Pojemniki kuchenne - recepta na brak spiżarki

Sałata już zwiędła, a z głębi lodówki coś nieładnie pachnie? Prawidłowe przechowywanie żywności jest gwarancją dobrego smaku i naszego bezpieczeństwa. Pozwala również uniknąć marnowania jedzenia. Czy aby na pewno wiemy jakie pojemniki kuchenne wybrać do konkretnych produktów?

Jak dawniej przechowywano żywność?

Zalety płynące z posiadania lodówki zauważamy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy się zepsuje. Chłodziarki i zamrażarki stanowią dziś podstawowe wyposażenie każdej kuchni, trudno więc wyobrazić sobie, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt w Polsce o nich nie słyszał. Pierwszą wyprodukowano we Wrocławiu w roku 1956, jednak wtedy na jej zakup pozwolić sobie mogli jedynie nieliczni. Dla wielu był to wręcz zbędny luksus, bowiem nasi rodzice i dziadkowie doskonale sobie bez niej radzili.

Żywność przechowywano wówczas w wolnostojących ziemiankach, w których panowała stała temperatura na poziomie zaledwie kilku stopni Celsjusza. Budowano również tzw. lodownie, gdzie naprawdę wiało chłodem, i to nie tylko zimą. Innym sposobem było zasypywanie jedzenia grubą warstwą soli. Tak konserwowano głównie mięso, ryby oraz nabiał. Rośliny strączkowe, cebulę, a nawet uwędzoną wcześniej kiełbasę zazwyczaj suszono. Część produktów można było także zakisić – poza znaną nam do dziś kapustą czy ogórkami, przechowywano w ten sposób też zapasy marchewki oraz buraków.

kuchnia retro

Nasze babcie świetnie radziły sobie bez lodówek. Warto podpytać je o najlepsze sposoby przechowywania żywności.

Na pomoc lodówce

Przechowywanie żywności to wyzwanie, któremu sama lodówka nie podoła. W sukurs przychodzą praktyczne pojemniki na żywność: plastikowe, ceramiczne, metalowe, czy szklane. Możemy podzielić je również ze względu na przeznaczenie - chlebaki stoją na straży pieczywa, pojemniki na przyprawy zatrzymują na dłużej aromat imbiru, kurkumy, czy bazylii, szklane słoiki przeznaczamy na przetwory, w hermetycznych pudełkach przechowujemy produkty sypkie i tak dalej... W samej lodówce znajdzie się miejsce na odpowiednie pojemniki kuchenne. Pozostawiona w niej żywność, bez odpowiedniej ochrony, prędzej czy później się zepsuje. Najczęściej w koszu lądują warzywa i owoce, które już po kilku dniach nie nadają się do spożycia. Jest jednak sprytny sposób, by ich termin przydatności znacząco wydłużyć. Wystarczy, że włożymy je do pojemników z filtrem węglowym.

Rośliny wytwarzają etylen – to gaz, który sprawia, że szybciej dojrzewają. Aktywny węgiel doskonale go absorbuje, dzięki czemu produkty dłużej pozostają świeże. Nie ma w tym magii, to czysta chemia – w tym wypadku przydatna, a zarazem całkowicie bezpieczna. Możemy również sięgnąć po miseczki, które wyposażono w specjalne tacki. Położone na nich warzywa i owoce nie mają styczności z dnem naczynia, a tym samym wilgocią, która się na nim zbiera. Dzięki takim pojemnikom smak oraz świeżość zachowają nawet wyjątkowo delikatne produkty. Nietrwały jarmuż lub wątła sałata już nigdy nie zepsują się, zanim po nie sięgniemy.

Powrót do przeszłości – wekowanie

Domowy dżem, grzybki i kiszone ogórki – zapewne każdy z nas pamięta smak przetworów, które co roku przygotowywała mama lub babcia. Dzięki nim aromat słonecznego lata prosto ze słoika towarzyszył nam nawet podczas największych mrozów. A gdyby tak w tym roku zapełnić nimi również swoją własną piwnicę? Nic prostszego! Wystarczy zdobyć sekretny przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie, odrobina chęci, a także kilka pustych słoików. Wekowanie to także świetny sposób na przechowywanie zup oraz obiadów. Jeśli przyrządzimy zbyt wiele, zamiast wyrzucać, zakonserwujmy. Takie awaryjne porcje będą jak znalazł, gdy zabraknie nam czasu na pichcenie lub gdy wybieramy się w długą podróż.

Słoiki możemy wykorzystać również jako szklane pojemniki kuchenne. To świetny sposób na przechowywanie produktów sypkich, takich jak mąka, kasza, czy płatki owsiane. Zazwyczaj wąskie i wysokie, słoiki to kompaktowe rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w szufladach. 

Słoiki Kilner Clip Top

Cukier, mąka i makaron – jak przechowywać produkty suche?

W każdym domu znajdziemy miejsce pełne zapasów mąki, makaronu czy ryżu. Kupujemy je przeważnie w papierowych lub plastikowych torebkach, które po otwarciu zazwyczaj do niczego się już nie nadają. Ani to postawić, ani położyć. W efekcie szafka cała klei się od cukru, a rozsypana kasza czai się we wszystkich zakamarkach. Dużo wygodniej będzie nam po nie sięgać, jeśli przesypiemy wszystkie do odpowiednich pojemników kuchennych. Możemy wybrać gotowy zestaw lub kupować je pojedynczo. Zazwyczaj mają one przezroczyste ścianki lub okienko wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu od razu widać, co znajduje się w środku. Szczególną popularnością cieszą się kuchenne pojemniki Brabantia, m.in. te praktyczne metalowe z okienkiem.

Szczelne przykrywki pozwalają na dłużej zachować świeżość przechowywanych produktów. Każdy miłośnik małej czarnej wie, jak duże ma to znaczenie – w przypadku kawy możemy pokusić się o pojemnik z hermetycznym zamknięciem. Jeśli zaś chodzi o herbatę, utarło się, że najlepszym miejscem na aromatyczne liście jest puszka. Warto wybrać taką, której atutem będzie nie tylko szczelność, ale i efektowny design.

pojemnik kuchenny szklany słój Kilner
pojemniki kuchenne BRABANTIA SZKLANE 3 SZT.

Przyprawniki małe i duże

Szczególną kategorią pojemników kuchennych są pojemniki na przyprawy. Najczęściej przybierają postać małych, uroczych słoiczków. Szkło jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o przyprawniki, nie tylko ze względów wizualnych, ale również praktycznych. Szklane pojemniki na przyprawy nie wpływają na aromat przechowywanych w nich produktów oraz skutecznie izolują je od warunków zewnętrznych. 

W przypadku przypraw istotną sprawą jest nie tylko sam pojemnik, ale i miejsce w kuchni, gdzie będzie przechowywany. Ważne, aby nie docierało tam słońce, a temperatura nie była wysoka. Pamiętajmy o tym, żeby po każdym użyciu, szczelnie zamknąć przyprawnik - unikniemy w ten sposób zbrylenia się przyprawy oraz ucieczki jej aromatu. 

Więcej informacji na temat prawidłowego przechowywania delikatnych przypraw i ziół znajduje się w osobnym artykule Magazynu FF o ich właściwym przechowywaniu.

Praktyczna ozdoba każdej kuchni

Pudełka, a także pojemniki do przechowywania żywności chronią ją przed wilgocią i powietrzem, a nam ułatwiają pracę w kuchni. Z pewnością nie umknie niczyjej uwadze, że są również niezwykle dekoracyjne. Dobór pojemników odpowiednich do wystroju kuchni to świetna zabawa z nieskończoną liczbą opcji! Ceramiczne zachwycają formą, a zarazem niebywałą klasą, zaś metalowe z pewnością wybiorą miłośnicy nowoczesnego designu. Szklane będą ozdobą każdej półki – wypełnijmy je kolorowym makaronem lub ziarnami kawy. Dekoracyjne słoiki pełne cukierków będą słodkim akcentem każdego kinderbalu! Nie sposób nie wspomnieć o pojemnikach plastikowych, z wysokiej jakości, niezwykle funkcjonalnego tworzywa sztucznego. Jednymi z najchętniej kupowanych pojemników są te marki Brabantia.

Kuchnia wzorowo zorganizowana

Pojemniki kuchenne, które zamierzamy schować w szafkach, dobierajmy głównie pod względem praktyczności. Płaskie ustawimy jeden na drugim, kwadratowe i prostokątne pozwolą maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Pamiętajmy, że to drobiazgi czynią nasz dom wyjątkowym – kuchnię również.
pojemniki Kitchen Active Guzzini

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł