Nowoczesne pisanki, czyli 5 domowych sposobów na kolorowe jajka

Pisanki, malowanki, drapanki… A Ty, jakie znasz sposoby na wielkanocne jajka? Razem przypomnijmy sobie tradycyjne metody, których uczyły nas babcie. Świąteczne przygotowania mogą być świetną zabawą dla całej rodziny – będzie wesoło i kolorowo!

Długa tradycja malowania jajek

Tradycja ozdabiania jajek ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie

Wiecie, że pierwsze pisanki powstawały już w starożytnym Rzymie? Na ziemiach europejskich zwyczaj malowania jajek pojawił się wraz z Persami. Wówczas związany był wyłącznie z obyczajami pogańskimi, a ozdobione jajka miały pełnić rolę talizmanu – chroniły przed złem, zapewniały szczęście i dobrobyt. Dawano je do zjedzenia zwierzętom domowym, aby były płodne, zakopywano w ziemi, by stały na straży domostw, a w wodzie z malowanymi skorupkami kąpano noworodki.

Symbol życia

Z czasem pisanki stały się również symbolem Świąt Wielkanocnych. Dziś jajka są dla nas znakiem nadziei i odradzającego się życia. Przygotowujemy je co roku, a w zależności od techniki wykonania świąteczne jajka otrzymują różne nazwy.

Sposoby zdobienia jajek...

Po wymoczeniu jajek w barwnym wywarze otrzymamy tradycyjne kraszanki, zwane też malowankami bądź byczkami. Pisanki powstają zaś poprzez nanoszenie wosku na skorupkę, a następnie moczenie jajka w przygotowanym wcześniej barwniku. Cierpliwości i skupienia wymagają drapanki – wykonuje się je przy użyciu ostrego narzędzia, wydrapując wzorki na wcześniej pomalowanej skorupce. Jajka możemy też ozdobić wycinkami papieru, wówczas otrzymamy nalepianki. Przyozdóbmy je tkaniną, nicią lub kolorową wstążką do dekorowania, a staną się oklejankami! Do oklejenia jajek można wykorzystać chociażby dekoracyjne papilotki do muffinów marki Kitchen Craft - naklejone na czubku jajka będą udawać elegancką czapeczkę!

pisanki i jajka czekoladowe
stół wielkanocny

Ozdabiamy jajka – zabawa dla całej rodziny

Przygotowywanie wielkanocnych jajek to zabawa dla całej rodziny!

Przygotowanie bajecznie kolorowych jajek to frajda nie tylko dla dzieci. Całą rodziną stwórzcie wspaniałe pisanki, w sam raz do świątecznego koszyczka. Niektóre tradycyjne sposoby mogą przerosnąć nasze umiejętności (nie polecamy również korzystania z ostrych narzędzi), dlatego przedstawiamy dla Was 5 dziecinnie prostych i nowoczesnych pomysłów na piękne wielkanocne jajeczka.

  1. Aby powstały cudowne malowanki, nie musicie kupować gotowych barwników. Wszystko znajdziecie we własnej kuchni – będzie oszczędnie, a przede wszystkim ekologicznie!
    Dzięki łupinom z cebuli otrzymacie piękne brązowo-rude jaja. Łupiny gotujcie w dużym garnku przez około 15 minut. Oczywiście im więcej ich wrzucicie, tym ciemniejszy odcień uzyskacie. Pod koniec gotowania umieśćcie w nich surowe jajka. Pozostawcie je w tam aż do wystygnięcia.
    Teraz pora na żółte! Potrzebny Wam będzie rondelek, pół litra wody oraz jedno opakowanie kurkumy. Podobnie jak poprzednim razem, włóżcie surowe jaja do mieszanki i gotujcie przez 7 minut.
    W tym samym czasie możecie przygotować drugi garnek, do którego włożycie poszatkowaną czerwoną kapustę lub starte na dużych oczkach buraki. Kapusta zabarwi jajka na niebiesko, z kolei dzięki burakom uzyskacie barwę czerwoną. Kapustę gotujemy około 30 minut, buraki jedynie 3 – przegotowane stracą swoją barwę. Teraz wystarczy włożyć ugotowane wcześniej jajka do warzywnego wywaru. Trzymajcie je w nim tak długo, aż uzyskają odpowiedni kolor.
  2. Naszą kolejną propozycją jest stworzenie domowych oklejanek. Zaopatrzcie się w sporą ilość jajek, możecie użyć tych, które wcześniej pomalowaliście. Sięgnijcie też po klej oraz wszystko, co wpadnie Wam w ręce: cekiny, koraliki, piórka, tasiemki, włóczkę, bibułę. Teraz musicie uruchomić swoje manualne zdolności, a pomysły przyjdą same!
  3. Wspólnie możecie zrobić także tradycyjne pisanki. Zanim włożycie jajka do barwiącego wywaru, ozdóbcie je wzorkami z wosku. Nanieście go na skorupkę przy pomocy drewnianej wykałaczki. Twórzcie swoje własne kompozycje – asymetria i drobne niedociągnięcia dodadzą im uroku! Gotujcie kilka minut w kolorowym wywarze, a gdy jajka ostygną, przetrzyjcie je szmatką.
  4. Woskowe wzory możecie zastąpić… liściem! To świetny pomysł na oryginalną pisankę z „pieczątką”. Umieśćcie niewielki liść na jajku, a następnie owińcie je ciasno pończochą. Teraz wystarczy włożyć jajo do barwnika i gotowe!
  5. Niezwykle szybkim, a zarazem efektownym sposobem jest pomalowanie jajek markerami. Dostępne na rynku kolory pozwolą Wam na stworzenie prawdziwych dzieł sztuki! Rysujcie wzory, szlaczki, umieśćcie na nich napisy lub świąteczne życzenia.
malowane jajka wielkanocne
pisanki wielkanocne

To Ci się przyda!

Gotowanie jajek to niełatwa sztuka. Gdy woda zacznie wrzeć, jajka podskakują, obijając się jedno o drugie i stukając w ścianki naczynia. Choć na co dzień nie przejmujemy się drobnymi pęknięciami, to w przypadku pisanek powinniśmy ich unikać. Na pomalowanych jajkach nawet drobna ryska będzie widoczna. Wystarczy jednak, że na czas gotowania włożycie jajka do specjalnego koszyczka, a nic im się nie stanie.

Gdy Wasze malowanki będą już gotowe, połóżcie je na ładnym talerzu lub umieśćcie na dekoracyjnym stojaku – będą wspaniałą ozdobą świątecznego stołu. Zaopatrzcie się również w specjalny kosz do przenoszenia jajek, który zapewni im bezpieczne schronienie. Wybierając się ze świąteczną wizytą, zabierzcie ze sobą własnoręcznie wykonane pisanki i obdarujcie nimi najbliższych!

Ciekawostka zdobnicza

Z wydmuszek jaj kurzych, gęsich lub strusich przygotowuje się także tzw. pisanki ażurowe. Przy pomocy wiertarki z małym wiertłem, mini szlifierki oraz turbiny dentystycznej wycina się w nich maleńkie otwory, tworząc piękne wzory i kompozycje.
jajka pisanki wielkanoc

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł