Najlepsze pojemniki na żywność - plastikowe pudełka szklane słoje czy metalowe puszki?

Pojemniki na żywność są nieocenioną pomocą w utrzymywaniu porządku w kuchni. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, wzorów i kolorów. Przeczytaj, które są najlepsze w pewnych zastosowaniach i które sprawdzą się w Twoim domu.

Jak utrzymać porządek w kuchni?

Robiąc większe zakupy, przywozimy do domu po kilka opakowań mąki i cukru. Z pewnością znajdzie się też ryż, kasza czy kawa i herbata. Choć możemy zostawić te produkty w swoich oryginalnych opakowaniach, to o wiele lepszą metodą jest natychmiastowe ich przesypanie do specjalnych pojemników na żywność. Dzięki temu:

- w kuchni łatwiej utrzymamy czystość,

- ochronimy żywność przed molami spożywczymi,

- będziemy mieli większą kontrolę nad produktami spożywczymi,

- łatwiej uporządkujemy artykuły.

Aby utrzymać porządek w kuchni warto zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki na żywność. Możemy wybrać szklane słoje, pudełka plastikowe, jak również metalowe puszki.

O wiele łatwiej rozsypać mąkę, jeśli będzie znajdować się w papierowym, standardowym opakowaniu. O przypadkowe rozdarcie wcale nie jest trudno. Łatwiej także upakować wszystkie produkty po szafkach, jeśli skorzystamy z pojemników w jednym rozmiarze. W szklanym słoiku od razu też widzimy, czy jakiś artykuł się nie kończy i nie trzeba go przy okazji dokupić.

Pojemnik kuchenny In the Forest

Pojemniki kuchenne mogą być również wyjątkową dekoracją kuchennego blatu - tak jak te pojemniki z kolekcji In the Forest marki Mason Cash.

Mole spożywcze udręką w każdej kuchni

Nie można zapominać także o możliwości zabezpieczenia się przed molami spożywczymi, mrówkami czy innymi owadami, które z chęcią skorzystałyby z naszych produktów spożywczych. Potrafią być udręką dla każdej gospodyni, a walka z nimi jest trudna i czasochłonna. Nie ma znaczenia, czy utrzymujemy ogólny porządek w kuchni ani, czy mieszkamy w bloku na wysokim piętrze. Niechcianych gości można przynieść ze sobą ze sklepu – w opakowaniu mąki, ryżu czy kaszy. Jeśli raz się zalęgną, konieczne będzie dokładne wysprzątanie wszystkich szafek i wyrzucenie wszystkiego, co się w nich znajduje. Trzeba będzie także zastosować okres „kwarantanny”.

Zapobiegajmy zamiast leczyć. Lepszym rozwiązaniem jest przesypywanie wszystkich produktów od razu do szklanych słojów czy metalowych puszek. Nawet jeśli okaże się, że świeżo kupiony artykuł był zanieczyszczony, to owady nie wydostaną się z takiego pudełka i same wymrą z powodu braku tlenu. Do wyrzucenia będziemy mieli zawartość tylko jednego pojemnika, a nie całe zgromadzone w szafkach jedzenie.

Pojemnik kuchenny kwadratowy mały Brabantia
Pojemniki kuchenne Nest Storage 6 szt.

Rodzaje pojemników na żywność

Najczęściej korzystamy z trzech rodzajów pojemników na żywność:

- szklanych słoików,

- plastikowych pudełek,

- metalowych puszek,

- ceramicznych pojemników.

Możemy spotkać też różnego rodzaju modyfikacje i łączenia tych materiałów – jak chociażby pojemniki na przyprawy. Każdy z tych przedmiotów jest dostępny w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwiej dobierzemy pojemnik do danego artykułu spożywczego i naszej przestrzeni w szafkach.

To jedne z najbardziej uniwersalnych pojemników na żywność. Dobrze sprawdzą się do przechowywania torebek ryżu, kaszy czy herbaty, a także makaronów. Nie do końca nadają się do przesypywania artykułów bardzo sypkich, takich jak mąka czy ten sam ryż – ale niezafoliowany. Łatwo o przypadkowe wysypanie. Można jednak schować do nich całą oryginalną torebkę z wyżej wymienionymi produktami, o ile pojemnik będzie wystarczająco duży. W tym wypadku nie mamy kontroli nad zawartością opakowania. Odpowiedni produkt z wysokiej jakości plastiku możesz schować nawet do zamrażarki. Dużym plusem jest możliwość piętrowego przechowywania - jak w przypadku pojemników Brabantia - dzięki czemu zagospodarujemy w szafkach więcej miejsca. Niestety, jeśli nie zwrócimy uwagi na jakość wykonania, bardzo szybko zatrzaski mogą przestać być szczelne, a tym samym wewnątrz mogą zalęgnąć się mole spożywcze. Najlepiej jest co jakiś czas wymieniać wszystkie pudełka.

Mogą być pięknie zdobione i mieć najróżniejszą pojemność. Nadają się do przechowywania praktycznie wszystkich produktów spożywczych. Dobry gwint słoika gwarantuje, że nic się z nich nie wysypie, ani nie przedostanie do środka. Mamy całkowity nadzór nad jakością i ilością jedzenia wewnątrz. Jeśli chcesz przechowywać płyny lub przyprawy, to tylko w tego rodzaju pojemnikach. Jedynymi minusami są mniejsze możliwości zagospodarowania przestrzeni w szafkach.

Pojemniki szklane, takie marki Kilner czy Kitchen Craft, będą ciekawym dodatkiem do kuchni w stylu rustykalnym. Wybierając pojemnik ze szkła, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby szkło było grube i wytrzymałe. Choć stłuczony słoik to nie częsty wypadek, może on spowodować niezły bałagan. Szklane słoiki najlepiej jest trzymać z daleka od małych dzieci czy zwierząt, które mogą je strącić.

Pojemnik kuchenny Grand Cru z dębową pokrywką
Słoik do przechowywania Kilner kolorowy 1 l

Metalowe puszki są nowoczesnym i poręcznym rozwiązaniem. Bardzo dobrze służą do przechowywania makaronu, kawy, herbaty czy cukru. Wybierając odpowiedni kształt, sprawdzą się i w przypadku mąki czy kaszy. Koniecznie musimy zwrócić uwagę na jakość zamknięcia. Niestety nie widać zawartości tego pojemnika na żywność. Jeśli będziemy posiadać ich zbyt wiele, trzeba szykować się do konieczności otwarcia wszystkich, by znaleźć pożądany produkt.

Możemy to sobie ułatwić, używając opisanych puszek. Na rynku są dostępne już fabrycznie opisane, z pięknymi wzorami i kolorami. Jeśli nie mamy takich, wystarczy samodzielnie wykonać naklejkę. Nie mamy jednak w dalszym ciągu kontroli nad ilością produktu spożywczego w puszce – chyba, że zakupimy specjalny model z okienkiem taki jak kultowy pojemnik Brabantia.

Najczęściej mają przeznaczenie dekoracyjne i są bardzo pięknie zdobione. Nadają się do przechowywania przypraw czy kawy, a także jako pojemnik na słodycze dla dzieci. Są trwalsze od metalowych odpowiedników, ale tym samym także mają większy ciężar. Przy nieuwadze mogą się zbić – trzeba więc uważać, by dostępu do nich nie miały małe dzieci.

Pojemniki kuchenne sposobem na uporządkowaną kuchnię!

Pojemniki na żywność znacznie ułatwią organizację kuchni i pomogą utrzymać ją w czystości. Nikt nie lubi rozsypującej się po całej podłodze mąki. Kupując dobrej jakości pudełka, puszki czy słoiki, będziemy mieć pewność, że posłużą nam całymi latami.
Pojemnik na ciasteczka Living Nostalgia

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie, aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie. Możemy dzięki temu mierzyć jej skuteczność oraz lepiej dopasowywać jej działanie i reklamy do Twoich potrzeb. Polityka prywatności