Piwny zawrót głowy – rodzaje piwa

Piwo to popularny i uwielbiany przez wiele osób napój alkoholowy. Na rynku występuje wiele jego rodzajów. By się w tym wszystkim nie pogubić, przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym prezentujemy podział piwa oraz jego najbardziej znane gatunki. Podpowiadamy też, jak przechowywać i podawać złoty trunek.

Historia piwa i kilka słów o piwie kraftowym

Pierwsze piwo...

zostało uwarzone w Mezopotamii – wówczas robiono je z chleba. Z kolei w Europie jako pierwsi warzyli piwo Słowianie. Wedle zapisów pochodzących z kronik Galla Anonima, nie żałowano sobie piwnego napoju w czasie koronacji Bolesława Chrobrego, którego Gall Anonim określił mianem piwosza. Choć trzeba przyznać, że to mnisi odpowiadają za rozwój sztuki browarniczej. W końcu mieli do tego doskonałe warunki, jakimi były przestronne i chłodne piwnice klasztorne. Dopiero w XII w. rozpoczęły swoją działalność browary miejskie i dworskie, a produkcja piwa ruszyła na dobre. Przez całe wieki piwo ulegało licznym przemianom, których celem było udoskonalenie jego receptury. I tak obecnie, mamy wiele typów i rodzajów złotego trunku – z pewnością każdy smakosz znajdzie coś dla siebie.

Warto też wspomnieć o niezwykle popularnym w ostatnim czasie piwie kraftowym, zwanym rzemieślniczym. Browary kraftowe nie produkują piw na masową skalę, są niezależne i warzą piwo przy wykorzystaniu tradycyjnych lub nietypowych składników. Piwa kraftowe są precyzyjnie uwarzone i zachwycają oryginalnymi smakami. Produkowane są z pasją, oddaniem i radością browarnika-rzemieślnika z warzenia złotego trunku. Uwielbiane przez wiele osób na całym świecie i uznawane za coś więcej niż zwykłe piwo.

Nie tylko o piwie!

Zapoznaj się z Magazynem FF: Od winnego grona do butelki wina. Historia i rodzaje wina., by poznać historię wina, jego rodzaje i dowiedzieć się, jak wygląda proces produkcji tego alkoholu.
otwieracz do piwa Johnny Catch

Sprytny otwieracz do butelek Johnny Catch od razu zatrzymuje nakrętki, byś mógł utrzymać porządek w każdej sytuacji.

Piwa górnej fermentacji – Ale

Metoda produkcji piwa zwana fermentacją górną polega na warzeniu tego napoju przy użyciu odpowiednich szczepów drożdży. Proces ten przebiega w temperaturze 16-24 stopni Celsjusza. Po zakończeniu procesu warzenia, drożdże piwne znajdują się na powierzchni brzeczki, stąd też nazwa – piwa górnej fermentacji. Tego typu piwa charakteryzują się złożonym i bogatym bukietem zapachowym.

Piwa Ale to bardzo różnorodna grupa, obejmująca wiele gatunków i podtypów. Do najpopularniejszych należą piwa typu Pale Ale, tj. jasne piwa warzone w Wielkiej Brytanii charakteryzujące się bursztynowym kolorem, które swój niepowtarzalny smak zawdzięczają specjalnej wodzie z dużą zawartością wapnia. Do tego typu zalicza się również American Pale Ale (APA), cechujące się mocnym, chmielowym aromatem z nutą cytrusową i barwą jasnozłotą aż po ciemnobursztynową. To jednak nie wszystko. Wśród Pale Ale znajdziemy też India Pale Ale (IPA), czyli piwo o intensywnym, chmielowym aromacie z domieszką kwiatową, owocową i żywiczną. Napój ten wyróżnia się też wyraźną goryczką.

Kolejną grupą są Belgijskie Ale cechujące się wyrafinowanym, nieco kwaskowatym smakiem. Niektórzy uważają, że trunek ten bardziej przypomina wino niż piwo. Najpopularniejszym gatunkiem jest Witbier, czyli tradycyjne, belgijskie piwo pszeniczne o wyraźnym zbożowym charakterze i orzeźwiającym cytrusowym posmaku.

Wśród piw górnej fermentacji znajdziemy też Irlandzkie Ale. Najpopularniejszy jest Stout tj. piwo o ciemnej barwie, wytwarzane z palonego słodu jęczmiennego i dużej ilości chmielu, co nadaje mu charakterystycznego czekoladowo-kawowego posmaku.

I na koniec warto wspomnieć o Niemieckich Ale, a w szczególności o gatunku Weissbier, tj. jasnym lub ciemnym piwie musującym, ważonym ze słodu jęczmiennego z dodatkiem słodu pszenicznego, które niesamowicie pachnie przyprawami korzennymi.

    Szklanka Norm
    Kufel do piwa Premium Glass 2 szt.
    Szklanka do piwa Cabernet

W czym serwować piwa górnej fermentacji?

  • Snifter, czyli szklance do piwa na nóżce o pękatym kształcie – szerokim na dole i zwężającym się ku górze. Taka konstrukcja szkła doskonale eksponuje piwne aromaty. W szklance typu Snifter najlepiej smakuje najmocniejsze piwo, np. Stout.
  • Tulip to rodzaj szkła do piwa, który swym kształtem przywodzi na myśl tulipana. Podobny jest do Sniftera, choć posiada charakterystyczne załamanie w górnej części czaszy. Taki rodzaj szkła świetnie utrzymuje pianę i wspaniale podkreśla bogaty smak i aromat piwa. To idealny wybór do wyrazistych piw Ale.
  • Goblet – wyglądem może przypominać pokal, jednak wykonany jest z grubszego szkła i nie posiada zwężenia w górnej części. Naczynie to wspaniale podkreśla smak Belgijskich Ale i IPA.
2 szt. Kufel do piwa Premium Glass 2 szt.

103,00 zł

Kufel do piwa Premium Glass 2 szt.

Rosendahl (1)
3 szt. Szklanki do piwa Craft Beer Tasting Set 3 szt.

106,00 zł

Szklanki do piwa Craft Beer Tasting Set 3 szt.

Spiegelau (6)
Szklanka do piwa Cabernet

89,00 zł

Szklanka do piwa Cabernet

Holmegaard (1)

Kaloryczność piwa

Zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii ma piwo? Mały kufel jasnego piwa (330 ml) zawiera około 162 kalorii, natomiast ciemnego – 224 kalorie.

Piwa dolnej fermentacji – Lager

Piwo Lager...

Piwa dolnej fermentacji warzone są przy udziale odpowiednich drożdży, a cały proces odbywa się w temperaturze 8-12 stopni Celsjusza. Cechą charakterystyczną rodziny piwa Lager jest rześki smak i czysty bukiet z delikatnie przebijającą nutą chmielu i słodu. Wśród piw dolnej fermentacji wymienia się następujące gatunki:

  • Lager klasyczny – klasyczne jasne piwo charakteryzujące się zwykle wyższą od przeciętnej zawartości alkoholu i niższym poziomie goryczki. Warzony jest na wiele różnych sposobów, m.in. z dodatkiem cukru, chmielu, a czasem i kukurydzy.
  • Pilsner niemieckiodświeżające piwo o jasnej, słomkowej barwie, w którym przeważa zbożowy aromat, a to wszystko dzięki obecności słodu pilsnerskiego. Jego charakterystyczną cechą jest kwiatowy aromat.
  • Pilsner czeski (bohemski) – piwo warzone z morawskiego słodu jęczmiennego, rześkie i złożone w smaku, z wyraźnie wyczuwalną nutą chmielu i korzennych aromatów.
  • Koźlakbardzo mocne i bardzo aromatyczne piwo warzone ze słodu jęczmiennego lub pszenicznego. Występuje w kolorze od jasnego, aż do ciemnego mahoniu i miedzi.
  • Porter bałtycki – piwo o mocnym charakterze, ciemnej barwie i wytrawnym smaku, w którym można doszukać się aromatu palonego ziarna z karmelową, a czasem nawet orzechową i czekoladową nutą.
Kufel do piwa Cool-ID 2 szt.

Kufel z linii Self Cooling Ceramics to propozycja, która wykorzystuje naturalne właściwości ceramiki, a konkretnie jej małą przewodność cieplną.

W czym podawać piwa dolnej fermentacji? Odpowiedni wybór to:

  • Kufle do piwa, czyli naczynia wykonane z grubego szkła, cechujące się wytrzymałością i trwałością. Odpowiednie są w szczególności do jasnych lagerów, czeskich pilznerów i koźlaków.
  • Pokale do piwa posiadają nóżkę i wykonane są z cienkiego szkła, w których doskonale widać barwę piwa i jego klarowność, a ich kształty są tak zaprojektowane, by przez długi czas utrzymywać piwną pianę. To doskonały wybór do ciemnych lagerów i koźlaków oraz pilznerów.
  • Szklanki do piwa wykonane są z cienkiego szkła, nie posiadają nóżki ani ucha. Są wysokie i smukłe, doskonale eksponują kolor trunku. Świetnie podkreślają smak piw dolnej fermentacji.

Czasem zamiast piwa wolisz wypić dobrego drinka? Odwiedź Magazyn FF: 5 przepisów na rozgrzewające zimowe drinki i poznaj receptury na najlepsze drinki na zimę.

Jak przechowywać i serwować piwo?

Złoty napój ma swoje wymagania, które warto znać i brać pod uwagę przy jego przechowywaniu i podawaniu, by wydobyć z niego wszystko to, co najlepsze. By piwo zachowało swój pierwotny bukiet smakowy należy przechowywać je w odpowiednim warunkach, tj. w ciemnym i chłodnym miejscu i najlepiej w pozycji pionowej. Niezwykle ważna jest też temperatura serwowanego trunku. Piwa jasne i niskoalkoholowe należy podawać w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza, z kolei ciemne i mocne w temperaturze 12-14 stopni Celsjusza.

Warto wiedzieć!

By w krótkim czasie schłodzić piwny napój do pożądanej temperatury warto wyposażyć się w funkcjonalne akcesoria do piwa w postaci schładzaczy.
Schładzacz do piwa Craft
Stacja do nalewania piwa Vacu Vin

Szkło dodaje piwnemu napojowi estetyki i podnosi jego walory smakowe oraz zapachowe, o czym pisaliśmy już w poprzedniej części artykułu. Jednak ważne jest też odpowiednie przygotowanie kufli do piwa, które przede wszystkim powinny być idealnie czyste. Pamiętaj też, by przed wlaniem trunku do szklanki do piwa, najpierw przepłukać ją pod zimną wodą, by dostosować temperaturę szkła do trunku.

Czy o czymś jeszcze powinniśmy pamiętać, podając piwo? O otwieraczu, estetycznych podkładach i spieniaczu! Na pewno każdy smakosz złotego trunku wie, jak otworzyć piwo, choć jesteśmy przekonani, że proponowane przez nas otwieracze do butelek znacznie to ułatwią. Z kolei spieniacz do piwa pozwoli uzyskać pyszną, gęstą i aromatyczną pianę. Nie martw się jednak, jeśli okaże się, że piany jest za dużo – z pomocą przyjdzie brzytwa do piwa, która zbierze jej nadmiar.

Otwieracz do butelek Johnny Catch

115,00 zł

Otwieracz do butelek Johnny Catch

Hoefats (1)

Pamiętaj, by wlewać piwo po ściance przechylonego naczynia. Dopiero pod koniec przechyl naczynie na wprost, by uzyskać niewielką pianę, dzięki której trunek przez długi czas pozostaje pyszny i aromatyczny.

No i wreszcie przechodzimy do najprzyjemniej czynności, czyli do degustacji piwa. Rozpoczynamy ją od przyjrzenia się barwie, klarowności, bąbelkom i pianie. Następnie zbliżamy szklankę z piwem i wdychamy jego zapach. Dopiero teraz bierzemy łyk złotego napoju i przez chwilę przytrzymujemy go na języku, by ocenić jego walory smakowe i poziom goryczki. Miłego delektowania się!

Podziel się

30 dni na zwrot produktu
odbiór w sklepie stacjonarnym gratis
ponad 500 tys. zrealizowanych zamówień
ponad 30 000 recenzji
99% polecających klientów
darmowa dostawa od 300 zł