Jak zrobić domową pizzę? Sprawdzone przepisy od Fabryki Form

Kusząca swym smakiem i zapachem pizza to potrawa wywodząca się z kuchni włoskiej, będąca jednym z najbardziej rozpowszechnionych i popularnych dań na całym świecie. Cienka i chrupiąca lub gruba i puszysta, z aromatycznym sosem, ciągnącym się serem i wyśmienitymi dodatkami – smak pizzy zadowoli nawet najbardziej wymagające kubki smakowe. W dzisiejszym Magazynie podpowiadamy, jak zrobić dobrą pizzę w zaciszu własnego domu.

Domowa pizza – to musi się udać!

Chyba nie ma osoby, która nie przepadałaby za smaczną i pożywną pizzą. Kilka rodzajów ciasta i sosów oraz pełna dowolność w doborze składników sprawiają, że jest to bardzo różnorodne danie, które wpisuje się w niemal każdy gust. Domową pizzę z powodzeniem przyrządzisz we własnej kuchni! Zakup potrzebnych sprzętów i niezbędnych składników do pizzy to naprawdę prosta i tania sprawa. Przygotowywanie tego dania może przynieść wiele frajdy i zabawy w szczególności, gdy w jej pieczenie zaangażujesz całą rodzinę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić perfekcyjne ciasto drożdżowe i aromatyczny sos oraz szukasz pomysłu na pizzowe dodatki, zapoznaj się z naszych poradami, a staniesz się mistrzem w wypiekaniu włoskiego przysmaku! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o włoskiej kuchni, sprawdź też nasz Magazyn: Jak przyrządzać makaron? Włoski przysmak na 5 sposobów.

Warto wiedzieć

Pierwsze placki przypominające pizzę serwowano już w starożytnej Grecji. Swym kształtem przypominały płaski chlebek, który podawano z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku i ziół. Pizzę z sosem pomidorowym na wzór, jaki znamy dziś, zaczęto podawać w Neapolu dopiero w XVII w., kiedy to do Europy sprowadzono pomidory.
 
pizza nóż do pizzy
domowa pizza radełko

Ciasto drożdżowe – sekret udanej pizzy

Tajemnicą dobrej pizzy jest perfekcyjne ciasto. Nieodłącznym elementem pizzy są również dodatki, a na idealnie wypieczonym spodzie w zasadzie każdy z nich będzie smakować doskonale.

Ciasto do pizzy to ciasto drożdżowe, a drożdże uwielbiają ciepło, dlatego przed przystąpieniem do pracy warto ogrzać mąkę i inne składniki do temperatury pokojowej. Przy czym woda do rozpuszczenia drożdży powinna mieć temperaturę około 36 stopni Celsjusza. Pracując z ciastem drożdżowym, z jednej strony musisz być zdecydowany, z drugiej – bardzo delikatny. Poświęć mu tyle czasu, ile będzie potrzebowało, by stać się miękkim, elastycznym, sprężystym i gotowym do uformowania spodem na pizzę.

Jak zrobić dobrą pizzę? Na początku przyjrzyjmy się bliżej głównym składnikom potrzebnym do jej przygotowania.

Mąka

Najlepsza do wypieku pizzy jest mąka pszenna typ 450. To właśnie dzięki odpowiedniej mące ciasto jest puszyste, miękkie i z łatwością się wyrabia. Jeśli zależy Ci na tym, by pizza była mocno chrupiąca, postaw na mąkę chlebową – typ 750 do pizzy. Ciasto na pizzę będzie jeszcze lepsze, jeśli użyjesz mąki uprzednio przesianej przez sito, co spowoduje jej napowietrzenie i usunięcie ewentualnych grudek i zanieczyszczeń.

Drożdże

Do przygotowania ciasta możesz użyć zarówno świeżych, jak i suszonych drożdży. Warto przy tym dodać, że 7 g suszonych drożdży (1 opakowanie) odpowiada 25 g świeżych drożdży.

Oliwa z oliwek

Najlepiej z pierwszego tłoczenia i tłoczona na zimno oraz o niskim stopniu kwasowości – taka oliwa jest odporna na działanie wysokiej temperatury panującej w piekarniku w czasie wypiekania spodu pizzowego. Zastosowanie dodatku oliwy z oliwek do ciasta sprawi, że będzie ono idealnie wilgotne w czasie wyrastania, a jednocześnie wspaniale pachnące. Oliwę przechowuj w specjalnych dyspozytorach do oliwy - to ułatwi precyzyjne odmierzenie dawki.

dozownik oliwa pizza
oliwa pizza włoska kuchnia dozownik
Karafka do oliwy lub octu Aromagic

176,00 zł

Karafka do oliwy lub octu Aromagic

Eva Solo (8)
Karafka do oliwy MyFlavour

198,00 zł

Karafka do oliwy MyFlavour

Eva Solo (1)

Wyrabianie ciasta

Konsystencja ciasta na pizzę powinna być gładka i elastyczna, tj. nie może się ono rozrywać na kawałki. Ile czasu należy wyrabiać ciasto? Ciężko podać konkretne ramy czasowe. Należy energicznie je zagniatać do momentu, aż jego struktura wyraźnie się zmieni. Ciasto wyrabiaj na stolnicy, na której z łatwością połączysz ze sobą wszystkie składniki, a jednocześnie ochronisz kuchenny blat przed pobrudzeniem. W czasie pracowania nad ciastem podsypuj stolnicę mąką do momentu, aż nie będzie się ono przyklejało do rąk. Perfekcyjnie wyrobione ciasto powinno być miękkie, sprężyste i jednolite. Oczywiście, przygotowując spód na pizzę, możesz usprawnić sobie pracę, wykorzystując do tego siłę robota kuchennego.

Wyrastanie ciasta

Dobre wyrobienie ciasta to jedno, ale ważne jest również wyrastanie, które musi odbyć się w odpowiednich warunkach – w cieple i pod przykryciem po to, by ciasto nie straciło swej wilgotności i nie ochłodziło się. Dlatego najlepiej miskę z drożdżową mieszanką postaw blisko kaloryfera lub w innym przyjemnie ciepłym miejscem w domu. W przeciwnym razie drożdże nie będą w stanie pracować, a mieszanka nie urośnie. Ciasto powinno wyrastać do momentu podwojenia swojej objętości, tj. około 60 – 90 minut.

Grubość ciasta drożdżowego

Wszystko zależy od Twoich preferencji i upodobań. Niektórzy uwielbiają pizzę rodem z amerykańskiej knajpy, czyli grubą i puszystą, inni zaś cienką i chrupiącą – taką, jaką serwuje się we włoskich pizzeriach. Jedno jest jednak pewne! Zarówno pizza na grubym, jak i na cienkim cieście będzie smakować wyśmienicie.

Formowanie blatu pizzowego

Pizzę możemy uformować na kilka sposobów. Jednym z nich jest uformowanie blatu pizzowego o wybranym przez nas rozmiarze i grubości przy pomocy wałka. Wałkowanie ciasta niewątpliwie usprawni Ci mata silikonowa z nieprzywieralną powłoką, np. stolnica Mastrad, na której formowanie ciasta to bułka z masłem! Jej dodatkową zaletą jest podziałka, dzięki której rozwałkujesz ciasto na dokładnie określoną wielkość. Po utworzeniu pizzowego blatu przełóż je na blachę lub matę do pieczenia pizzy.
Możesz też uformować spód do pizzy, rozciągając ciasto na dużej, oprószonej mąką, drewnianej łopatce do pizzy albo od razu na wysmarowanej oliwie blasze do pieczenia pizzy, dociskając ją do brzegów. Jest jeszcze jeden sposób, rodem z włoskiej restauracji, czyli podrzucanie ciasta i rozciąganie go na pięści, który wydaje się dość skomplikowany i wymagający wprawy, ale może odważysz się spróbować?

Pieczenie ciasta na pizzę

Ciasto wyrobione, wyrośnięte i uformowane, zatem przyszedł czas na ostatni etap jego przygotowywania, czyli pieczenie! Jeśli preferujesz pizzę cienką, od razu połóż na spód dodatki, jeśli zaś grubą – najpierw podpiecz spód wysmarowany sosem, a dopiero później porozkładaj dodatki i zapiecz całość. Kiedy w całym domu zacznie unosić się zapach drożdżowego ciasta to znak, że już za chwilę będziesz mógł rozkoszować się pachnącą, pyszną i chrupiącą pizzą!

Przy wkładaniu pizzy do piekarnika lub pieca zadbaj też o bezpieczeństwo. Koniecznie przeczytaj nasz Magazyn: Uwaga, gorące! Jak chronić się przed poparzeniami w kuchni.

Łopatka do pizzy Eva Solo

264,00 zł

Łopatka do pizzy Eva Solo

Eva Solo
Blacha do pieczenia pizzy Performance

96,00 zł

Blacha do pieczenia pizzy Performance

Tala
Nóż do pizzy Taio

264,00 zł

Nóż do pizzy Taio

Alessi (1)

Upieczenie dobrego ciasta na pizzę to prawdziwa sztuka! Mimo że przyrządzanie drożdżowej mieszanki wymaga odrobinę czasu i cierpliwości, warto pokusić się o jej przygotowanie – nagroda w postaci uczty z wyśmienitą, wyborną pizzą w roli głównej gwarantowana!

Nasza rada

Do przygotowania ciasta na pizzę możesz użyć mieszanki mąki pszennej z mąką orkiszową, pszenną pełnoziarnistą lub żytnią.
 

Poniżej przedstawiamy 3 niezawodne przepisy na ciasto na pizzę.

Przepis na cienkie ciasto z puszystymi i chrupiącymi brzegami

Składniki
4 szklanki mąki pszennej
3 łyżeczki suchych drożdży
5 łyżek oliwy z oliwek
1 ¾ szklanki letniej wody
2 łyżeczki soli

  1. Przesianą mąkę wymieszaj z suchymi drożdżami, po czym zrób w niej dołek i dodaj sól, oliwę i letnią wodę.
  2. Wyrabiaj ciasto do momentu, aż stanie się miękkie i elastyczne.
  3. Ciasto włóż do naczynia, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 60 minut.
  4. Po tym czasie raz jeszcze zagnieć ciasto i uformuj pizzę o wybranym przez siebie kształcie, na grubość około 5 mm. Ciasto przełóż na blachę lub formę do pieczenia pizzy z nieprzywierającą powłoką, która dodatkowo posiada podwyższone krawędzie, dzięki czemu nie musisz się obawiać o rozlanie sosu po całym piekarniku i ucieczkę składników ze spodu.
  5. Rozłóż sos i dodatki, odstaw ciasto raz jeszcze w ciepłe miejsce na około 30 minut do podwojenia swojej objętości. Pizzę piecz około 15 minut w piekarniku rozgrzanym do 230 stopni Celsjusza.

Przepis na grube, miękkie i puszyste ciasto do pizzy

Składniki
4 szklanki mąki pszennej
40 g świeżych drożdży
1,5 szklanki ciepłej wody
2 łyżeczki cukru
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżeczki soli

  1. Przyrządzanie ciasta do pizzy rozpocznij od przygotowania zaczynu. W ¾ szklanki ciepłej wody rozpuść drożdże z cukrem. Wymieszaj i odstaw na 5-10 minut, tj. do czasu, aż drożdże zaczną pracować (zaczną się pienić).
  2. Przesiej mąkę na stolnicę i zrób wgłębienie. Do przygotowanego dołka powoli wlej rozpuszczone drożdże, delikatnie mieszając je z mąką.
  3. Do mąki dodaj pozostałą część wody i oliwę, ponownie całość zamieszaj.
  4. Po połączeniu się powyższych składników, dodaj sól i zagniataj ciasto do czasu aż stanie się plastyczne i nie będzie kleiło się do rąk.
  5. Uformowaną z ciasta kulę przełóż do miski i przykryj ściereczką. Odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 60 minut).
  6. Wyrośnięte ciasto, ponownie krótko wyrób i uformuj pizzowe placki o dowolnym kształcie i grubości około 7 mm.
  7. Ciasto przełóż do formy do pizzy, posmaruj ulubionym sosem i odstaw do podrośnięcia na około 30 minut.
  8. Następnie włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 230 stopni Celsjusza i zapiekaj 10 minut. Po upływie tego czasu rozłóż na podpieczonym sosie ulubione dodatki i piecz jeszcze kolejne 15 minut.

Przepis na ciasto do pizzy z semoliną

Ciasto do pizzy z niesamowicie chrupiącą skórką? To możliwe! Wystarczy, że dodasz do niego semolinę, czyli mąkę z pszenicy durum, która dodatkowo nada pizzy złocistego koloru, wyjątkowego zapachu i elastyczności.


Składniki
3 szklanki mąki pszennej
szklanka mąki semoliny
1,5 szklanki letniej wody
2,5 łyżeczki suchych drożdży
4 łyżki oliwy z oliwek
1,5 łyżeczki soli

  1. Przesiej mąkę, wymieszaj z suchymi drożdżami, zrób w niej zagłębienie, do którego wlej kolejno wodę, oliwę i dodaj sól. Ciasto wyrób, włóż do miski, przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około 90 minut.
  2. Wyrośnięte ciasto krótko zagnieć i uformuj z niego pizzę na dowolny kształt i grubość.
  3. Na spód połóż ulubiony sos i dodatki i ponownie odstaw ciasto do podwojenia swojej objętości.
  4. Piecz w temperaturze 250 stopni Celsjusza przez około 15 minut.

Margherita

Najprostsza i najpopularniejsza pizza Margherita powstała w 1898 roku, kiedy do Neapolu przybyła wraz ze swoim mężem królowa Włoch – Małgorzata Sabaudzka. Lokalny piekarz Raffaele Esposito przygotował specjalnie dla niej trójkolorową pizzę w barwach włoskiej flagi, układając na niej bazylię, pomidory i mozzarellę. Na jej cześć nazwał ją Margherita, co oznacza Małgorzata. Od tego czasu włoska pizza zaczęła rozprzestrzeniać się po świecie i dziś ciężko znaleźć miejsce, w którym by jej nie znano i nie uwielbiano.
 

Sos – uzupełnienie smaku każdej pizzy

Świeżo przyrządzony, gęsty i aromatyczny sos na bazie naturalnych składników, będący obok ciasta drożdżowego podstawowym składnikiem pizzy, doskonale podkręci i podkreśli smak włoskiego przysmaku. Udowadniamy, że sos do pizzy to nie tylko sos pomidorowy, dlatego poniżej, obok przepisu na sos z pomidorów, znajdziesz receptury na mniej oczywiste, choć równie pyszne propozycje.

Sos pomidorowy

Pyszny, intensywny w smaku sos o bazyliowo-czosnkowym aromacie, który przygotujesz dosłownie w kilka chwil i to bez gotowania!


Składniki
2 puszki pomidorów
5 ząbków czosnku
garść świeżej bazylii
łyżeczka cukru
po pół łyżeczki soli, świeżo zmielonego pieprzu i ziół prowansalskich
5 łyżek oliwy z oliwek

Wszystkie składniki zmiksuj blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji. To wszystko! Wyśmienity i świeży sos pomidorowy gotowy.

Sos śmietanowy

Choć na przygotowanie sosu śmietanowego, który doskonale komponuje się z boczkiem, szpinakiem, szparagami czy brokułami musisz przeznaczyć odrobinę więcej czasu niż na przyrządzenie sosu pomidorowego – zdecydowanie warto go zrobić. Zapewniamy, że po skosztowaniu kawałka pizzy z białym sosem Twoje kubki smakowe oszaleją z zachwytu!


Składniki
200 ml śmietanki 30%
2 szalotki
50 g masła
łyżka mąki
5 ząbków czosnku
po łyżeczce świeżego tymianku i świeżo zmielonego pieprzu
pół łyżeczki soli

  1. W rondelku rozgrzej lekko masło i wrzuć na nie drobno pokrojone szalotki. Cebulę smaż na wolnym przez 3 minuty, tj. do czasu, aż zmięknie i stanie się przezroczysta.
  2. Dorzuć przepuszczony przez praskę ząbek czosnku.
  3. Po kilkunastu minutach dodaj mąkę, dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.
  4. Nie zaprzestając mieszania, powoli wlej śmietankę. Po chwili sos powinien zgęstnieć.
  5. Na koniec dodaj przyprawy, czyli sól, pieprz i świeży tymianek.

Przepis na pesto

Świetną, oryginalną bazą do pizzy jest zielone pesto, idealnie komponujące się zarówno ze świeżymi, jak i suszonymi pomidorami, mozzarellą, salami pepperoni czy szynką parmeńską. Koniecznie musisz wypróbować to połączenie!


Składniki
pęczek świeżej bazylii
garść orzeszków piniowych
garść świeżo startego parmezanu
70 ml oliwy z oliwek
3-4 ząbki czosnku
łyżka soku z cytryny
sól i świeżo mielony pieprz do smaku

Powyższe składniki, poza solą i pieprzem utrzyj w moździerzu lub zmiksuj blenderem, a następnie dopraw do smaku. I już! Prawda, że proste?

Sos guacamole

Guacamole, czyli meksykański sos przyrządzany na bazie awokado to oryginalna i pewnie nieco zaskakująca propozycja do pizzy, ale za to jaka zdrowa i pyszna.

Składniki
dojrzałe awokado
cytryna lub limonka
papryczka chilli
ząbek czosnku
pół czerwonej cebuli lub szalotki
garść świeżej kolendry
szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu
4 łyżki oliwy z oliwek

Obierz awokado, przekrój je na pół, wyjmij pestkę i rozgnieć miąższ. Dodaj do niego sok z cytryny lub limonki, oliwę z oliwek i połącz z drobno pokrojonymi, pozostałymi składnikami. Całość przypraw solą i pieprzem.

Tarka do sera Forma

312,00 zł

Tarka do sera Forma

Alessi (1)
    Tarka do sera Forma

    312,00 zł

    Tarka do sera Forma

    Alessi(1)

Jakie dodatki wybrać do pizzy?

Nawet dobre ciasto drożdżowe nie wystarczy, jeśli nie dopełnimy go smakowitymi dodatkami! Podstawowym składnikiem pizzy jest położony na spód sos i ser. Tradycyjnie do pieczenia włoskiego dania używa się mozzarelli, jednak z powodzeniem możesz ją zastąpić takim serem, na jaki akurat masz ochotę. Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do serów, by ułatwić sobie pracę! Przyda Ci się przede wszystkim odpowiednia tarka do sera lub pojemnik na parmezan. Dodając do tego zestawu rozmaite produkty, uzyskasz wiele ciekawych i pysznych propozycji. Co położyć na pizzę? W zasadzie może się na niej znaleźć wszystko to, co podpowie Ci wyobraźnia i kubki smakowe. Choć z dodatkami nie ma co przesadzać, ponieważ smak pizzy tkwi w jakości składników, a nie ich ilości. Pizza serwowana w najlepszych restauracjach to danie dość lekkie i właśnie w takiej formie smakuje najlepiej. Poniżej podsuwamy kilka pomysłów na pizzowe kompozycje smakowe.

  • szynka, pieczarki, oregano
  • ser mozzarella, szynka parmeńska, świeża bazylia
  • szynka, pieczarki, papryka konserwowa, czosnek
  • salami, oliwki zielone, papryczka peperoni
  • szynka, kiełbasa, cebula, świeża papryka
  • szynka i ananas
  • pomidor, zielone oliwki, ser feta
  • kiełbasa pepperoni, czarne oliwki, rukola
  • mozzarella, pomidory koktajlowe, świeża bazylia
  • papryka, karczochy, czarne oliwki
  • szynka, tuńczyk, kapary
  • krewetki, szynka, cebula, czosnek
  • pierś z kurczaka, brokuły, cukinia, mozzarella
  • tuńczyk, cebula, oliwa czosnkowa
  • łosoś wędzony, tuńczyk, cebula, oliwa czosnkowa
  • szpinak, suszone pomidory, grillowany boczek, ser pleśniowy
  • pierś z kurczaka, papryka, cebula, mozzarella, świeża bazylia
  • salami, boczek, papryka peperoni, tabasco

Mamy nadzieję, że garść pizzowych inspiracji pomoże Ci skomponować pyszną pizzę, której smak rozpali Twoje podniebienie!

Nasza rada

Nie zapomnij też o ziołach! Oregano czy bazylia to podstawa włoskiej kuchni. Więcej o przyprawach dowiesz się z naszego Magazynu: Jak gotować pysznie i aromatycznie? Zioła i przyprawy w Twojej kuchni.
 
ser makaron tarka
ser parmezan tarka

Jak podawać pizzę?

Jeśli chcesz, by Twój włoski wypiek doskonale prezentował się na stole, zaopatrz się w wysokiej jakości płaskie, odporne na zarysowania ceramiczne lub porcelanowe talerze do pizzy z niewielkim rantem, na które z łatwością przełożysz wypieczoną pizzę i zaserwujesz gościom na stół. Możesz wybrać gładkie, eleganckie talerze utrzymane w jednolitym kolorze bądź fantazyjnie ozdobione – z ciekawymi napisami czy wzorami.

Nie zapomnij o specjalnym nożu! W końcu krojenie chrupiącej pizzy to nie lada wyzwanie! Zadanie to jednak będzie dużo łatwiejsze, jeśli wyposażysz się w specjalny nóż do pizzy zwany radełkiem, który posiada okrągłe, obrotowe ostrze. Przy pomocy takie sprzętu jednym ruchem ręki pokroisz pizzę na kawałki, bez obawy o szarpanie i zgniatanie ciasta oraz przemieszczanie się dodatków.

Nóż do pizzy Profi Plus

139,99 zł

Nóż do pizzy Profi Plus

WMF

Już wiesz, jak zrobić pizzę i jak ją podać, zatem czas udać się do kuchni, zakasać rękawy i zmierzyć się z tym włoskim daniem. Wyrób ciasto, odstaw do wyrośnięcia, uformuj i upiecz, by móc rozsmakowywać się w pachnącym cieście z ulubionymi dodatkami, ciągnącym serem i aromatycznym sosem. Może podasz własnoręcznie robioną pizzę podczas romantycznej kolacji dla Twojej drugiej połówki? Jak zorganizować wieczór dla dwojga, przeczytasz u nas: Przepis na romantyczną kolację. Jak stworzyć odpowiedni klimat?

Dobrym pomysłem jest także podzielenie się domową pizzą ze znajomymi. W Magazynie podpowiadamy, jak zorganizować imprezę kulinarną: Domowe przyjęcie z winem i przekąskami.

Smacznego!

mata do pizzy domowa pizza piekarnik

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł