Przechowywanie wina w domu - stwórz butelkom dogodne warunki

Kiedy udało nam się wybrać w sklepie odpowiednie wino, musimy zadbać, by przez nieodpowiedni transport i przechowywanie nie zepsuć smaku tego szlachetnego trunku. Wino wymaga troski i odpowiedniego podejścia, aby w pełni cieszyć nas swoim smakiem.

Transport szkodzi

Nieuniknione jest wzburzenie wina podczas transportu ze sklepu, dlatego też absolutnie nie należy podawać go tuż po przywiezieniu go do domu. Butelka musi zostać odstawiona do leżakowania na co najmniej dobę, by wzburzone osady miały szansę opaść na dno.
 

Trzeba wiedzieć, iż nie wszystkie wina lubią długie leżakowanie. Mitem jest twierdzenie, iż im starsze wino, tym lepsze. Oczywiście, zasada ta prawdziwa jest w przypadku niektórych gatunków (ok 5% produkowanych win), w przeważającej większości jednak długie przechowywanie może zepsuć smak i aromat. Dlatego też najczęściej leżakowanie służy tylko temu, by wino mogło "uspokoić się" po wstrząsach transportu.

wino kubełek kieliszki chłodzenie superglass
wino kieliszki biała czerwone różowe

Wino, które trzyma poziom

Mimo to ważny jest sposób przechowywania wina. Zauważmy, iż w dobrych sklepach z winami, w przeciwieństwie do supermarketów, wina znajdują się zawsze w pozycji poziomej, w pomieszczeniach chłodnych i zaciemnionych. Podobne warunki powinniśmy stworzyć im we własnym domu - liczy się to zwłaszcza w przypadku starych roczników o wysokiej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie małej piwniczki z winami. Wiadomo jednak niestety, że niewielu z nas może sobie na to pozwolić. Dlatego należy zapewnić winom optymalne warunki przechowywania w ramach indywidualnych możliwości. Pamiętajmy też o tym, że wino będzie lepsze, jeśli zadbamy o nie przy użyciu specjalnych akcesoriów do wina - napoczęte wino zatkamy korkiem, a przed piciem wina zrobimy jego dekantację z użyciem dekantera. Ważny jest także dobór kieliszków - podpowiadamy, jak to zrobić, w Magazynie: Rodzaje kieliszków do wina. Jak odpowiednio połączyć wino ze szkłem?

Zadbaj o temperaturę

Pierwszą zasadą jest w miarę stała temperatura pomieszczenia, która nie powinna przekraczać 18°C - ciepło przyspiesza proces dojrzewania wina, co skraca okres przydatności do spożycia. Dlatego też wino nie powinno być trzymane w kuchni, narażonej na duże zmiany temperatury. Lepiej umieścić je w jadalni bądź w salonie, w możliwie zacienionym miejscu. Drugą zasadą jest bowiem dbałość o odpowiednie oświetlenie. Ciemne szkło butelki nie chroni całkowicie trunku przed szkodliwym działaniem światła, dlatego nie powinniśmy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych, a zwłaszcza na światło jarzeniówek oraz lamp halogenowych. Pod wpływem światła bowiem przyspieszony zostaje proces dojrzewania wina oraz wytworzone szkodliwe związki siarki, które dają tzw. efekt "smaku światła". Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze przy serwowaniu i zaopatrz się w kubełek chłodzący - nie tylko zadba o odpowiednią temperaturę białego wina, ale będzie też doskonale wyglądał!

W jakiej temperaturze?

Każde wino wymaga innej temperatury podania. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym Magazynie: Białe czy czerwone? W karafce czy w butelce? Sztuka serwowania wina.
 

Kolejną istotną zasadą jest trzymanie wina w pozycji poziomej. Zapewnia to stałe nawilżenie korka. W wyschniętym korku powstają mikro-szczeliny, przez które do napoju przedostaje się tlen, powodujący zachodzenie niepożądanych reakcji chemicznych. Wskutek tego wino traci świeżość, a w skrajnych przypadkach nabiera kwaśnego, octowego smaku i drażniącego aromatu.

karafka kieliszki czerwone wino
wino białe stojak

Postaw na... stojak

By wino mogło wygodnie leżakować, warto zaopatrzyć się w specjalne stojaki na wino, utrzymujące je w stałej poziomej pozycji. Fabryka Form oferuje szeroki wybór stojaków do butelek, odpowiednich zarówno do piwniczek z winami, jak i będących ciekawą propozycją do pomieszczeń mieszkalnych. Modułowe stojaki są doskonałą propozycją dla posiadaczy większej kolekcji win - z prostych modułów zbudować można odpowiedniej wielkości konstrukcję, pozwalającą pomieścić dowolnie duże zbiory cennych butelek. Znajdzie się także coś dla miłośników intrygujących, nowoczesnych form czy minimalistów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić winny kącik w domu, zobacz nasz Magazyn: Jak efektownie zaaranżować kącik na wino?

Jak degustować wino?

Sztuka odpowiedniej degustacji wina jest równie ważna jak jakość wina - nawet najlepsze wino będzie smakowało źle, jeśli nie wiesz, jak ocenić jego smak. Przewodnik po degustacji wina znajdziesz w Magazynie FF: Degustacja - sztuka czytania wina.
 
kieliszki zastawa wino czerwone białe

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł