Co to jest dekanter, jak go używać i dlaczego go potrzebujesz?

Właściwe przechowywanie i serwowanie wina w należytej temperaturze i odpowiednio dobranym kieliszku to elementy wpływające zarówno na smak, jak i aromat trunku. Nie można jednak zapominać o jakże ważnym procesie, jakim jest dekantacja wina. Sprawdź, co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą i dlaczego warto dekantować niektóre gatunki wina.

Co to jest dekantacja?

Dekantacja...

z chemicznego punktu widzenia to oddzielanie cieczy od osadu. W świecie winiarskim proces ten oznacza to samo ‒ tyle, że w tym wypadku cieczą jest zawsze wino. Dekantacja polega na przelaniu wina z butelki do dekantera, tj. szklanego naczynia specjalnie do tego przeznaczonego. Choć trzeba podkreślić, że drugą z cech tego procesu jest napowietrzanie wina, dlatego dekantacji poddaje się nie tylko wina z osadem, ale o tym za chwilę.

W przypadku wina ważne jest nie tylko to, co pijemy, ale jak pijemy. Dlatego odwiedź Magazyn FF: Białe czy czerwone? W karafce czy butelce? Sztuka serwowania wina, by dowiedzieć się, jak podawać ten szlachetny trunek.

Po co dekantować wino? Opis wyglądu dekantera

Wymienia się kilka powodów, dla których wino poddaje się dekantacji:

  • Dla oddzielenia wina od osadu

Naturalnym zjawiskiem jest to, że w butelce podczas dojrzewania wina pojawia się osad. By go wyeliminować, konieczne jest przelanie wina do dekantera.

  • Dla złagodzenia smaku

Wina młode, zawierające duże ilości taniny, dekantuje się po to, żeby usunąć niezbyt przyjemną cierpkość, szorstkość i gorzki smak.

  • Dla wydobycia lepszego smaku i aromatu

Podczas dekantacji dopuszcza się do wina duże ilości tlenu, co sprawia, że dochodzi do jego napowietrzenia, a to z kolei podnosi oraz wydobywa z trunku aromat i walory smakowe.

  • Dla wyeliminowania niepożądanych zapachów

Niektóre szczepy win tuż po otwarciu butelki nie zachwycają swym zapachem. Dekantacja sprawi, że wszelkie niepożądane aromaty przeobrażą się w bardziej przyjemny aromat.

By przeprowadzić dekantację, należy zaopatrzyć się w karafkę dekantacyjną. Co to jest dekanter? To szklane naczynie o specyficznym kształcie i wyglądzie, przypominające kolbę z płaskim dnem i długą oraz smukłą szyjką, które rozszerza się oraz delikatnie spłaszcza u wylotu. Zwykle dolna część dekantera jest bardzo szeroka, dzięki czemu wino znajduje się na dużej powierzchni i lepiej się napowietrza.

    Karafka do dekantacji z chłodzącą podstawą Eva Solo
    Stojak na butelki wina Noe
    Stojak na butelki wina Bark

Jakie wina wymagają dekantacji? Jak używać dekantera?

Wina wymagające dekantacji to:

  • Dojrzałe wina czerwone, zwykle 10-letnie i starsze, w których wytrącił się osad, np. Bordeaux czy Barolo.
  • Młode wina z dużą zawartością taniny, np. Cabernet Sauvignon, Merlot czy Petit Sirah, by złagodzić ich smak i uwolnić bogactwo aromatów.
  • Wina, które po otwarciu niezbyt przyjemnie pachną.

Trzeba przy tym podkreślić, że niektórych rodzajów win nie wolno napowietrzać. Należą do nich czerwone wina o kruchym bukiecie, które w zetknięciu z tlenem tracą cały swój aromat. Mowa tu o starych, czerwonych Burgundach czy starych, dojrzałych Pinot Noir.

Już wiesz, jakie wina należy dekantować, zatem przyszedł czas dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzać ten proces. Czerwone wina posiadające osad należy dekantować powoli i z dużą dozą ostrożności, po to, by precyzyjnie oddzielić wino od osadu. Do dekantera wlej odrobinę wina i obróć nim w taki sposób, by trunek obmył ścianę naczynia. Wino zlej do kieliszka. Do karafki wlej pozostałe wino, zwracając uwagę, by osad pozostał w butelce. Dekantację zaleca przeprowadzać nad świecą oświetlającą szyjkę butelki. Dzięki temu można obserwować przepływające wino i położenie osadu. Kiedy zobaczysz osad w szyjce, przerwij przelewanie.

Natomiast wina bez osadu, wymagające tylko napowietrzenia, możesz przelać bezpośrednio do karafki, bez oświetlania szyjki butelki.

Dekanter z winem odstaw na pewien czas. Trudno konkretnie wskazać na jaki. Może to być pół godziny, godzina, pół dnia lub cały dzień. Wszystko zależy od charakteru i rodzaju wina. Zwykle wina czerwone wymagają dłuższego napowietrzania niż białe czy różowe.

Dekanter Authentis

390,00 zł

Dekanter Authentis

Spiegelau
    Dekanter Authentis

    390,00 zł

    Dekanter Authentis

    Spiegelau
Karafka do wina z dekanterem

449,00 zł

Karafka do wina z dekanterem

Blomus (3)

Uwaga!

Odpowiednim miejscem do przechowywania wina są stojaki na wino, w których butelki powinny być umieszczone w pozycji poziomej. Jednak, na co najmniej 24 godziny przed rozpoczęciem procesu dekantacji, należy postawić butelkę w pozycji pionowej, by cały osad zdążył opaść na dno.

Więcej o prawidłowym przechowywaniu wina w domu dowiesz się z dwóch Magazynu FF: Przechowywanie wina w domu – stwórz butelkom dogodne warunki. Zapoznaj się również z poradami odnośnie aranżacji miejsca na wino: Jak efektownie zaaranżować miejsce na wino?

Karafki i dekantery – czym się różnią?

Wszelkiego rodzaju karafki, w tym zachwycające swym wyglądem karafki kryształowe, stanowią przede wszystkim świetny element dekoracyjny wnętrz i są po to, by pięknie prezentować się na stole. W końcu butelka z etykietą i resztkami akcyzy na szyjce nie wygląda zbyt estetycznie. Nalewanie wina z karafki do kieliszków jest też bardziej eleganckie. Tego typu naczynia są doskonałe do napowietrzania win.

Karafka kryształowa Polski Stół

Kryształowa karafka to część kolekcji Polski Stół. Podane w takim eleganckim naczyniu woda, sok lub wino będą prezentować się okazale i staną się ozdobą każdego stołu.

Dekantery to...

Z kolei dekantery to szklane naczynia wyposażone w specjalne systemy dekantacji. W Fabryce Form znajdziesz m.in. modele karafek dekantacyjnych na szyjkę, których nasadza się butelkę i w ten sposób przelewa wino czy wyposażonych w specjalny filtr do dekantacji. Wobec tego, dekantery to specjalne naczynia służące zarówno do oddzielania czerwonego wina od osadu, jak i napowietrzania różnych gatunków win.

Karafka napowietrzająca do wina Deluxe
Karafka szklana Norm 1,4 l

Zastanawiasz się jak umyć dekanter?

Z uwagi na jego kształt, trudno dotrzeć do wszystkich zakamarków ,jednak jest kilka sposobów, dzięki którym pozbędziesz się uporczywego osadu po winie. Możesz użyć octu lub kwasku cytrynowego, a jeśli to nie pomaga, pomyśl o zaopatrzeniu się w specjalne kulki do czyszczenia dekanterów.

Trzeba też wspomnieć, że niedopite do końca wino z karafki należy zabezpieczyć przed dopływem tlenu. Bo o ile na początku, działanie powietrza na trunek wywiera korzystny wpływ, to z biegiem czasu tlen przyczynia się do utraty aromatu i spłycenia smaku trunku. By nie dopuścić do procesu, jaki jest utlenianie wina, alkohol trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Z pomocą przychodzą akcesoria do wina w postaci korków, ale też specjalne pompki próżniowe do wina, które wytwarzając próżnię, usuwają powietrze z wnętrza butelek z trunkiem.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł