kuchni długie godziny. Praktycznie niezniszczalne emaliowane naczynia kuchenne w żywych kolorach to znak rozpoznawczy tej fascynującej marki. Poznajmy ją bliżej!

Jak to wszystko się zaczęło?

No cóż, można powiedzieć, że była to historia o ludziach, którzy byli sobie przeznaczeni. I wcale nie mówimy tu o romantycznej miłości rodem z Romeo i Julii. Ale do rzeczy.
Gdzieś na krańcach świata (no dobrze, w Brukseli na targach), spotkało się dwóch belgijskich przemysłowców - Armand Desaegher i Oktave Aubecq. Każdy z nich specjalizował się w czymś innym, jeden był świetnym specjalistą w dziedzinie emaliowania, zaś drugi był mistrzem odlewnictwa. W pewnym momencie nad ich głowami zapaliły się żarówki (przynajmniej tak to sobie wyobrażamy) i uznali, że powinni połączyć swoje kompetencje, tworząc na rynku nową jakość.

W 1925 roku stworzyli roboczy prototyp emaliowanej, żeliwnej brytfanny, którą znamy po dziś dzień. Tak powstała firma Le Creuset.

różowa okagła
błękitna brytfana

Le Creuset, czyli jak to wygląda od środka

W małej wiosce Fresnoy-le-Grand 2 godziny od Paryża, powstała odlewnia i fabryka. Stała na skrzyżowaniu szlaków transportowych, aby ułatwić transport żelaza, piasku i koksu, które były surowcami niezbędnymi do produkcji.

Zgodnie z hasłem marki "Z naszego pieca do Twojego piekarnika" prześledźmy proces produkcji tych magicznych naczyń kuchennych.

  1. Żelazo i stal użyte do produkcji w znacznym stopniu pochodzą z recyklingu, co podnosi wytrzymałość naczyń, no i jest bardziej ekologiczne, a to zawsze duży plus.
  2. Gotowy surowiec jest przetapiany w gorącym piecu.
  3. Płynna masa jest wlewana do tygla zwanego "creuset" - tak, tak, stąd się wzięła słynna nazwa marki!
  4. Gdy metal się wychłodzi, rzemieślnicy z uczuciem rozbijają piaskowe kokile, z których wyskakuje nowa, piękna brytfanna. Każda ma niepowtarzalny kształt. Rozbity piasek jest wykorzystywany przy kolejnych odlewach.
  5. Naczynia są pokrywane co najmniej 2 warstwami emalii, aby nadać im charakterystyczny kolor oraz ochronić naczynie z zewnątrz i wewnątrz.
  6. Drobne elementy jak gałki i uchwyty są dodawane w ostatniej fazie delikatnymi dłońmi rzemieślników.
  7. Na koniec egzamin z jakości! Każde naczynie jest kontrolowane ręcznie i poddawane testom przez 40 rzemieślników. W końcu w Le Creuset nie można sobie pozwolić na żadną fuszerkę!
tadżyn
foremka

Płomienne kolory, które zawrócą w głowie

Gdy myślimy o tej marce, to od razu w głowie pojawia się płomienny, pomarańczowy kolor. Nic w tym dziwnego, bowiem pierwszy kolor emalii był właśnie inspirowany intensywną barwą roztopionego żeliwa z form odlewniczych! Do dziś jest to najbardziej klasyczny kolor naczynia.

Ale marka szaleje z kolorami znacznie mocniej, w końcu te wyjątkowe barwy to ich znak rozpoznawczy!
Od monochromatycznych, neutralnych barw, po takie, których nie powstydziłby się żaden egzotyczny ptak!

kolorowy garnek
brytfanki ciemne

Designerskie ciekawostki

Jak w każdej marce z tradycjami i tutaj działo się wiele ciekawych rzeczy. Zabawmy się więc w...

... czy wiesz, że?

Słynna okrągła brytfanna Coquelle z 1958 roku została zaprojektowana przez samego Raymonda Loewy'ego, który nazywany jest ojcem wzornictwa przemysłowego. Minimalistyczny kształt brytfanny był odpowiedzią projektanta na powojenne trendy. A okazał się prawdziwie ponadczasowy!

Z kolei kolekcja Le Creuset Elysee Yellow zawróciła w głowie samej Marylin Monroe, która korzystała z niej w swojej kuchni. Potem naczynia, w których gotowała słynna artystka, została sprzedana w 1999 roku w Nowym Jorku za niebagatelną kwotę 25 tysięcy dolarów. Ciekawe, czy ktoś będzie w nich gotował, czy tylko cieszył się, że posiada coś, w czym Marylin Monroe robiła ziemniaczaną zapiekankę?

piecowa
lawendowa

Oglądajmy i podziwiajmy!

Skoro znamy już markę i wiemy z czym to się je, to najwyższa pora zachwycić się jej produktami. W Fabryce Form mamy największe hity Le Creuset w niezapomnianych kolorach, więc z chęcią się nimi pochwalimy. Mamy nadzieję, że też je pokochacie!

Ach, Le Creuset, gdzie Cię szukać?

Spokojnie, wszystkie bardziej i mniej kolorowe produkty tej marki znajdziecie tutaj. Ale uwaga, bo szybko rozpalają serca!
 
czajniczek
stolik

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 400 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 25 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności