Jak parzyć zieloną herbatę? Przewodnik krok po kroku

Właściwości zielonej herbaty to skarbnica bez dna. Aby w pełni wydobyć jej wartość, należy poznać jej naturę...

Jeśli któraś...

z wielu gatunków herbat należy na miano 'superherbaty' z pewnością jest to odmiana zielona. Początki jej sławy sięgają tysiące lat wstecz i stanowią ciąg niezwykle ciekawych historii, które trwają aż do dzisiaj.

Zapraszamy Was w podróż po fascynującym świecie zielonej herbaty, gdzie nic nie jest takim jakim się wydaje na pierwszy rzut oka, gdzie wciąż czeka wiele tajemnic, a pewnym można być tylko jednego – zniewalającego smaku. Aby nabyć umiejętność perfekcyjnego parzenia zielonej herbaty, należy najpierw zgłębić jej charakter, poznać szczególne właściwości i się po prostu... zakochać!

Jeśli u drzwi stoją goście, a Ty nie masz czasu na wgłębianie się w meandry zielonej herbaty i chcesz tylko dowiedzieć się jak ją zaparzyć, nie ma problemu – kliknij na punkt trzeci, aby przejść od razu do praktyki :) Mamy jednak nadzieję, że gdy goście wyjdą, wrócisz do pozostałych punktów!

1. Opowiemy Ci fascynującą historię zielonej herbaty.

2. Wskażemy najważniejsze właściwości zielonej herbaty.

3. Podpowiemy jak parzyć zieloną herbatę.

4. ...Wytłumaczymy, dlaczego czasem należy unikać (!) zielonej herbaty.

jak parzyć zieloną herbatę

Sposób parzenia zielonej herbaty ma znaczący wpływ nie tylko na jej smak, ale i właściwości! Naucz się robić to dobrze.

Pełna kolorów historia zielonej herbaty

O legendzie stojącej za powstaniem tradycji picia herbaty pisaliśmy w naszym jesiennym Magazynie "Listopad smakuje herbatą". Warto ją przypomnieć, bo jest naprawdę urocza i świetnie sprawdzi się jako zalążek rozmowy... przy herbacie oczywiście.

Pierwszy łyk herbaty

Skąd się wzięła herbata? Do nas najbardziej trafia chińska legenda, według której, całkiem przypadkiem, "wynalazł ją" mityczny władca Shennong. Siedział pod drzewem, pijąc dzban gorącej wody (sic!), kiedy lekka bryza porwawszy listek z krzewu dzikiej herbaty, wrzuciła go wprost do wrzątku, którym raczył się władca... Brzmi to okropnie nieprawdopodobnie, jednak wybaczcie - w FF pracują beznadziejni romantycy!

A co z historią samej zielonej herbaty? Tutaj Was zaskoczymy.

                                                      Na początku była TYLKO zielona herbata!

"Praherbata" parzona była w najprostszy i jednocześnie najbardziej naturalny sposób. Zielone liście rośliny Camellia sinensis po prostu wrzucano do gorącej wody – nie poddawano ich procesowi oksydacji (utlenienia), który przekształciłby ją w inny rodzaj herbaty. Dopiero szereg eksperymentów oraz, jak sądzimy, zwykła ludzka ciekawość przyczyniły się do powstania kolejnych gatunków herbaty. 

Jak już wspomnieliśmy, bohaterka tego tekstu rodzi się bez komplikacji – po zerwaniu liści pozwala im się delikatnie zwiędnąć, następnie gotuje się je, aby zachować zielony kolor i powstrzymać oksydację. W rezultacie otrzymujemy herbatę o wysoki stężeniu chlorofilu, polifenoli oraz przeciwutleniaczy – czyli najbardziej "herbacianą" ze wszystkich herbat! Zielona herbata może pochwalić się nie tylko najdłuższą historią, ale i niezmienionym od wieków procesem produkcyjnym. W wielu krajach wciąż zbiera się ją ręcznie, czasami z pomocą wysłużonych maszyn rolniczych dziedziczonych z pokolenia na pokolenie.

Co ma okręt...

Kliper to rodzaj bardzo szybkich żaglowców, które zaczęto budować dopiero na początku XIX wieku. Do tego czasu cywilizacja Zachodu mogła smakować tylko czarną herbatę, ponieważ morski transport z Chin trwał bardzo długo. Początkowo zielone liście... utleniały się i czerniały wskutek upływu czasu.

...do herbaty?

Dzięki inżynierom, którzy wpadli na konstrukcję rączego klipera, czas transportu drogą morską skrócił się prawie o połowę! Zielona herbata dotarła na Zachód.

Zaparzacz do herbaty New Norm

383,00 zł

Zaparzacz do herbaty New Norm

Audo Copenhagen (29)
zielona herbata przytulnie zima za oknem
zielony zaparzacz do herbaty

茶经

Gramy w zielone? Gramy, bo warto. O korzyściach płynących z regularnego picia zielonej herbaty pisał już Lu Yu. Nie słyszeliście o nim? Nic dziwnego, w końcu żył jakieś półtora tysiąca lat temu (książka jego autorstwa pt. Cha Jing (ang. Tea Classic) była swojego czasu sporym bestsellerem – zgadliście, to właśnie jej tytuł widnieje w nagłówku tego paragrafu wink).

Zielona herbata to coś więcej niż... herbata. Oczywiście, spełnia wszystkie warunki, jakie prawdziwa herbata spełniać powinna – jest smaczna i aromatyczna, sprawdza się przy pogaduszkach, w lato skutecznie schłodzi organizm, stanowi doskonały podkład do rozmyślań i refleksji... Ale zielona herbata to także istna skarbnica korzyści dla naszego organizmu. 

  1. Zielona herbata przyspiesza metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu. 
  2. Zielona herbata posiada mnóstwo antyoksydantów – spowalnia proces starzenia się.
  3. Zielona herbata powstrzymuje rozwój bakterii w jamie ustnej i poprawia jej stan.
  4. Zielona herbata obniża poziom cukru we krwi i hamuje rozwój cukrzycy typu 2.
  5. Badania pokazuję, że amatorzy zielonej herbaty żyją dłużej!

Szczypta sceptycyzmu

Wpływ zielonej herbaty na ludzki organizm jest wciąż badany. Część badań jednoznacznie wskazuje na jej pozytywny wpływ na zdrowie, jednak warto wiedzieć, że nie wszyscy naukowcy potwierdzają teorie o zdrowotnych korzyściach picia zielonej herbaty.
    zielona herbata retro filiżanki
    zielona herbata parzenie
    zielona herbata flat

Parzenie zielonej herbaty

Aby było ciekawiej, zaczniemy z nieco innej strony – od błędów, które wkradają się w proces parzenia zielonej herbaty, sprawiając, że zamiast ożywczego naparu o wielowymiarowym smaku i właściwościach zdrowotnych, otrzymujemy... żółtą wodę o cierpkim smaku. Zatem, jak NIE parzyć zielonej herbaty?

  • Zielona herbata nie lubi wrzątku. Trzeba się z nią obchodzić delikatniej niż z czarną, która przyzwyczaiła nas do pewnej swobody i bez sprzeciwu wytrzymuje 2 godziny parzenia, obdarzając nas potem całkiem niezłym smakiem. Jej zielona kuzynka jest zdecydowanie bardziej kapryśna!
  • Zielona herbata nie lubi ciasnoty. Liście muszą mieć przestrzeń, aby się rozwinąć. Dlatego odłóżmy na bok wszelkiego rodzaju "zamykane" zaparzaczki wielkości orzecha włoskiego.

Ciepło, cieplej, ale nie gorąco

Zieloną herbatę warto parzyć w "wygrzanym" naczyniu. Przykładowo, jeśli robimy ją w kubku, przed rozpoczęciem właściwego procesu parzenia nalejmy do niego wrzątek i poczekajmy chwilę, aby się nagrzał. Dzięki temu woda, którą zalejemy zieloną herbatę nie ochłodzi się przez zimne ścianki kubka.

Jak parzyć zieloną herbatę?

  1. Odpowiednia temperatura parzenia zielonej herbaty waha się w granicach od 60 do 90°C. Sprawdź, co jest napisane na opakowaniu. Właściwa temperatura zależy od konkretnego gatunku zielonej herbaty oraz wielkości jej listków. Nieocenionym pomocnikiem przy parzeniu herbaty oraz niezbędnym narzędziem dla każdego miłośnika herbaty jest czajnik z regulacją temperatury.
  2. Zielona herbata lubi miękką wodę. Zamiast kranówki, użyj wody mineralnej.
  3. Czas parzenia zielonej herbaty. Liście parzone krótko (do 3 minut) pobudzą nas i orzeźwią. Z kolei zielona herbata parzona dłużej wyzwala więcej przeciwutleniaczy oraz raczej nas uspokaja niż pobudza. Czas parzenia zielonej herbaty zależy także od wielkości listków. W przypadku tych mocno rozdrobnionych, parzenie powinno trwać zdecydowanie krócej niż parzenie całych liści.
  4. Zielona herbata lubi przestrzeń. Zwłaszcza ta pod postacią całych, nierozdrobnionych listków. Dlatego unikajmy wąskich, wysokich naczyń i wybierzmy pękaty, przysadzisty czajniczek lub dzbanek.

Czajniki z regulacją temperatury w Fabryka Form:

    zaparzaczka zielona herbata
    parzenie zielonej herbaty
    jak się parzy zieloną herbatę

Ekonomiczna herbata

Warto zapamiętać, że zielona herbata nadaje się do kilkukrotnego zaparzenia. Krąży pogłoska, że napar z drugiego parzenia jest najbardziej pożądany – działa odprężająco. Zaś pierwsze parzenie zielonej herbaty da nam napar o właściwościach pobudzających.

Czy zielona herbata może zaszkodzić?

Brak umiaru jest zawsze szkodliwy. Tak jest i w przypadku zielonej herbaty. Wynika to przede wszystkim z jednego składnika – teiny. Teina to po prostu kofeina, tylko pod inną postacią. Istnieją przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przez rozpoczęciem regularnego raczenia się zieloną herbatą. A jeśli czujesz, że zielona herbata jest Twoim największym uzależnieniem, koniecznie sprawdź, czy nie doskwiera Ci, któraś z poniższych dolegliwości:

  • Anemia. Zielona herbata utrudnia wchłanianie żelaza.
  • Nadciśnienie. Zielona herbata osłabia skuteczność leków na nadciśnienie.
  • Bezsenność. Zawartość teiny sprawia, że zielona herbata Cię pobudzi.

Oprócz tego, zielonej herbaty nie powinno się spożywać, jeśli jest się:

  • ...dzieckiem. Ze względu na zawartość teiny.
  • W ciąży. Zielona herbata osłabia wchłanianie kwasu foliowego.
  • Na czczo. Zielona herbata może podrażnić żołądek.
miętowy serwis do herbaty z porcelany zielona herbata

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł