Pakowanie bez bólu głowy - 10 praktycznych porad
Myślami jesteś już na urlopie i relaksujesz się pod palmami albo wędrujesz po górach, a tymczasem przed wyruszeniem w drogę czeka Cię jeszcze najgorsza część każdej podróży, czyli pakowanie? Bez obaw, na pakowanie się też jest sposób, i to nawet niejeden! W tym Magazynie podzielimy się sprawdzonymi radami, które sprawią, że pakowanie walizek przestanie być bagażem spędzającym Ci sen z powiek przed podróżą ;-)
1. Zrób listę rzeczy
Niby oczywiste, ale jest tu jeden haczyk: nie rób jej tuż przed pakowaniem! Lista rzeczy na wyjazd wymaga kilku dni zastanowienia. Gdy zaczniesz tworzyć ją tydzień przed podróżą, jest duża szansa, że do momentu pakowania zdążysz przypomnieć sobie wszystko, na czym Ci zależy. Niektóre pomysły przychodzą do głowy niespodziewanie, dlatego najlepiej mieć listę zawsze ze sobą – czy to w telefonie lub tablecie, czy w notesie noszonym w torebce. Zapisuj wszystko, co przyjdzie Ci głowy, najwyżej zweryfikujesz listę swoich potrzeb przed pakowaniem :-)
Nasza rada
Pamiętaj, że lista rzeczy na wakacje przyda Ci się także przy końcu podróży, gdy będziesz pakować walizki z powrotem. W ten sposób na pewno nie zapomnisz o żadnej cennej rzeczy.
Zrobienie listy rzeczy na wyjazd to zawsze dobry pomysł! Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów i stresu podczas pakowania.
2. Torba, plecak czy walizka? Wybierz odpowiedni bagaż
Jak wybrać najpraktyczniejszy bagaż? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i od charakteru podróży, w którą się wybierasz. Swój bagaż wybierz mądrze – nawet jeśli jesteś przywiązany do kabinówki, jej kółeczka niekoniecznie będą idealne na pieszą wyprawę po górskich szlakach połączoną z biwakowaniem. Z kolei pojemna torba na ramię pomieści wszystko, czego potrzebujesz na dwudniowy city break albo weekendowy wypad nad morze, jednak raczej nie będzie odpowiednia w sytuacji, gdy cały dobytek podczas wyjazdu planujesz nosić na plecach.
Na większość wypraw zapewne wybierzesz jednak starą, dobrą walizkę kabinową. Jeśli lecisz samolotem, koniecznie upewnij się, jakie są maksymalne wymiary bagażu danej linii lotniczej. Uwierz nam na słowo, desperackie przepakowywanie walizek na lotnisku nie są przygodą, od której ktokolwiek chciałby zacząć swój urlop.
Dowiedz się więcej
Obszerniej o walizkach kabinowych pisaliśmy w Magazynie: Kabinówka, czyli jak podróżować w dobrym stylu.3. Przelej kosmetyki do mniejszych opakowań
Jeśli lecisz samolotem, a kosmetyki zabierasz w bagażu podręcznym, sprawa jest prosta – wtedy przezroczysta kosmetyczka i buteleczki o pojemności 100 ml to obowiązek. Warto jednak wyrobić sobie nawyk zabierania najmniejszej możliwej ilości kosmetyków w każdą podróż! W ten sposób oszczędzisz miejsce w bagażu. Polecamy szczególnie używanie wielorazowych buteleczek, które możesz uzupełnić przed każdą wyprawą, i kosmetyków w kostce (np. mydła, szamponu do włosów czy peelingu). Te ostatnie mają dodatkową zaletę – nie są w postaci płynnej, więc nawet nie musisz wyciągać ich z bagażu podręcznego na kontrolę.
4. Przemyśl zawartość walizki
Zadanie sobie pytania, czy na pewno potrzebuję całej zawartości mojej walizki, wydaje się bezsensowne – przecież nie zabieralibyśmy ze sobą niepotrzebnych rzeczy... prawda? A może jednak? Zajrzyj do swojego bagażu i zastanów się, czy w Twoim hotelu nie będzie ręczników, że zabierasz ze sobą ręcznik kąpielowy zajmujący pół kabinówki? Rozumiemy powagę sytuacji, gdy myślisz o swojej fryzurze, ale czy suszarka z trzema nakładkami, lokówka i prostownica zdążą się przydać podczas dwudniowego wyjazdu?
Sprawdź, jakie przedmioty będziesz miał do dyspozycji w miejscu docelowym. Może się okazać, że zbędne okażą się nie tylko suszarka czy ręcznik, ale nawet turystyczne żelazko, kapcie czy szlafrok. I kamień z ̶s̶e̶r̶c̶a̶ bagażu.

Wykorzystuj w walizce całą dostępną przestrzeń.
5. Wykorzystaj przestrzeń
Aby dobrze spakować walizkę i wykorzystać całą dostępną przestrzeń, przyda się kilka ważnych umiejętności, z których najważniejszą jest... gra w tetrisa. Układaj wszystkie przedmioty tak, by zajmowały jak najmniej miejsca, a w bagażu nie zostały puste przestrzenie. Gdzie się tworzą? W butach, zapasowej torebce, lunchboxach czy przy samych krawędziach. Luki możesz wypełnić bielizną, szalikiem czy ubraniami zwiniętymi w rulon. Ściskaj ubrania pasami, by zajmowały mniej miejsca – możesz też w celu użyć specjalnych uchwytów wielorazowych. Na wszelki wypadek warto też zaopatrzyć się w cyfrową wagę, by móc migiem sprawdzić, czy walizka spełnia wszystkie normy.
6. Zadbaj o biżuterię
Myślisz może, że to rada skierowana głównie do Pań, ale nic bardziej mylnego. Mężczyźni też noszą swoją "biżuterię", szczególnie przydatną podczas wyjazdów służbowych, np. spinki do mankietów czy zegarki. Kolczyki, pierścionki, łańcuszki, zegarki czy spinki – każda błyskotka potrzebuje odpowiedniego traktowania, by dodawać Ci blasku. Wszystkie drobne ozdoby najlepiej zabrać ze sobą w specjalnym podróżnym etui na biżuterię – dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic się nie zgubi, nie uszkodzi i nie zaplącze.
Nasza rada
Chcesz poznać więcej rozwiązań? Przeczytaj nasz Magazyn: 5 sprytnych gadżetów dla miłośniczek biżuterii.

7. Nie bierz za dużo
Pamiętaj, że od wielkości Twojej walizki zależy często nie tylko cena Twojego biletu, lecz także wygoda podróżowania. Co polecamy? Zaplanowanie, co będziesz nosić na wakacjach, i przygotowanie zestawów na różną pogodę. Czego nie polecamy? Brania 10 stylizacji na 3 dni z założeniem, że strój będziesz wybierać na miejscu w zależności od nastroju. W tym drugim scenariuszu na końcu wyjazdu odkryjesz pewnie, że wzięłaś osiem par spodni, a całe dwa tygodnie przechodziłaś w jednej, najwygodniejszej spódnicy.
8. Spakuj na wszelki wypadek
Chociaż nie polecamy brania zbyt wielu rzeczy, jest kilka drobiazgów, które w Twoim bagażu nie zajmą wiele miejsca, a mogą uratować Cię w niespodziewanej sytuacji. Mowa o sprytnych akcesoriach osobistych, takich jak podręczny pojemnik na leki z najpotrzebniejszą zawartością (leki przeciwbólowe, na biegunkę, na ból brzucha, opatrunki) czy mały zestaw do czyszczenia butów, który na pewno się przyda, gdy po całym dniu zwiedzania miasta spontanicznie będziecie chcieli wyskoczyć na elegancką kolację.
Nasza wskazówka
Więcej o wyzwaniach pakowania napisaliśmy w Magazynie: Ciężki bagaż do zgryzienia, czyli wyzwania wspólnego pakowania.9. Oznacz swój bagaż
Bardzo prosta do zrealizowania, a bardzo ważna wskazówka: zaznacz swoją torbę! Nie tylko w ułamku chwili rozpoznasz swoją walizkę na taśmie na lotnisku, lecz także wyłowisz swój bagaż z luku bagażowego w autokarze. A jak to zrobić? Możesz skorzystać ze specjalnej zawieszki lub założyć na walizkę specjalny pokrowiec na bagaż. A jeśli zależy Ci na jeszcze prostszym rozwiązaniu, po prostu obwiąż uchwyt wzorzystą tasiemką w oryginalnym kolorze. Nie polecamy tu bieli, czerwieni ani czerni – może się okazać, że współpasażerowie wpadli na ten sam pomysł i nagle rozróżnienie bagażu stanie się dużo trudniejsze.
10. Nie martw się
... za bardzo ;-) Tak naprawdę na większość wyjazdów, o ile nie jest to leśna głusza z dala od cywilizacji, potrzebujesz jedynie dokumentów, biletu i pieniędzy, ewentualnie leków, które przyjmujesz stale. Jeśli zapomnisz o czymś innym, zawsze możesz to kupić na miejscu, sprawiając sobie tym samym praktyczną pamiątkę z podróży. Udanych wakacji!
Nasza rada
Nie wiesz, jakie pamiątki wybrać, aby po powrocie nie wylądowały zapomniane w szafie? Przeczytaj nasz Magazyn FF: Wakacyjne pamiątki. Co warto przywieźć z podróży?

