Jaki kosz na śmieci wybrać do kuchni?

W życiu wstydliwe kwestie zamiatamy pod dywan, w kuchni niechciane elementy kończą zwykle w szafce pod zlewem. Piękno i elegancja tkwi jednak w detalach, dlatego estetyczna i zadbana kuchni to nie tylko stylowe meble i nowoczesny sprzęt AGD, ale także funkcjonalna i estetyczna strefa wyrzucania i segregowania odpadów. Mogłoby się wydawać, że kuchenny kosz na śmieci to jedno z bardziej uniwersalnych urządzeń domowych. Jednak aby kosz kuchenny był funkcjonalny i dobrze spełniał swoje zadanie, powinien być idealnie dopasowany do potrzeb domowników.

Zastanawiając się nad wyborem idealnego kosza na śmieci do kuchni, w pierwszej kolejności należy ocenić wielkość dostępnej przestrzeni. W zależności od ilości wolnego miejsca możemy sobie pozwolić na zajmujące więcej miejsca kosze wolno stojące lub kompaktowe kosze do zabudowy. W następnej kolejności warto wziąć pod uwagę ilość domowników oraz styl życia. Rodzina, która regularnie stołuje się poza domem, będzie produkować o wiele mniej śmieci niż ta, w której codziennie przygotowywany jest wspólny posiłek.

Czym się kierować przy wyborze kosza na śmieci?

Funkcjonalność

Od lat sprawdzonym rozwiązaniem było ustawienie kosza na śmieci w szafce pod zlewem. Wystarczyło dokładnie wymierzyć wielkość szafki oraz biorąc pod uwagę układ instalacji wodnokanalizacyjnej dobrać odpowiedni pojemnik na śmieci. Co jednak zrobić, kiedy rozrastająca się rodzina produkuje coraz więcej odpadów lub zależy nam na ich segregacji? Ustawienie kilku pojemników na odpady obok siebie może sprawdzić się tylko w przypadku dużej kuchni. Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej funkcjonalnych rozwiązań, także dla mniejszych przestrzeni.

Rodzaje koszy na śmieci do małej kuchni:

  • Kosze wielokomorowe z przegródkami

Jeden kosz, który mieści w sobie kilka mniejszych pojemników, to praktyczne rozwiązanie dla małej kuchni. Dzięki temu że pojemniki są ze sobą połączone, oszczędzasz sporo miejsca. Taki kosz możesz umieścić zarówno w głębi szafki, jak i na zewnątrz.

  • Kosze pionowe

Doskonale sprawdzą się w przypadku kilkuosobowej rodziny, która produkuje stosunkowo więcej odpadów. Kosze umieszczane są jeden na drugim, na przykład w konfiguracji dwa w poziomie i dwa w pionie.

  • Kosze zawieszane na ścianie

Kosze na śmieci mocowane przy ścianie pozwalają na pełną ergonomizację przestrzeni. Warto zwrócić uwagę, aby posiadały płaski tył, umożliwiający umieszczenie jak najbliżej ściany. Zastosowanie ukrytego systemu mocowania worków zapewni ponadto ich estetyczny wygląd.

A co jeśli nasza kuchnia ma nietypowy układ?

Rozwiązaniem problemu może okazać się zestaw połączonych koszy. Takie kompozycje dostępne są w wielu różnych kombinacjach i kształtach, o wiele bardziej elastycznych od kosza wielokomorowego. Zastosowane łączenie pozwala ponadto na maksymalną oszczędność przestrzeni.

Estetyka

Dla wszystkich, którzy z grymasem na twarzy wspominają moment sięgania do szafki pod zlewem, mamy dobrą wiadomość. Brzydkie, plastikowe wiaderko to już przeszłość. Projektanci prześcigają się w tworzeni funkcjonalnych i estetycznych pojemników na odpady. Co więcej, wiele z nich wychodzi z ukrycia i zaczyna być pełnoprawnym elementem wystroju, który w niebanalny sposób zdobi kuchenną przestrzeń.

brabantia 1 kosz
brabantia 2 kosz

Z jakiego materiału powinien być kosz na śmieci do kuchni?

Rodzaj materiału, z jakiego powinien być wykonany kosz na śmieci, zależy od aranżacji wnętrza kuchni, miejsca, w którym pojemnik będzie przechowywany, oraz estetycznych preferencji domowników. Kosze plastikowe sprawdzą się w szafce pod zlewem i innych miejscach, w których nie będą mocno widoczne. Jeżeli zależy Ci na koszu, który będzie pełnił funkcję dekoracyjną, zdecyduj się na stal nierdzewną.

Tworzywo sztuczne (polipropylen)

Zalety:

  • niska cena
  • ergonomiczny kształt
  • bogata oferta kolorów
  • lekkość
  • uniwersalność.

Wady:

  • podatność na uszkodzenia
  • mało elegancki wygląd
  • w trakcie użytkowania powierzchnia może stać się chropowata, co obniża poziom higieny.

 

Metal (stal nierdzewna)

Zalety:

  • stylowy i estetyczny design
  • trwałość
  • dobra jakość
  • odporność na korozję
  • nowoczesność.

Wady:

  • wyższa cena
  • większa waga
  • czasami głośniejsze zamykanie.

Ciekawostka

Kuchenny kosz na śmieci możesz wyposażyć we wkład wewnętrzny z polipropylenu zakończony uchwytem. Takie „wiaderko” pozwoli Ci wrzucać odpadki bezpośrednio do środka, dzięki czemu zaoszczędzisz na zakupie worków na śmieci. Pamiętaj jednak, że pojemnik wewnętrzny wymaga regularnego czyszczenia po każdym opróżnieniu zawartości.
 
sortowanie odpadów kuchnia

Komfort użytkowania

Nie bez znaczenia jest sposób zamykania kosza na śmieci. Szczelna pokrywa zapewnia estetyczny wygląd i zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz brzydkich zapachów. Należy wybrać taki kosz, którego sposób zamykania zapewni nam największą wygodę podczas użytkowania.

Rodzaj koszaCharakterystykaZalety

Rodzaj kosza

Kosze pedałowe

Charakterystyka

- kosz uruchamiany za pomocą pedału umożliwia wyrzucenie odpadów bez konieczności dotykania go ręką.

- pokrywa automatycznie opada, jednak w razie potrzeby można otworzyć ją na dłużej, blokując zawiasy.

Zalety

- łatwe i szybkie otwieranie i zamykanie

- brak bezpośredniego kontaktu dłonią z bakteriami

- tradycyjny wygląd

- możliwość pozostawienia otwartego kosza na dłużej, by wyrzucić większą ilość śmieci

Rodzaj kosza

Kosze typu push

Charakterystyka

- otwór wrzutowy kosza otwierany jest lekkim pchnięciem

- dzięki zamocowanej pokrywie zarówno worek, jak i jego zawartość są całkowicie niewidoczne

- system cichego zamykania pozwala na komfortowe użytkowanie także w nocy

Zalety

- estetyczny wygląd

- ponadczasowy design

- bezgłośne otwieranie kosza

- łatwy sposób czyszczenia

Rodzaj kosza

Kosze na podczerwień

Charakterystyka

- automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy, dzięki wbudowanemu czujnikowi podczerwieni

- kosze są w zupełności bezdotykowe, co minimalizuje ryzyko kontaktu z bakteriami i drobnoustrojami

Zalety

- wygoda użytkowania

- nowoczesny wygląd

- brak kontaktu z bakteriami

- 100% higieny

Kiedy zdecydować się na kosze do zabudowy?

Regulacje prawne dotyczące zarządzania odpadami, rosnąca świadomość społeczna, troska o środowisko i wreszcie estetyka i komfort korzystania z kuchni. Dziś oraz mniej osób zadaje sobie pytanie, czy segregować śmieci, zastanawiając się raczej, jak zrobić to wygodnie i szybko. Kosze do zabudowy to droższe, ale bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób, które dopiero urządzają kuchnię lub planują remont i mają do dyspozycji jedną wolną szafkę lub szufladę. Kosze na śmieci do zabudowy estetycznie się prezentują, ułatwiają codzienne gotowanie i co najważniejsze nie zabierają wolnego miejsca poza meblami. Doskonale sprawdzą się w małej kuchni, pozwalając na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Nowoczesna kuchnia – rodzaje pojemników do segregacji odpadów:

  • Kosze z mocowaniem frontu

Wysuwane segregatory mocowane do frontu szafki, otwierają się wraz z płynnym ruchem ręki, podobnie jak każda inna szuflada. Najczęściej umieszczane są w szafce przy zlewozmywaku. Wielokomorowe, umożliwiają pełną segregację odpadów. Prowadnice wyposażone są w specjalny hamulec, który umożliwia zatrzymanie pojemników na dowolnym poziomie. Często zawierają też miejsce na akcesoria do czyszczenia, płyny i detergenty. Na rynku dostępne są także pojemniki do szafek z frontem na zawiasie.

  • Pojemniki wstawiane do szuflady

Pojemniki na śmieci do szuflad dostępne są w rożnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można optymalnie wykorzystać przestrzeń całej szuflady, jak również dopasować segregatory do zakupionego wcześniej wyposażenia. Przed umieszczeniem pojemników dno szuflady warto zabezpieczyć matą antypoślizgową, która ułatwi nam korzystanie z pojemników, a jednocześnie zabezpieczy dno przed zabrudzeniami. Przydatne bywają też kolorowe etykiety na pokrywki, które sugerują, jaki rodzaj odpadów ma być składowany w danym pojemniku.

  • Kosze wbudowane w blat kuchenny

Idealne dla wszystkich, którzy lubią jednocześnie gotować i sprzątać pozostałości po przygotowywaniu potrawy. Wystarczy jeden ruch ręki, żeby zgarnąć z blatu wszystkie odpadki. Kosze na śmieci umieszczane są w głębi szafy, dzięki czemu pozostają zupełnie niewidoczne i nie zakłócają wystroju pomieszczenia. Do środka kosza prowadzi otwór wycięty bezpośrednio w blacie i zakończony pierścieniem ze stali nierdzewnej i pokrywą. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla nowoczesnej kuchni.

  • Segregatory na śmieci do szafek kuchennych

Nie masz pomysłu, jak w pełni wykorzystać szafki narożne w kuchni? Wybór sortownika do śmieci do szafki narożnej to doskonały sposób na zagospodarowanie tego fragmentu kuchennej przestrzeni. Specjalny system prowadnic umożliwiających wysuwanie pojemników z szafki umożliwia komfortowy dostęp do całej zawartości.

kosz na śmieci kuchnia 1
kosz na śmieci kuchnia 2

Legendarne kosze Brabantia – dlaczego uważa się je za produkty kultowe?

W Fabryka Form znajdziesz pokaźną ofertę koszy na śmieci Brabantii, holenderskiej marki, która słynie z produktów ergonomicznych i wysokiej jakości. W czym tkwi sekret ich sukcesu? Dlaczego użytkując kosze Brabantia, satysfakcję masz jak w banku? Jest kilka powodów.

  1. Solidne wykonanie – kosze na śmieci holenderskiego producenta są wykonywane przede wszystkim ze stali nierdzewnej oraz porządnego tworzywa sztucznego; nie pękają, nie szczerbią się, nie łamią.
  2. Wysoka funkcjonalność – Brabantia przywiązuje szczególną wagę do ergonomicznych rozwiązań, dlatego jej kosze na śmieci są wyposażone w szereg atutów takich jak: cichy mechanizm, miękko opadająca pokrywa, antypoślizgowa podstawa oraz stuprocentowa szczelność.
  3. Szeroka gama wersji kolorystycznych – wbrew pozorom, to bardzo istotny atut. Dlaczego? Ponieważ nie w każdej kuchni kosz na śmieci ma swoje miejsce pod zlewem. Część stoi na widoku. I właśnie dlatego warto dopasować kolor kosza do wystroju kuchni. Przestanie być on jedynie narzędziem, a stanie się fantastyczną dekoracją. 
  4. Długa gwarancja producenta – holenderski producent nie bawi się w półśrodki! Na kosze Brabantia obowiązuje aż dziesięcioletnia gwarancja!

Pedałowe kosze marki Brabantia – higiena na pierwszym miejscu!

Pedał, który nigdy się nie zacina, cichy mechanizm, który opada miękko i bezgłośnie – oto główne atuty pedałowych koszy na śmieci Brabantii. Chcesz poznać inne? Zobacz przykładowe propozycje z tej kategorii:

Kosze Touch Bin, czyli nowoczesne rozwiązanie dla wymagających

Naciśnij i wyrzuć. Tak, dobrze czytasz, nie musisz niczego otwierać. Wystarczy, że delikatnie naciśniesz wieko kosza, a ten od razu się otworzy (i to z zadziwiającą delikatnością). Mechanizm Touch Bin, wykorzystywany w specjalnej serii koszy Brabantia, jest znany i lubiany na całym świecie. Teraz może zawitać także do Twojej kuchni!

Nie tylko kosze Brabantia zasłużyły na miano kultowych. Bestsellerem są także worki na śmieci tej marki. Holendrzy muszą kochać porządek, skoro wymyślają tak świetne rozwiązania!

Kompostownik kuchenny – co warto o nim wiedzieć?

Wiemy już, co zrobić z plastikiem, szkłem czy tekturą, ale jak mądrze poradzić sobie z fusami po kawie, zużytymi ekspresówkami, skorupkami jajek czy resztkami warzyw i owoców? Kompostownik kuchenny skutecznie pomaga rozprawić się z odpadami organicznymi, a przy okazji wspiera środowisko. Umieszczony w pobliżu kosza na śmieci pomaga zredukować liczbę odpadów nawet o 1/3 w skali miesiąca! Niestety kompostownik wciąż wielu osobom niezbyt dobrze się kojarzy – z urządzeniem, które śmierdzi i źle wygląda. To błąd, prawidłowo przygotowywany kompost pachnie lasem, a nowoczesne kompostowniki mogą mieć bardzo ciekawy design. Nowoczesne kosze do segregacji są zresztą wyposażone w specjalne przegrody na odpady organiczne.

Jak używać kompostownika? Poradnik, który w trzech prostych krokach pomoże Ci uniknąć brzydkiego zapachu:

  1. Prawidłowym procesem rozkładu odpadków organicznych jest fermentacja tlenowa. Dlatego zadbaj, aby zawartość kompostownika była odpowiednio dotleniona. Procesy beztlenowe to tylko ładniejsza nazwa gnicia.
  2. Mieszaj odpady gromadzone w kompostowniku. W ten sposób proces rozkładu będzie odbywał się szybciej.
  3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Ta optymalna mieści się w granicach od 10 do 30 stopni Celsjusza.

Kompostownik to prosty sposób na redukcje odpadów. Co więcej, własnoręcznie wyprodukowany kompost można wykorzystać jako odżywczy nawóz do kwiatów w doniczkach przy oknie, na balkonie lub w ogrodzie.

Ważne!

Do kompostownika nie wrzucaj nabiału, mięsa, gotowanych warzyw, skórki z banana lub owoców cytrusowych. Postaraj się też, aby zawartość nie była mocno wilgotna, słona ani tłusta. W przeciwnym razie odpadki mogą zacząć gnić lub pokrywać się pleśnią.
 
kompostownik
kompost kuchnia

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z kosza na śmieci?

Zadbana kuchnia powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale także pięknie pachnieć. Mogłoby się wydawać, że opróżnienie kosza na śmieci to czynność, którą łatwo wykonać w drodze do pracy lub szkoły, jednak większość domowników zwykle jej nie lubi. I tak wyrzucanie śmieci staje się przechodnim obowiązkiem, który żona zrzuca na męża, mąż na dzieci, a dzieci kłócą się między sobą, czyja tym razem kolej. Zalegające odpadki mogą stać się przyczyną przykrego zapachu. Na szczęście można sobie z nim poradzić dzięki trzem sprawdzonym sposobom.

  1. Regularne opróżnianie i czyszczenie kosza na śmieci – minimum raz na 2-3 dni. W czyszczeniu kosza na śmieci świetnie sprawdza się soda oczyszczona, która nie tylko usuwa zabrudzenia, ale ma też właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wystarczy, że przetrzesz kosz gąbką lub ściereczką nasyconą roztworem sody oczyszczonej z wodą. Sodę możesz też rozsypać na dnie kosza.
  2. Kawa i gazeta – to duet doskonały nie tylko przy śniadaniu. Pojemnik ze świeżo zmieloną kawą działa trochę jak neutralizator zapachów, a dzięki swojej intensywności roztacza też przyjemny, energetyzujący zapach. Podczas generalnych porządków warto odświeżyć kosz na śmieci. W tym celu należy wypełnić go gazetami, szczelnie zamknąć i pozostawić tak na kilka dni.
  3. O brzydkim zapachu najlepiej pomyśleć już na etapie zakupu. Kosz na śmieci z filtrem, który nie pozwoli rozprzestrzeniać się brzydkim zapachom, to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób radzenia sobie z przykrym zapachem. Wykonany z węgla aktywnego filtr ma silne właściwości absorpcyjne, dzięki czemu pochłania wszystkie nieprzyjemne wonie.

 

Kosz na śmieci Totem Intelligent Waste 60 l

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł