Pióro wieczne, kulkowe czy długopis? Co wybrać?

Pióro wieczne czy kulkowe? A może długopis? Nad tym wyborem warto dokładnie się zastanowić. Ładny wygląd, choć istotny, nie powinien być jedynym wyznacznikiem zakupu. Liczy się także nasz styl życia, sposób pisania, a nawet zamiłowanie do tradycji.

Pióro wieczne wyborem tradycjonalistów?

Podobno nic nie jest wieczne. Tymczasem istnieje rzecz, która od wieków uchodzi za synonim stylu oraz elegancji. Oryginalny design, zdobione stalówki, a także troska o detale – to wszystko sprawia, że wieczne pióra są nieodłącznym towarzyszem osób ceniących dobry styl i elegancję.

Pisanie piórem...

...wymaga skupienia, dzięki temu popełnia się mniej błędów. Dawniej wieczne pióra były obowiązkowym elementem wyposażenia szkolnych piórników; korzystali z nich uczniowie rozpoczynający swoją przygodę z pisaniem. Czasy obowiązkowej kaligrafii niestety minęły, a wraz z nimi, zanika zdolność posługiwania się tym wyjątkowym narzędziem. Pisanie wiecznym piórem wymusza bowiem kontrolę dłoni i palców oraz wypracowaną płynności ruchów. Precyzyjna stalówka wymaga także odpowiedniej siły nacisku.

Wystarczy chwila nieuwagi, jeden nieostrożny ruch i… kleks!

By korzystać z wiecznego pióra, niezbędna jest wprawa, w związku z tym jest ono polecane są raczej dorosłym niż dzieciom. Napełnianie tuszem lub zmiana nabojów mogłaby sprawić najmłodszym dodatkową trudność...

Dla leworęcznych

W ofercie marki Lamy znajdziemy pióra wieczne, które zostały skonstruowane tak, aby ułatwić pisanie osobom leworęcznym.

Poniżej przedstawiamy zestawienie zalet i wad pióra wiecznego.

ZaletyWady

Zalety

 • jest symbolem klasy i elegancji;
 • pisanie nim kształtuje charakter pisma;
 • pióro wieczne to doskonały pomysł na gustowny prezent;
 • jest trwalsze niż długopis;

Wady

 • dobrej klasy pióro wieczne jest dużo większym wydatkiem niż długopis;
 • pisanie nim wymaga wprawy;
 • tusze dostępne są w ograniczonej gamie kolorystycznej;
pióro wieczne Lamy trzy kolory
pióro wieczne ze złotą stalówką

Odwieczny spór - pióro kulkowe piórem czy długopisem? 

Pióra kulkowe...

Ich pojawienie się wywołało niemałe poruszenie wśród miłośników klasycznych piór wiecznych. Przywiązani do tradycji sentymentaliści, w pozbawionym stalówki mechanizmie widzieli nie pióro, a długopis. Jednak pióra kulkowe doczekały się także ogromnej rzeszy fanów, głównie ze względu na komfort użytkowania. Pisanie piórem kulkowym nie jest obarczone ryzykiem plam ani zacieków. Nie brudzi rąk, a atrament nie wypływa z jego zakamarków. Sporządzenie szybkich notatek w szkole czy na uczelni nie stanowi żadnego problemu.

Nadal jednak musimy pamiętać o konieczności wymiany wkładu z atramentem!

Teraz rzućmy okiem na zalety oraz wady pióra kulkowego:

ZaletyWady

Zalety

 • pióro kulkowe jest łatwe w obsłudze;
 • atrament nie wycieka ani nie brudzi rąk;
 • pisany tekst nie rozmazuje się;

Wady

 • wymóg częstej wymiany wkładów z atramentem;
 • słabsze nanoszenie tuszu na papier (w porównaniu do pióra wiecznego);
 • pióro kulkowe może się zacinać;
pióra Al-star LAMY
pióro i długopis Al-star

Długopis – szybkość i wygoda

Wygodny i lekki długopis zmieści się w każdej torebce, a nawet w kieszeni. Przy jego zakupie, np. takiego wyprodukowanego przez popularną papierniczą markę Semikolon, możemy wybrać kolor, jakim mamy chęć pisać - paleta barw jest znacznie bogatsza niż w przypadku atramentu używanych w piórach.

Czy wiesz, że...

Długopisy pojawiły się w sprzedaży w latach 40. XX wieku.

Długopis umożliwia nam pisanie po wielu powierzchniach – zarówno śliskich, jak i chropowatych. Jego zaletą jest również cena – są zazwyczaj dużo tańsze niż pióra. Pamiętajmy jednak, że znacznie słabiej od nich nanoszą tusz, a także mają tendencję do zacinania się. Niemniej jednak, wygodny długopis przyda się każdemu z nas, a zwłaszcza tym najbardziej zabieganym – dziennikarzom, reporterom, pisarzom, copywriterom - którzy w każdej minucie dnia (i nocy!) mogą mieć napływ weny, którą jak najszybciej muszą przelać na papier.

Popularne długopisy mają więc wiele zalet, nie są jednak pozbawione wad.

ZaletyWady

Zalety

 • niska cena i łatwa dostępność;
 • wygoda i łatwość pisania;
 • wkłady wystarczają na długo;

Wady

 • nie kształtuje charakteru pisma;
 • pisane nim znaki są miej estetyczne (w porównaniu do piór);
 • nieco banalny charakter, pozbawiony oryginalności i stylu;

 

Ostatnia z wad nie dotyczy wszystkich długopisów! Istnieją długopisy eleganckie, których używanie sprawia tyle samo przyjemności co pisanie piórem wiecznym. Sprawdź ofertę marek Semikolon, Lamy czy Moleskine.

Pióro czy długopis? Oto jest pytanie!

Klasyczne i eleganckie wieczne pióro będzie nam służyło przez długie lata, ponadto trzymanie go w dłoniach to prawdziwa przyjemność. Jego użycie wymaga wprawy, ale jednocześnie - kształtuje charakter pisma oraz uczy zręczności.
Pisanie piórem kulkowym oraz długopisem nie wymaga tak dużej wprawy; sprawdzą się one zwłaszcza w przypadku pospiesznych notatek, kiedy zależy nam na czasie. Ich zaletą jest także wkład, którego nie trzeba często wymieniać. 
długopis aranżacyjne widok z góry kieszonkowy

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 400 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 25 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności