Jak jeść owoce morza? Poradnik savoir vivre

Konsumpcja ryb i skorupiaków może nam przysporzyć nie lada kłopotów, w szczególności podczas spotkań formalnych. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jak jeść owoce morza zgodnie z zasadami savoir-vivre.

Trudna sztuka jedzenia ryb i skorupiaków

Owoce morza stanowią kategorię potraw sprawiających wiele trudności podczas jedzenia. Wynika to z faktu, że często są podawane w całości, tj. ryby z głową, kręgosłupem i skórą, natomiast skorupiaki – z całym pancerzem, przez co wydobycie mięsa z owoców morza nie należy do łatwych czynności. Ponadto zgodnie z zasadami savoir-vivre sposób jedzenia ryb i niektórych skorupiaków uzależniony jest od formy ich podania, a także stopnia formalności konkretnego spotkania. Dlatego przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym jedzenie ryb i owoców morza już nigdy nie będzie dla Ciebie problemem.

Nóż do ostryg Colombina Fish
Widelec do ryb Colombina Fish

Jakie sztućce do ryby?

Rybę, w zależności od sposobu jej podania, możemy jeść przy pomocy klasycznego noża i widelca lub specjalnych sztućców do ryb, składających się z szerokiego, nieostrego i skośnie zakończonego noża oraz szerokiego widelca z trzema ząbkami. Przy czym warto dodać, że nóż do ryb nie służy do krojenia potrawy, tylko oddzielania mięsa lub skóry od ości.

Jak ułożyć sztućce do ryb na stole? Nóż do ryb kładziemy po prawej stronie talerza między nożem stołowym a łyżką do zupy, natomiast widelec do rybpo prawej stronie, pomiędzy widelcem do dania głównego a widelcem przystawkowym. 

Widelec do serwowania ryb Caccia

153,00 zł

Widelec do serwowania ryb Caccia

Alessi
Widelec do serwowania ryb Dry

117,00 zł

Widelec do serwowania ryb Dry

Alessi
Nóż do ryb Dry

81,00 zł

Nóż do ryb Dry

Alessi
  Nóż do ryb Dry

  81,00 zł

  Nóż do ryb Dry

  Alessi

Dowiedz się!

Więcej na temat układania sztućców i talerzy na stole dowiesz się z Magazynu FF: Nakrywanie do stołu. Jak ułożyć sztućce i talerze?

Jak jeść rybę zgodnie z zasadami savoir-vivre?

Jak już wspomnieliśmy, sposób jedzenia ryby uzależniony jest od rodzaju serwowanej potrawy. Rybę w formie filetu, czyli pozbawioną ości przed przyrządzeniem i podaniem, możemy zjeść przy użyciu klasycznego widelca i noża, który może okazać się pomocny przy nabieraniu kawałków ryby na widelec. Należy przy tym pamiętać, że mięso dzielimy tylko widelcem. Ryby nigdy nie kroimy nożem.

Znacznie trudniejszą potrawą, wymagającą od nas znajomości pewnych reguł, jest jedzenie ryb w dzwonkach lub ryb gotowanych, smażonych czy pieczonych, zaserwowanych w całości, tj. ze skórą i ośćmi. Tego typu dania wymagają użycia specjalnych sztućców do ryb. Jedzenie ryby należy rozpocząć od usunięcia jej płetw. Następnie końcówką noża do ryb lub przy pomocy tradycyjnego noża przecinamy rybę wzdłuż tułowia, mniej więcej w połowie, rozpoczynając od skrzeli, a kończąc przy ogonie. Kolejno wsuwamy płasko nóż pod mięso, równolegle do ości. W celu oddzielenia mięsa od szkieletu posługujemy się nożem i widelcem do ryb. Tę samą czynność wykonujemy z drugiej strony grzbietu, a następnie odwracamy rybę na drugą stronę i postępujemy tak samo. Pomocnym narzędziem mogą się również okazać szczypce do ości, które dzięki swej konstrukcji przypominającej pęsetę, umożliwiają wyjęcie ości w szybki, estetyczny i higieniczny sposób.

Widelec do ryb Ovale

47,00 zł

Widelec do ryb Ovale

Alessi
Widelec do ryb Rundes Modell

99,00 zł

Widelec do ryb Rundes Modell

Officina Alessi
Widelec do ryb Collo-Alto

63,00 zł

Widelec do ryb Collo-Alto

Alessi
Nóż do ryb Nuovo Milano

81,00 zł

Nóż do ryb Nuovo Milano

Alessi (1)
Nóż do ryb Rundes Modell

99,00 zł

Nóż do ryb Rundes Modell

Officina Alessi
Nóż do ryb Mami

67,00 zł

Nóż do ryb Mami

Alessi
  Nóż do ryb Mami

  67,00 zł

  Nóż do ryb Mami

  Alessi
Szczypce do ości Global

189,00 zł

Szczypce do ości Global

Global

Skórę oddzieloną od ryby, w zależności od naszych upodobań, również można zjeść. Należy ją wówczas nawinąć na nóż i podtrzymać widelcem. W trakcie konsumpcji ryby, szkielet, głowę, ogon i niezjedzoną skórę przekładamy na talerzyk obok, który powinien zostać wcześniej przygotowany przez gospodarza. Jeśli w trakcie jedzenia wyczujemy ość, należy językiem położyć ją na widelec, po czym odłożyć na brzeg talerza. W sytuacji, w której ość utknie nam między zębami, trzeba odejść od stołu i usunąć ją na osobności.

Z kolei ryby w formie przekąski, np. wędzonego łososia czy węgorza, a także marynowane i solone śledzie możemy zjeść przy użyciu widelca stołowego albo widelca obiadowo-deserowego, zwanego zakąskowym, jeśli takowy został nam podany.

krewetki

Jak jeść krewetki?

Poradnik jedzenia...

owoców morza rozpoczynamy od krewetek, których konsumpcja uzależniona jest od sposobu ich podania. Krewetki podane na przystawkę jemy palcami, z kolei te, które zaserwowano nam jako danie główne, spożywamy przy pomocy tradycyjnego noża i widelca. Spożywając krewetkę dłońmi, należy chwycić ja za głowę i tułów, a następnie przekręcić, by pancerz się rozerwał. Tyle wystarczy, by móc wyjąć smakowite mięso skorupiaka. Czasem zdarza się, że otrzymujemy już obrane krewetki, z pozostałością pancerzyka na ogonie. W takim wypadku chwytamy sam pancerzyk i zjadamy mięso. Z kolei owoce morza podane w koktajlu krewetkowym zwykle są małe i obrane, dlatego można je jeść jednym kęsem, ewentualnie przeciąć większe kawałki przy pomocy widelca.

Jak jeść mule?

Zastanawiasz się, jak jeść mule? Te owoce morza możemy konsumować na dwa sposoby – łatwiejszy i nieco skomplikowany. Pierwsza metoda polega na wyjmowaniu mięsa z wnętrza muszli przy pomocy widelca. Natomiast drugi sposób stanowi kontynuację pierwszego i zakłada zjedzenie mięsa z pierwszej muszli przy pomocy widelca, a następnie użycie pustej skorupki jak szczypiec, co oznacza, iż przy pomocy skorupki wyjmujemy mięso z kolejnych muli. 

  owoce morza
  ostrygi
  krab

Jak spożywać homara?

Spożywanie tego skorupiaka nie należy do najłatwiejszych czynności, co wynika z faktu, że zwykle serwuje się go w całości łącznie z pancerzem. W pierwszej kolejności należy odłamać szczypce homara, przytrzymując go w jednej ręce i wykręcając szczypce drugą ręką. W ten sam sposób oddzielamy ogon do tułowia. Następnie bierzemy ogon w ręce i zgniatamy, by mięso oddzieliło się od skorupki. Mięso wydłubujemy przy pomocy długiego widelca. Podobne czynności wykonujemy w przypadku szczypiec. Nożyczkami do skorupiaków lub przy użyciu rąk oddzielamy szczypce od stawów poprzez złamanie oraz oddzielamy pancerzyk i wydobywamy mięso. Z kolei korpus homara bez problemu otworzymy, jeśli wyposażymy się w specjalny otwieracz do skorupiaków z kolekcji sztućców Colombina Fish. Wszystkie wymienione czynności warto wykonywać spokojnie i powoli, by zminimalizować ryzyko pochlapania się.

Ostrygi – jak jeść je prawidłowo?

Nie lada kłopotów mogą nam również przysporzyć ostrygi, które serwuje się na surowo z dodatkiem cytryny. Jak jeść ostrygi? W pierwszej kolejności ostrygę należy otworzyć. Możemy to zrobić przy pomocy krótkiego noża, podważając skorupkę ostrygi w miejscu zaokrąglenia i łączenia. Następnie przeciągamy nóż przez cały środek i odcinamy górną część ostrygi przylegającą do górnej skorupki. Po otwarciu warto doprawić ostrygi szczyptą soli, pieprzu oraz skropić sokiem z cytryny. Kolejno ze skorupki,tak jak z łyżki, wypijajmy zawartość, przechylając ją w ten sposób, by ostryga wraz z sokiem zsunęła się prosto do ust.

małże
paella

Jak jeść kraba? 

Przejdźmy do kolejnego skorupiaka, tj. do kraba. W pierwszej kolejności należy przekroić go na pół, a następnie przy pomocy szczypiec oderwać kleszcze. Mięso z kleszczy jest najsmaczniejsze. Możemy je wydobyć w dwojaki sposób. Całe mięso możemy wyjąć widelcem do ryb lub część mięsa wyssać, a resztę zjeść widelcem. Następnie oddzielamy nogi od tułowia, które trzeba zmiażdżyć szczypcami, by dostać się do mięsa. Na koniec, przy użyciu ostrego noża, kroimy tułów kraba na pół. Posługując się widelcem lub szpatułką, skrobiemy mięso, oddzielając je od blaszek, skrzeli i chrząstek.

Jak spożywać małże?

I na koniec podsuwamy wskazówki dotyczące spożywania małż, których konsumpcja uzależniona jest od sposobu ich przygotowania, a także formalności spotkania, podczas którego je zaserwowano. Spożywając małże parowane należy podważyć skorupkę i otworzyć małża. Do wyjęcia małża ze skorupki używa się specjalnego widelca do małż, jednak na mniej eleganckim przyjęciu, można do tego użyć palców. Z kolei do konsumpcji surowych małż nie są potrzebne widelczyki – spożywa się je palcami. Otwartą skorupkę trzeba przyłożyć do ust i wyssać małża z muszli.

Otwieracz do skorupiaków Colombina Fish

382,00 zł

Otwieracz do skorupiaków Colombina Fish

Alessi
Nóż do ostryg Type 301

249,00 zł

Nóż do ostryg Type 301

Chroma (1)

Przeczytaj!

Skoro już mówimy o owocach morza, być może zainteresuje Cię nasz Magazyn: Jak przygotować sushi? To nie takie trudne!

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już nie będziesz miał problemu ze zjedzeniem ryby zaserwowanej w całości lub konsumpcją ostryg, kraba czy homara.

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 400 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 25 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł
Korzystamy z plików cookie aby nasza strona działała niezawodnie i bezpiecznie oraz aby mierzyć jej skuteczność i zapewnić lepsze spersonalizowanie doświadczeń zakupowych i personalizację reklam. Polityka Prywatności