Jak nie marnować jedzenia?

Według szacunków ONZ rocznie marnujemy na całym świecie około 1,3 miliarda ton żywności. Wyrzucamy do kosza nie tylko dobre jedzenie, ale też przyczyniamy się do dodatkowego zanieczyszczenia środowiska i degradacji zasobów naturalnych. W Polsce do śmietników trafiają co sekundę 92 kilogramy pożywienia (rocznie jako kraj wyrzucamy 5 ton jedzenia). Najwyższa pora działać!

Dlaczego marnujemy żywność?

Powodów oczywiście jest mnóstwo, ale oto kilka najważniejszych.

  1. Psucie się żywności lub minęła data ważności.
  2. Robimy za duże zakupy, które nie są przemyślane i zaplanowane.
  3. Przygotowujemy zbyt dużą ilość jedzenia naraz (witajcie święta!).

Według badań najwięcej żywności marnuje się w 1-2 osobowych gospodarstwach oraz wśród emerytów. Poniżej kilka prostych porad w duchu "less waste" , jak ograniczyć marnotrawstwo żywności!

pojemnik na żywność
garnek

Kupuj to, co masz w planach

Niby oczywista rzecz, ale według Polskich Banków Żywności tylko 4 na 10 dorosłych idzie do sklepu z listą zakupów i kupuje tylko to, czego naprawdę potrzebuje. Atmosfera sklepu sprzyja kompulsywnym zakupom, w końcu trudno czasami się oprzeć ładnie opakowanym, pysznym jogurcikom, które walczą o naszą uwagę, czy egzotycznym serom, których pełno w supermarketach. I nie ma oczywiście nic złego w poszerzaniu swoich horyzontów kulinarnych i próbowaniu nowych rzeczy, ale zastanówmy się uczciwie, czy faktycznie nasz zachwyt nie jest chwilowy i nie skończy się po wyjściu ze sklepu, a potem ten impulsywnie kupiony produkt nie wyląduje w ciemnym kącie w lodówce, aby dokonać żywota w koszu na śmieci po spróbowaniu malutkiego kawałka.

Ponadto przed wyjściem na zakupy z listą, sprawdź co masz już w lodówce, na półce albo spiżarce, żeby potem w panice nie przypominać sobie w sklepie, czy już to masz, czy nie i nieopatrznie dublować produkty.

 Przeczytaj też nasz magazyn o tym, jak planować posiłki i gotowanie.

nóż
gotowanie

Data ważności produktu

Zawsze segregujmy jedzenie po dacie przydatności do spożycia - im krótsza, tym oczywiście zjadajmy jedzenie szybciej, albo przetwarzajmy je w pełnoprawne danie.

Uwaga! Data ważności a data przydatności do spożycia to dwie różne sprawy.

Przed wszystkim data przydatności do spożycia nie oznacza, że żywność po wskazanym terminie jest do wyrzucenia. To jest po prostu informacja od producenta, że do tego czasu jego produkt zachowa wszystkie obiecane cechy i właściwości. Po upływie tego terminu może wyblaknąć, stracić część składników odżywczych czy aromat. Jeżeli jednak upłynął już termin, ale nie tak dawno, to możemy ostrożnie sprawdzić, czy produkt nadal jest jadalny, bo jest to prawdopodobne. Zaufajmy naszym zmysłom.

Z kolei data ważności zwykle dotyczy produktów szybko psujących się i takich, których spożycie będzie szkodliwe po jej upływie, dlatego według prawa produkty po dacie ważności powinny natychmiast zniknąć z półek sklepowych.

lodówka
obierki

Mrozimy żywność i chronimy przed zepsuciem

Mrożenie to doskonała metoda, żeby zachować żywność dłużej w nienaruszonym stanie. Możemy mrozić półprodukty albo gotowe dania, które będą równie dobrze smakowały po rozmrożeniu. Musimy mieć tylko trochę miejsca w lodówce i dobrą pamięć, co schowaliśmy do którego pojemnika kuchennego. No i warto pamiętać, że żywność mrozi się tylko raz, więc lepiej podzielić ją wcześniej na mniejsze, jednorazowe porcje.

Zabezpieczajmy też żywność przed wyschnięciem, rozsypaniem się czy dostaniem zanieczyszczeń i umieszczajmy ją w ładnych pojemnikach (w Fabryce Form uwielbiamy rzeczy funkcjonalne i ładne, ale to chyba już zauważyliście).

Poznaj wszystkie nasze pojemniki kuchenne, które mamy dla Ciebie w Fabryce Form.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, który wybrać, to przeczytaj nasz magazyn o najlepszych pojemnikach na żywność.

Zabezpiecz żywność

Pojemniki to jedna metoda, ale jako wsparcie przy zabezpieczaniu żywności dobrze sprawdzą się też inne gadżety jak woskowijki (urocza nazwa, prawda?), silikonowe torebki czy klipsy, które zapobiegają wysychaniu produktów.

Podziel się żywnością z innymi

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkiego, to oddajmy trochę naszych dóbr, żeby inni też mogli ich spróbować. W tej chwili jest coraz więcej aplikacji na smartfony, które pozwalają na łączenie osób, które chcą oddać żywność albo gotowy posiłek lub też chętnie wymienią się nim z innymi.

W wielu dzielnicach zostały ustawione też tak zwane jadłodzielnie, w których możesz w bezpiecznych warunkach (są to zazwyczaj lodówki) zostawić opisane jedzenie, tak żeby inne osoby w potrzebie mogły sobie wziąć jedzenie i się nim cieszyć.

Jeśli z kolei masz więcej jedzenia, albo produktów w prawie hurtowych ilościach, to warto rozejrzeć się za placówką (np. domem samotnej matki czy fundacją dla osób w kryzysie bezdomności), która chętnie skorzysta z twoich darów. Możliwości jest naprawdę wiele!

deska z serami
stół z jedzeniem

Przetwarzaj żywność

Recycling to przyszłość. Również w gotowaniu. Na rynku pojawia się coraz więcej artykułów i książek o tym, jak przerabiać pozostałości po posiłkach, resztki czy obierki, tak aby się nie zmarnowały. Dajmy im drugie życie, to bardzo w duchu "less waste", który bardzo cenimy.

Fusy po kawie - możesz je między innymi wykorzystać jako zdrowotny peeling do skóry, nawóz w ogrodzie, neutralizator brzydkich zapachów czy naturalny środek czyszczący.

Skórka od banana - działa jako krem nawilżający, jest doskonałym nawozem do roślin, nadaje blask skórze na butach, można nią czyścić srebrną zastawę po babci albo przywabiać jej słodkim zapachem kolorowe motyle.

Resztki jabłka - świetna baza do octu jabłkowego, pektyna przyda się do żelowania marmolady czy dżemu, wysuszone skórki jako posypka do sałatek i dań, ale też herbaty, można też zrobić czipsy ze skórek jabłka.

Obierki z ziemniaków - nowe, kreatywne potrawy jak obierki w panierce, zapiekane albo bulion z obierków. Obierki są też dobrym zamiennikiem za bułkę tartą. Mogą też być świetnym nawozem albo płukanką do włosów,

Resztki ciast - jeśli nie są z galaretką, możemy je łatwo zblendować z kaszą albo serem, zrobić bajaderki i posypać wiórkami czekoladowymi albo kokosowymi. Kilka ciast zamienia się w jedną, pyszną bajaderkę.

Jeżeli nie masz czasu na stanie w kuchni, wykorzystaj zawsze chętnego do pomocy i pracy pomocnika, który za ciebie poszatkuje, zblenduje, zmiksuje i wymiesza produkty. Tak, mówimy o stylowych robotach kuchennych marki Smeg i KitchenAid, które u nas znajdziesz. Po co się męczyć, jeśli ktoś może popracować za nas?

Niech żyje zero waste!

Nie musimy rezygnować z pysznego jedzenia, ale starajmy się wprowadzić kilka prostych zasad, żeby go nie marnować, to naprawdę proste, a planeta będzie szczęśliwsza:)
 

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł