Chlebak idealny – jak wybrać pojemnik na pieczywo?

Choć mogłoby się wydawać, że wybór pojemnika na pieczywo nie jest trudnym zadaniem, to praktyce okazuje się, że w zależności od jego kształtu czy materiału, z jakiego został wykonany, przechowywanie pieczywa będzie odbywać się w innych warunkach. Dlatego przedstawiamy, jakie są rodzaje chlebaków na pieczywo i czym kierować się przy ich wyborze.

Wybór pojemników na pieczywo jest bardzo duży. Kuszą różnymi kształtami, kolorami, wzorami. I choć oczywiście ich wygląd ma nie lada znaczenie, to jednak w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Na samym początku uwzględnij, jak duża jest Twoja rodzina i jak często kupujecie różnego rodzaju pieczywo. Jest to ważne m.in. ze względu na to, że pewnie chcesz, aby wszystko się pomieściło w wybranym przez Ciebie pojemniku. Jednocześnie weź pod uwagę, że taki chlebak zabiera sporo miejsca na blacie kuchennym, a przecież nie chcesz, żeby zabrał Ci przestrzeń przeznaczoną na przygotowywanie potraw. Dobrym rozwiązaniem mogą być pojemniki narożne.

chlebak z deską rig tig pieczywo

Multifunkcjonalny chlebak z deską do wybór osób, którym zależy na oszczędności przestrzeni.

Chlebaki różnią się też między sobą konstrukcją. Niektóre z nich, czyli tzw. chlebaki z deską, posiadają zdejmowaną pokrywkę, która często może pełnić funkcję deski do krojenia i serwowania, a w pozostałych przypadkach pokrywa ta jest ruchoma, przesuwana. To, który z tych rodzajów będzie dla Ciebie odpowiedni, zależy przede wszystkim od tego, jak zaaranżowana jest przestrzeń na blacie oraz jakie rozwiązanie Ty uważasz za najbardziej wygodne.

Natomiast to, co jest istotne, to odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz. Dlatego niektóre modele posiadają specjalne wywietrzniki, które zapewniają stały dostęp tlenu. Dzięki temu zapobiega się powstawaniu pleśni na pieczywie. Kluczowe znaczenie ma też materiał, z jakiego zostały wykonane. Dlaczego? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Chlebak metalowy

Dużą popularnością cieszą się chlebaki metalowe, stalowe. Są stosunkowo niedrogie, do tego lekkie i wytrzymałe. Świetnie pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych kuchni czy też tych urządzonych w stylu retro. Można je znaleźć w wersji połyskującej lub matowej.

Ich bardzo dużą zaletą jest to, że w prosty sposób można je wyczyścić przy pomocy wody z płynem. Dzięki temu zachowuje się ich higienę. Mają jednak wady. Metal jest materiałem podatnym na korozję i w wyniku częstego kontaktu z wodą może pojawiać się na nim rdza. Ponadto taki chlebak nie powinien być ustawiany blisko kuchenki czy niedaleko okna, z którego pada mocne światło. Dlaczego? Ponieważ stal jest podatna na skoki temperatury, a jej podwyższenie negatywnie wpływa na smak pieczywa.

chlebak metalowy nowoczesny
chlebaki białe metalowe nowoczesne na pieczywo

Chlebak drewniany

Za bardziej ekologiczne, naturalne uznaje się chlebaki drewniane. Nie bez powodu też goszczą od dawna w naszych kuchniach. Oprócz tego, że bardzo dobrze wyglądają, to jeszcze zapewniają optymalną wilgotność i temperaturę wewnątrz. Aby otrzymać takie warunki w pojemniku metalowym, trzeba by cały czas trzymać pieczywo w bawełnianych ściereczkach lub woreczkach.

Lecz o ile zaletą chlebaków metalowych było to, że łatwo się je czyści, o tyle w przypadku drewnianych już tak kolorowo nie jest. Nie można ich myć pod bieżącą wodą, używać silnych środków czystości. Najlepiej przecierać je ściereczką, co nie zawsze okazuje się też wystarczające. Ponadto drewno łatwo pochłania wilgoć, widać na nim wszelkie plamy, o które w kuchni nie jest trudno. A jaki chlebak jest lepszy: drewniany czy metalowy? Jak widzisz, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytanie, ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Chlebak bambusowy

Alternatywą do pojemników drewnianych mogą być chlebaki bambusowe. Łączą one w sobie zalety obu poprzednich wersji – w naturalny sposób zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, sprawiając tym samym, że pieczywo dłużej pozostaje świeże, a przy tym są odporne na uszkodzenia, nie odkształcają się, łatwiej jest je umyć.

Mogłoby się wydawać, że jest to wybór idealny. Ma jednak jedną wadę – wysoką cenę. Aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że jest to wydatek na lata.

Chlebak ceramiczny

W sklepach znajdziesz też chlebaki ceramiczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Łatwo się je myje, nie wchodzą w reakcje z przechowanym pieczywem, a to jeszcze nie koniec zalet. Są odporne na korozję, nie pochłaniają wilgoci czy zapachów. Ponadto pieczywo, które jest trzymane w pojemnikach ceramicznych, nie wysycha zbyt szybko.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że chlebaki ceramiczne są ciężkie, łatwo je stłuc. Nawet nieduże uderzenie może spowodować uszczerbek na pojemniku i z tego względu wiele osób uważa je za niepraktyczne.

Chlebak plastikowy

Najtańsze są chlebaki plastikowe. Są lekkie, stosunkowo wytrzymałe, łatwo się je myje. Ale przy tym... nieestetyczne. Ponadto nie zapewniają wystarczającej cyrkulacji powietrza, pieczywo w nich przechowywane szybko się psuje. Dlatego odradzamy ich zakup, chyba, że są wyposażone w kratkę wentylacyjną.

Jak dopasować chlebaki kuchenne do aranżacji?

Gdy już zdecydujesz się na materiał, z jakiego wykonany będzie chlebak, możesz zastanowić się, jaki design pojemnika będzie najlepiej pasować do Twojej kuchni. A wybór masz naprawdę duży, dlatego dokładnie przejrzyj oferty.

Chlebaki nowoczesne będą pasować do minimalistycznie urządzonych kuchni. Najczęściej mowa jest tu o modelach metalowych, które mogą mieć surową, prostą konstrukcję lub wręcz przeciwnie – posiadać oryginalne kształty, przypominające m.in. grill.

chlebak brabantia klasyczny prostokątny
chlebak wesco beżowy nowoczesny

Popularnością cieszą się chlebaki retro, z ozdobnymi uchwytami oraz z napisem (zwykle w postaci „Bread”).

Do stylu skandynawskiego pasują zarówno chlebaki czarne, jak i chlebaki białe – wszystko zależy od tego, w jakiej kolorystyce utrzymane są dodatki. W tym przypadku prym wiodą też pojemniki drewniane z deską, które posiadają bardzo naturalny wygląd.

chlebaki nowoczesne szare kuchnia

Chlebaki Brabantia – bestsellery wśród pojemników na pieczywo

Jeśli zależy Ci na sprawdzonym rozwiązaniu, postaw na chlebak... kultowy – właśnie takim mianem można określić pojemniki na pieczywo marki Brabantia.

Największą popularnością cieszą się białe i czarne chlebaki Brabantia, ze względu na swój uniwersalny i elegancki charakter. Do wymarzonego chlebaka dopasuj kolorystycznie pojemniki kuchenne Brabantia, które także są uważane za bestsellery wyposażenia kuchni.

Zobacz także pozostałe akcesoria kuchenne marki Brabantia.

Sprawdź Magazyny FF, które mogą Cię zainteresować:

>>> Co zrobić ze starym pieczywem?

>>> Jak przechowywać pieczywo, aby jak najdłużej było świeże?

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł